Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2002., 13:32   #1
Vjecni i nepromjenjivi Božiji Zakon

Kuda vodi doslovna primjena vjerskih zakona mozete procitati ovdje. Ispricavam se ako je tema vec ranije bila.

Laura Schlessinger, radio moderatorica u SAD, daje savjete svojim slusateljima za vrijeme njezinog showa. Kao savjesna krscanka je ocijenila da homoseksualnost nije u skladu sa Sv. Pismom, citirajuci Levicitus 18:22. Na to joj je jedan slusatelj napisao slijedece pismo:

Stovana gospodjo
Zahvaljujem na vasem trudu i zrtvovanju koje pokazujete ukazujuci ljudima Boziji zakon. Puno toga sam naucio slusajuci vasu emisiju i trudim se moja spoznanja podijeliti sa sto vise ljudi. Kada netko brani homoseksualnost, jednostavno ga podsjetim na Knjigu Mose 3, Levicitus 18:22, gjde je pojasnjeno da je homoseksualnost kriminal. Kraj diskusije.
Treba mi jos nekoliko objasnjenja o nekim posebnim zakonima Bozijim, kao
a) Kada pred oltarom spaljujem bika kojeg zrtvujem Bogu, znam da je Njemu to ugodan miris. Problem su moji susjedi koji se zale na smrad. Da ih satrem?
b) Htio bi prodati moju kcer kao robinju (Exodus 21:7). Sto mislite, kolika bi trebala biti njezina cjena?
c) Znam da ne smijem stupiti u kontakt sa zenom koja upravo ima menstruaciju (Levicitus 15:19-24). Kako cu to samo saznati? Pokusao sam pitati, ali vecina zena reagira uvrijedjeno.
d) Prema Levicitus 25:44 smijem imati robove, i to muske i zenske, ukoliko su od susjednih nacija. Moj prijatelj tvrdi da se to odnosi na Meksikance, ali ne Kanadjane. Mozete li mi to objasniti? Zasto ne smijem posjedovati Kanadjane?
e) Jedan od mojih susjeda radi subotom. U Exodusu 35:2 pise jasno da ga se mora zato ubiti. Dali sam stvarno moralno obavezan da ga vlastorucno ubijem?
f) Jedan od mojih prijatelja tvrdi da se skoljke i rakovi ne smiju jesti (Levicitus 11:10) ali da to ipak nije toliko strasno kao homoseksualnost. Mozete li nam pomoci?
g) Levicitus 21:20 propisuje da se smijem pribliziti oltaru samo ukoliko su mi oci zdrave. Moram priznati da nosim naocale za citanje. Mora li moj vid biti perfektan ili ipak postoji neki manevarski prostor?
h) Vecina mojih prijatelja sisaju kosu (cak i na slijepoocnicama) i briju bradu, unatoc zabrani (Levicitus 19:27). Na koji nacin da ih smaknem?
i) Levicitus 11:16-8 nas uci da ne trebamo dirati kozu mrtve svinje. Smijem li ipak igrati nogomet ako nosim rukavice?
j) Moj tetak ima farmu. Ogrijesio se protiv Sv. Pisma (Levicitus 19:19) jer mu rastu razni plodovi na istom polju. Osim toga njegova zena nosi odjecu od dviju razlicitih tkanina (pamuk i poliester). Da bi stvar bila jos gora, cesto psuje i uzalud spominje ime Bozije. Dali je stvarno potrebno da okupimo cijelo selo da bi kamenovali tetka i njegovu zenu (Lev. 24:10-16)? Zar ne bi bilo dovoljno kad bi ih spalili na lomaci u okviru male obiteljske ceremonije, kako je i obicaj za grijesnike koji spavaju sa svojom svekrvom (Lev. 20:14)?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2002., 13:56   #2
Odlicno secundo.....mnogi koji potenciraju na biblijskim "zakonima" trebali bi uvidjeti koliko je njihov izbor sto ce od njih prihvatiti proizvoljan. Meni se pak posebno svidja onaj koji je dan samo nekoliko stihova iza Deset Zapovjedi u Exodus 21:10 "Kad uzimas drugu zenu ne uskracuj bracnih duznosti prvoj"....

No, da, tema je vec bila dosta prozvakana i nema ti tu puno diskusije....Legalisti ce reci da su to sve ceremonijalni zakoni koji su ukinuti na krizu a da Deset Zapovjedi su vjecne. (iako to nigdje u Bibliji ne pise.....dapace....Galacanima, Rimljanima i 2 Korincanima se bas bave privremenom ulogom Dekaloga - ovo obicno uzrokuje lavinu osobnih vrjedjanja....vidjet cemo dali po novim pravilima bude otkriven novi kontinent).

Ukoliko su Deset Zapovjedi vjecne.....jos uvijek slobodno imas robove i vise zena....samo prema cetvrtoj zapovjedi moras im dati da se u subotu odmore a po desetoj zapovjedi nesmijes pozeljeti "prileznicu svog susjeda".

Homoseksualnost je u zidova bila nevjerojatni grijeh, kao i obicno prosipanje sperme a da nije u prokreacijske svrhe....Naime u Levitikusu ima heteroseksualni covjek koji je svrsio na zemlju pa ga je "gospod ubio". Zidovi su smatrali da je u spermi zivot, zena je samo bila inkubator...i prema tome zivot (sperma) se nije smjela zloupotrebljavati....buduci da kod homica ocito nema inkubatora....to je bio grijeh.

I znas sto mi je najvise cudno.....sto se takvi konzervativni legalisticki orijentirani "krscani" cude kako muslimani mogu popushiti "izljeve genijalnosti" od Muhameda u Kuranu....a istodobno pushe da je ovakve zakone stvarno Bog dao izraelcima.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 18:24   #3
Smile Ti neznaš što je to zakon.

Secundo, mnogo si toga stavio u isti koš. U samom zakonu, kojeg spominješ postoje naznake onoga što je bilo samo za Izraelce u starom zavjetu, i onoga što je trajne vrijednosti. U vezi homoseksualizma, zakon je generalne prirode, tj. iznosi generalni Božji stav. Ljudi, (ponajviše homoseksualci) bi željeli kazati da je to sve zastrajelo i glupost. Pa zato toj odredbi pridodaju odredbe obrednog zakona. Problem je što religijski neobrazovani ljudi miksaju kruške i jabuke. Da bi pravdali sebe i čak tvrdili kako su napredniji i od samog Boga. A za oči, ha ha, to je propisano za svećenike i to starozavjetnog Izraela. Za bilje, znanstveno je dokazano da nije dobro niti zdravo sijati različito bilje ili kulture zajedno. Mnogo si toga nadrobio. Izmiksao, i misliš da si otkrio nešto novo?

Nekom drugom prilikom ću se opširnije osvrnuti na ovaj tvoj napis.
magma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 20:54   #4
Question vječni i nepromjenjivi božji zakon

negdje sam nešto propustio. Jel' fora u tome da se raspravlja o božjim zakonima ili opravda homosexualizam ?

( evo nisam napisao pederluk, da se slučajno netko ne bi uvrijedio)
Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2002., 23:37   #5
Zabluda o ukidanji ili nepostivanju Bozjeg zakona je najopasnija zabluda.Kad ne bi bilo Zakona, ne bi bilo ni grijeha.
 
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 10:56   #6
svaki zakon je božji zakon!

Ja mislim da su svi ti zakoni doista - božji zakoni. Čak i ovi koje zovemo svjetovnima - to su isto božji zakoni. Ali posredni - uvjetovani ljudskom glupošću i dometima ljudskog intelekta.
Prave božje zakone možete osjetiti u sili teži, u nuklearnim rekacijama, u elektromagnetskim valovima - to su puno stvarniji božji zakoni!

Jer, ako ćemo biti precizniji, 10 zapovijedi su zapovijedi - a ne zakoni. Božje zakone nije moguće prekršiti! To je bitna razlika. Također su i ostale konstatacije po svetim knjigama samo zapovijedi, a ne zakoni. To su projekcije pravih božjih zakona kroz ograničenu ljudsku svijest u smislu etike i morala. Sve skupa podložno civilizacijskim uvjetima u vremenu pisanja. A pisao ih je čovjek na ljudskom jeziku. Dobro znate da se svakim prevođenjem gubi i jedan dio smisla - mislim da se u ovakvom prevođenju s božjeg na ljudski jezik izgubilo 99,9% smisla. Ali bogatsvo je ionako u onih 0,1%. Bogatsvo svake religije je jedino i samo u toma što - ukazuje na Boga. Sve ostalo je usput!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 22:42   #7
Re: svaki zakon je božji zakon!

Quote:
Originally posted by djidjimidji
Ja mislim da su svi ti zakoni doista - božji zakoni. Čak i ovi koje zovemo svjetovnima - to su isto božji zakoni. Ali posredni - uvjetovani ljudskom glupošću i dometima ljudskog intelekta.
Prave božje zakone možete osjetiti u sili teži, u nuklearnim rekacijama, u elektromagnetskim valovima - to su puno stvarniji božji zakoni!

Jer, ako ćemo biti precizniji, 10 zapovijedi su zapovijedi - a ne zakoni. Božje zakone nije moguće prekršiti! To je bitna razlika. Također su i ostale konstatacije po svetim knjigama samo zapovijedi, a ne zakoni. To su projekcije pravih božjih zakona kroz ograničenu ljudsku svijest u smislu etike i morala. Sve skupa podložno civilizacijskim uvjetima u vremenu pisanja. A pisao ih je čovjek na ljudskom jeziku. Dobro znate da se svakim prevođenjem gubi i jedan dio smisla - mislim da se u ovakvom prevođenju s božjeg na ljudski jezik izgubilo 99,9% smisla. Ali bogatsvo je ionako u onih 0,1%. Bogatsvo svake religije je jedino i samo u toma što - ukazuje na Boga. Sve ostalo je usput!
Ne bih se slozio, postoje zakoni koje su donijeli ljudi i koji nemaju nikakve veze s Bozjom voljom, nego sluze da se uzdigne gresni covjek.A svi prirodni zakoni jesu i Bozji zakoni to se slazem.
Otkud ti to da je nemoguce prekrsiti Bozji zakon, da je to nemoguce ne bi bilo ovako kako jeste na nasoj planeti.
 
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 11:48   #8
Kršćanine, ako je Bog stvorio čovjeka, a čovjek donio zakon - nije li posredno - taj zakon opet - božji. Misliš li da Bog nema stvar pod kontrolom? Pa on je donio sve istinske zakone. On je ustrojio svijet, a to što se mi tu koprcamo, to su naše slabosti (takvima nas je opet Bog stvorio jer je tako htio).
Ali, razdvojimo zakone koje je donio čovjek od božjih zakona. Svi i baš svi zakoni koje je donio čovjek su prekršivi. Božji zakoni nisu! Ne možeš izbjeći nijedan božji zakon. Ali pazi! "Ne ubij" nije božji zakon! "Ne ubij" je božja zapovijed! Treba to razlikovati! Zapovijed je napisao čovjek! I ona je samo božja poruka! Božja poruka da nam olakša život u svijetu. Božja zapovijed je božja pomoć čovjeku! No, jasno, uvijek će netko ići protiv toga...
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 15:12   #9
Zasto 'ako' ne sumnjaj, Bog je sve stvorio po svojim zakonima i te zakone nam je dao da bi nas zastitio od poplave zla da nam bude jedan ograda.Ali nazalost mi smo taj Zakon prekrsili i zbog toga sve ovo zlo koje se svugdje vidi.
 
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 01:19   #10
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Kuda vodi doslovna primjena vjerskih zakona mozete procitati ovdje. Ispricavam se ako je tema vec ranije bila.

Laura Schlessinger, radio moderatorica u SAD, daje savjete svojim slusateljima za vrijeme njezinog showa. Kao savjesna krscanka je ocijenila da homoseksualnost nije u skladu sa Sv. Pismom, citirajuci Levicitus 18:22. Na to joj je jedan slusatelj napisao slijedece pismo:

Stovana gospodjo
Zahvaljujem na vasem trudu i zrtvovanju koje pokazujete ukazujuci ljudima Boziji zakon. Puno toga sam naucio slusajuci vasu emisiju i trudim se moja spoznanja podijeliti sa sto vise ljudi. Kada netko brani homoseksualnost, jednostavno ga podsjetim na Knjigu Mose 3, Levicitus 18:22, gjde je pojasnjeno da je homoseksualnost kriminal. Kraj diskusije.
Treba mi jos nekoliko objasnjenja o nekim posebnim zakonima Bozijim, kao
a) Kada pred oltarom spaljujem bika kojeg zrtvujem Bogu, znam da je Njemu to ugodan miris. Problem su moji susjedi koji se zale na smrad. Da ih satrem?
b) Htio bi prodati moju kcer kao robinju (Exodus 21:7). Sto mislite, kolika bi trebala biti njezina cjena?
c) Znam da ne smijem stupiti u kontakt sa zenom koja upravo ima menstruaciju (Levicitus 15:19-24). Kako cu to samo saznati? Pokusao sam pitati, ali vecina zena reagira uvrijedjeno.
d) Prema Levicitus 25:44 smijem imati robove, i to muske i zenske, ukoliko su od susjednih nacija. Moj prijatelj tvrdi da se to odnosi na Meksikance, ali ne Kanadjane. Mozete li mi to objasniti? Zasto ne smijem posjedovati Kanadjane?
e) Jedan od mojih susjeda radi subotom. U Exodusu 35:2 pise jasno da ga se mora zato ubiti. Dali sam stvarno moralno obavezan da ga vlastorucno ubijem?
f) Jedan od mojih prijatelja tvrdi da se skoljke i rakovi ne smiju jesti (Levicitus 11:10) ali da to ipak nije toliko strasno kao homoseksualnost. Mozete li nam pomoci?
g) Levicitus 21:20 propisuje da se smijem pribliziti oltaru samo ukoliko su mi oci zdrave. Moram priznati da nosim naocale za citanje. Mora li moj vid biti perfektan ili ipak postoji neki manevarski prostor?
h) Vecina mojih prijatelja sisaju kosu (cak i na slijepoocnicama) i briju bradu, unatoc zabrani (Levicitus 19:27). Na koji nacin da ih smaknem?
i) Levicitus 11:16-8 nas uci da ne trebamo dirati kozu mrtve svinje. Smijem li ipak igrati nogomet ako nosim rukavice?
j) Moj tetak ima farmu. Ogrijesio se protiv Sv. Pisma (Levicitus 19:19) jer mu rastu razni plodovi na istom polju. Osim toga njegova zena nosi odjecu od dviju razlicitih tkanina (pamuk i poliester). Da bi stvar bila jos gora, cesto psuje i uzalud spominje ime Bozije. Dali je stvarno potrebno da okupimo cijelo selo da bi kamenovali tetka i njegovu zenu (Lev. 24:10-16)? Zar ne bi bilo dovoljno kad bi ih spalili na lomaci u okviru male obiteljske ceremonije, kako je i obicaj za grijesnike koji spavaju sa svojom svekrvom (Lev. 20:14)?


Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 08:30   #11
Bozija zapovjed nije da bi se postivala nego da bi podsjecala covjeka koliko je grijesan. Onda institucija preuzme odrijesenje tih grijeha, nudeci spasenje kao krajnji cilj. Uglavnom poznati ordo ab chao scenarij.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 08:43   #12
topik od prije pet godina....pojavio se ko Feniks
zanima me koliko će dugo letjeti
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 10:30   #13
Quote:
Longin kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, sve te stare topike iz naftalina je izvadio ovaj Izrail. Troll-šaljivdžija ili idiot. Nešto od toga, ali svakako za ban.
On vjerojatno troll, ali pitanja koja se postavljaju svakako nisu irelevantna, i nisu naftalinska, jer nijedna kršćanska crkva (koliko mi je poznato) još, nažalost, nije isključila Levitski zakonik iz Svetog pisma.

Dakle, smatraš li ti Levitski zakonik Božjom objavom?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 11:23   #14
Quote:
nitko i ništa kaže: Pogledaj post
On vjerojatno troll, ali pitanja koja se postavljaju svakako nisu irelevantna, i nisu naftalinska, jer nijedna kršćanska crkva (koliko mi je poznato) još, nažalost, nije isključila Levitski zakonik iz Svetog pisma.

Dakle, smatraš li ti Levitski zakonik Božjom objavom?
Naravno da Levitski zakonik nije isključen iz SP i zašto bi bio?

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!

Zadnje uređivanje Ego : 01.08.2007. at 14:18.
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 14:04   #15
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Kuda vodi doslovna primjena vjerskih zakona mozete procitati ovdje. Ispricavam se ako je tema vec ranije bila.

Laura Schlessinger, radio moderatorica u SAD, daje savjete svojim slusateljima za vrijeme njezinog showa. Kao savjesna krscanka je ocijenila da homoseksualnost nije u skladu sa Sv. Pismom, citirajuci Levicitus 18:22. Na to joj je jedan slusatelj napisao slijedece pismo:

Stovana gospodjo
Zahvaljujem na vasem trudu i zrtvovanju koje pokazujete ukazujuci ljudima Boziji zakon. Puno toga sam naucio slusajuci vasu emisiju i trudim se moja spoznanja podijeliti sa sto vise ljudi. Kada netko brani homoseksualnost, jednostavno ga podsjetim na Knjigu Mose 3, Levicitus 18:22, gjde je pojasnjeno da je homoseksualnost kriminal. Kraj diskusije.
Treba mi jos nekoliko objasnjenja o nekim posebnim zakonima Bozijim, kao
a) Kada pred oltarom spaljujem bika kojeg zrtvujem Bogu, znam da je Njemu to ugodan miris. Problem su moji susjedi koji se zale na smrad. Da ih satrem?
b) Htio bi prodati moju kcer kao robinju (Exodus 21:7). Sto mislite, kolika bi trebala biti njezina cjena?
c) Znam da ne smijem stupiti u kontakt sa zenom koja upravo ima menstruaciju (Levicitus 15:19-24). Kako cu to samo saznati? Pokusao sam pitati, ali vecina zena reagira uvrijedjeno.
d) Prema Levicitus 25:44 smijem imati robove, i to muske i zenske, ukoliko su od susjednih nacija. Moj prijatelj tvrdi da se to odnosi na Meksikance, ali ne Kanadjane. Mozete li mi to objasniti? Zasto ne smijem posjedovati Kanadjane?
e) Jedan od mojih susjeda radi subotom. U Exodusu 35:2 pise jasno da ga se mora zato ubiti. Dali sam stvarno moralno obavezan da ga vlastorucno ubijem?
f) Jedan od mojih prijatelja tvrdi da se skoljke i rakovi ne smiju jesti (Levicitus 11:10) ali da to ipak nije toliko strasno kao homoseksualnost. Mozete li nam pomoci?
g) Levicitus 21:20 propisuje da se smijem pribliziti oltaru samo ukoliko su mi oci zdrave. Moram priznati da nosim naocale za citanje. Mora li moj vid biti perfektan ili ipak postoji neki manevarski prostor?
h) Vecina mojih prijatelja sisaju kosu (cak i na slijepoocnicama) i briju bradu, unatoc zabrani (Levicitus 19:27). Na koji nacin da ih smaknem?
i) Levicitus 11:16-8 nas uci da ne trebamo dirati kozu mrtve svinje. Smijem li ipak igrati nogomet ako nosim rukavice?
j) Moj tetak ima farmu. Ogrijesio se protiv Sv. Pisma (Levicitus 19:19) jer mu rastu razni plodovi na istom polju. Osim toga njegova zena nosi odjecu od dviju razlicitih tkanina (pamuk i poliester). Da bi stvar bila jos gora, cesto psuje i uzalud spominje ime Bozije. Dali je stvarno potrebno da okupimo cijelo selo da bi kamenovali tetka i njegovu zenu (Lev. 24:10-16)? Zar ne bi bilo dovoljno kad bi ih spalili na lomaci u okviru male obiteljske ceremonije, kako je i obicaj za grijesnike koji spavaju sa svojom svekrvom (Lev. 20:14)?
vidim da ie izrailjka nasela na ovu spiku.

nego,
od kojih si ti,
jerbo ti tumacenje Pisma ne ide?

redom:

pederastija (muzelostvo) je greh
u SZ, NZ, to uce svi apostoli, oci...
to je i nauka potvrdila.

dalje,
zrtva je Bogu duh/srce skruseno.
Njemu ne trebaju zrtve i paljenice,
On sve poseduje.
(osim ako nisi zidov, pa zivis u SZ)

ropstvo:
SZ je ukinut Novim,
savrsenijim.
robovi da budu poslusni svojim gospodarima.
trpljenjem duse spasavamo.

levitska knjiga govori o sexualnom kontaktu, mislim.
kako god- ukinuta je Novim zakonom.
stupaj u vezu, bracnu.

ropstvo (2):
menjaj prijatelja.

subota:
procitati pricu o izgubljenoj ovci.

skoljke, rakovi:
kaze u SZ ne jedite meso od hijena,
orlova, zeca...
zidovi su to doslovce skapirali.
naime, ne jedite (ne uzimajte ucesca u delima sa...)
sa zecevima =pederima
hijenama =licemerima
itd, itd...

ako si svestenik, smes oltaru.
menjaj prijatelja, opet.

o frizuri:
Pismo kaze da muski treba da nose kratku kosu.
(osim ako nisi zidov, sektas...)

o mrtvim svinjama:
koji se veze s bludnicom, bludnik je.
ako zamenis lesinu karatkerom, razumeces.
jer nije Knjiga o svinjama vec ljudima!

o farmi i odelu:
levistki zakoni ne vazi, opet.

mir vam
i ne gresi vise!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 23:42   #16
sta je sa jehovistima, evangelistima
i ostalim subotarima?

oni uvek sorzecavaju na ovakve teme...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 13:01   #17
Quote:
Secundo kaže: Pogledaj post
Kuda vodi doslovna primjena vjerskih zakona mozete procitati ovdje. Ispricavam se ako je tema vec ranije bila.

Laura Schlessinger, radio moderatorica u SAD, daje savjete svojim slusateljima za vrijeme njezinog showa. Kao savjesna krscanka je ocijenila da homoseksualnost nije u skladu sa Sv. Pismom, citirajuci Levicitus 18:22. Na to joj je jedan slusatelj napisao slijedece pismo:

Stovana gospodjo
Zahvaljujem na vasem trudu i zrtvovanju koje pokazujete ukazujuci ljudima Boziji zakon. Puno toga sam naucio slusajuci vasu emisiju i trudim se moja spoznanja podijeliti sa sto vise ljudi. Kada netko brani homoseksualnost, jednostavno ga podsjetim na Knjigu Mose 3, Levicitus 18:22, gjde je pojasnjeno da je homoseksualnost kriminal. Kraj diskusije.
Treba mi jos nekoliko objasnjenja o nekim posebnim zakonima Bozijim, kao
a) Kada pred oltarom spaljujem bika kojeg zrtvujem Bogu, znam da je Njemu to ugodan miris. Problem su moji susjedi koji se zale na smrad. Da ih satrem?
b) Htio bi prodati moju kcer kao robinju (Exodus 21:7). Sto mislite, kolika bi trebala biti njezina cjena?
c) Znam da ne smijem stupiti u kontakt sa zenom koja upravo ima menstruaciju (Levicitus 15:19-24). Kako cu to samo saznati? Pokusao sam pitati, ali vecina zena reagira uvrijedjeno.
d) Prema Levicitus 25:44 smijem imati robove, i to muske i zenske, ukoliko su od susjednih nacija. Moj prijatelj tvrdi da se to odnosi na Meksikance, ali ne Kanadjane. Mozete li mi to objasniti? Zasto ne smijem posjedovati Kanadjane?
e) Jedan od mojih susjeda radi subotom. U Exodusu 35:2 pise jasno da ga se mora zato ubiti. Dali sam stvarno moralno obavezan da ga vlastorucno ubijem?
f) Jedan od mojih prijatelja tvrdi da se skoljke i rakovi ne smiju jesti (Levicitus 11:10) ali da to ipak nije toliko strasno kao homoseksualnost. Mozete li nam pomoci?
g) Levicitus 21:20 propisuje da se smijem pribliziti oltaru samo ukoliko su mi oci zdrave. Moram priznati da nosim naocale za citanje. Mora li moj vid biti perfektan ili ipak postoji neki manevarski prostor?
h) Vecina mojih prijatelja sisaju kosu (cak i na slijepoocnicama) i briju bradu, unatoc zabrani (Levicitus 19:27). Na koji nacin da ih smaknem?
i) Levicitus 11:16-8 nas uci da ne trebamo dirati kozu mrtve svinje. Smijem li ipak igrati nogomet ako nosim rukavice?
j) Moj tetak ima farmu. Ogrijesio se protiv Sv. Pisma (Levicitus 19:19) jer mu rastu razni plodovi na istom polju. Osim toga njegova zena nosi odjecu od dviju razlicitih tkanina (pamuk i poliester). Da bi stvar bila jos gora, cesto psuje i uzalud spominje ime Bozije. Dali je stvarno potrebno da okupimo cijelo selo da bi kamenovali tetka i njegovu zenu (Lev. 24:10-16)? Zar ne bi bilo dovoljno kad bi ih spalili na lomaci u okviru male obiteljske ceremonije, kako je i obicaj za grijesnike koji spavaju sa svojom svekrvom (Lev. 20:14)?
JankoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2007., 20:52   #18
Slažem se da je Biblija u vrijeme svog nastanka možda i sadržavala mudrosti koje su tadašnjim ljudima uredile živote i spriječile svakakve grozote (premda su vjerojatno mnoga od tih pravila i tada mogla biti i bolja), ali već je odavno neprihvatljivo zastarjela. Već se na ovom podforumu pojavila tema o potrebi za prilagođavanjem 10 zapovijedi današnjem vremenu i razvila se prilično zanimljiva rasprava, ali se tema iz meni nedokučivih razloga ugasila; ako nekog zanima bilo bi mi drago da se opet pokrene Napravite vaših 10 zapovjedi
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.