Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2015., 13:19   #261
c
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Tukas, kakva je to kultura? jeli Rvacka kultura?
Kakva je da je na vecem je nivou od one u kojoj si ti odgojen.
Hinjskoj.
Znas jakva je to?
Ovuda skriven pljujes po Hrvatima a u svom okruzenju im lizes dupe.
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Old 20.03.2015., 13:29   #262
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
c

Kakva je da je na vecem je nivou od one u kojoj si ti odgojen.
Hinjskoj.
Znas jakva je to?
Ovuda skriven pljujes po Hrvatima a u svom okruzenju im lizes dupe.
Tko pljuje po Hrvatima? Ja ne.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 20.03.2015., 15:19   #263
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Doista si neozbiljan. Kao prvo ja nisam pripadnik Srpskog naroda niti nacije. Ja sam iz Istre. Druga stvar, ti si pravaš i revizionist povijesti na tragu velikohrvatskih ideja, mitoman svoje vrste i samim time neozbiljan za bilo kakvu objektivnu raspravu o povijesti.
da zato u starim postovima vrvi od srbizama hahahah

Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Prvo, ako je tebe majka nazivala tim masnim nazivom nema potrebe da to dalje siris. Shvatili smo da si tako odgojen u velikosrpskom i cetnickom duhu i da ti je mater tako tepala kao malom pa nikako da odrastes.

Drugo, ti vrijedjas konstantno, nespotrebno, nemas nikakvih argumenata da bi Srbi imali povjesnu ulogu u Bosni osim mozda par zena koje su se udavale za hrvatske kraljeve u Bosni. Monarhije su odavno propale pa kako se Hrvatska ne poziva na njeno vjecno pravo vracanja Bosne i Hercegovine u njen sastav doista nema razloga da bi Bosnu mogli svojatati Srbi samo zato jer je Tvrtko jebo neku Srpkinju. Pametnom dosta.

Konacno, pravoslavni u Bosni se do 1905. godine deklariraju kao grcki pravoslavci a ne srpski pravoslavci. Vec manje od 90 godina nakon toga pocinju masakri u Bjeljini, Srebrenici, Zvorniku i Foci koji cine tvoji Srbi pridosli iz Srbije u ime presvetog srpstva te otvoreno lazu da Srbi imaju pravo na Bosnu. Osim cetnistva iz dvadesetog stoljeca u Bosni nema nikakvog traga prava na Bosnu, te nisi uspio dokazati kakvo bi to pravo imali Srbi iz Srbije na Bosnu. Ali ono cega ima, ima srpskih lazi. Na tome vam svaka cast, rijetko tko moze tako bezocno lagati.

A ova tvoja navlacenja nazad u raspravu su vec komicna, pa zar ne vidis da pravis budalu od sebe i Srba opcenito? Ima toliko normalnih Srba koji su se odavno odrekli Monarhije, Karadjordjevica, srpskog polaganja prava na Bosnu, ekspanzije presvetog srpstva te ideologije velike Srbije ili mantre 'Srbi svi i svuda' tako da su tvoje lamentavije nepotrebne. Ako vec jesi srpski nacionalist, reci to otvoreno kao muskarac a ne ko pipica tu izvrtat rijeci i glumit budalu. Cemu to? Mislis da ce ti itko iz Hrvatske ili iz Svijeta reci 'ma bravo, sjajno ste to polozili pravo na Bosnu 1992.g. s svom silom naoruzanja i JNA na vasoj strani, lijepo ste cinili masakre.' Nece nitko, to je vasa ljaga i sramota, zato se radije pokri usima nego da se dalje pravis bedast da ne shvacas.

Ako ne glumis da ne shvacas, evo ti crtam.
1. Hrvatska ima povjesno pravo na Bosnu ali je ne svojata nego ju priznaje kao cjelovitu, samostalnu, nedjeljivu i suverenu zemlju koliko god to kostalo Hrvate u BiH.
2. Srbija nema povjesno pravo i nikad ga nije imala ali svojata dio Bosne, proglasava neke republike Srpske i slala je tamo cetnike da posrbljuju narod i da ih tjera da se bore protiv jucerasnjih susjeda.

Ovi koje nazivas 'Srbima' u Bosni su se uglavnom osjecali Bosancima prije rata a vi iz Srbije ste ih isli uvlaciti u sukob koji nisu htjeli, namjerno, zbog cilja stvaranja velike Srbije. Postoje zapisnici stranih nevladinih udruga gdje su Srbijanci ubijali pravoslavne Bosance/Srbe koji su se smatrali Jugoslavenima ili su odbijali ubijati svoje susjede Hrvate i Muslimane. Ima Srbijanaca koji su jako ponosni na takva djela. Mi to zovemo zlocinom protiv covjecnosti a vi to zovete junastvom. Ne znas tko su veci junaci, tvoji Srbi koji su napravili masakre u Srebrenici, Bijeljini, Foci i Zvorniku ili Nizozemci koji su ko pipice stajali i okretali glavu na drugu stranu. Isto ste htjeli napraviti s Bihacem i Cazinom ali je Hrvatska intervenirala i zastitila doticne ljude od sigurnog masakra. To su ljudi, bez obzira na vjeru, bili ljudi katolici, muslimani, pravoslavci, zidovske vjere ili ateisti, svejedno. Ljudi. I da vas nisu Amerikanci spasili te zaprijetili Hrvatskoj sankcijama ne bi stala Hrvatska vojska i HVO pred oslobadjanjem Banja Luke nego bi isli sve do Drine. U Slavoniji je bila spremna vojska za Operaciju Grom, oslobadjanje cijele Slavonije i prebacivanja bojista prema Beogradu da se izazove puni rat te da Hrvatska vojska dodje u domet Beograda da bude ravnoteza. Pa da vide i Srbi iz Srbije malo kako izgleda rat iz iskustva primanja projektila a ne samo iz cetnicke perspektive kad tenkom 'junaci' gaze civile. Amerikanci su mislili da je bolje da to oni naprave jer ce se Svijetu pokazati kao globalna sila ali malo su se preracunali, nije srpska vojska uopce bila slabo naoruzana ili uvjezbana. I sad kad to sve zbrojim i oduzmemo, ti doista mislis dalje tupit da Srbija ima pravo na Bosnu? Ma nabijem i tebe i takve price da ti ne velim kako. De majke ti nemoj me vise uvlaciti nazad u te svoje gluposti, pa dosta vise. Sta vam treba jos da se i Vojvodina odcjepi da shvatite da treba cijeniti i to sto imate a nensvojstat sve oko sebe? Ovo je retoricko naravno, odoh iz ove besmislene rasprave.
znaju oni to u bih su trcali nama se predat mjesto muslimanima


https://www.youtube.com/watch?v=HRynRy4j0wU
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 20.03.2015., 20:41   #264
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Pop Dukljanin zna? Jeste, po njemu je djed nasledio unuka, ima mnogo ponavljanja, zbrkanog rodoslovlja, tako da se ponegdje desava da sin zivi prije oca, da je razlika medju njima po dvjesta godina ili da, u jednom poglavlju, junak umre pa onda iznova ozivi. prvi južnoslovenski kralj je bio Svetopelek, Sloveni su mu isto što i Goti (uf da me Dilbert čuje).Opšti stav je da za događaje prije polovine X vijeka LPD nema nikakvu istorijsku vrijednost.Supetarski katular u temi diskusije nas interesuje samo dopisani list na kome stoji spisak banova.

Pa šta ako spominju vizantijski izvori Hrvate u Duklji? Spominju i Srbe i to više nego Hrvate. Čak spominju i "Hrvate koji se zovu Srbima i "Srbe, koji se i Hrvatima zovu".

Povelje su prepisi ko i ostale povelje i većina dokumenata. I LPD obje verzije i DAI i Supetarski katular i drugi dokumenti su kasniji prepisi. Tačno je da nijedna vladarska povelja ni prije ni poslije Mateje Ninoslava ne imenuje Srbe kao stanovnike Bosne(ali koliko ih imenuje Hrvatima? Nijedna), ali imaš druge povelje i dokumente gdje se spominju Srbi u Bosni (a i Hercegovini) i gdje se navodi da su pisane srpskim jezikom. Dubrovčane Vlasima nazivaju i srpski kraljevi: povelja kralja Stefana Prvovjenčanoga Nemanjića iz perioda između 1215. i 1219. godine naravno Dubrovcanima :"I da ne jemle Srbin Vlaha bez suda."Ova povelja je potom prevedena na latinski jezik, i izuzetno je interesantan njen prevod "Et Sclavus non apprehendat Raguseum sine iudicio.
To je istina da je Dukljanin dosta konfuzan, ali njegove tvrdnje potvrđuju i ti bizantski kroničari koji spominju Hrvate u Duklji, imamo o kroničara koji govori kako je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku i osvoji grad Kotor".

Ovo sa Dubrovčane kao Vlahe je točno, ali ja sam se krivo izrazio. Zaboravih napisati ključnu rečenicu, a to je da se Dubrovčani kao Vlasi ne spominju ni u jednom dokumentu između Bosne i Dubrovnika.

Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Gdje sam ja rekao da su Hrvati Srbi? Navedi mi taj post ili ne pričaj gluposti. Nikad nisam ni negirao uticaj Hrvata na istoriju BiH, ali samo reagujem na vaše velikohrvatske gluposti "do Drine".
Ja sam o ovom već ranije napisao post. Zašto je velikohrvatstvo tvrdnja da je granica Hrvatskog kraljevstva u doba njezinih najmoćnijih vladara(Tomislava, Krešimira IV. i Trpimira) bila na Drini? Koliko to utjecaja ima na sadašnjost? Od 9. do 10. stoljeća su se deset puta izmijenile vlasti nad Drinom i sam etnički sastav tog Podrinja.
Ja nisam vidio da se itko buni od Hrvata što se granica Časlavove Srbije stavlja na Vrbas. U tom trenutku je tako bilo, Hrvatsku je potresao građanski rat i to je to.

Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Izvini što te uznemiravam, ali kakve veze ima NDH i ovo što si pisao sa temom foruma i našom raspravom?
. Nemojte miješati NDH sa srednjovjekovljem.

Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Po ovoj tvojoj logici onda Srbi imaju pravo na Hercegovinu i zaleđe Dubrovnika, možda i dijelove južne dalmacije. Po tvojoj logici Hrvati nemaju nikakvo pravo na većinu Istre, bar ne povijesno pravo. Itd.
Dokaži mi povijesnim izvorima da su Srbi vladali tim prostorom. Ajde, Faro. Kada može dovoditi u pitanje svaku hrvatsku granicu, mogu i ja srpsku.

Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Tukas, kakva je to kultura? jeli Rvacka kultura?
Ne diraj ti hrvatsku kulturu. I nemoj mi sad početi citirati Krležu. Bolje se ti brini za kulturu svojih tamo koji se izjašnjavaju kao pripadnici naroda Istrijana.

Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Tko pljuje po Hrvatima? Ja ne.
Ne, ja pljujem. Ne znam tko stavlja smajliće uz riječ hrvatska kultura. To nije pljuvanje?
ĐakaNG is offline  
Old 20.03.2015., 21:01   #265
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
To je istina da je Dukljanin dosta konfuzan, ali njegove tvrdnje potvrđuju i ti bizantski kroničari koji spominju Hrvate u Duklji, imamo o kroničara koji govori kako je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku i osvoji grad Kotor".

Ovo sa Dubrovčane kao Vlahe je točno, ali ja sam se krivo izrazio. Zaboravih napisati ključnu rečenicu, a to je da se Dubrovčani kao Vlasi ne spominju ni u jednom dokumentu između Bosne i Dubrovnika.



Ja sam o ovom već ranije napisao post. Zašto je velikohrvatstvo tvrdnja da je granica Hrvatskog kraljevstva u doba njezinih najmoćnijih vladara(Tomislava, Krešimira IV. i Trpimira) bila na Drini? Koliko to utjecaja ima na sadašnjost? Od 9. do 10. stoljeća su se deset puta izmijenile vlasti nad Drinom i sam etnički sastav tog Podrinja.
Ja nisam vidio da se itko buni od Hrvata što se granica Časlavove Srbije stavlja na Vrbas. U tom trenutku je tako bilo, Hrvatsku je potresao građanski rat i to je to.



. Nemojte miješati NDH sa srednjovjekovljem.



Dokaži mi povijesnim izvorima da su Srbi vladali tim prostorom. Ajde, Faro. Kada može dovoditi u pitanje svaku hrvatsku granicu, mogu i ja srpsku.



Ne diraj ti hrvatsku kulturu. I nemoj mi sad početi citirati Krležu. Bolje se ti brini za kulturu svojih tamo koji se izjašnjavaju kao pripadnici naroda Istrijana.



Ne, ja pljujem. Ne znam tko stavlja smajliće uz riječ hrvatska kultura. To nije pljuvanje?
Boldao sam ti tvoje riječi, sam si odgovorio na svoje pitanje. Što se tiče kulture, hrvatska je kultura iznimno bogata, a najviše što je ustvari multikulturalna i to je njeno bogatstvo. Nekulturni mogu biti pojedinci koji se redom smatraju najvećim i najispravnijim rvatinama, uzornim katolicima, a ustvari se ponašaju i razmišljaju kao da su jučer izišli iz najgore balkanske krčme. Takve ne zarezujem pola posto.

Istra je specifična kultura, i kao takva treba i ostati, i kao takvu ćemo ju i braniti.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 20.03.2015., 21:07   #266
Dokazi za zaleđe Dubrovnika? Za južnu Dalmaciju?

I to što si boldao nije dokaz već se također prema izvorima PRETPOSTAVLJA gdje je granica bila. Pokaži ti meni izvori koji jasno i glasno vele di je bila ta granica u zaleđu Dubrovnika.
ĐakaNG is offline  
Old 20.03.2015., 22:54   #267
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
To je istina da je Dukljanin dosta konfuzan, ali njegove tvrdnje potvrđuju i ti bizantski kroničari koji spominju Hrvate u Duklji, imamo o kroničara koji govori kako je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku i osvoji grad Kotor".

Ovo sa Dubrovčane kao Vlahe je točno, ali ja sam se krivo izrazio. Zaboravih napisati ključnu rečenicu, a to je da se Dubrovčani kao Vlasi ne spominju ni u jednom dokumentu između Bosne i Dubrovnika.



Ja sam o ovom već ranije napisao post. Zašto je velikohrvatstvo tvrdnja da je granica Hrvatskog kraljevstva u doba njezinih najmoćnijih vladara(Tomislava, Krešimira IV. i Trpimira) bila na Drini? Koliko to utjecaja ima na sadašnjost? Od 9. do 10. stoljeća su se deset puta izmijenile vlasti nad Drinom i sam etnički sastav tog Podrinja.
Ja nisam vidio da se itko buni od Hrvata što se granica Časlavove Srbije stavlja na Vrbas. U tom trenutku je tako bilo, Hrvatsku je potresao građanski rat i to je to.



. Nemojte miješati NDH sa srednjovjekovljem.



Dokaži mi povijesnim izvorima da su Srbi vladali tim prostorom. Ajde, Faro. Kada može dovoditi u pitanje svaku hrvatsku granicu, mogu i ja srpsku.



Ne diraj ti hrvatsku kulturu. I nemoj mi sad početi citirati Krležu. Bolje se ti brini za kulturu svojih tamo koji se izjašnjavaju kao pripadnici naroda Istrijana.



Ne, ja pljujem. Ne znam tko stavlja smajliće uz riječ hrvatska kultura. To nije pljuvanje?
moze li vise o tom gradjanskom ratu,ja znam za neki gradjanski rat u hrvatskom k. al ja mislim da je nas i spominje se ban bosne,u kontekstu kao neki vladar zapovjeda svom nekom i jos nekom da idu na bana,samo isjecak sam citao na nekoj glupoj str sad se i nesjecam
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Old 20.03.2015., 23:04   #268
Jedini ban koji se spominje u građanskom ratu između Miroslava i Krešimira je Pribina koji je jako pomogao Krešimiru da se domogne prijestolja.
Spominje se bosanski ban koji je pobjegao u Ugarsku nakon što je Krešimir vratio Bosnu u Hrvatsko Kraljevstvo.
ĐakaNG is offline  
Old 20.03.2015., 23:04   #269
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Dokazi za zaleđe Dubrovnika? Za južnu Dalmaciju?

I to što si boldao nije dokaz već se također prema izvorima PRETPOSTAVLJA gdje je granica bila. Pokaži ti meni izvori koji jasno i glasno vele di je bila ta granica u zaleđu Dubrovnika.
Pa za Južnu dalmaciju ti kaže Lucić da je cijeli potez naselila srpska raja. I ne samo to, već odbacuje i crvenu hrvatsku kao mogućnost. No, . Ali to kome ono pelješac prodaje dušan? Kako može prodavati pelješac ako nije bio u sklopu srpske države?

No, gdje su točno granice bile, teško je reći, ali to vrijedi za sve. Osim za neke prirodne granice, poput velikih rijeka ili kakvih dubokih klanaca ili teško prohodnih planina....
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 20.03.2015., 23:22   #270
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Pa za Južnu dalmaciju ti kaže Lucić da je cijeli potez naselila srpska raja. I ne samo to, već odbacuje i crvenu hrvatsku kao mogućnost. No, . Ali to kome ono pelješac prodaje dušan? Kako može prodavati pelješac ako nije bio u sklopu srpske države?

No, gdje su točno granice bile, teško je reći, ali to vrijedi za sve. Osim za neke prirodne granice, poput velikih rijeka ili kakvih dubokih klanaca ili teško prohodnih planina....
Ne zanima mene što kaže Lučić, već što kažu izvori.
Lučić negira Crvenu Hrvatsku, ali arapski geograf Al-Idrisi veli da je Dubrovnik zadnji grad Hrvatske. Kažu bizantski kroničari da u Duklji ima Hrvata i da Nemanja "počne osvajati Hrvatsku i osvoji Kotor". Evlija Čelebi spominje Hrvate u planinama Crne Gore.

Aham, dakle u pitanju Srbije logična granica su velike planine i rijeke, ali u pitanju Hrvatske to nije tako, jel...
Dušanova prodaja Pelješca... dalje? Hoću još
ĐakaNG is offline  
Old 20.03.2015., 23:44   #271
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Ne zanima mene što kaže Lučić, već što kažu izvori.
Lučić negira Crvenu Hrvatsku, ali arapski geograf Al-Idrisi veli da je Dubrovnik zadnji grad Hrvatske. Kažu bizantski kroničari da u Duklji ima Hrvata i da Nemanja "počne osvajati Hrvatsku i osvoji Kotor". Evlija Čelebi spominje Hrvate u planinama Crne Gore.

Aham, dakle u pitanju Srbije logična granica su velike planine i rijeke, ali u pitanju Hrvatske to nije tako, jel...
Dušanova prodaja Pelješca... dalje? Hoću još
No za one prepiske između Srbije i Dubrovnika, imaš ih koliko hoćeš. Dakle Dubrovčani i trgovanje te putovanje u Bosnu. Dakako, jasno je iz tih trgovačkih povelja kako su Hercegovinu kontrolirali Srbski vladari. Oko samog značenja naziva Hercegovine, kao Hercegštva Svetoga Šabe, tj. nemanjića rastka ne treba trošiti puno riječi. To je sve poznato. I to što je bio iz katoličke obitelji, u to vrijeme ne znači ništa. Tada ta podjela po vjeri, što je kasnije postalo važan faktor, nije nužno govorila o etnicitetu.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Old 20.03.2015., 23:51   #272
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
To je istina da je Dukljanin dosta konfuzan, ali njegove tvrdnje potvrđuju i ti bizantski kroničari koji spominju Hrvate u Duklji, imamo o kroničara koji govori kako je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku i osvoji grad Kotor".
Đaka

jel mi možeš dati imena i dijela tih kroničara koji spominju Hrvate u Duklji?
Posebno me zanima koji autor navodi kako je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku i osvoji grad Kotor".
haiduk is offline  
Old 20.03.2015., 23:54   #273
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Evlija Čelebi spominje Hrvate u planinama Crne Gore.

Aham, dakle u pitanju Srbije logična granica su velike planine i rijeke, ali u pitanju Hrvatske to nije tako, jel...
Dušanova prodaja Pelješca... dalje? Hoću još
Đaka

jel mi možeš citirati ili dati link na engleskom gdje Čelebi spominje Hrvate u Crnoj Gori?
Jel mi možeš objasniti ovo...Dušanova prodaja Pelješca?
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 00:02   #274
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post

»Srbi« na jeziku Bizantinaca je riječ koja označava »robove«, a na tom jeziku obično se riječju »serbula« označava obuću robova, a riječ »tzerboulianous« označava one koji nose jeftinu, siromašku obuću. Srbi su to ime dobili jer su postali robovi imperatora Bizantinaca. Pa, poslije nekog vremena, ti su isti Srbi odlučili poći u svoje vlastite kuće (vratiti se), a imperator ih je pustio.
.
Tulkas
Portugalci i danas zovu Srbiju Servia ali koji to Bizantski autori povezuju Srbe i robove? Gdje itko kaže da su Srbi podrijetlom robovi?
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 00:07   #275
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Čak spominju i "Hrvate koji se zovu Srbima i "Srbe, koji se i Hrvatima zovu".

Tačno je da nijedna vladarska povelja ni prije ni poslije Mateje Ninoslava ne imenuje Srbe kao stanovnike Bosne(ali koliko ih imenuje Hrvatima? Nijedna), ali imaš druge povelje i dokumente gdje se spominju Srbi u Bosni (a i Hercegovini) i gdje se navodi da su pisane srpskim jezikom.
Koji to izvori navode Hrvate koji se zobu Srbima i obratno?
Jel me možeš uputiti gdje mogu pogledati tu povelju Ninoslava?
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 00:10   #276
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Imam.

Samo se radi o Stjepanu.Tvrtko je bio patka na koju se nitko nije ulovio...osim tebe .
Zagorski Križar,

Ja bio volio vidjeti tu naredbu isto. Da znam. Da imam argument u raspravama. Ako možeš molim te da nas malo educiraš.
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 00:16   #277
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Nadalje, Laonik Halkokondyles naziva Stjepana Tomaševića KRALJEM ILIRA. Dakle, ovdje imamo etničku odrednicu. Nije kralj Ilirije, već kralj Ilira. Pošto on ističe tri naroda - Mezeji(Bugari), Tribali(Srbi), Iliri. Tko bi mogli onda biti ovi Iliri? Bošnjaci možda


E sad, tu su oni famozni turski putopisci i plemići koji govore o Hrvatima u Bosni. To su oni ostaci Hrvata koji nisu izbjegli iz Bosne tijekom turskih osvajanja. I tako Aali govori o Hrvatima rijeke Bosne tj. Bošnjacima koji se pripisuju hrvatskom narodu. Tako Mehmed Sokolović govori da od Budima do Dubrovnika žive Hrvati.
Đaka,

znam da davim ali zbilja želim naučiti. Jel mi možeš reći gdje Laonik Halkokondyles naziva Stjepana kralja Ilira?
Tko je Aali?
Također gdje Mehmed Sokolović kaže da od Budima do Dubrovnika žive Hrvati?
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 00:21   #278
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Zato sto se zahebo..

Tempore transacto erat consuetudo in regno Croatorum: erant septem bani qui eligerant regati in Croacia, quando rex sine liberis moriebatur, scilicet banus Croaciae primus, banus bosniensis secundus, banus Sclavonie tercius, banus Posige quartus, banus Podrauie quintus, banus Albanie sestus, banus Sremi septimus...”
(Supetarski kartular)

„U prošlim vremenima u kraljevstvu Hrvata bio je ovakav običaj: bilo je sedam banova, koji su birali kralja u Hrvatskoj, kada bi kralj umro bez djece, naime ban Hrvatske prvi, ban bosanski drugi, ban Slavonije treći, ban Posige četvrti, ban Podravije peti, ban Albanije šesti, ban Sremi (Hl'mi, Hum) sedmi...”
Tulkas,
Što je to Posiga? Pa zar su Hrvati bili u Albaniji?
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 00:25   #279
Quote:
Tulkas kaže: Pogledaj post
Evo odmah samo da potrazim stranicu sa popisom stanovnistva iz tog vremena.
Mislim da ima dvd koji je sprzio jedan od franjevaca iz samostana
u Milama..
Ili bilo kojeg katolickog samostana od tolikih iz pred turskog doba. Mozda bi mogli iz nekog
pravoslavnog manastira. Ali ups, nema ni jednog zapadnije od Vrhbosne sve do turske okupacije.
Tulkas,

Zar nema niti jednog manastira zapadnije od Vrh Bosne do Turske okupacije?
Pa zar nema pravoslavnih crkvi nigdje gdje je nekad bilo Srpsko carstvo ili Kraljevstvo? U blizini mora?
haiduk is offline  
Old 21.03.2015., 00:28   #280
Quote:
haiduk kaže: Pogledaj post
Đaka

jel mi možeš dati imena i dijela tih kroničara koji spominju Hrvate u Duklji?
Posebno me zanima koji autor navodi kako je Nemanja "počeo osvajati Hrvatsku i osvoji grad Kotor".
Nikefor Brijenije, Mihajlo Devolski... Ivan Skilica spominje narod Srba, kojeg nazivaju i Hrvatima. S obzirom da je kralj Mihajlo vladao i Dukljom i Raškom, to je neki znanstvenik, ne mogu mu se sad sjetit ime, objasnio tako da što je Srbe smjestio u Rašku, a Hrvate u Duklju pa pošto Mihajlo vlada i prostorom Raške i Duklje, zato ih Skilica naziva jednim te istim narodom.

Nikola Akominat i Teodor Skutariota vele da Nemanja osvaja Hrvatsku.


Nemam link na engleskom gdje se spominju Hrvati u Crnoj Gori.
A za Dušana i Pelješac pitaj Fara.
ĐakaNG is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:03.