Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2013., 21:50   #41
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Meni je jedini problem kod naših bosanskih Hrvata što se ponašaju muslimanski, bilo kroz izraze, bilo kroz izgled kuća koje bosanske izbjeglice grade u Dalmaciji (a koje izgledaju bosanski), bilo kroz ostavljanje cipela ispred vrata.

Za razliku od bosanskih Srba koji nemaju takve, "muslimanske običaje".
Bosanski Hrvati su svakako u vecini neiskvareni, skidanje cipela je iskljucivo iz higijenskih razloga a ne vjerskih . Istina i za izgled kuca moze se reci tradicionalan izgled ali i najjednostavniji i provjeren u smislu statike s obzirom da gotovo svi u obitelji sami grade.
miamoto musashi is offline  
Old 20.09.2013., 22:54   #42
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Riječ je o Hrvatima iz srednje Bosne.
Hvala! Pozdrav!
dominik01 is offline  
Old 20.09.2013., 23:02   #43
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Je strašno ih simpatiziraju,ja bi da sam Bosanac baš bio presretan da me se u svakom vicu opisuje kao glupog,pokvarenog i uvijek apsurdnog....
Pokvareni?
ne bih rekao...

Glupi da, ali uglavnom dobrodušni
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 21.09.2013., 10:33   #44
Koliko god govorili da ljudi nemaju predrasue prema Bosancima,imaju ih a one su na neki način i opravdane,ali samo do određene mjere.
To možemo tražiti u istorijskom kontekstu.Bosna je dugo godina bila izolovana i kaskala je za ostalim republikama,mjesto je sudara tri religije (a to ima negativan efekat) i svi su zbog toga dosta podložni tom nekom patriotskom odnosu koji često prelazi na seljacizam.Jbg svi se nečeg boje i tako.
Dalje,zemlja je dosta nerazvijea i brdsko-planinska što je donjelo siromaštvu stanovništva.Iz siromaštva izlazi i nedostatak obrazovanja,kulute itd.
Čak mislim da dosta to pptiče iz SFRJ kada je npr.najviše ljud iz Bosne znalo odlaziti u vojsku,policiju itd.
Dalje,Hrvtaska i Srbija se predstavljaju kao matice Srbima i Hrvatima iz Bosne,te i tu leži neki korijen jer se na dotične često gleda kao neki izdvojen entitet od matice koji je pokvaren Bošnjacima tj.muslimanima,a i o islamu se formirma određena odbojnost.Sve to se kombinuje i na to još malo pretjerivanja i takav utisak se formira.Bosna se često uzima i kao negativan enitet u smislu države.Ovo ti je Bosna.To ti je Bosna.To samo može u Bosni itd.

Crnogorci su takođe izolovani ali oni su uvjek bili više otvoreni,mada i onjima ima šala,ali to ide u djelimično suprotnom i podnošljivijem smjeru.
Sve u svemu,Bosanci nisu ništa lošiji ljudi od Crnogoraca,Slovenaca,Hrvata,Srbijanaca u smislu dobrote i genetičkog potencijala.Sve je to određeno istorijskim okolnostima.Geografija takođe ima svoj uticaj.
imanuel kant 1 is offline  
Old 21.09.2013., 10:38   #45
....postoje ljudi.....i postoji gamad.....

a i jednih i drugih ima po cijelom svijetu i u svim nacijama i vjerama....

tako da ovo lamentiranje o tome da mjesto rođenja određuje karakter nema al baš nikakvog smisla.....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Old 21.09.2013., 11:08   #46
A kako nema kad ima! Takvo maskiranje i nijekanje samo vodi u probleme.
Kako možeš reć da nema veze gdje si rođen i da prebivalište ne određuje karakter ?!Jesu li Srbi u ogromnom dijelu zabludjeli u svojoj glupoj mitomaniji i pričicama,što i njih same kao narod upropaštava? Jesu! I jeli im se to usađuje od malih nogu upravo zbog same činjenice što su spletom okolnosti rođeni baš u Srbiji? Usađuje! Pa zašto onda lagati o tome?!
Jesu li Skandinavci u načelu pristojni i civilizirani ljudi upravo zbog svog prebivališta?
Jesu li mladi Hrvati koji žive izvan Hrvatske i dolaze iz emigrantskih obitelji često retardi koji se furaju na ustaštvo iako najčešće nemaju pojma ni o povijesti ni o ičemu niti su se potrudili proučavat nego eto oni su sad velike ustaše? Jesu!

I kako onda neme veze kad ima,mislim to su logične stvari.
GosponProljeće is offline  
Old 21.09.2013., 11:08   #47
Kada razmišljam o ljudima iz Bosne, bez obzira o kojoj se nacionalnosti radilo, prva asocijacija mi je autentičnost bivanja.

Danas, kada se ljudi muče sa raznim ulogama i maskama koje su potrebne za te iste uloge, oni su zadržali, na toj kolektivnoj razini, autentičnost i ljepotu trenutka u kojemu je netko baš onakav kakav jest.Bez skrivanja i umatanja sebe u ono što nisu.

Iskrenost samopojave bez obzira o kojim se kulturološkim osnovama radilo, velika je vrijednost za mene.

Generalizacija je nezahvalna i manjkava, ali kada bih "ogulila" sve slojeve povijesnoga trvenja unutar Bosne, ostaje čovjek sa osobitim senzibilitetom traženja sebe u "teretu različitosti" koji se vrlo često, preobrazuje u istinsko čovještvo i solidarnost.
Zbog velikih oscilacija, ljudskost je u tim trenutcima, još vidljivija.

Sve u svemu, ljudi iz Bosne, meni su neiscrpan i vrlo drag "fenomen" postojanja.
Ima nešto u njima..............što "nama nedostaje".

Takvo je moje iskustvo i doživljaj...(ako ću generalizirati, što rijetko činim)

Zadnje uređivanje naftali : 21.09.2013. at 12:05.
naftali is offline  
Old 21.09.2013., 11:13   #48
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
A kako nema kad ima! Takvo maskiranje i nijekanje samo vodi u probleme.
Kako možeš reć da nema veze gdje si rođen i da prebivalište ne određuje karakter ?!Jesu li Srbi u ogromnom dijelu zabludjeli u svojoj glupoj mitomaniji i pričicama,što i njih same kao narod upropaštava? Jesu! I jeli im se to usađuje od malih nogu upravo zbog same činjenice što su spletom okolnosti rođeni baš u Srbiji? Usađuje! Pa zašto onda lagati o tome?!
Jesu li Skandinavci u načelu pristojni i civilizirani ljudi upravo zbog svog prebivališta?
Jesu li mladi Hrvati koji žive izvan Hrvatske i dolaze iz emigrantskih obitelji često retardi koji se furaju na ustaštvo iako najčešće nemaju pojma ni o povijesti ni o ičemu niti su se potrudili proučavat nego eto oni su sad velike ustaše? Jesu!

I kako onda neme veze kad ima,mislim to su logične stvari.
ovo boldano.....NISU!!!!!......i nitko me ne može uvjerit u suprotno.....jer još nisam imala goste u apartmanu, skandinavce koji se nisu ponašali ko zadnja bagra izašla iz šume koja nikad civilizacije nije vidjela.....evo...sad sam sama svoju teoriju popljuvala....al ovo o skandinavcima mi baš diglo živac.....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Old 21.09.2013., 11:16   #49
Hahaha evo vidiš kak je drugačije kad imaš primjer iz iskustva
Možda su kod sebe doma pristojni,a kad odu negdje baš i nisu,misliš li da to može biti slučaj jer ipak je činjenica da su im države sinonim za uređenost i ok život.
Jesu li skandinavci kao srednjoškolci na maturalcu?
GosponProljeće is offline  
Old 21.09.2013., 11:18   #50
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Hahaha evo vidiš kak je drugačije kad imaš primjer iz iskustva
Možda su kod sebe doma pristojni,a kad odu negdje baš i nisu,misliš li da to može biti slučaj jer ipak je činjenica da su im države sinonim za uređenost i ok život.
stvarno ne znam jel slučaj.......ili pravilo....ali iznajmljujem 15 godina....i još niti jednom nisam imala pristojne skandinavce.....sve druge nacije....ono...ima i jednih i drugih....kako kad i kako ko naleti....al skandinavci su uvijek prestrašni....smrači mi se kad ih vidim na vratima....dođe mi da stavim znak zabrane na ulazu u dvorište.....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Old 21.09.2013., 11:20   #51
Stavi NO VIKINGS!
GosponProljeće is offline  
Old 21.09.2013., 11:23   #52
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Stavi NO VIKINGS!


nije ti ni ta loša....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Old 21.09.2013., 11:30   #53
Zbog prevaranta kao Marin Cilic
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Old 21.09.2013., 13:52   #54
Bilo bi mnogo bolje kad bi se ljudi procijenjivali na osnovu individualiteta, a ne na osnovu kolektiviteta. Neko je jednom rekao: Nije bitno otkud si, bitno je kakav si. A ja kao intelektualac i geek zahtjevam puno poštovanje i prihvaćanje od svojih kolega geekova iz Hrvatske.


Gayfoot
Fidelio- is offline  
Old 21.09.2013., 14:02   #55
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ja općenito mrzim ljude, a čak i Bosanci su ljudi.
Da, ljudi su. Nisu žene ili robovi.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Pokvareni?
ne bih rekao...

Glupi da, ali uglavnom dobrodušni
Sigurna sam da se i Miljenko Jergović uklapa u ovu tvoju teoriju.
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 21.09.2013. at 14:36.
Soul sister is offline  
Old 21.09.2013., 14:06   #56
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Kada razmišljam o ljudima iz Bosne, bez obzira o kojoj se nacionalnosti radilo, prva asocijacija mi je autentičnost bivanja.

Danas, kada se ljudi muče sa raznim ulogama i maskama koje su potrebne za te iste uloge, oni su zadržali, na toj kolektivnoj razini, autentičnost i ljepotu trenutka u kojemu je netko baš onakav kakav jest.Bez skrivanja i umatanja sebe u ono što nisu.

Iskrenost samopojave bez obzira o kojim se kulturološkim osnovama radilo, velika je vrijednost za mene.

Generalizacija je nezahvalna i manjkava, ali kada bih "ogulila" sve slojeve povijesnoga trvenja unutar Bosne, ostaje čovjek sa osobitim senzibilitetom traženja sebe u "teretu različitosti" koji se vrlo često, preobrazuje u istinsko čovještvo i solidarnost.
Zbog velikih oscilacija, ljudskost je u tim trenutcima, još vidljivija.

Sve u svemu, ljudi iz Bosne, meni su neiscrpan i vrlo drag "fenomen" postojanja.
Ima nešto u njima..............što "nama nedostaje".

Takvo je moje iskustvo i doživljaj...(ako ću generalizirati, što rijetko činim)
Lijepo napisano. Je da laska, al nema veze.
Fidelio- is offline  
Old 21.09.2013., 14:32   #57
Najprije od svega,smatram da ovisi u kojem tj kakvom okruženju neko raste.
Ako vama neko cijeli život tupi da je netko ovakav ili onakav,primjer vaši roditelji,normalno da ćete i Vi na kraju biti ubjeđeni da je to tako.
Najgore od svega,to 'mišljenje prerasta u mržnju.

Ja sam osobno bila djete iz mješane obitelji,vezano i ne vezano za temu,iako je otac bio druge vjere,i iako je branio odlazak u crkvu,nikad nije pljuvao po ovome,onome,ja sam svoje odabrala kad je došlo vrijeme za to.

Moji me nisu učili da ikoga mrzim,pljujem,a rasla sam među većinu bosanaca,i da kažem,bili su složniji u pomaganju nego domaći ljudi,di sam živjela nekad.

Poznam neke koji ne podnose Bosance,ne podnose ni riječ koja počinje sa B,jer ih smatraju tupavima,zaostalima.A ja takvima kažem,ako je riječ o muškarcu da će doživit kako će mu sin u kuću dovesti Bosanku.
__________________
" To be old and wise you must first be young and stupid".
enica2010 is offline  
Old 21.09.2013., 15:53   #58
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Da, ljudi su. Nisu žene ili robovi.

Sigurna sam da se i Miljenko Jergović uklapa u ovu tvoju teoriju.
Da Miljenko Jergović je toliko tipičan bosanski Hrvat

Kao što je Drago Held eto tipičan Slavonac, moš mislit
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 21.09.2013., 16:03   #59
Cijeli život živim u Zagrebu ali još nisam čuo da netko a priori ne voli bosance.
Pa većinu Zagreba vjerojatno i činimo mi dotepenci: dalmoši, bosanci i hercegovci.
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Old 21.09.2013., 16:26   #60
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Da Miljenko Jergović je toliko tipičan bosanski Hrvat
Nisam znala da onim postom opisuješ samo tipične bosanske Hrvate. Pardon.
__________________
.
Soul sister is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.