Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2012., 15:37   #221
[QUOTE=noa-noa;39163545]Javljam se u nadi da će se netko od puno stručnijih ljudi naći ovdje da me uvjeri ili razuvjeri oko pokretanja proizvodnje.

Moram prvu unaprijed da razjasnim otkud mi kao obitelj u gljivarstvu....Prije nekih 7 godina pojavio se gospodin Josip Oreški " Bukovače Oreški" u građevinsku firmu moga oca sa željom i financijskim projektom da gradi veliki pogon za proizvodnju bukovača i ostalih gljiva(šampinnoni, shitke...)...Gradnja je počela u mjestu pod posebnom drzavnom skrbi, garancije banke su prštale na sve strane....međutim pri kraju samog projekta Oreški je pobjegao, glavom bez obzira......ostavio mog oca s gljivarom i dugovima.....gljivara od tada stoji i trune.....veličine 8600 m2, sa svim potrbnim sušarama, vlažarama i ostalim specifičnim prostorijama za gljive.....
Vremena su teška da se riječima ne može opisati, preživljavamo kao i ostatak Hrvatske, pogon stoji prazan u našem vlasništu....
Stavljali smo pogon u prodaju, ali nema zainteresiran kupaca....Buduci da kao obitelj doista možemo potegnuti u smislu kapaciteta ljudi, usavrsavanja znanja i mogucnosti, moje pitanje glasi: da li bi se tko u našoj situaciji odlucio na poduzetnicki podhvat ulaska u IPARD i kredite?
Što nam sugerirate, vi veći poznavaoci?[/QU
joja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2012., 23:45   #222
poštovani imam podrum 70 m2 u zemlji došla mi je ideja za sadnju šampinjona. nešto stvarno moram početi raditi. može li mi netko napisati od kud krenuti.
fine wine is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 10:59   #223
Thumbs up gljive

ODAKLE POČETI? pa valjda od početka .
Šalim se, ali toliki prostor bi se mogao dobro iskoristiti. Ja neman iskustvo sa šampinjonima nego bukovačama ali ni šampinjoni nisu neki problem. Ali ipak ajde stvarno od početka. Dobro se raspitaj, provjeri sve cake vezano uz proizvodnju i naročito plasman. Puno sreće i uspjeha
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2012., 21:58   #224
Quote:
fine wine kaže: Pogledaj post
poštovani imam podrum 70 m2 u zemlji došla mi je ideja za sadnju šampinjona. nešto stvarno moram početi raditi. može li mi netko napisati od kud krenuti.
ne isplati se. gdje ćeš i kome prodati gljive? a moraš ih prodati u roku odmah, najviše za dva dana...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 09:49   #225
Slažem se sa Biljka112 da ih treba odmah prodati, a da se ne isplati ne slažem se. Ako nađeš solidan plasman sigurno bi se isplatilo. Postoji mogućnost prodaje sušenih gljiva ali to je već procedura. Uglavnom dobro izvaži ZA i PROTIV i sam donesi odluku.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 10:06   #226
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Slažem se sa Biljka112 da ih treba odmah prodati, a da se ne isplati ne slažem se. Ako nađeš solidan plasman sigurno bi se isplatilo. Postoji mogućnost prodaje sušenih gljiva ali to je već procedura. Uglavnom dobro izvaži ZA i PROTIV i sam donesi odluku.
Ako nađe solidan plasman! A ako ne nađe? Na kraju krajeva, treba urediti tih 70 kvadrata, treba uložiti u supstrat i micelij. Ako ne uspije prodati sve što uzgoji samo će se razočarati.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 11:57   #227
za neki start je dovoljno 5-10 vreća supstrata max.
u kvartu valjda neki plac postoji i ak nije problem da tam bude bar prek vikenda 80% uroda bude prodano
plua ak ima vrt pa još neko povrće prodaje sastrane

ss gljivama je veći problem temperatura (17-25 C) jer sve drugo nepaše za rast
i voda normalno...

i da bi sve bilo legalno treba imat opg otvoren
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 13:15   #228
Ja sam prije 15-ak god uzgajao bukovače. Prvi put u životu san onda čuja za njih. Malo san se dvoumija a u to vrime kod mene je bio jedan moj prijatelj Amer. Ja mu tako govorim kako imam priliku pokrenuti neki posao ali nisam siguran. On mi kaže (američka logika, ispravna) bolje i pokušati i propasti nego ne pokušati. Ako ne pokušaš cili život će te progoniti misao MOGAO SAM A NISAM!!!!!. Biljka, donekle si u pravu ali i ja sam rekao da ispita tržište prije svega, da ne srlja grlom u jagode. A valjda ima rodbine, prijatelja, a i karitasova kuhinja bi mu se obradovala da im dade višak koji ne proda. Teška su vremena ali najgore je sidit u kući i kukati.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 15:18   #229
Gljivarstvo (knjige i casopisi)

http://i.imgur.com/PtVNzME.png



Download link:

http://www.mediafire.com/?cwpu8y5moxzg15i
jaap is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 14:09   #230
di su nestali gljivari .. eo malo bukovace od lita

http://i39.tinypic.com/290zksi.jpg
http://i44.tinypic.com/23sejuo.jpg
http://i44.tinypic.com/2rzdq9l.jpg
http://i40.tinypic.com/2me3fhc.jpg
http://i41.tinypic.com/6pxh1w.jpg
fhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 15:16   #231
bukovača na talogu kave,,,,NOVO!!!!zanimljiva kutija iz koje u vašoj kuhinji dobijete svježe bukovače,,,posjetite facebook-opg zvonko
annat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 19:35   #232
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.n...364_n.jpg?dl=1
annat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 13:34   #233
prosle god sam pokušal uzgojit bukovače na slami, 1 vreću.
odlično su ispale, eto čak i još izlaze van (7ma runda), mada su sad već dosta male.
Pa bi ove god htjel povecat količinu, mozda i probat jos shi-take, ako bude dobro sljed god još više. gljive su za mene, obitelj, bližnje, nikakva prodaja.

problem mi je kuhanje slame jer nemam u čemu. prošle god sam se snalazil tako da sam u običnim kuhinjskim loncima kuhal u kuhinji malo po malo svaki dan i tako kroz tjedan dana.

slamu sam sjeckal flaksericom u staroj željeznoj kanti za smeće koja se više ne koristi, no ni to nije išlo baš brzo i glatko.

dakle trebal bi mi kotao za kuhanje slame u vodi (40l je možda dovoljno, tj da stane onako 1 vreća za krumpire) i nekakvo podnožje da se može zapalit vatra. nisam našao ništa što bi mi odgovaralo, u pevecu imaju kotao od 40l ali je plitak. (i dosta skup, 900kn)

Ima li ko kakvih preporuka?
inače nisam iz zg, ali ako bude potrebno mogu jednom otić.
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 14:31   #234
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
prosle god sam pokušal uzgojit bukovače na slami, 1 vreću.
odlično su ispale, eto čak i još izlaze van (7ma runda), mada su sad već dosta male.
Pa bi ove god htjel povecat količinu, mozda i probat jos shi-take, ako bude dobro sljed god još više. gljive su za mene, obitelj, bližnje, nikakva prodaja.

problem mi je kuhanje slame jer nemam u čemu. prošle god sam se snalazil tako da sam u običnim kuhinjskim loncima kuhal u kuhinji malo po malo svaki dan i tako kroz tjedan dana.

slamu sam sjeckal flaksericom u staroj željeznoj kanti za smeće koja se više ne koristi, no ni to nije išlo baš brzo i glatko.

dakle trebal bi mi kotao za kuhanje slame u vodi (40l je možda dovoljno, tj da stane onako 1 vreća za krumpire) i nekakvo podnožje da se može zapalit vatra. nisam našao ništa što bi mi odgovaralo, u pevecu imaju kotao od 40l ali je plitak. (i dosta skup, 900kn)

Ima li ko kakvih preporuka?
inače nisam iz zg, ali ako bude potrebno mogu jednom otić.
Probaš preko Njuškala ili nekakvog oglasa? Za postolje - svaki bravar to zna napraviti.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 23:59   #235
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
prosle god sam pokušal uzgojit bukovače na slami, 1 vreću.
odlično su ispale, eto čak i još izlaze van (7ma runda), mada su sad već dosta male.
Pa bi ove god htjel povecat količinu, mozda i probat jos shi-take, ako bude dobro sljed god još više. gljive su za mene, obitelj, bližnje, nikakva prodaja.

problem mi je kuhanje slame jer nemam u čemu. prošle god sam se snalazil tako da sam u običnim kuhinjskim loncima kuhal u kuhinji malo po malo svaki dan i tako kroz tjedan dana.

slamu sam sjeckal flaksericom u staroj željeznoj kanti za smeće koja se više ne koristi, no ni to nije išlo baš brzo i glatko.

dakle trebal bi mi kotao za kuhanje slame u vodi (40l je možda dovoljno, tj da stane onako 1 vreća za krumpire) i nekakvo podnožje da se može zapalit vatra. nisam našao ništa što bi mi odgovaralo, u pevecu imaju kotao od 40l ali je plitak. (i dosta skup, 900kn)

Ima li ko kakvih preporuka?
inače nisam iz zg, ali ako bude potrebno mogu jednom otić.
Treba ti metalna bačva, čista i bez mirisa. Bačvu staviš na cigle, dovoljno visoko da ispod postaviš plinski plamenik kojeg kupiš u Pevecu. Plinski plamenik spojiš na plinsku bocu i kuhaj.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 12:56   #236
pozdrav svima,gdje se moze kupit micelij i koliko dodje ..pokusao bih se baviti sa uzgojem bukovaci
vizualno is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 13:15   #237
Quote:
vizualno kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,gdje se moze kupit micelij i koliko dodje ..pokusao bih se baviti sa uzgojem bukovaci
Možeš pokušati kod dipl.ing. Andrija Antolović - poduzeće Fungi perfecti; Retkovec, 10000 Zagreb - tel. 01 2995 293
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 18:18   #238
Quote:
Treba ti metalna bačva, čista i bez mirisa. Bačvu staviš na cigle, dovoljno visoko da ispod postaviš plinski plamenik kojeg kupiš u Pevecu. Plinski plamenik spojiš na plinsku bocu i kuhaj.
thx za prijedlog, jel mislis na ovakve bačve, može li se u njima kuhat? (da mi traju dugi niz godina)
http://www.njuskalo.hr/5/metalne-bac...-oglas-6352314
mislim da bi možda pokušal postolje na ciglama a ispod kurit vatru pomoću drva. ne razumijem se u plinske boce i plamenike pa idem na sigurno

Quote:
pozdrav svima,gdje se moze kupit micelij i koliko dodje ..pokusao bih se baviti sa uzgojem bukovaci
prošle god sam micelij nabavil preko http://www.fungi-perfecti.hr/ po jedan micelij za uzgoj gljiva na slami i jedan micelij na drvenim čepićima za uzgoj na panjevima.
na slami su odlične ispale, dok ove na čepićima nisu uopće niti 1cm izašle (nisu niti frendici a odvojeno smo naručivali micelij) tako da ću se ja držat samo uzgoja na slami.
za 120kn koliko dođe micelij složiš si 4 vreće koje će ti dat jako puno gljiva, tak da.. mislim da se to jako isplati.
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 18:56   #239
da, na takvu bačvu sam mislio. važno je da je čista, da ničega nije bilo u njoj.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 09:40   #240
Pozdrav ekipa!!
U ovoj krizi posla sam u razmisljanju poceti sa gljivarstvom, imam komad zemlje od kojeg bi mogao iskoristiti nekih 300 kvadrata za plastenik i poceti.
Problem je sto o gljivarstvu nemam ama bas nikakve veze niti sam ikad imao, ali imam ambiciju i jaku volju!! moglo bi se doci i do nekog kredita pa bi vas molio da me uputite na neke adrese na kojima bi mi ljudi pomogli sa savjetima! I ako netko uopce ima neku predođbu kolika bi mi bila ulaganja u takav plastenik i potrebnu opremu?
Kairo Pit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.