Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2015., 21:45   #1361
Ja bi vas molila pomoc AKo netko ima malo vremena i strpljenja za dat mi neki savjet ili me uputit na neki clanak ili web stranicu ili nesto...

Pekla sam dva puta kruh po ovom receptu - http://jedozovniduo.blogspot.com/2014/08/crni-kruh.html i nikako da uspijem Prvi put ga nisam slikala ali ispao je jako jako tvrde korice i nekako nekompakatan, nije se dao rezat na tanke snite jer bi se poceo raspadat. Tada sam umjesto razenog brasna stavila graham pa sam mislila da je radi toga. Ali nije. Opet sam ga pekla (ovaj put s razenim) i opet je ispao tvrd i ne da se rezat lijepo te ima kao neke pukotine. Ovaj put sam ga pekla izvan kalupa, samo na resetki tj na plehu, mislila da ce to pomoc ali nista. Da li ga pecem na preniskoj temperaturi, ili ne umijesim dobro ili sto stvarno neznam, drzim se recepta i nista Imam jos tog brasna i pec cu dok ne uspijem ali molim za neki savjet?! Malo sam citala i trazila i mislim da mozda ne mijesim dovoljno, ali treba li bas 20 minuta mijesit? S druge strane mozda premalo tekucine dodam tj bude presuho Kako treba izgleda prije nego se stavi pec, ljepljivo ili bas "suho"?
Evo par slika zadnjeg neuspjeha: slika1 - slika2 - slika3 - slika4 - slika5
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 06:11   #1362
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Sa kockom kvasca od 40g, ili tri suhe, svejedno, može se uraditi 50 kg tijesta, ak je potrebno, a ne jedna kila kak pišu na uputama. Stvar je samo u brzini fermentacije. Kilogram tijesta i kocka svježeg kvasca ugrubo računano će obično bijelo brašno "podić" za sat vremena. Ista količina tijesta i jedna desetina ili 4,5 grama svježeg kvasca će isti učinak uradit za desetak sati cca. Upostalom tko sumnja da su priče neg sam proba, vjerujem da ljudima koji češće peku i malo bar eksperimentiraju je to itekako poznato.
Ako se tih 4,5 g kvasca ne umiješa direkt u brašno već se prethodno "razmnoži" uz dodatak 2-3 žlice brašna i žličicu šećera ( otprilike 1 sat ) te umijesi s predviđenom kilom brašna, dizanje tijesta ne bi trebalo trajati puno dulje od mješavine s cijelom kockom kvasca.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 09:24   #1363
@Lilith - i ja imam isti problem, ne sa ovim kruhom, ali sa kruhovima od integralnog i sličnih brašna (sve što nije bijelo), i nisam otkrila u čemu je problem. Bude ukusan ali se mrvi toliko da se ne može narezat. Probala sam i mekše umijesit, ljepljivo skroz, i opet isto. Onda sam odustala, ali ako otkriješ u čemu je fora, molim te javi .
__________________
Etno je moja furka
ivanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 10:32   #1364
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
Ja bi vas molila pomoc AKo netko ima malo vremena i strpljenja za dat mi neki savjet ili me uputit na neki clanak ili web stranicu ili nesto...

Pekla sam dva puta kruh po ovom receptu - http://jedozovniduo.blogspot.com/2014/08/crni-kruh.html i nikako da uspijem Prvi put ga nisam slikala ali ispao je jako jako tvrde korice i nekako nekompakatan, nije se dao rezat na tanke snite jer bi se poceo raspadat. Tada sam umjesto razenog brasna stavila graham pa sam mislila da je radi toga. Ali nije. Opet sam ga pekla (ovaj put s razenim) i opet je ispao tvrd i ne da se rezat lijepo te ima kao neke pukotine. Ovaj put sam ga pekla izvan kalupa, samo na resetki tj na plehu, mislila da ce to pomoc ali nista. Da li ga pecem na preniskoj temperaturi, ili ne umijesim dobro ili sto stvarno neznam, drzim se recepta i nista Imam jos tog brasna i pec cu dok ne uspijem ali molim za neki savjet?! Malo sam citala i trazila i mislim da mozda ne mijesim dovoljno, ali treba li bas 20 minuta mijesit? S druge strane mozda premalo tekucine dodam tj bude presuho Kako treba izgleda prije nego se stavi pec, ljepljivo ili bas "suho"?
Evo par slika zadnjeg neuspjeha: slika1 - slika2 - slika3 - slika4 - slika5
Ovaj kruh je potrebno peci u kalupu. pecenje na plehu zahtijeva cvrsce , zbijeno i gusto tijesto sto rezultira tvrdom korom i zbijenom teksturom.
U kalupu ce se osloboditi vlaga iz brasna i zadrzati se u tijestu pa ce kruh biti meksi, tekstura ce imati dovoljno zadrzanog zraka da kruh bude mekan i da se ne mrvi.
Takodjer je vazan i izbor brasna. Velike su razlike od proizvodjaca do proizvodjaca. Za ovaj kruh je potrebno sitnije mljeveno brasno jer pahuljice daju
rastresitu konzistenciju.
Ako zelis mekan kruh koji se ne mrvi bojim se da ces to tesko postici ako ga peces na plehu.
Tijesto mora biti elasticno da se tesko odvaja od zlice kad ga dignes.
Nadam se da sam pomogla jer se ovaj kruh kod mene pece jako cesto.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 11:09   #1365
Quote:
ivanah kaže: Pogledaj post
@Lilith - i ja imam isti problem, ne sa ovim kruhom, ali sa kruhovima od integralnog i sličnih brašna (sve što nije bijelo), i nisam otkrila u čemu je problem. Bude ukusan ali se mrvi toliko da se ne može narezat. Probala sam i mekše umijesit, ljepljivo skroz, i opet isto. Onda sam odustala, ali ako otkriješ u čemu je fora, molim te javi .
za dobar domaći integralni kruh rješenje je pečenje u zagrijanoj poklopljenoj posudi, korištenje kiselog tijesta (pasta madre) i dugotrajno dizanje. Dobar rezultat daje i postupak sa water roux starterom.
Kod miješenja kruha s integralnim vrstama brašna treba paziti s količinom vode, nikako ne dodati odmah svu tekućinu, već ostaviti barem trećinu količine koja je navedena u receptu i dodavati ju pred kraj miješenja. Na taj način možeš kontrolirati količinu vlage u tijestu. Na 600 gr brašna u mojoj varijanti ide 420 ml vode (ali nema nikakvih drugih dodataka osim soli). Najbolje je tijesto izraditi mikserom, pošto integralna brašna ne oslobađaju gluten kao rafinirana.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 11:30   #1366
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
za dobar domaći integralni kruh rješenje je pečenje u zagrijanoj poklopljenoj posudi, korištenje kiselog tijesta (pasta madre) i dugotrajno dizanje. Dobar rezultat daje i postupak sa water roux starterom.
Kod miješenja kruha s integralnim vrstama brašna treba paziti s količinom vode, nikako ne dodati odmah svu tekućinu, već ostaviti barem trećinu količine koja je navedena u receptu i dodavati ju pred kraj miješenja. Na taj način možeš kontrolirati količinu vlage u tijestu. Na 600 gr brašna u mojoj varijanti ide 420 ml vode (ali nema nikakvih drugih dodataka osim soli). Najbolje je tijesto izraditi mikserom, pošto integralna brašna ne oslobađaju gluten kao rafinirana.
Ovaj moj recept je prilagodjen pecebju u kalupu i ne zahtijeva zagrijanu posudu s poklopcem.
Pecenje kruha od intergranog brasna na plehu nece dati dobar rezultat.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 14:26   #1367
Radim integralni kruh bez kvasca, mekan, sočan i ne mrvi se. Nakon pečenja ga umijem sa mlakom vodom radi lakšeg rezanja.
Nikada ga ne režem svježe pečenog. Za rezanje se mora potpuno ohladiti (preko noći) isto tako sam postupak pravljenja kruha zahtjeva ''namakanje'' brašna preko noći (8-12 sati) tj. da se tijesto odmori. Iz tih razloga kruh radim vikendom i od kile i pol brašna potraje mi cijeli tjedan. No kako je bez dodataka, konzervansa i sl. mora se držati u frižideru ili zamrznuti.
Radim od mješavine raženog, pšeničnog i pirovog brašna.
šipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 23:53   #1368
@Dlapek - ovaj koji sam radila to je tvoj recept? ti si druga autorica bloga tog? prvi put sam ga pekla u plehu, isto je ispao jako tvrde kore i nije se dao lijepo rezat, ni blizu onome sa slike po izgledu... citala sam o kruhovima od mog proslog posta do danas i mislim da mi je prije svega presuho tijesto prije nego ga stavim pec pa cu probat s malo vise tekucine jer moj uopce nije bio elastican.. pokusam ponovno sto se tice mixera to se pretpostavljam odnosi na neki s posebnim metlicima bas za tijesto? ... i jos nesto, jel moguce ovaj kruh pec u pekacu za kruh?

Hvala svima
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 07:58   #1369
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
@Dlapek - ovaj koji sam radila to je tvoj recept? ti si druga autorica bloga tog? prvi put sam ga pekla u plehu, isto je ispao jako tvrde kore i nije se dao lijepo rezat, ni blizu onome sa slike po izgledu... citala sam o kruhovima od mog proslog posta do danas i mislim da mi je prije svega presuho tijesto prije nego ga stavim pec pa cu probat s malo vise tekucine jer moj uopce nije bio elastican.. pokusam ponovno sto se tice mixera to se pretpostavljam odnosi na neki s posebnim metlicima bas za tijesto? ... i jos nesto, jel moguce ovaj kruh pec u pekacu za kruh?

Hvala svima
Kao sto je Donata napisala tijesto mora biti elasticno i ne previse zbijeno. Tuci ga mozes i onim spiralnim mjesalicama sto dodju uz mixer.
Predlazem da kalup/pleh oblozis pek papirom po dnu i stranicama tako da mozes kruh izvaditi na hladjenje. Mora biti posve ohladjen prije rezanja.
Svako je brasno razlicito - krupnije, sitnije, upija manje ili vise vlage...
S iskustvom ces i sama moci procijeniti koliko je tekucine potrebno.
Moj recept je prilagodjen pecenju u kalupu visokih stranica pa sko volis kruhove od integralnog brasna predlazem da nabavis takav kalup.
Nisu skupi - ima ih od 40-60 kuna.
Za pekac ne znam jer ga ne koristim.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 07:30   #1370
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
samting, vrijedi li isto i za suhi kvasac?
Svega par puta sam koristio suhi kvasac i koliko se sjećam nema razlike.
Najbolje da svatko sam malo eksperimentira i u vlastitom aranžmanu nauči malo po malo kako stvari reagiraju u kakvim okolnostima. Osobno mi je pamćenje već malo izblijedilo oko detalja jer pečem kruh već dobrih godinu i pol isključivo na vlastitom kvasu od raži i vode, a tu je dizanje proces od 10-15 sati, nekada i dulje ovisno o temperaturi okoline.


Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Ako se tih 4,5 g kvasca ne umiješa direkt u brašno već se prethodno "razmnoži" uz dodatak 2-3 žlice brašna i žličicu šećera ( otprilike 1 sat ) te umijesi s predviđenom kilom brašna, dizanje tijesta ne bi trebalo trajati puno dulje od mješavine s cijelom kockom kvasca.
Znao sam juhu radit od kvasca, brašna, šećera i vode da ubrza proces, samo nisam siguran da bi jednako brzo bilo jer mi nije trebala brzina u dizanju tijesta. No ako je provjereno tako evo super još jedna dodatna informacija. Također kad smo kod toga, prekrivanje tijesta sa prijanjajućom folijom (savjet nauljenom) isto ubrzava proces dizanja. (idealno tipa za buhtle i slične stvari gdje se zna koristiti bijelo brašno pa zahtjeva par krugova dizanja i premiješavanja)
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 08:21   #1371
Quote:
Lilit kaže: Pogledaj post
Ja bi vas molila pomoc AKo netko ima malo vremena i strpljenja za dat mi neki savjet ili me uputit na neki clanak ili web stranicu ili nesto...

Pekla sam dva puta kruh po ovom receptu - http://jedozovniduo.blogspot.com/2014/08/crni-kruh.html i nikako da uspijem
Ono šta vidim na slikama na stranici bloga ni tamo kruh nije ispao baš idealno, zato vjerojatno ni nema jasno vidljivog bočnog presjeka šnite, tj unutrašnjosti, dok ono šta se vidi pod kutem vuče na isti problem, a to je zbijenost.



Quote:
Prvi put ga nisam slikala ali ispao je jako jako tvrde korice i nekako nekompakatan, nije se dao rezat na tanke snite jer bi se poceo raspadat. Tada sam umjesto razenog brasna stavila graham pa sam mislila da je radi toga.
Onda to više nije bio taj recept, jer graham jest integralno pšenično brašno, osim ako se ne radi o graham raženom šta sumnjam da se ima gdje kupiti uopće. Tako da ste imali nešto sasvim drukčije od željenog po sastavu i okusu jer pola pšenični pola raženi u odnosu na čisti pšenični ima dosta drukčiji okus.

Tvrde korice su zato jer se kruh peče na preniskoj temperaturi i predugo. Iako to se može riješiti da se vađenjem iz pećnice prešprica obilnije sa vodom ili prekrije dobro vlažnom krpom odozgora. (sa strane ne treba ako je iz kalupa) No opet moguće da bude tvrđe i unatoč tome ovisno koliko se isuši prije.



Quote:
Malo sam citala i trazila i mislim da mozda ne mijesim dovoljno, ali treba li bas 20 minuta mijesit? S druge strane mozda premalo tekucine dodam tj bude presuho Kako treba izgleda prije nego se stavi pec, ljepljivo ili bas "suho"?
Probajte napraviti tijesto koristeći sve isto po receptu, samo umjesto 3, stavite 4 deci vode. Ako bude ljepljivije ne zamarajte se, finiš uradite na malo brašna na stolu čisto da vanjske stijenke pokupe malo brašna. Možete običnom žlicom to sve umijesiti dokle ide, a dalje rukom. Čim bude kompaktno i sve brašno umiješano možete stati. (bit ćete za par minuta gotovi i biti će sasvim u redu) Pećnicu kada upalite stavite na samo dno u maloj posudici ili tavici koja je skroz metalna par deci vode. Ako ćete peći u kalupu pecite prvih 20 min na 220 i još 30 na 200.



Moj savjet bi bio da napravite slijedeće. Posuda u kojoj će se dizati tijesto da bude kompletno solidno nauljena iznutra prije nego ubacite samo tijesto na dizanje. (također tijesto umijesite sa 4dcl vode) Pokrijte prijanjajućom folijom. Pećnica neka bude zagrijana na 240. Obavezno neka bude na dnu posudica sa vodom. Na protvanj stavite papir za pečenje (nije nužno) i na njega malo pšenične krupice ili oštrog brašna. Kada se tijesto udvostruči na stol stavite malo brašna čisto da zabijeli površinu i na to prekrenite posudu sa tijestom, onako naglije da potom samo izvučete kalup lagano u zrak. Tijesto sa kažiprstom i palcem obje ruke "prerežite" po pola tako da imate od smjese ne jedan, nego dva manja kruha. Svakom lagano povinite krajeve i na taj povinuti dio stavite na protvanj jedno tijesto, a pokraj njega isto tako drugo da se ne dodiruju. Nikako nemojte u ovoj opciji čekati dodatno dizanje nego ubacite odmah u pećnicu. Budući da će svaki kruh imati oko 550g žive mase pecite 10min na 240, i 20 na 230. Dakle sve skupa pola sata, čak može dvije, tri min manje. Ako vam je to komplicirano možete i odmah ubaciti na 230 i tako od početka do kraja pečenja. Rešetka u pećnici neka ne bude na sredini gledano njenu visinu, nego jednu razinu niže prema dnu. Kada bude ispečen izvadite protvanj, izvucite malo rešetku pećnice prema van, ostavite vrata pećnice širom otvorena, kruh stavite na rešetku bez protvanja da vam se ne nakupi kondenzat odozdola. Ili ako imate metalni nosač za odlaganje vrućih lonaca/predmeta možete ih jednostavno položiti na njih da bude slobodno isparavanje odozdola. Nije potrebno uopće vlažiti ili prekrivati krpom, korica će biti fino hrskava, a nakon par sati će skroz omekšati.

Javite rezultate ako ćete tako uraditi i svako dobro.

Zadnje uređivanje samting : 08.09.2015. at 08:37.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 09:35   #1372
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Onda to više nije bio taj recept, jer graham jest integralno pšenično brašno, osim ako se ne radi o graham raženom šta sumnjam da se ima gdje kupiti uopće.
ja sam kupovala integralno raženo brašno u Sloveniji i jako je dobro, u odnosu na ražena brašna koja se mogu kupiti kod nas razlika je ogromna. Jedini problem koji sam imala s brašnom kupljenim u Slo je da sam u jednom neotvorenom pakiranju pronašla ličinke moljaca i to mi je definitivno ubilo doživljaj. Nikada te gamadi nisam imala u kuhinji, a pakiranje je bilo neotvoreno.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 10:20   #1373
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Ovaj moj recept je prilagodjen pecebju u kalupu i ne zahtijeva zagrijanu posudu s poklopcem.
Pecenje kruha od intergranog brasna na plehu nece dati dobar rezultat.
Taj recept čak nema ni puno veze sa integralnim kruhom kada sadrži 50% raženog i 50% integralnog brašna. Misim ima po kategorizaciji naših pekara itd gdje je dovoljno npr. 25% kukuruznog brašna staviti da bi se deklarirao kao kukuruzni i sl. Šta se tiče pečenja integralnog, miješanog ili nekog trećeg svaki se može sasvim pristojno ispeći i u kalupu i na plehu. Osobno pečem svakih par dana kruh i već ima koja godina kako kalupe ne koristim. Znači uvijek na plehu i često su kombinacije da je cjelokupna količina brašna upravo integralna žitarica, a u tijesto nejde ništa osim malo soli, vode i kvasca, te daleko od toga da nisu dobri rezultati. Kalup je više potreban kad je isključivo tekuća smjesa pa se suviše razilazi tijesto ili se želi više postići estetski/kriterij razbijanja monotonije. (makar mekše tijesto se lako izmanevrira stavljajući ga pred kraj dizanja u frižider na sat, dva) Baš zato šta je na plehu mi je prednost jer dobijem koricu sa svih strana, šta mi je "najbolji dio" kruha kojeg već nakon 15ak minuta lagano znam načeti da nejdem previše u unutrašnjost i uživati u hrskavosti i aromatičnosti. A pogotovo šta se na taj način može povećati temperaturi i smanjiti brzina pečenja sprečavajući nepotrebno isušivanje. Eto to je samo malo iskustva u ovih dvije godine intenzivnog pečenja šta prakticiram i užasno puno ekperimentiranja u odnosu na prijašnje povremeno pečenje pizza, peciva i kruha tu i tamo. Hoću reći svakako moguće da griješim u nekim procjenama šta sam naveo.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 10:36   #1374
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
ja sam kupovala integralno raženo brašno u Sloveniji i jako je dobro, u odnosu na ražena brašna koja se mogu kupiti kod nas razlika je ogromna. Jedini problem koji sam imala s brašnom kupljenim u Slo je da sam u jednom neotvorenom pakiranju pronašla ličinke moljaca i to mi je definitivno ubilo doživljaj. Nikada te gamadi nisam imala u kuhinji, a pakiranje je bilo neotvoreno.
Ja se ne sjećam da sam igdje u većem marketu vidio da prodaju integralno raženo, no ajde i sa ovim 850/1100 kolko već se "pomirim" budući da ga uvijek skoro miješam sa nekim drugim. Po pitanju ličinki i moljaca to nažalost dođe iz proizvodnje ili se namnoži u samoj trgovini, isključivo proljeće/ljeto/jesen. Oni čak svoja jajašca mogu kroz dijelove gdje se lijepi pakiranje položiti, a isto tako bez problema probiju najlon ili papirnatu ambalažu. Ljudi koji prodaju su toga svjesni (najčešće izgleda sa vanjske strane pakiranja kao nakupina malo paučine) i to se samo prebriše sa ambalaže, kupcu proda proizvod, a dali je namnoženo unutra i dali gmižu mali crvići nitko ne pita, no aj sve se ispeče, netko je na svijetu nažalost i toga gladan. Također sam i sam imao cijeli kaos sa tim lepicama jer dio sam pokupio, a dio mi se namnožio dodatno iz neznanja pa je bilo prosijavanja i prebiranja par desetaka kila brašna. Sada imam sve posude od plastike sa kvalitetnim poklopcima, dok mi pakiranja brašna od pet kila stoje u jednoj velikoj isto plastičnoj i sada nema nikakvih problema.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 10:48   #1375
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Taj recept.







.
"taj recept" je moj.
Ja sam ga prilagodila ukusu i prehrambenim navikama moje obitelji.
kruh nije zbijen i nije tvrd. Na blogu se jasno vidi narezan kruh.
Trebao je biti upravo ovakav kakav je i na slici- mekse korice i pjenaste konzistencije.
Da bi bio takav kako sam ga zamislila dala sam forumasici jasne i jednostavne upute kao i Donata.

Zadnje uređivanje Dlapek : 08.09.2015. at 11:01.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 09:40   #1376
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
"taj recept" je moj.
Ja sam ga prilagodila ukusu i prehrambenim navikama moje obitelji.
kruh nije zbijen i nije tvrd. Na blogu se jasno vidi narezan kruh.
Trebao je biti upravo ovakav kakav je i na slici- mekse korice i pjenaste konzistencije.
Da bi bio takav kako sam ga zamislila dala sam forumasici jasne i jednostavne upute kao i Donata.

To šta je recept vaš ne znači da je dobar.

Isto tako ne znači da ne možete da griješite baš kao i ja dok pišem sve ovo. Poprilično nagađate šta je uzrok određenim pojavama (krupnoća zrna brašna, proizvođač brašna, pečenje na plehu) dok su uzroci daleko jasniji, premalo vode i pogrešna temperatura i trajanje pečenja. Meni je jasno da budući da ste tako povezani sa idejom identifikacije/potrebe za pažnjom kroz stvaranje "vlastitih" recepata i samoreklamiranje određenih "postignuća" da morate naglašavati da je vaš i da su upute očito vaše pa vam je valjda ispod časti priznati da ste pogriješili ili da morate modificirati recept i sl. Na slici se ne vidi jasno narezan presijek šnite kuha nego estetske igre fotografija. A ono šta se vidi, vidi se itekako da je kruh zbijeniji, no vjerojatno i svatko vidi "zbijenost" na svoj način, dok o tvrdoći/isušenosti korice vezanoj za pečenje kile tijesta u kalupu 55min na 180 neću ni govorit. Uostalom neka svatko proba učiniti onako kako vidi smislenim, nitko nikoga ne tjera na išta, cilj je bio forumašici dat savjet. Mislim valjda sam modificiro u vlastitom isprobavanju cifru od par desetaka vrsta kruha/kombinacija tijesta pa mi nije palo na pamet kruh od pol kile integralnog i pol kile raženog uz malo meda i pahuljica nazvat svojim receptom i slično. (i to još takav sastav nazvat crnim kruhom)
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 14:20   #1377
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
To šta je recept vaš ne znači da je dobar.

Isto tako ne znači da ne možete da griješite baš kao i ja dok pišem sve ovo. Poprilično nagađate šta je uzrok određenim pojavama (krupnoća zrna brašna, proizvođač brašna, pečenje na plehu) dok su uzroci daleko jasniji, premalo vode i pogrešna temperatura i trajanje pečenja. Meni je jasno da budući da ste tako povezani sa idejom identifikacije/potrebe za pažnjom kroz stvaranje "vlastitih" recepata i samoreklamiranje određenih "postignuća" da morate naglašavati da je vaš i da su upute očito vaše pa vam je valjda ispod časti priznati da ste pogriješili ili da morate modificirati recept i sl. Na slici se ne vidi jasno narezan presijek šnite kuha nego estetske igre fotografija. A ono šta se vidi, vidi se itekako da je kruh zbijeniji, no vjerojatno i svatko vidi "zbijenost" na svoj način, dok o tvrdoći/isušenosti korice vezanoj za pečenje kile tijesta u kalupu 55min na 180 neću ni govorit. Uostalom neka svatko proba učiniti onako kako vidi smislenim, nitko nikoga ne tjera na išta, cilj je bio forumašici dat savjet. Mislim valjda sam modificiro u vlastitom isprobavanju cifru od par desetaka vrsta kruha/kombinacija tijesta pa mi nije palo na pamet kruh od pol kile integralnog i pol kile raženog uz malo meda i pahuljica nazvat svojim receptom i slično. (i to još takav sastav nazvat crnim kruhom)
Recept je dobar ne zato što je moj nego zato što je rezultat kruh koji moja obitelj voli. Nazvat ga mogu kako god hoću jer sam suautorica bloga na kojem je objavljen.
Dalje - link na recept nisam na forum stavila ja.
Kruh je mekan i pjenast ma što tebi pokazivala "estetska igra".
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2015., 23:52   #1378
pomiješala sam pšenično integralno, obično bijelo i kukuruzno, stavila digo suhi kvasac koji je u čaši vode s malo šećera odstajao pola sata, dodala još i pola žlice psilijuma i žličicu soli i mlake vode ne znam točno koliko ali toliko da tijesto bude maaalo tekuće. pustila da se digne dva puta, treći put promiješala rukama te nauljenim rukama prebacila u protvan. stavila u zagrijanu pećnicu na 200 na 15 minuta a potom smanjila na 180. dugo se peklo, dobilo lijepu hrskavu tamnu koricu ali iznutra ostalo mljecavo i naravno - cijeli "kruh" je splasnuo. što sam napravila krivo?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 09:14   #1379
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
pomiješala sam pšenično integralno, obično bijelo i kukuruzno, stavila digo suhi kvasac koji je u čaši vode s malo šećera odstajao pola sata, dodala još i pola žlice psilijuma i žličicu soli i mlake vode ne znam točno koliko ali toliko da tijesto bude maaalo tekuće. pustila da se digne dva puta, treći put promiješala rukama te nauljenim rukama prebacila u protvan. stavila u zagrijanu pećnicu na 200 na 15 minuta a potom smanjila na 180. dugo se peklo, dobilo lijepu hrskavu tamnu koricu ali iznutra ostalo mljecavo i naravno - cijeli "kruh" je splasnuo. što sam napravila krivo?
Suhi kvasac nije potrebno tako dugo ostavljati da se diže. Dovoljno je par minuta. Također treba paziti na temperaturu vode

Sol se ne smije dodavati direktno na kvasac

Možda ti pećnica ne peče dobro

Nek još netko napiše koju pametnu. Po mom mišljenju bi problem bio u ovome kaj sam napisala
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 09:29   #1380
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
pomiješala sam pšenično integralno, obično bijelo i kukuruzno, stavila digo suhi kvasac koji je u čaši vode s malo šećera odstajao pola sata, dodala još i pola žlice psilijuma i žličicu soli i mlake vode ne znam točno koliko ali toliko da tijesto bude maaalo tekuće. pustila da se digne dva puta, treći put promiješala rukama te nauljenim rukama prebacila u protvan. stavila u zagrijanu pećnicu na 200 na 15 minuta a potom smanjila na 180. dugo se peklo, dobilo lijepu hrskavu tamnu koricu ali iznutra ostalo mljecavo i naravno - cijeli "kruh" je splasnuo. što sam napravila krivo?
Nedostaje nekoliko ključnih podataka da bi se moglo kvalitetno komentirati i savjetovati.

Koji je omjer žitnog brašna u odnosu na kukuruzno i o kojoj se ukupnoj količini radi?
Nadam se da znaš da kukuruzno brašno treba "pofuriti" i ohladiti prije miješanja s ostalim sastojcima.

Količina vode je jako važna a pošto kažeš da je tijesto bilo...maaaalo tekuće...

Vrijeme pečenja kao i temperetura su također bitni za kvalitetan uradak. Koliko dugo si pekla na 180 C ?

Onak' na prvu mislim da je bilo previše vode u tijestu a upitno je i nadizanje kvasca.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:30.