Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2015., 11:52   #2061
Da li vlasnik poduzeća može donijeti odluku ili nesto slično da će svojem djetetu platiti skolarinu za studij i da mu to ide u trošak? ili bi bilo izuzimanje? hvala
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 12:02   #2062
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Kod razmjene s EU ima slučajeva da se nabavlja roba ili usluga za koju nema prava na korištenje pretporeza. Ali to onda povećava obvezu za uplatu.
Ne znam zašto misliš da bi to imalo veze s ovim?
Ako sam dobro shvatila imaš preplatu pdv-a?
Moguće je da ste imali velike isporuke prema EU pa nemate obveze za taj pdv, a imate pravo korištenja pretporeza po ulaznim računima.

Ako u mjesečnim obrascima ne vidiš ništa, pogledaj onda 13 obračunski period, možda je tu ispravljana neka greška koja je napravljena tokom godine.

Isprintaj si PKK pa uskladi jedan po jedan obračunski period pa ćeš vidjeti.
Napamet je teško reći.

Da ispravljena greška. na pdv K doslovce za skoro milijun odstupaju vrijednosti od onih koje dobijem kad zbrojim pojedinačne obrasce netko se opasno zaigrao s tim pdv.
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 14:55   #2063
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Da li vlasnik poduzeća može donijeti odluku ili nesto slično da će svojem djetetu platiti skolarinu za studij i da mu to ide u trošak? ili bi bilo izuzimanje? hvala
pretpostavljam da to dijete nije zaposlenik u toj firmi.....

ako nije, tu bi se radilo o drugom dohotku koji podliježe obvezi plaćanja doprinosa i poreza, sukladno čl. 32. st. 3. t. 11. i čl. 48. Zakona o porezu na dohodak
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 18:25   #2064
Quote:
ŠARABARA kaže: Pogledaj post
Molim Vas pomoć dobila račun za uslugu i na rn.piše čl.90, st.2 Zakona o pdv-u.Znači nije u sustavu PDV-a, što znači da ja normalno knjižim račun bez PDV-a.
Obrazac INO PPO tko treba raditi taj obrazac, te obrazac PZ 42 i 63. jer ja imam isporuke dobara (metne konstrukcije i dr.) i usluge (montaže) u EU pa sad više ništa ne znam.
Nova sam u tome od 11. mj. pa me to sve totalno zbunilo
Za ovaj gore račun gdje korisnik nije obveznik pdv-a, normalno knjižiš bez. Ako imaš u programu razrada poreza (ako ti direktno to izbaci, kao meni, kada stavim bruto iznos), samo poništiš razradu poreza i ide Trošak 4 D / Dobavljač 2 P, znači samo imaš dva konta, a ne tipična tri. Ujedno, tako bi trebala se knjižiti i reprezentacija (ona isto ima pdv), no tri konta jer ide 70%30% , ovo samo navodim jer pretpostavljam da ćeš to imati prije ili poslije.
Za ovaj INO PPO, ti nemam info...samo sam radila za prijenosom ovdje u tuzemstvu.
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 20:15   #2065
BOK cure,
već ste pricale o tome ali nisam sigurna...
za račun iz prooošlih razdoblja, nije uvrstan u uru, niti u pdv-k, pronadjen naknadno.
knjižite ukupan iznos s pdv-om na 4 direkt, bez odbitka pdv-a.
nije mi ni bitno to sto necu odbiti pdv, već da li stavljam ukupan iznos računa s pdv-om na 4?
npr. račun je na 163 kn + 40,75 pdv, ukupno rač. 203,75
iznos 203,25 stavim na trošak??
hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 21:11   #2066
Da. Ja tako napravim. Sve na četvorku i šlus.
Al to je sad sve rjeđe i rjeđe.
Evo predala sam pdv-k za 2014 i do sad nije naknadno iskrsnuo niti jedan račun iz prošle godine.
Valjda sam ih sve uštosala
Doduše, kod mene u firmi sami muški, pa im valjda već dosta mog kvocanja
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 11:20   #2067
Hvala Darsey.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 12:10   #2068
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
BOK cure,
već ste pricale o tome ali nisam sigurna...
za račun iz prooošlih razdoblja, nije uvrstan u uru, niti u pdv-k, pronadjen naknadno.
knjižite ukupan iznos s pdv-om na 4 direkt, bez odbitka pdv-a.
nije mi ni bitno to sto necu odbiti pdv, već da li stavljam ukupan iznos računa s pdv-om na 4?
npr. račun je na 163 kn + 40,75 pdv, ukupno rač. 203,75
iznos 203,25 stavim na trošak??
hvala
meni se čini da sam negdje u pravilniku pročitala da se ispravak pretporeza može obaviti predajom pdv-k ILI u prvom obračunskom razdoblju kad je propust uočen...bar što se tiče izlaznih računa..jer država neće tolerirati da im se nešto ne plati.e a što se tiče ulaznih..trebalo bi biti isto..samo što...mora postojati neki trag gdje je račun bio..ili prijepis računa .ili pisana izjava o ispravku pretporeza u određenom razdoblju potpisana od izdavatelja računa...
ako račun ima sve elemente propisane zakonom nevidim razlog zašto se pdv ne bi mogao odbiti
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 22:19   #2069
molim pomoć, kako proknjižti nabavu dug.imovine (Stroja) izrađenog u vlastotoj proizvodnji.Molim ako može shema knjiženja.
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 08:53   #2070
Sve ti ovisi što i kako ste radili.
Prvo moraš znati što ćete to izraditi sami i imati neku odluku ili nešto o tome.

Sve račune za nabavu toga što ste upotrijebili knjiži na investiciju u toku. (tu si otvori konto za to, možeš taj konto i nazvati investicija u toku - stroj za to i to npr.) Ako uračunavate i cijenu rada i za to ti netko treba dati kalkulaciju. To ti definitivno, ne možeš znati, to je podatak koji ti moraju izračunati oni koji znaju i dati ti gotov dokument na knjiženje.

Na kraju balade, odgovorna osoba neka donese odluku o stavljanju u upotrebu, i tada sve to s investicije u toku preknjiži na 0 i dalje ide sve kao na sva ostala osnovna sredstva.
Odluku o stavljanju u upotrebu moraš imati, i na osnovu nje znaš kada se to počinje koristiti i od kada računaš amortizaciju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 10:20   #2071
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Sve ti ovisi što i kako ste radili.
Prvo moraš znati što ćete to izraditi sami i imati neku odluku ili nešto o tome.

Sve račune za nabavu toga što ste upotrijebili knjiži na investiciju u toku. (tu si otvori konto za to, možeš taj konto i nazvati investicija u toku - stroj za to i to npr.) Ako uračunavate i cijenu rada i za to ti netko treba dati kalkulaciju. To ti definitivno, ne možeš znati, to je podatak koji ti moraju izračunati oni koji znaju i dati ti gotov dokument na knjiženje.

Na kraju balade, odgovorna osoba neka donese odluku o stavljanju u upotrebu, i tada sve to s investicije u toku preknjiži na 0 i dalje ide sve kao na sva ostala osnovna sredstva.
Odluku o stavljanju u upotrebu moraš imati, i na osnovu nje znaš kada se to počinje koristiti i od kada računaš amortizaciju.
kao i uvijek..potpisujem...imala sam identičan slučaj...jel smo se možda srele u prošlom životu???
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 10:49   #2072
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Da li vlasnik poduzeća može donijeti odluku ili nesto slično da će svojem djetetu platiti skolarinu za studij i da mu to ide u trošak? ili bi bilo izuzimanje? hvala
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da to dijete nije zaposlenik u toj firmi.....

ako nije, tu bi se radilo o drugom dohotku koji podliježe obvezi plaćanja doprinosa i poreza, sukladno čl. 32. st. 3. t. 11. i čl. 48. Zakona o porezu na dohodak
Provjeri ovu mogućnost (mislim da nema zapreke, ali ipak provjeri):

Vlasnik može dati stipendiju svome djetetu, jednako kao i bilo kojem drgom.
Neka ugovori stipendiju u iznosu školarine, ako je školarina veća od 1.600,00 x12 mjeseci i u ugovoru o stipendiranju odmah stavi da će se školarina direktno uplatiti na račun fakulteta (asignacija u ugovoru). U tom slučaju će se trebati uplatiti samo porez i prirez za iznos stipendije koja prelazi neoporezivi iznos na razini godne, a neće se trebati uplatiti i doprinosi, kao kod drugog dohotka.
U slučaju ovakvog ugovora o stipendiranju (srednjoškolca, studenta ili po novome i postdiplomanta), dijete ne može biti olakšica roditelju na PK kartici.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 12:02   #2073
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
kao i uvijek..potpisujem...imala sam identičan slučaj...jel smo se možda srele u prošlom životu???

A možda smo i jedna drugoj nekaj dužne, a nemamo pojma?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 12:09   #2074
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post

A možda smo i jedna drugoj nekaj dužne, a nemamo pojma?
nemamo brige ..to će sredit porezna uprava sa svojim originalnim obrascima za objedinjavanje podataka :klap::klap::klap:
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 12:35   #2075

Kad oni nešto objedine, tek se onda neće znat tko pije a tko plaća. I za to će im trebat pravilnik.

Predlažem akciju radnog naslova "dajmo im da rade" u kojoj ćemo sve državne službenike i namještenike natjerat da poduzetnicima, obrtnicima, opg-ovima, i autorima i svima onima koji u principu stvaranjem novih vrijednosti i pune državni proračun , nalaze posao na tržištu.
Tko na nešto naleti ostaje i dalje u državnoj službi, tko ne uspije - za kaznu mora u poduzetnike.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2015., 14:14   #2076
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post

Kad oni nešto objedine, tek se onda neće znat tko pije a tko plaća. I za to će im trebat pravilnik.

Predlažem akciju radnog naslova "dajmo im da rade" u kojoj ćemo sve državne službenike i namještenike natjerat da poduzetnicima, obrtnicima, opg-ovima, i autorima i svima onima koji u principu stvaranjem novih vrijednosti i pune državni proračun , nalaze posao na tržištu.
Tko na nešto naleti ostaje i dalje u državnoj službi, tko ne uspije - za kaznu mora u poduzetnike.
e e kad tamo ne uspiju neka probaju u knjigovođe.. zaradit će puuuuno više..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 07:29   #2077
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Sve ti ovisi što i kako ste radili.
Prvo moraš znati što ćete to izraditi sami i imati neku odluku ili nešto o tome.

Sve račune za nabavu toga što ste upotrijebili knjiži na investiciju u toku. (tu si otvori konto za to, možeš taj konto i nazvati investicija u toku - stroj za to i to npr.) Ako uračunavate i cijenu rada i za to ti netko treba dati kalkulaciju. To ti definitivno, ne možeš znati, to je podatak koji ti moraju izračunati oni koji znaju i dati ti gotov dokument na knjiženje.

Na kraju balade, odgovorna osoba neka donese odluku o stavljanju u upotrebu, i tada sve to s investicije u toku preknjiži na 0 i dalje ide sve kao na sva ostala osnovna sredstva.
Odluku o stavljanju u upotrebu moraš imati, i na osnovu nje znaš kada se to počinje koristiti i od kada računaš amortizaciju.

Ok.hvala. Znači ja mogu imati neki interni obračun u kojeg ću uključiti izdatnicu sa skladišta reprometerijala jer mi materijal za izradu ide sa skladišta, obračun radnih sati potrošenih za izradu stroja i bilo koji drugi troškovi koji su bili u svrhu izrade stroja. E sad kad taj obračun knjižim dal ja onda temeljnicom mogu proknjižit na slijedeći način, znači da smanjim konta troškova i stavim na dug.imov.u pripremi npr.
izdatm.mat. 0251/4000
plaće i dopr. 0251/4700,4701,4720......
npr.trošk.struje 0251/4010

Jedan od savjeta koje sam dobila je da iznos utoršenog repromaterijala i ostalih troškova knjižim na potražno i na dugovno kto 490. Nakon toga 0251/490. Ili nekako drugačije....?????'' Molim neku shemu. Ovo mi je prvi takav slučaj i baš mi je hitno.
jele2222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 08:05   #2078
Quote:
jele2222 kaže: Pogledaj post
Ok.hvala. Znači ja mogu imati neki interni obračun u kojeg ću uključiti izdatnicu sa skladišta reprometerijala jer mi materijal za izradu ide sa skladišta, obračun radnih sati potrošenih za izradu stroja i bilo koji drugi troškovi koji su bili u svrhu izrade stroja. E sad kad taj obračun knjižim dal ja onda temeljnicom mogu proknjižit na slijedeći način, znači da smanjim konta troškova i stavim na dug.imov.u pripremi npr.
izdatm.mat. 0251/4000
plaće i dopr. 0251/4700,4701,4720......
npr.trošk.struje 0251/4010

Jedan od savjeta koje sam dobila je da iznos utoršenog repromaterijala i ostalih troškova knjižim na potražno i na dugovno kto 490. Nakon toga 0251/490. Ili nekako drugačije....?????'' Molim neku shemu. Ovo mi je prvi takav slučaj i baš mi je hitno.
Evo kako je meni revizorica postavila shemu tamo još 2013 g
pr cto investicije u tijeku 037xx
1. ulazni računi klasika..220P... 037D ...140D
2. repro sa vlastitog skladišta 310P...037D
3.utrošeni sati rada plus utrošak energije prema obavezno priloženoj kalkulaciji za to..037D i 779P(prihod od vlastite realizacije koji se anulira kroz obračun amortizacije)...ovo radim s temeljnicom
...Kad je sve gotovo i OS ide u upotrebu temeljnicom prenosiš ukupan iznos sa 037..P i stavljaš na koju već nulu treba D...uz isprintanu karticu 037xx
i obaveznu odliku ovlaštene osobe o stavljanju u upotrebu.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 08:57   #2079
jele2222, konta klase 4 idu samo dugovno, ne mogu imati potražni promet.
Jedino na kraju godine kad se zatvaraju.
knjiži kako ti je anamia69 napisala
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 10:01   #2080
Quote:
Nightshifter kaže: Pogledaj post
Do roka isteka zastare a to je 3 godine od zadnjeg dana u godini kada je kreirana obvea, dakle obvezu iz 2008 smijes slobodno oprihodovati ako te u tom periodu dobavljaci nisu pozvali da platis dug (nakon 5. godine nastupa i apsolutna zastara). Za ovo potrazivanje dobavljaca (kod tebe obvezu) iz 2010. je nastupila relativna zastara pa bih ja i njega oprihodovao.
Dakle, cisti princip je jednostavan, narucila si robu ili uslugu dakle korist za koju nikad nije kreiran odljev resursa, dakle, racunovodstveno kreirani rashod bi trebalo oprihodovati ako zelis fer racunovodstveno izvjestavati. Da, taj prihod ti podize osnovicu poreza na dobit u toj godini kada si napravila otpis obveze.
Knjizene je suprotno otpisu potrazivanja, ispravak vrijendosti pa prihod (ostali prihodi).
Ako mene pitas - bilancu treba redovito cistiti i to raditi i to na obje strane aktivi i pasivi. Pa to radi i Porezna uprava kada je duzna por. obveznicima.
Molim Vas možete li mi reći ukoliko znate info,da li se sve navedeno odnosi i na dobavljače iz iznozemstva, jer tu info nigdje nisam uspijela pronaći.
A tetama na RRIF-ovim telefonima se diže kosa na glavi od ovog pitanja, kolegce pa kako možete otpisivati ti je Vaša obaveza, kao da sam ja njoj osobno dužna i to baš njoj pa je pitam da to otpiše.

Hvala najljepša unaprijed
zaposlenica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:11.