Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2012., 23:43   #41
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Ali ako baš hoćeš, mogu nadodati da profesorica iz kemije zna napraviti sapun i boju za tkaninu koja se prodaje u butiku.


Ali je bolje zaposliti nekoga preko studentskog ugovora. (Da se ne uvrijediš još više neću ti pojašnjavat zašto jer se bojim da i to ne shvatiš kao napad na svoju inteligenciju). Ako još pritom studira nešto s brojkama šanse su zaista male da se zabuni u računu.
ma da? ne znam, ja vidim ljude na podforumu prirodna kozmetika koji izrađuju kemijski zahtjevne stvari sve u 16, 17 i pol 18. neki od njih imaju trogodišnje škole

i opet ti isto. ono što ja govorim je da je pekar pekar a lekar lekar. studentica u trgovini može ponijet koju vreću sa smećem i poravnat robu na polici. blagajne bolje da se ne dotiče jer to je preskup eksperiment za nekoga ko danas tamo je a sutra odluči da mu se ipak spava do podne pa više ne dođe. ništa ne može zamijenit iskusnog trgovca i tvrdit da je puno bolje instalirat studenticu koja je neiskusna ali studira pa je samim time zacijelo puno bolja u tom poslu koji bi ionako mogao radit trenirani majmun je uvredljivo

uostalom kad sam ja rekla da je faks sranje ili loša stvar i da ne vrijedi ništa? nikad! ja sam pričala o iskustvu svakodnevnog rada i zaradi, a činjenica je da u konačnici ja zaradim više uz puno manji rizik, u sigurnom okružju s još 10 kolega i par zaštitara, elektronske zaštite i kamere koje pomažu da mene ništa ne opali po džepu i po ničemu drugome

ispričavam se ako sam krivo shvatila neku šalu ali mislim da stvarno nemam nikakve komplekse već samo opisujem svoj radni dan i to kako doživljavam svoj posao, eto, samo to i ništa više
Hairdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 02:36   #42
Zašto ste se orijentirali najviše na profeosre kao one s vss-om? Što je s FER-om, FSB-om, farmacijom, pravom, arhitekturom, građevinom, medicinom...? Fakulteti po čijem završetku osoba dobije zvanje nastavnik/profesor uistinu je najmanje isplativa. Ali nekome je zgrtanje novaca sporedno u odnosu na to da se bavi onime što voli, da se usavršava u materiji koja mu je zanimljiva.

S nekim od ovih ostalih fakulteta koje sam nabrojala će se vrlo vjerojatno naći odlično plaćeni posao. Biti će otvorene mogućnost napredovanja, mijenjanja radnog mjesta ako se otvori prilika za neko bolje, rada u inozemstvu i sl.

Što od toga može jedna prodavačica ili frizerka ili kozmetičarka ili krojačica? Ukoliko nemaju nekakvog kapitala da otvore vlastiti obrt, mogu raditi u jednom salonu/trgovini s gotovo nikakvim mogućnostima rasta plaće ili napredovanja, nadati se da im poslodavac neće propasti i zatvoriti obrt pa da opet moraju tražiti posao.
__________________
So you can stick your little pins in that voodoo doll, I'm very sorry, baby, doesn't look like me at all, I'm standing by the window where the light is strong.
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 09:05   #43
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Bitno je ulagati u sebe, bilo to studiranje, tečja stranog jezika ili nešto treće.
Diploma nije jamstvo za zgrtanje milijuna.
Ipak, profesorica kemije će zarađivati više od prodavačice.

Nedavno sam razgovarala sa dva prijatelja o studiranju i zapošljavanju nakon srednje škole. Jedan od njih dvoje i ja studiramo dok je drugi tek maturant i on nama kaže kako on ne želi studirati jer mu se ne da više učiti. Mi smo mu rekli da posla ionako neće naći a ako upiše neki faks ne samo da si može zaraditi neke novce preko SC-a već i da će jednog dana imat diplomu. Takav stav (ne želim na faks jer mi se više ne uči) mi je totalno neprihvatljiv i sumnjam da bi takva osoba, čak i ako nađe neki posao, mogla ga zadržat jer će i tamo itekako morat poteknut i učiti nove stvari.

Isto tako, slučajno sam jednom čula razgovor roditelja i njihove kćeri pred pnom obrtničkom (kozmetičarska ili tako nešto) školom u Savskoj gdje su roditelji rekli sljedeče: Pljujem ja na faks. Završi ovo i jednog dana si otvori svoj lokal.
A što je s onima koji nemaju novaca da otvaraju svoje lokale već će čitav život morati radit za nekog drugog. Mislim da je bolje raditi za nekog drugog kao odvjetnik, prevoditlej, programer nego kao pekar, frizerka, konobarica.

Postoje ljudi koji unatoč fakultetu i visokoj naobrazbi ostaju glupi a postoje ljudi koji sa srednjom školom znaju puno stvari i lijepo zarađuju. Kao što sam na početku rekla, važno je raditi na sebi.
Kreni od gramatike i interpunkcije. Pozitivna stvar je što ne pišeš sumljam.



Kaj se početnog pitanja tiče - meni je sasvim okej i bez faksa. Umjesto da učim o zastarjelim tehnologijama po zastarjelom programu, otišao sam raditi i stjecati praktična znanja. Nikada nisam vidio poantu u višesatnom čekanju profesora da se pojavi na upisu ocjene, već mi je normalnije bilo tih nekoliko sati utrošiti na pametnije i manje debilne stvari.


Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Zašto ste se orijentirali najviše na profeosre kao one s vss-om? Što je s FER-om, FSB-om, farmacijom, pravom, arhitekturom, građevinom, medicinom...? Fakulteti po čijem završetku osoba dobije zvanje nastavnik/profesor uistinu je najmanje isplativa. Ali nekome je zgrtanje novaca sporedno u odnosu na to da se bavi onime što voli, da se usavršava u materiji koja mu je zanimljiva.

S nekim od ovih ostalih fakulteta koje sam nabrojala će se vrlo vjerojatno naći odlično plaćeni posao. Biti će otvorene mogućnost napredovanja, mijenjanja radnog mjesta ako se otvori prilika za neko bolje, rada u inozemstvu i sl.

Jedna friško diplomirana arhitektica je nedavno bila na razgovoru za posao. Pitali su je želi li raditi za 1600 kn. To nije ni minimalac pa ti vidi.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 14.02.2012., 09:54   #44
Quote:
Kreni od gramatike i interpunkcije. Pozitivna stvar je što ne pišeš sumljam.
Ja si mogu priuštiti da na forumu budem nepismena.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 12:08   #45
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
[color=navy]



Jedna friško diplomirana arhitektica je nedavno bila na razgovoru za posao. Pitali su je želi li raditi za 1600 kn. To nije ni minimalac pa ti vidi.
Eto. Što se ovih gore navedenih zanimanja tiče, ferovaca znam dvoje. Oboje rade za ne više od 5500 kn. A odlični studenti... Dalje, jedan građevinar ima 6000 kn mjesecno, a ovo pravo da ni ne spominjem. Pa od cijele generacije nas je 6-7 zaposleno u struci!
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 12:24   #46
Zašto ljudi uopće završavaju fax ako on ne vridi ništa ??? Da se pušu kako imaju diplomu ? Glupo je što fax-evi i škole su nakon pada socijalizma dosta izgubili na kvaliteti i previše je studenata dok u drugu ruku jedna Južna Koreja koja je primjer pametne države je najviše ulagala u obrazovanje i u zadnjih pedeset godina BDP im je nešto nenormalno porastao ( 40-50 puta ) . Prije ti je diploma nešto i značila , a sad su se kriteriji užasno snizili .Na malo težim fax-evima prije je bilo par studenata sa 4.5 u cijeloj generaciji sad ih bude 30+ sa 5.0 .

Zadnje uređivanje Achtung_1990 : 14.02.2012. at 12:46.
Achtung_1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 12:39   #47
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Bitno je ulagati u sebe, bilo to studiranje, tečja stranog jezika ili nešto treće.
Diploma nije jamstvo za zgrtanje milijuna.
Ipak, profesorica kemije će zarađivati više od prodavačice.

Nedavno sam razgovarala sa dva prijatelja o studiranju i zapošljavanju nakon srednje škole. Jedan od njih dvoje i ja studiramo dok je drugi tek maturant i on nama kaže kako on ne želi studirati jer mu se ne da više učiti. Mi smo mu rekli da posla ionako neće naći a ako upiše neki faks ne samo da si može zaraditi neke novce preko SC-a već i da će jednog dana imat diplomu. Takav stav (ne želim na faks jer mi se više ne uči) mi je totalno neprihvatljiv i sumnjam da bi takva osoba, čak i ako nađe neki posao, mogla ga zadržat jer će i tamo itekako morat poteknut i učiti nove stvari.

Isto tako, slučajno sam jednom čula razgovor roditelja i njihove kćeri pred pnom obrtničkom (kozmetičarska ili tako nešto) školom u Savskoj gdje su roditelji rekli sljedeče: Pljujem ja na faks. Završi ovo i jednog dana si otvori svoj lokal.
A što je s onima koji nemaju novaca da otvaraju svoje lokale već će čitav život morati radit za nekog drugog. Mislim da je bolje raditi za nekog drugog kao odvjetnik, prevoditlej, programer nego kao pekar, frizerka, konobarica.

Postoje ljudi koji unatoč fakultetu i visokoj naobrazbi ostaju glupi a postoje ljudi koji sa srednjom školom znaju puno stvari i lijepo zarađuju. Kao što sam na početku rekla, važno je raditi na sebi.
Možda je čovjek svjestan svojih ograničenja, nemoj suditi po sebi. Nisu svi za fakultet, niti svi mogu uopće upisati Sveučilišta koja su koliko-toliko na cijeni(trogodišnje srednje) već samo Veleučilišta i kojekakve Više škole koje se u oglasima rijetko ili nikako ne spominju od strane poslodavaca.

Za završiti bilo kakav fax ipak su potrebne neke radne navike i neke predispozicije. Kako ćeš tjerati nekoga tko je i u trogodišnjoj srednjoj prolazio sa 2-3 na fakultet? A ovo za učenje na poslu je jednostavno presmiješno. Za biti transportni radnik, frizer ili konobar svake novosti će taj isti navedeni bez problema pohvatati jer su ti poslovi i prilagođeni takvima da traže uglavnom mišiće i kičmu više nego mozak.

Bolje je završiti tečaj varioca ili nešto drugo, nego ići na neki fax, neki bezvezni smjer, potrošiti gomilu novca i kasnije sjediti i plakati.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 12:41   #48
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Ja si mogu priuštiti da na forumu budem nepismena.
Da sam dobio kunu kada mi je svaki nepismeni napisao taj odgovor...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 12:45   #49
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Ipak, ja sam uvijek za fakultet jer ti se time proširuje dijapazon mogućnosti. Kao što je netko već rekao, ako i ne nađeš odmah posao odgovarajući svome visokom obrazovanju, uvijek možeš radit neke druge poslove za koje je dovoljna slabija naobrazba.
Slazem se.. i smatram da jos uvijek vrijedi uzrecica: Diploma ti mozda ne znaci puno kad je imas, ali ti itekako puno znaci kada je nemas..!

Uvodno je pitanje da li je moguce zivjeti "dostojanstveno bez faxa"?
Dakako da je moguce.
No to je i pitanje ne samo kruha, nego i samopostovanja, osobnog integriteta, sigurnosti i mozda neiskompleksiranosti...
Pa shodno tome, da li nekoga tlaci sto nema veci stupanj naobrazbe, pa s time i njegovo "dostojanstvo" dolazi u pitanje... to je individualno..

Fax u pravilu ipak nudi i osjecaj osobne "sigurnosti" u nesto neotudjivo, a to je znanje.
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 12:46   #50
Quote:
Achtung_1990 kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi uopće završavaju fax ako on ne vridi ništa ??? Da se pušu kako imaju diplomu ? Glupo je što fax-evi i škole su nakon pada socijalizma dosta izgubili na kvaliteti i previše je studenata dok u drugu ruku jedna Južna Koreja koja je primjer pametne države je najviše ulagala u obrazovanje i u zadnjih pedeset godina BDP im je nešto nenormalno porastao ( 40-50 puta ) . Prije ti je diploma nešto i značila , a sad su se kriteriji užasno snizili .Prije na malo težim fax-evima je bilo par studenata sa 4.5 u cijeloj generaciji sad ih bude 30+ sa 5.0 .
Ovo zadnje ti je isto diskutabilno. Ja sam završio prediplomski brodogradnje po starom programu i nije da sam nešto više naučio već sam se samo najeo više govana trpeći kojekakva iživljavanja dobrog dijela profesora i asistenata. Što se tiče samog znanja, ovi noviji inženjeri neće biti ništa slabiji. Moram priznati da im malo i zavidim jer imaju malo više vremena za sebe i neće nakon fakulteta izaći sa dijagnozom nekog psihičkog poremećaja.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 12:53   #51
Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje ti je isto diskutabilno. Ja sam završio prediplomski brodogradnje po starom programu i nije da sam nešto više naučio već sam se samo najeo više govana trpeći kojekakva iživljavanja dobrog dijela profesora i asistenata. Što se tiče samog znanja, ovi noviji inženjeri neće biti ništa slabiji. Moram priznati da im malo i zavidim jer imaju malo više vremena za sebe i neće nakon fakulteta izaći sa dijagnozom nekog psihičkog poremećaja.
Ma znan šta oćeš reći ,ali nije isto kad si jedan od npr. 0.5 % koji imaju diplomu ili jedan od 15% koji imaju diplomu . Inflacija diploma na to sam mislio i sad je diploma na faxu skoro ka završena srednja ( ok možda nije baš toliko ) , ali u skoroj budućnosti bi moglo postat tako .

Zadnje uređivanje Achtung_1990 : 14.02.2012. at 12:59.
Achtung_1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 13:01   #52
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
Slazem se.. i smatram da jos uvijek vrijedi uzrecica: Diploma ti mozda ne znaci puno kad je imas, ali ti itekako puno znaci kada je nemas..!
Puno ti znači i kada ti vele da si prekvalificiran za radno mjesto za koje si se prijavio pa se ne možeš zaposliti niti u Odjelu Mijenjanja Žarulja.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 13:09   #53
Quote:
Achtung_1990 kaže: Pogledaj post
Ma znan šta oćeš reći ,ali nije isto kad si jedan od npr. 0.5 % koji imaju diplomu ili jedan od 15% koji imaju diplomu . Inflacija diploma na to sam mislio i sad je diploma na faxu skoro ka završena srednja ( ok možda nije baš toliko ) , ali u skoroj budućnosti bi moglo postat tako .
Istinu zboriš, to je zakon tržišta. No, opet postoje zanimanja koja još uvijek nalaze dobro plaćene poslove. Primjerice strojarstvo, brodogradnja, pomorstvo(nautičari, strojari i struja), elektrotehnika, računarstvo i IT. Naravno izvan granica Hrvatske.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 13:09   #54
Ovo je postala tema prepucavanja onih koji imaju i onih koji nemaju diplomu . Postoje neke prednosti kad počmeš radit sa 18 nakon srednje i nedostatci , a sad govorit da je glupo ić na fax jer i tako neš nać posao nema smisla . Netko tko je izabra da neće ić na fax ne triba se osjećat manje vrijednim niti ovi šta imaju diplomu da su oni iznad svih , ali činjenica je da je bolje imat diplomu u ruci nego ne i nitko me ne može u suprotno uvjerit .

Zadnje uređivanje Achtung_1990 : 14.02.2012. at 13:18.
Achtung_1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 13:34   #55
Quote:
Achtung_1990 kaže: Pogledaj post
Ovo je postala tema prepucavanja onih koji imaju i onih koji nemaju diplomu . Postoje neke prednosti kad počmeš radit sa 18 nakon srednje i nedostatci , a sad govorit da je glupo ić na fax jer i tako neš nać posao nema smisla . Netko tko je izabra da neće ić na fax ne triba se osjećat manje vrijednim niti ovi šta imaju diplomu da su oni iznad svih , ali činjenica je da je bolje imat diplomu u ruci nego ne i nitko me ne može u suprotno uvjerit .
I ja sam isao raditi odmah nakon srednje u škver pa kad sam vidio na što sliče ti radnici nakon samo 10-20 godina staža odmah sam upisao fax.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 13:41   #56
Quote:
Champion_1 kaže: Pogledaj post
I ja sam isao raditi odmah nakon srednje u škver pa kad sam vidio na što sliče ti radnici nakon samo 10-20 godina staža odmah sam upisao fax.
i ja sam imao sličnu inspiraciju za fax . 4. srednje elektrotehničke (stručna praksa na gradilištu ) sam štemao po 8 sati , pa da vidiš kako dobiješ motivaciju za učenje . Na fax-u sve u roku ide , pa ako i treba po 10 sati za ispit bolje to nego 10 sati štemat .

Zadnje uređivanje Achtung_1990 : 14.02.2012. at 13:49.
Achtung_1990 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 14:16   #57
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Netočno. Napisala je prilično objektivan post. Zar je izjava 'PMF daje daleko veće šanse do Trgovačke škole' - nekulturna, ili 'gledanje s visine'?
Ja sam se prije koju godinu posvađala s vlastitom tetom koja se neviđeno uvrijedila na moju, isto tako u razgovoru normalno izrečenu, rečenicu da imam više mogućnosti zaposlenja (prevođenje, predavanje itd itd) s diplomom stranih jezika nego što ima njena kćer konobarica koja ima svoj zanat.
Kako se netko usuđuje to reći.

Mi smo društvo pokondirenih tikvi, i kako je Achtung gore napisao, uskoro će i biti normalno da svi imaju diplome, zato novootvoreni privatni fakulteti raznih izdrkavanja i menadžmenata izbacuju 100 menađera godišnje koji onda kukaju jutarnjem listu kako su završili faks, a nemaju posla.
I tu je stvar u ovome:

Quote:
RaNdOmGuY kaže: Pogledaj post
Normalno da se može živjet bez faksa,pravi majstor će uvijek imat novaca.Mislim na vodoinstalatere,soboslikare,stolare i ostala zanimanja...ako znaš svoj posao imat ćeš i para
što je apsolutna istina, isto kao i činjenica da završen (bilo kakav) fakultet ne garantira posao, nego rad na sebi i profesionalnom usavršavanju, pa kako zanatliji, tako i fakultetliji. To što je kod nas zavladalo i prevladalo mišljenje da je dovoljno upisati i završiti neki faks da bi bio faca i imao para je golema zabluda, a i to je eufemizam.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 15:09   #58
Vidio sam ljude koji dobro žive s fakultetom i ljude koji dobro žive bez njega, u svakom pogledu, ne samo financijskom.

Međutim, kad vas vidim oko čega se prepucavate dođe mi da kažem da vam se poserem na fakultet, a i na te obrtničke škole, ali neću jer sam preveliki gospodin i ne služim se takvom vrstom vokabulara.

Ne sitničarite, bavite se onim što smatrate da je najbolje za vas i volite sebe i druge oko vas, ali isto tako dobro ga smjestite svakome tko je to zaslužio. Ne sitničarite, jer ako ništa drugo, muka je za gledati.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 15:32   #59
Quote:
*soul*mate* kaže: Pogledaj post
I realno, odgovornost koja će biti na meni (kao profesorici stranog jezika) je puno veća nego njena u radu u prodavaonici.
jer najgore što se njoj može dogoditi jest višak/manjak u blagajnoj i da joj netko dođe pokrast novce, a i tad je politika firme da, ako ti dođe razbojnik, da novce daš. i nikom ništa.

dok profesori znaju završavat i na sudu kad ih učenici napadnu. izgubit licencu za rad i sl., da ne nabrajam dalje.
Odgovornost profesorice? Nije lipo uspoređivati jedan u biti lagani državni posao sa svim beneficijama (eto faks osigurava život sa beneficijama) i dosta slobodnog vremena sa poslom prodavačice. Ovu gazda može razvlačit kao žvaku cili dan i cili tjedan uključujući nedjelje i praznike.
Što se desi ako ti nešto zabrljaš na poslu profesorice (vezano za predavanje stranih jezika)? Materijalna šteta? Ozljede? Ekološki incident? Politički incident? Zaštićena si kolektivnim ugovorom kao lički medvjed.
__________________
A u puku zapadne cerkve, gde potiče štogod dobra i poštena, to prečesto dolazi samo odtuda, što on ne sluša i ne sledi popa. Da ovaj puk nebi bio poživinčen, on bi uz redke iznimke, u popu smatrao najpervoga svojega neprijatelja. U istinu, NAROD HERVATSKI IMA SVU SVOJU NESREĆU NAJVEĆMA POPOM PRIPISAT. - Dr. Ante Starčević - Otac Domovine
Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 16:18   #60
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Puno ti znači i kada ti vele da si prekvalificiran za radno mjesto za koje si se prijavio pa se ne možeš zaposliti niti u Odjelu Mijenjanja Žarulja.
hm..da.. onda sugeriram prestrojavanje prema sobi na kojoj pise Odjel za Izumitelje Zarulja..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.