Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2011., 15:13   #21
Quote:
Scartlet kaže: Pogledaj post
Ukoliko bi ja npr u ožujku ove godine dala otkaz, imam li pravo tražiti i razmjerni dio godišnjeg za 2011. g. iako firma do tada neće službeno podijeliti rješenja što znači da ja sčužbeno niti neću imati godišnji od 2011.g.
Naravno da imate pravo na njega!

U tom slučaju će vam poslodavac platit naknadu za taj neiskorišteni dio...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 12:07   #22
godišnji za 2011. i trudnoća

Bok,
molim vas pomoć, a vezano za korištenje godišnjeg odmora za 2011. godinu. Zaposlena sam kod istog poslodavca 5 godina, a korištenje godišnjeg odmora nije nikada bilo upitno. Godišnji za 2010. iskoristit ću u cijelosti do 03.02.2010, a nakon toga otvorit ću komplikacije u trudnoći. Termin poroda je 01.08.2011., tako da bih se s porodiljskog vratila 01.08.2012. Zanima me - imam li pravo prije otvaranja komplikacija, a nakon korištenja godišnjeg za 2010. odmah koristiti godišnji za 2011. koji mi inače propada jer se na posao vraćam nakon 30.06.2012.? Pitam zato što mi je poslodavac rekao da nemam pravo na novi godišnji...
plava zvjezdica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 13:49   #23
Ukratko.
Pravo na godišnji imate,poslodavac određuje raspored korištenja istog.
vexvg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 19:00   #24
Pozdrav,

Imam i ja jedno pitanjce na koje sam dobio sto različitih odgovora, radim od 01.05.2010. i poslodavac mi kaže da imam 14 dana starog godišnjeg, dok me neki uvjeravaju da imam pravo na cijeli godišnji (24 dana) od prošle godine. Također me zanima koliko novog godšnjeg mogu iskoristiti s obzirom da mi ugovor ističe 01. 05. i mislim da mi neće biti produžen. Hvala na odgovoru.
Muflja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 12:13   #25
Pozdrav!

Imam i ja slicno pitanje kao Muflja. Naime:

Kod sadasnjeg poslodavca sam zaposlena od 13.05.2010. U 2010. godini nisam koristila ni jedan dan godisnjeg, ali sam pocetkom sijecna 2011. uzela 5 dana.

Pitanje je: da li ja imam pravo na puni godisnji odmor od 2010. godine? Plus godisnji u 2011? Ugovor mi je na neodredjeno. Kad sam uzela ovih pet dana mislila sam da je to od ona 24 dana koja imam ukupno u godinu dana (ostavila si ostale dane za ljeto). Da li imam pravo koristiti cijeli godisnji za jednu godinu, nakon samo 7 mjeseci rada?
Diagon Alley is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 18:37   #26
Quote:
Muflja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Imam i ja jedno pitanjce na koje sam dobio sto različitih odgovora, radim od 01.05.2010. i poslodavac mi kaže da imam 14 dana starog godišnjeg, dok me neki uvjeravaju da imam pravo na cijeli godišnji (24 dana) od prošle godine. Također me zanima koliko novog godšnjeg mogu iskoristiti s obzirom da mi ugovor ističe 01. 05. i mislim da mi neće biti produžen. Hvala na odgovoru.
Quote:
Diagon Alley kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Imam i ja slicno pitanje kao Muflja. Naime:

Kod sadasnjeg poslodavca sam zaposlena od 13.05.2010. U 2010. godini nisam koristila ni jedan dan godisnjeg, ali sam pocetkom sijecna 2011. uzela 5 dana.

Pitanje je: da li ja imam pravo na puni godisnji odmor od 2010. godine? Plus godisnji u 2011? Ugovor mi je na neodredjeno. Kad sam uzela ovih pet dana mislila sam da je to od ona 24 dana koja imam ukupno u godinu dana (ostavila si ostale dane za ljeto). Da li imam pravo koristiti cijeli godisnji za jednu godinu, nakon samo 7 mjeseci rada?
Zakon o radu

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.

(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.

(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 63.

(1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

(2) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, ako mu je bilo omogućeno korištenje toga odmora.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.


Kao što vidite, dva tjedna godišnjeg odmora bi se trebalo iskoristiti u onoj godini u kojoj ste ga ostvarili i tih dva tjedna se ne prenosi u sljedeću godinu, ali postoji iznimka i ipak možete cijeli godišnji prenijeti u drugu godinu u slučaju ako vam nije bilo omogučeno korištenje tog godišnjeg u godini za koju ste ga stekli odnosno ako ga niste iskoristili zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust.

@ Muflja

Jako je bitno da li vam ugovor istječe baš 01.05. ili 30.04.
Pretpostavit ću da je ipak ovaj prvi slučaj, a to bi onda značilo da ste u toj godini radili punih 4 mjeseci, a ako imate 24 dana punog godišnjeg odmora, onda bi u slučaju prestanka zaposlenja imali pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora od 8 dana (za kojeg bi dobili naknadu umjesto njegovog korištenja).

Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 59.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona, za svakih navršenih mjesec dana rada, u slučaju:

1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,

2) ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona,

3) ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.

(2) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz stavka 1. ovoga članka, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora.

@ Diagon Alley

Dio odgovora oko prenošenja godišnjeg u drugu godinu imate gore. Nakon punih šest mjeseci rada stječete godišnji za tu godinu u kojoj ste toliko radili.

Bitno je napomenuti da prenešeni dio godišnjeg domora od prošle godine, imate pravo iskoristiti samo do 30. lipnja tekuće godine. Od 01. srpnja stječete opet novi godišnji odmor za tekuću godinu.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 20:08   #27
Imam pitanje o računanju godišnjeg prema novoj evidenciji gdje treba unositi točne sate...ako je radnik u tjednu kojeg koristi kao GO trebao neke dane raditi 6, a neke dane 7 sati (ne radi se poslu kojeg se odrađuje 8 h dnevno/5 dana) da li se za godišnji računa 8 sati ili točno koliko je tog dana trebao radnik raditi.
Također me zanima kako se računaju sati u slučaju bolovanja i državnog praznika u istom slučaju Ako je npr. državni praznik u subotu, a tu je subotu radnik trebao raditi 5 sati koliko će mu se sati pisati?? I kojim je aktima to regulirano?
Hvala.
arte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 14:28   #28
Interesantno pitanje (nadam se)

U pravilniku o radu stoji:

Za svaku kalendarsku godinu radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana.

Ukupno trajanje godišnjeg odmora utvrđuje se za svakog radnika tako da se najkraćem trajanju godišnjeg odmora kumulativno pribrajaju dani godišnjeg odmora po sljedećim osnovama:

Dužina radnog staža...

U ZOR-u stoji:

Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna.

Da li stavka iz novog ZOR-a djeluje tako da se najkraće trajanje godišnjeg odmora, spomenuto u pravilniku o radu treba interpretirati kao 4 tjedna (24 dana), te na njega dodavati dodatne dane godišnjeg odmora?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 22:35   #29
Godišnji odmor kod prelaska na novi posao

Ako je već bila tema, premjestite.

Ako se direktno prelazi od jednog posladavca k drugome, uz otkazni rok od uobičajenih mjesec dana, je li točno da se za vrijeme trajaja tog otkaznog roka mora koristiti dio godišnjeg odmora (za tekuću godinu) i koliki dio?

Rečeno mi je da ako ne iskoristim taj dio kod sadašnjeg poslodavca, neću ga moći koristiti na novom poslu (pri čemu je alternativa da se godišnji isplati ako se ne koristi).

Radi se o godišnjem odmoru za tekuću godinu, dakle ovu, koji se još nije počeo koristiti.

Hvala
Lisbeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 15:45   #30
Ovo je i moja situacija, cijenila bih odgovor. Hvala.
Oprah123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2011., 12:16   #31
izracun place na g.o.

pozdrav,
trazim info o godisnjem odmoru.
planiram se ranije vratit s rodiljnog dopusta (kad dijete navrsi 5 mj) tako da odmah nakon toga iskoristim godisnji za tu godinu. a ranije se vracam jer mi je rodiljna naknada minimalac od 1663 kn.
placa mi inace iznosi dosta vise. zanima me, pri izracunu place za g.o., jel se uzima prosjek zadnja 3 mjeseca (znaci mizernih 1663 kn) ili moja uobicajena placa od prije rodiljnog?
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 10:15   #32
Radim kod privatnika na neodredjeno nekih 4,5 godina, i sad mi nije jasno, radim 6 dana u tjednu. Kod izračuna godišnjeg rekli su da je osnova 24 dana al da se ne dodaju dani na staž, tj da imam samo 24 dana. U ugovoru stoji da se godišnji odmor odredjuje po zakonu o radu??? Imam 14 god. staža i to mi je još 4 dana,dal sam zakinuta za to ili je poslodavc u pravu?
štefi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 18:30   #33
nažalost, nisi zakinuta.. u zakonu o radu doista tako piše, nigdje se ne spominju dodatni dani na staž, stupanj stručne spreme, složenost posla, broj djece, samohrani roditelj, invalidnost, uspješnost na poslu, uvjete rada i još neke osnove po kojima se broj dana godišnjeg odmora može povećavati ukoliko ti poslodavac spada pod neki od kolektivnih ugovora koji se potpisuju ovisno o profesiji kao npr. ugostiteljstvo, znanost i visoko obrazovanje, državni službenici i namještenici, graditeljstvo, trgovinu, zdravstvo (razni kolektivni ugovori imaju razne osnove povećanja dana godišnjeg odmora).. a ukoliko ne spada.. ostaje ti samo tih 24 dana

Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
U pravilniku o radu stoji:

...
za ovo sam sigurna: ako je neko pravo različito riješeno zakonom, ugovorom o radu, pravilnikom o radu, sporazumom između radničkog vijeća i poslodavca ili kolektivnim ugovorom primjenjuje se ono pravo koje je za radnika najpovoljnije

ali.. sad sam u rrifu našla da se ipak kao polazna točka najkraćeg broja dana uzima ipak 18, pa onda pribrajaju dani.. bitno je da je u sumi zadovoljeno barem 24 dana..

Quote:
Lisbeth kaže: Pogledaj post
...
ukoliko radni odnos prestaje nakon 1.7. novi poslodavac nije obavezan omogućiti korištenje go za tekuću godinu bez obzira na duljinu prekida stoga što se može pretpostaviti da ga je ili iskoristio u cijelosti ili dobio naknadu za neiskorišteni dio
a ako se radi o prekidu prije 1.7. pošto je tada kod prethodnog poslodavca ostvario pravo samo razmjerni dio te se također pretpostavlja da ga je ili iskoristio ili dobio naknadu i tada radnik ima pravo kod novog poslodavca iskoristiti go za preostali dio kalendarskih dana do punog go ali pod uvjetom da prekid nije dulji od 8 dana

Quote:
pinkis kaže: Pogledaj post
pozdrav,
trazim info o godisnjem odmoru.
računa se plaća koju si primala prije rodiljnog..

Zadnje uređivanje Katrin : 25.02.2011. at 11:36.
sveki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 22:08   #34
Hvala na odgovoru, radim u trgovini. Što je tu je :-)
štefi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:05   #35
Imam pitanje, molim pomoć. U srpnju 2010. sam potpisala rješenje za GO koji se kod nas kolektivno koristi u kolovozu i od Badnjaka do Tri kralja. Sa 01.10. mi je povećan koeficijent, a time i plaća. Broj dana godišnjeg mislim da se nije mijenjao. Da li mi se plaća za dane GO iskorištene nakon povećanja koeficijenta isplaćuje po koeficijentu u vrijeme potpisivanja rješenja, po novom koeficijentu ili prosjek plaće zadnja 3 mjeseca što zapravo uključuje oba perioda? Puno hvala!
Sun_Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 17:37   #36
Quote:
štefi kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru, radim u trgovini. Što je tu je :-)
iz kolektivnog za trgovinu sa stranice sindikata trgovine hrvatske:

Godišnji odmor traje najmanje 18 radnih dana.
Na utvrdeni najmanji broj dana godišnjeg odmora iz stavka 1. ovoga clanka, pri utvrdivanju dužine trajanja godišnjeg odmora zaposlenicima se uzimaju se u obzir sljedeci kriteriji:
a/ radni staž:
od 1-5 godina .................................................. ....... 1 dan
od 5-10 godina .................................................. .... 2 dana
od 10-15 godina .................................................. ... 4 dana
od 15-20 godina .................................................. ... 6 dana
od 20-30 godina ………………...................................…… 8 dana
preko 30 godina .................................................. .. 10 dana
b/ zdravstveno stanje zaposlenika................. do 3 radna dana
c/ socijalne prilike zaposlenika ..................... do 3 radna dana.


Kriterije iz točaka b/ i c/ konkretno utvrđuju poslodavci pravilnikom o radu.


priznaje vam se dakle, 4 dana za staž.. ali u gornjem postu sam napisala da je za zakon bitno da ukupni go bude barem 24, a ako u kolektivnom stoji kao najkraći broj dana 18, da je to tako i dalje.. dok se ne potpiše novi.. a po kolektivnom je to 18 + 4 = 22.. što je manje od sadašnjih 24 i zato imate pravo na 24..

Quote:
Sun_Flower kaže: Pogledaj post
Imam pitanje, molim pomoć. U srpnju 2010. sam potpisala rješenje za GO koji se kod nas kolektivno koristi u kolovozu i od Badnjaka do Tri kralja. Sa 01.10. mi je povećan koeficijent, a time i plaća. Broj dana godišnjeg mislim da se nije mijenjao. Da li mi se plaća za dane GO iskorištene nakon povećanja koeficijenta isplaćuje po koeficijentu u vrijeme potpisivanja rješenja, po novom koeficijentu ili prosjek plaće zadnja 3 mjeseca što zapravo uključuje oba perioda? Puno hvala!
po zakonu o radu:

(1) Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).

ako nemate posebno naznačeno u ugovoru o radu, pravilniku o radu ili kolektivnim ugovorom.. onda vrijedi ovo za prosjek plaće prethodna 3 mjeseca.. a ako imate, uzima se ono što je za radnika povoljnije

Zadnje uređivanje Katrin : 25.02.2011. at 21:25.
sveki is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 18:01   #37
Još jednom puno hvala!
Sun_Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 13:40   #38
Godišnji odmor prekid radnog odnosa

Imam jedno pitanje u radnom odnosu sam bila tri mjeseca ,nakon toga sam bila tri i pol mjeseca na bolovanju nakon toga sam dala otkaz dali imam pravo na korištenje godišnjeg odmora.

Hvala Unaprijed
dmstanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 18:23   #39
hvala sveki!
pinkis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2011., 11:23   #40
Stari godišnji

Molim pomoć,

početkom prošle godine sam se zaposlila kod prvog poslodavca, u srpnju sam promjenila poslodavca s prekidom manjim od 8 dana (kod starog sam radila 5 mjeseci, nisam iskoristila godisnji niti dobila naknadu, samo potvrdu o neiskorištenom godišnjem).

Kod novog poslodavca nisam napunila 6 mjeseci rada prošle godine. Da li imam pravo na razmjerni dio godisnjeg kod novog poslodavca za 2010. (5 mj *1/12 punog godišnjeg)?

Hvala

PS. Kod novog poslodavca sam isto radila punih 5 mjeseci u 2010
__________________
Sugar, Spice and Everything Nice
Buttercup is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.