Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2015., 12:06   #1
Istanbul (II.dio) (obavezno pročitati prva dva posta!)

napomena moderatora:
Na temelju pravila Forum.hr da se tema zatvara nakon 10.000 postova i otvara nova tema (kao nastavak), a kako je tema Istanbul (I.dio) dostigla taj limit, otvaram temu "Istanbul (II. dio)". Prethodni dio ove teme vidi ovdje (link na "Istanbul (I.dio)"):
https://www.forum.hr/showthread.php?p=53185515

Molim poštovane forumaše da OBAVEZNO čitaju ovu temu (i prethodnu temu o Istanbulu) od samog početka, kako ne bi dolazilo do stalno jedno te istih pitanja uslijed čega dolazi do prevelikog zasićenja i preopterećenja zbog prevelikog broja bespotrebnih postova a to se da izbjeći ČITANJEM CIJELE TEME.
P.S. Puno korisnih informacija se može naći i u prethodnoj temi o Istanbulu (Istanbul (I. dio))
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 04.02.2015. at 12:12.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 12:52   #2
Exclamation Osnovne informacije o prijevozu do grada i vizi

Kopiram prvi post s prošle teme o prijevozu i vizi.

Za doći s Ataturk aerodroma do starog dijela grada - Sultanahmeta (gdje većina prvi puta odsjeda) imate više opcija:
1.javni prijevoz (najjeftinija varijanta)
2.dogovoreni prijevoz s hotelom (velika većina ih nudi ovu uslugu)
3.taksi
4.i za one koji odsjedaju na Beyoglu – Havatas shuttle bus i metro linije M1a i M2.

Taksi otprilike košta oko 40-ak lira a evo kako doći do grada javnim prijevozom:

Karta
http://www.istanbul-ulasim.com.tr/me..._1546px-01.jpg

Na aerodromu promijenite nešto sitno lira da imate za žetone za prijevoz do grada (biti će vam potrebna 2 žetona, to je 4 lire po komadu) ili si odmah kupite Istanbulkart (košta 10 lira koje dobijete natrag kada vraćate karticu).
Više o Istanbulkart
http://www.turkeytravelplanner.com/g...anbulkart.html

Na samom aerodromu se nalazi prva stanica metro linije M1a (Yenikapi -Ataturk Havalimani) pa pratite znakove koji vas vode do nje. Prije ulaza u stanicu se nalaze automati za žetone (i Istanbulkart), a ako se ne možete snaći obično se tamo nalazi netko od zaposlenika tko vam pomogne. Kupite žetone, ubacite jednog prije rampe i prolazite do stanice.
Vozite se do Zeytinburnu gdje izlazite i presjedate na tramvajsku liniju T1 (Bagcilar-Kabatas). Pratite znakove i pazite da na tramvaju piše Kabatas da ne bi otišli u krivom smjeru. Opet rampa i drugi žeton i vozite se do krajnjeg odredišta (Cemberlitas, Sultanahmet, Sirkeci …zavisi gdje vam je hotel).

Za one kojima je hotel/hostel na Taksimu najjednostavnije je ići ili shuttle busevima Havatas (busevi voze do Taksima svakih pola sata, put traje oko 40-ak minuta i košta 10 lira) ili metroom. Dakle, ista ona linija M1a ali do zadnje stanice Yenikapi. Tamo presjedate na M2 i izlazite na Taksimu.

*Novost za one koji trebaju do Sirkeci:
S Atatruka idete na liniju metroa M1a sve do zadnje stanice Yenikapi pa presjednete na Marmaray.
http://www.marmaray.gov.tr/


Prijevoz sa aerodroma Sabiha Gökçen:

1.Gradski bus E10 ili Havatas do Kadikoya pa trajekt do Eminonu.
Druga verzija je da na Kadikoyu sjednete na metro M4, idete jednu stanicu do Ayrilik cesmesi i presjedete na Marmaray.
Istanbulkart za prijevoz možete kupiti na aerodromu.

2.Za one koji odsjedaju na Taksimu (Beyoglu) direktna linija Havatasa. Do starog dijela grada dalje uspinjača (Funikuler) do Kabatasa pa tramvaj do Sirkecija/Sultanahmeta/Aksaraya...

3.Airport shuttle, dogovoreni prijevoz do hotela, oko 15 €.
http://www.istanbulairportshuttle.com/

4.Zadnja i najskuplja verzija – taksi.

__________________________________________________ __________________________________________________ _________________________

Info o vizi i putovnici

Prijava za E-vizu radi se isključivo putem internetske stranice www.evisa.gov.tr.
Košta 15 eura/20 dolara.

Također je bitno imati na umu da putovnica mora biti važeća najmanje 6 mjeseci od datuma ulaska u državu.
http://zagreb.emb.mfa.gov.tr/ShowInf...aspx?ID=194604
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 06.02.2015. at 10:22.
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 13:04   #3
Ja u petak trebam putovati u Istanbul, a najavili su pola metra snijega.
Jel polijeću avioni po takvom vremenu? I danas prva vijest koju vidim-neki avion u Tajvanu pao...Pa jebemu, kako smo pogodili?
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 19:20   #4
Quote:
peggy-nely kaže: Pogledaj post
Ja u petak trebam putovati u Istanbul, a najavili su pola metra snijega.
Jel polijeću avioni po takvom vremenu? I danas prva vijest koju vidim-neki avion u Tajvanu pao...Pa jebemu, kako smo pogodili?
Pa nisu aerodromske piste lokalna cesta za sšpkz gornju, to se sve čisti, možež malo kasniti ali poletjet ces bez brige
__________________
......................................
foruMAŠ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 20:02   #5
Evo kako napreduje izgradnja novog mosta preko Bospora.
Današnja snimka sa Yoros Kalesi

__________________
Ponekad ne mislim na tebe.

Zadnje uređivanje adan : 04.02.2015. at 20:17.
adan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 17:07   #6
Evo vam jedan clanak o Istanbulu, mozda vam bude zanimljiv... uz to mozete pronaci korisne informacije kako jeftino doci do Istanbula i sto vidjeti...

Ovo jutro sam se probudila u... Istanbulu!
__________________
"A true hero isn’t measured by the size of his strength, but by the strength of his heart.”
Green Iguana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 23:44   #7
Thumbs up shoping

Pozdrav svima. Svi koji se bilo kako bavite nabavom ili prodajom robe na veliko iz Istanbula molio bih vas da se mi javite u PM.
Ako neko jos zivi u turskoj toliko bolje
Hvala,pozzz
micolinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 18:32   #8
Evo, vratih se ja iz Istanbula, pa da napišem koju.
U kratkim crticama:
-blaženi Istanbul card
-odličan jeftin trajekt
-skupe slastičarne
-fenomenalna Aya Sofija
-probajte puding! :klap:
-grand bazar i spice bazar su preskupi
-burger king je okupirao Istanbul
-kebab je fin (janjetina), ali štede na mesu
-ponesite mačje hrane sa sobom-makar dm štapiće jer ima hrpa mačaka koje su prekrasne
-ne znaju ispeči kestene
-pečeni kukuruz je zapravo kuhani kukuruz koji su malo zapekli
-baklave sa pistacijom su brutalne

Napišem još koju kasnije.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 21:37   #9
htio bih otici sa suprugom u istanbul, 20-25 svibnja ove godine, u osobnom aranznamu jer bi tako trebalo ispasti najpovoljnije.

da ne mislite kako naslijepo postavljam upit dokazat cu ti da sam se vec malo poceo "pripremati" za putovanje. kompanija kojom bismo letjeli je pegasus, najpovoljniji su a beograd nam je blizu jer zivimo u osijeku. slijetanje bi bilo na sabiha gocken aerodrom i samim tim dvojim oko smjestaja.

ukoliko se smjestimo u fatihu malo vise vremena ce nam biti potrebno da dodjemo do smjestaja od toga aerodroma (kombinacija autobusa i metroa) ali ce nam biti pjesice dostupno sve sto zapravo zelimo vidjeti a to su glavne istanbulske atrakcije i sve sto ima veze sa serijom sulejman velicanstveni i osmanskim carstvom u sulejmanovo vrijeme pa bih vas tu molio za par sugestija sto obici.

ukoliko se smjestimo blizu taksima bit ce nam olaksano eventualno "nocno" promatranje tih dijelova jer nismo ovisni o javnom prijevozu koji se gasi u ponoc. preko dana se mozemo prebaciti metroom u stari dio pa kasnije kako nas put odvede.

trazimo nekakvu best buy opciju jer nije bas da se razbacujemo novcem, a smjestaj bi svakako trebao biti s ukljucenim dobrim i bogatim doruckom (svedski stol) kako bismo mogli napuniti baterije prije obilaska. svakako imamo namjeru odraditi i turu po bosporu, mislim da je to sasvim ok, bar po onom sto sam vidio da se o tome pise.

sto se tice smjestaja, ovo sto cu dolje navesti mi je zapalo za oko, a prema tome ce se moci vidjeti i kakve su nam preferencije (cistoca na prvom mjestu, dobar dorucak, wi fi, lokacija nije TOLIKO vazna, moramo imati svoju kupaonicu i toalet i tako to, za ostalo cemo se snaci...). dakle, evo linkovi na ono sto mi je zasad uslo u uzi izbor (cjenovni rang oko 200€ za pet spavanja s ukljucenim doruckom):

1

2

3

4

5

6

(nakon sto sam pregledao poruku i klikao na linkove, vidim da su moji odabiti zapravo prvi hoteli koji su na vrhu popisa, da se ne zbunite).

molio bih vas za sugestije oko konkretnih "skrivenih" mjesta gdje se moze dobro papati i kupiti nesto za ne preveliku cijenu te info o tome kako prolaze oni press passovi, je li to zaista istina? ukoliko to radi vrijedilo bi uloziti novac u kvalitetne kartice, sigurno bi se visestruko isplatile.

pozdrav jos jednom i unaprijed najljepsa hvala na odgovorima i eventualnim sugestijama.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 21:46   #10
Evo jedne od prije tjedan dana

__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 00:52   #11
karta mi je v žepu!
instabule, vidimo se krajem svibnja.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 08:26   #12
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
.. info o tome kako prolaze oni press passovi, je li to zaista istina? ukoliko to radi vrijedilo bi uloziti novac u kvalitetne kartice, sigurno bi se visestruko isplatile...
@Cartman, pitanje za tebe.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 09:55   #13
I ja se vratih u nedjelju, prvo zahvala stoneisland-u na istanbulkartu, super korisna stvarčica

a onda i malo slikica:





*k&k* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 10:18   #14
i još malo:







*k&k* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 11:40   #15
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
@Cartman, pitanje za tebe.
Onda odgovor DA
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 12:16   #16
vidio sam da ih ima dosta za naruciti online, izradjuje li netko to kod nas i kakve su cijene?

EDIT: postoji li neka dobra android aplikacija vezana za znamenitosti i javni prijevoz? znaci, nesto tipa da ako se nalazim u taksimu i hocu otici do rustemove palace samo upisem u aplikaciju i ona mi "kaze" koja je najbolja opcija sto se tice koristenja javnog prijevoza?

Zadnje uređivanje grg4 : 11.02.2015. at 13:11.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 18:38   #17
grg4 nabrzinu sam pogledala lokacije ovih hotela, i po meni ti je najbolje lociran emin hotel. do njega možete pješice (mislim da je to cca 10 min) od eminonu trajektne stanice (ako ćete tako doć sa sabihe, pogledaj lolitin post).
također blizu su vam sirkeci i gulhane tramvajske stanice, a možete odatle i pješice do sultanahmeta.

ja možda i ne bi taksim za prvi put, ukoliko planirate više toga ići vidjeti u starom gradu. tražite hotel bašbaš na sultanahmetu (dakle ne fatih, to obuhvaća širi dio grada) i oko sirikeci tramvajske stanice (da vam je lakše sa/do aerodroma).

no, moram reći da bi ja čak razmislila i o azijskom dijelu
no, da je smještaj pješice u malo minuta do kadikoy trajektne stanice, pa se vozikat trajektom do eminonu/kabatasa/besiktasa, ovisno gdje želite.
brzo je, dovljno često idu, jednako se plaća kao metro/tramvaj, imaju najjeftiniji cay/sahlep , i divota se vozikat
uz to, hrana, piće i šoping su na azijskoj strani znatno jeftini.

no, opet, za prvi put je možda ipak sultanahmet najbolji izbor.
__________________
Say something perfect, something I can steal.
me in honey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 19:19   #18
Quote:
Cartman kaže: Pogledaj post
Evo jedne od prije tjedan dana
Cartman jesam ja lud ili sam ušao twilight zonu, jel moguće da je sinoć na mjestu ove tvoje slike iz Istanbula bio Rene iz Alo, alo?

Btw, što se tiče press kartica predlažem ti da otvoriš tiskaru, čini se da bi ti dobar posao bio zagarantiran.
__________________
www.tripologia.com
gileg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 19:52   #19
Quote:
gileg kaže: Pogledaj post
Cartman jesam ja lud ili sam ušao twilight zonu, jel moguće da je sinoć na mjestu ove tvoje slike iz Istanbula bio Rene iz Alo, alo?

Btw, što se tiče press kartica predlažem ti da otvoriš tiskaru, čini se da bi ti dobar posao bio zagarantiran.


Bit će ove godine novinarski boom u Istanbulu

ako tko šta pita, došli smo kod Slavena Bilića
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 22:00   #20
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
vidio sam da ih ima dosta za naruciti online, izradjuje li netko to kod nas i kakve su cijene?

EDIT: postoji li neka dobra android aplikacija vezana za znamenitosti i javni prijevoz? znaci, nesto tipa da ako se nalazim u taksimu i hocu otici do rustemove palace samo upisem u aplikaciju i ona mi "kaze" koja je najbolja opcija sto se tice koristenja javnog prijevoza?
puno hvala na sugestijama, svakako cu razmisliti o svemu. taksim mi je dobar iskljucivo zato sto sam za nekakve kasnije nocne sate neovisan o javnom prijevozu i zato sto cu busom sa aerodroma doci prakticno pred hotel, isto vrijedi i za povratak, naravno.

mogu ti reci da mi azijska strana zvuci zaista intrigantno.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.