Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2013., 13:16   #1
Zašto ljudi ne vole Bosance

Nisu svi Bosanci glupi i primitivni. Tužan sam zbog ovoga. Jesmo udareni mokrom čarapom po glavi, ali u Bosni ima predivnih ljudi.

Mislim da su stereotipi problem. Podjela Hrvatske na Zapadnu i Istočnu (Zapad kao kulturniji i prosperiteniji i Istok kao ruralan i nekulturan), kao i na Hrvatsku i sve ono što je Istočno.

Svugdje ima dobrih ljudi, ali ja uvijek naiđem na stereotipe,


Vaš Gayfoot,



P.S. Čak se i šalim u najtežim trenucima
Fidelio- is offline  
Old 19.09.2013., 15:03   #2
Quote:
Fidelio- kaže: Pogledaj post
Nisu svi Bosanci glupi i primitivni. Tužan sam zbog ovoga. Jesmo udareni mokrom čarapom po glavi, ali u Bosni ima predivnih ljudi.

Mislim da su stereotipi problem.
Stereotip je da ljudi ne vole Bosance.
Sigmund is offline  
Old 19.09.2013., 16:12   #3
Čak ono malo ljudi što sam upoznao iz Bosne, uglavnom cura, mogu reći da su mi djelovale uglavnom kao daleko normalnije i prirodnije osobe od naših uglavnom taštih, te često i pakosnih glupačetina.
Generaliziranje je jako loša stvar. Možeš biti super čovjek, a i govno bez obzira na nacionalnost.
Ono što sam još odmalena skužio kod drugih naroda, a upoznao sam dok sam bio manji jednog dečka s Kosova (muslimana) s kojim sam si bio jako dobar, te na faxu jednu Makedonku, pa i kasnije tu jednu bosanku, tj. više bosanki. Svi ti ljudi su u sebi imali jednu dozu nevinosti, dobrote i naivnosti koja kod Hrvata ne postoji.
Hrvati su jako često sitne i pakosne duše i umišljene pičketine na kvadrat. Ja sam bosancima i makedoncima često u očima i osmijehu vidio tu neku iskonsku neiskvarenost i naivnost koja se jednostavno ne može nadmetati s nama Hrvatima.

Tu Makedonku s faxa su skoro sve cure iskorištavale da im stalno pomaže s jedne strane, a s druge strane su te iste srale po njoj iza leđa da je seljača i to su činile one najgore ulickane iskompleksirane i isfrustrirane fufe. Makedonki je trebala koja godina da shvati s kime ima posla.

To su naravno samo neka moja iskustva i ne tvrdim da su svi rvati ovakvi i onakvi, kao ni za strance. Nisam upoznao sve ljude ponaosob da bih znao, ali Hrvati si često umišljaju da su nešto veliko, napredno i intelektualno, a u biti su ili veće seljačine ili veće budale od onih prema kojima imaju predrasude.

Najbolji prikaz Hrvata smo mogli vidjeti u seriji "Gruntovčani" i to je na žalost alfa i omega prosječne hrvatske duše.

Kada sam čitao kada su se ono prije koju godinu žalili u nekim novinama da im "Bosanci dolaze pišati u hrvatsko more" bilo mi je muka. A Hrvati ne pišaju u hrvatsko more? Kakvi su to mentalni sklopovi uopće!?

Da ne govorimo o tom hrvatskom lokal šovinizmu i primitivizmu iz manjih krajeva. Ja ne znam kaj si prosječni Hrvat umišlja da jest uopće naspram jednog Bosanca!? Ubermenš?
Ni ja ne volim recimo gledati turske serije kojima nas dave jer mi ne sjeda taj mentalitet što ne znači da možda i turci nisu danas više ljudi od nas velikih rvatina.
old-soul80 is offline  
Old 19.09.2013., 16:23   #4
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Čak ono malo ljudi što sam upoznao iz Bosne, uglavnom cura, mogu reći da su mi djelovale uglavnom kao daleko normalnije i prirodnije osobe od naših uglavnom taštih, te često i pakosnih glupačetina.
Generaliziranje je jako loša stvar. Možeš biti super čovjek, a i govno bez obzira na nacionalnost.
Ono što sam još odmalena skužio kod drugih naroda, a upoznao sam dok sam bio manji jednog dečka s Kosova (muslimana) s kojim sam si bio jako dobar, te na faxu jednu Makedonku, pa i kasnije tu jednu bosanku, tj. više bosanki. Svi ti ljudi su u sebi imali jednu dozu nevinosti, dobrote i naivnosti koja kod Hrvata ne postoji.
Hrvati su jako često sitne i pakosne duše i umišljene pičketine na kvadrat. Ja sam bosancima i makedoncima često u očima i osmijehu vidio tu neku iskonsku neiskvarenost i naivnost koja se jednostavno ne može nadmetati s nama Hrvatima.

Tu Makedonku s faxa su skoro sve cure iskorištavale da im stalno pomaže s jedne strane, a s druge strane su te iste srale po njoj iza leđa da je seljača i to su činile one najgore ulickane iskompleksirane i isfrustrirane fufe. Makedonki je trebala koja godina da shvati s kime ima posla.

To su naravno samo neka moja iskustva i ne tvrdim da su svi rvati ovakvi i onakvi, kao ni za strance. Nisam upoznao sve ljude ponaosob da bih znao, ali Hrvati si često umišljaju da su nešto veliko, napredno i intelektualno, a u biti su ili veće seljačine ili veće budale od onih prema kojima imaju predrasude.

Najbolji prikaz Hrvata smo mogli vidjeti u seriji "Gruntovčani" i to je na žalost alfa i omega prosječne hrvatske duše.

Kada sam čitao kada su se ono prije koju godinu žalili u nekim novinama da im "Bosanci dolaze pišati u hrvatsko more" bilo mi je muka. A Hrvati ne pišaju u hrvatsko more? Kakvi su to mentalni sklopovi uopće!?

Da ne govorimo o tom hrvatskom lokal šovinizmu i primitivizmu iz manjih krajeva. Ja ne znam kaj si prosječni Hrvat umišlja da jest uopće naspram jednog Bosanca!? Ubermenš?
Ni ja ne volim recimo gledati turske serije kojima nas dave jer mi ne sjeda taj mentalitet što ne znači da možda i turci nisu danas više ljudi od nas velikih rvatina.
a što reći ja koji sam Hrvat iz Bosne? Za 32 god života u Zg nisam niti jednu riječ lošu čuo o sebi. Proputovao, kao vozač, od Turske do Engleske, Španjolske do Poljske. Svugdje dobrih ljudi sretao.
dominik01 is offline  
Old 19.09.2013., 16:38   #5
ma otkud ti to da ljudi ne vole Bosance?! niti ih volim niti ih ne volim više od ostalih ljudi...ustvari,možda ih volim više od ostalih.
Zato jer su dobri,srdačni,uvijek spremni na šalu, i kad im je najteže imaju smisla za humor,što bi oni rekli za šegu....40 i neku godinu živim u Rijeci i ovdje isto nisam srela nekog tko ne voli Bosance, to je očito neka predrasuda...
Iz Bosne poznajem izuzetne ljude i svi su odreda prekrasna bića, puni duha i ljubavi, trebalo bi se puno nas ugledati na takve...
__________________
http://http://Angels with silver wings,shouldnt know suffering...
yebra is offline  
Old 19.09.2013., 16:41   #6
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
a što reći ja koji sam Hrvat iz Bosne? Za 32 god života u Zg nisam niti jednu riječ lošu čuo o sebi. Proputovao, kao vozač, od Turske do Engleske, Španjolske do Poljske. Svugdje dobrih ljudi sretao.
Imao si sreće
Ja nisam čuo nužno tako pozitivne priče od nekih bosanaca gdje su im doslovno pred njima na poslu drugi srali o bosancima.
old-soul80 is offline  
Old 19.09.2013., 17:06   #7
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Imao si sreće
Ja nisam čuo nužno tako pozitivne priče od nekih bosanaca gdje su im doslovno pred njima na poslu drugi srali o bosancima.
Nisam ni ja pijan "srao" po zagrebačkim ulicama, nego se normalno vladao. Koji grad ili zemlja bivše Yu toliko primila ljudi sa strane. Tvrdim da 200 000 Hrvata ode živjeti u Bosnu da bi pljuvali po njima. TVRDIM. Hrvatska je kruhom hranila pola Bosne i Kosova. Stari Albanac mi 90 reče, kakvi smo ljudi, da Hrvat naveče u Prištini otvori radnju do jutra bi izgorila, a ovdje s mirom žive i rade. Samo vi pljujte po svom narodu. Platit će se to lošim
dominik01 is offline  
Old 20.09.2013., 00:16   #8
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja pijan "srao" po zagrebačkim ulicama, nego se normalno vladao. Koji grad ili zemlja bivše Yu toliko primila ljudi sa strane. Tvrdim da 200 000 Hrvata ode živjeti u Bosnu da bi pljuvali po njima. TVRDIM. Hrvatska je kruhom hranila pola Bosne i Kosova. Stari Albanac mi 90 reče, kakvi smo ljudi, da Hrvat naveče u Prištini otvori radnju do jutra bi izgorila, a ovdje s mirom žive i rade. Samo vi pljujte po svom narodu. Platit će se to lošim
Ne brini se ti. Već se je. Ali se bude i još više. A kakav nam je narod vidimo po tome kakvu vladu izabire i kakve peticije radi.
Upoznao sam dosta rvatina ipak jer cijeli život živim tu. Možda se tvoj i moj pojam "dobrog čovjeka" razlikuju.
old-soul80 is offline  
Old 20.09.2013., 02:32   #9
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Čak ono malo ljudi što sam upoznao iz Bosne, uglavnom cura, mogu reći da su mi djelovale uglavnom kao daleko normalnije i prirodnije osobe od naših uglavnom taštih, te često i pakosnih glupačetina.
Generaliziranje je jako loša stvar. Možeš biti super čovjek, a i govno bez obzira na nacionalnost.
Ono što sam još odmalena skužio kod drugih naroda, a upoznao sam dok sam bio manji jednog dečka s Kosova (muslimana) s kojim sam si bio jako dobar, te na faxu jednu Makedonku, pa i kasnije tu jednu bosanku, tj. više bosanki. Svi ti ljudi su u sebi imali jednu dozu nevinosti, dobrote i naivnosti koja kod Hrvata ne postoji.
Hrvati su jako često sitne i pakosne duše i umišljene pičketine na kvadrat. Ja sam bosancima i makedoncima često u očima i osmijehu vidio tu neku iskonsku neiskvarenost i naivnost koja se jednostavno ne može nadmetati s nama Hrvatima.

Tu Makedonku s faxa su skoro sve cure iskorištavale da im stalno pomaže s jedne strane, a s druge strane su te iste srale po njoj iza leđa da je seljača i to su činile one najgore ulickane iskompleksirane i isfrustrirane fufe. Makedonki je trebala koja godina da shvati s kime ima posla.

To su naravno samo neka moja iskustva i ne tvrdim da su svi rvati ovakvi i onakvi, kao ni za strance. Nisam upoznao sve ljude ponaosob da bih znao, ali Hrvati si često umišljaju da su nešto veliko, napredno i intelektualno, a u biti su ili veće seljačine ili veće budale od onih prema kojima imaju predrasude.

Najbolji prikaz Hrvata smo mogli vidjeti u seriji "Gruntovčani" i to je na žalost alfa i omega prosječne hrvatske duše.

Kada sam čitao kada su se ono prije koju godinu žalili u nekim novinama da im "Bosanci dolaze pišati u hrvatsko more" bilo mi je muka. A Hrvati ne pišaju u hrvatsko more? Kakvi su to mentalni sklopovi uopće!?

Da ne govorimo o tom hrvatskom lokal šovinizmu i primitivizmu iz manjih krajeva. Ja ne znam kaj si prosječni Hrvat umišlja da jest uopće naspram jednog Bosanca!? Ubermenš?
Ni ja ne volim recimo gledati turske serije kojima nas dave jer mi ne sjeda taj mentalitet što ne znači da možda i turci nisu danas više ljudi od nas velikih rvatina.
Ja samo ne razumijem otkud toliko nepodnošenje pa s koje god strane dolazilo. Jednostavno mi nije jasno. Nije mi jasan bilo koji vid zatvaranja u vlastiti, (zamišljeni ili nezamišljeni) nacion, ta psihologija krda i autocentrizam.
Fidelio- is offline  
Old 20.09.2013., 02:35   #10
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Stereotip je da ljudi ne vole Bosance.
Moguće, ali u jednom dijelu vaše zemlje (a i moje) to nije stereotip.
Fidelio- is offline  
Old 20.09.2013., 05:38   #11
a zašto moramo voljeti bilo koju naciju? svagdje ima i dobrih i loših ljudi. sve ovisi o samoj osobi.
Boki000 is offline  
Old 20.09.2013., 06:31   #12
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
...
Ti sigurno iz Zagreba...

Kad vec generaliziramo jel onda ovakav mentalitet koji si opisao je u Zagrebu.Odavno u Zagrebu ne zive zagrepcanci.
Praznih Ruku is offline  
Old 20.09.2013., 06:34   #13
Quote:
Fidelio- kaže: Pogledaj post
Nisu svi Bosanci glupi i primitivni. Tužan sam zbog ovoga. Jesmo udareni mokrom čarapom po glavi, ali u Bosni ima predivnih ljudi.
Nisu glupi.Ali sigurno to sta vam Austro-ugarska uskracivala skole i knjige kojih cca 100 godina je imalo efekta na neki "mentalitet" i neku sliku vas kod "nas".

I u Yugoslaviji je Hrvataska placa u manje razvijene djelove djelove poput Bosne..Pa ostala slika i dalje o Bosni kao nerazvijenom djelu YU.



Mozda to sve od tada poteklo...Tako neke slike stvarale i tako malo pomalo i ostalo.

Zadnje uređivanje Praznih Ruku : 20.09.2013. at 06:43.
Praznih Ruku is offline  
Old 20.09.2013., 06:42   #14
Uostalom sta se brines kad Hrvati ni svoje ne vole.Di ce jos druge.
Praznih Ruku is offline  
Old 20.09.2013., 07:57   #15
Meni je jedini problem kod naših bosanskih Hrvata što se ponašaju muslimanski, bilo kroz izraze, bilo kroz izgled kuća koje bosanske izbjeglice grade u Dalmaciji (a koje izgledaju bosanski), bilo kroz ostavljanje cipela ispred vrata.

Za razliku od bosanskih Srba koji nemaju takve, "muslimanske običaje".
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Old 20.09.2013., 09:42   #16
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Ti sigurno iz Zagreba...

Kad vec generaliziramo jel onda ovakav mentalitet koji si opisao je u Zagrebu.Odavno u Zagrebu ne zive zagrepcanci.
Pa to je istina, no ne znači niti da su nužno zagrepčanci bolji, ali od kad se doselilo štošta, mnogi zbog kompleksa jer su došli iz vukojebina briju na silu da su bolji od ostalih.
To su u pravilu sve tako relativne stvari i svugdje ima i dobrih i loših ljudi i svakakvih. Ja ne mogu reći da sam imao previše sreće s obzirom na koga sam sve naišao.
old-soul80 is offline  
Old 20.09.2013., 09:43   #17
Quote:
Boki000 kaže: Pogledaj post
a zašto moramo voljeti bilo koju naciju? svagdje ima i dobrih i loših ljudi. sve ovisi o samoj osobi.
Pa istina... ne moramo voljeti nikoga. Ja tako nisam lud ni za Romima jer ne kužim njihov mentalitet, ne želim imati posla s njima, no ne bih im ništa branio, niti ih degradirao bez razloga.
Mislim da nikome nije ugodno doći u drugu državu i onda osjetiti na vlastitoj koži netrpeljivost, a to se često dešava.
old-soul80 is offline  
Old 20.09.2013., 09:58   #18
niti vas volim, niti mrzim!
plavi cvijet is offline  
Old 20.09.2013., 10:27   #19
Nije ništa osobno. Pravi 'Rvat mrzi sve susjede i Bosance i Hercegovce, Srbe, alpske Srbe...
Ono što je meni prava misterija je zašto nitko ne mrzi Mađare? Pa i oni su naši susjedi, zašto bi se oni izvukli?
lakota is offline  
Old 20.09.2013., 10:34   #20
Mađare ne mrzimo jer nemamo pojma kaj pričaju pa ih niti ne doživljavamo ozbiljno.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:19.