Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2010., 06:54   #1
Mađarska: Usvojen Zakon o Državljanstvu - Slovačka povukla Veleposlanika, najavila protumjere.

Najvažnije predizborno obećanje stranke FIDESZ koja je prošlog mjeseca trijumfirala na Parlamentarnim izborima i osvojila više od dvije trećine mandata u novom sazivu parlamenta u rekordnom je roku - manje od mjesec dana - i ozakonjen: Mađarska od noćas ima novi Zakon o Državljanstvu koji dopušta svim Mađarima diljem svijeta da zatraže i dobiju mađarsko državljanstvo po novoj - jednostavnijoj - proceduri.

MTU: Hungary's Parliament Passes citizenship law

MTU: 60% Hungarians support new citizenship law

Bitne odredbe novog zakona:

1. Prejudicirajući već najavljene Ustavne promjene - novi Zakon o Državljanstvu Mađarsku definira kao "primarno državu mađarskog naroda i svih Mađara, ma gdje bili"

2. Mađarsko podrijetlo se dokazuje dokumentima o krvnom srodstvu po očinskoj i majčinskoj liniji koje vodi do osoba koje su u prošlosti bili mađarski državljani ili mađara koji su živjeli na teritorijima koji su u prošlosti bili u sastavu mađarske države, poznavanjem mađarskog jezika, te poznavanjem bitnih odrednica mađarske kulture i povijesti.

3. Za osobe koje mađarsko državljanstvo zahtjevaju temeljem mađarskog etničkog podrijetla ukida se obaveza o posjedovanju stalnog prebivališta u Mađarskoj kao i obaveza dokazivanja "dobrog osobnog karaktera". Poslijedično mađarskim tijelima javne uprave zabranjuje se da od podnosilaca zahtjeva za državljanstvom zahtjevaju bilo kakve potvrde ili posvjedočenja koja bi izdala službena tijela bilo koje strane države (poput potvrde o nekažnjavanju) - od te odredbe izuzete su putovnice i ispisi iz matičnih knjiga rođenih kao temeljni dokumenti o identitetu.

4. Osobe koje mađarsko državljanstvo steknu na temelju mađarskog etničkog podrijetla a ne posjeduju stalno prebivalište u Mađarskoj ne uživaju pravo glasa na izborima za tijela javne vlasti u Mađarskoj


Zakon je usvojen sa rekordnom većinom: 344 glasa ZA, 3 glasa PROTIV i 5 suzdržanih.

Odmah nakon glasovanja u Mađarskom parlamentu uslijedila je reakcija Slovačke koja je opozvala svoga Veleposlanika u Budimpešti na hitne konzultacije u Bratislavu.

Slovački premijer Robert Finci u televizijskom obraćanju naciji ustvrdio da je usvajanjem Zakona o Državljanstvu Mađarska ugrozila vitalne interese slovačke države, te da će slovačka vlada reagirati prijedlogom novih zakonskih mjera koje će Parlament razmatrati po hitnom postupku - suština predloženih amandmana na slovački Zakon o državljanstvu biti će uvođenje mogućnosti oduzimanja državljanstva Republike Slovačke onim građanima koji temeljem novog mađarskog Zakona o državljanstvu zatraže i dobiju mađarsko državljanstvo. Više od 10% građana Slovačke mađarskog je etničkog podrijetla.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:04   #2
Opet malo mađarizacije na povijesnom planu .

http://www.youtube.com/watch?v=zAO_C...eature=related
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:11   #3
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Opet malo mađarizacije na povijesnom planu .

http://www.youtube.com/watch?v=zAO_C...eature=related
Totalno obijesno i u suštini nebitno gledište koje nipošto ne smije pokvariti ovaj povijesni dan Mađarskog naroda. Prvi su zbacili komunizam, sada su opet prvi krenuli u redefiniranje svoje države kao nacionalne domovine - protivno globalističkim dogmama. Nemam riječi kojima bi opisao respekt koji osjećam prema Mađarima u ovom trenutku.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:16   #4
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Totalno obijesno i u suštini nebitno gledište koje nipošto ne smije pokvariti ovaj povijesni dan Mađarskog naroda. Prvi su zbacili komunizam, sada su opet prvi krenuli u redefiniranje svoje države kao nacionalne domovine - protivno globalističkim dogmama. Nemam riječi kojima bi opisao respekt koji osjećam prema Mađarima u ovom trenutku.
Državi u kojoj u parlamentu sjedi stranka koja ima pretenzija na Hrvatski teritorij ne može imati moju podršku , pogotovo oko ovakvih pitanja , jer oni Hrvate ni ne smatraju slavenima , valjda samo odnarođenim Mađarima .

A to kaj su desničari samo potvrđuje moje sumnje da su svi desničari isti , udružuju se samo kad mogu nekog trečeg zaribati , a ako čemo i Slovaci su mi ko slaveni bliži i imaju sličnu povijest ko mi pa ako njima to smrdi , smrdi i meni .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:18   #5
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Totalno obijesno i u suštini nebitno gledište koje nipošto ne smije pokvariti ovaj povijesni dan Mađarskog naroda. Prvi su zbacili komunizam, sada su opet prvi krenuli u redefiniranje svoje države kao nacionalne domovine - protivno globalističkim dogmama. Nemam riječi kojima bi opisao respekt koji osjećam prema Mađarima u ovom trenutku.
Pridruzujem se
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:27   #6
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Državi u kojoj u parlamentu sjedi stranka koja ima pretenzija na Hrvatski teritorij ne može imati moju podršku , pogotovo oko ovakvih pitanja , jer oni Hrvate ni ne smatraju slavenima , valjda samo odnarođenim Mađarima .
Mađarska desnica nema veze s nama,eventualno s Vojvodinom,a to već nije naša stvar...

Svaka čast Mađari na ovom zakonu...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:30   #7
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Državi u kojoj u parlamentu sjedi stranka koja ima pretenzija na Hrvatski teritorij ne može imati moju podršku , pogotovo oko ovakvih pitanja , jer oni Hrvate ni ne smatraju slavenima , valjda samo odnarođenim Mađarima .
Poanta je da su se Mađari 23 godine nakon zbacivanja komunizma dovoljno nacionalno emancipirali da o svojoj državi donose hrabre odluke bez potrebe da od bilo koga traže podršku, pa čak ni mišljenje. U današnjim okolnostima posvemašnje torture liberalnih dogmi i ostraščene mržnje prema svakoj afirmaciji nacionalnog - ovaj potez mađarskog parlamenta, te na izborima iskazano jedinstvo naroda - ravno je pothvatu.

Druga, jednako važna, poanta je slijedeća: Ti i cijela Slovačka sve ste krivo shvatili! Mađarima baš od noćas više nije potreban ni hrvatski, ni slovački ni bilo čiji teritorij - krenuli su, naime, u smjeru učvršćenja mađarske nacionalne vlasti nad svojim teritorijem. Kada si svoj na svome - tuđe ti jednostavno nije potrebno!
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:45   #8
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post

Druga, jednako važna, poanta je slijedeća: Ti i cijela Slovačka sve ste krivo shvatili! Mađarima baš od noćas više nije potreban ni hrvatski, ni slovački ni bilo čiji teritorij - krenuli su, naime, u smjeru učvršćenja mađarske nacionalne vlasti nad svojim teritorijem. Kada si svoj na svome - tuđe ti jednostavno nije potrebno!
Svašta se tu krije u pozadini , previše liči na dizanje fašizma jer kao vrše lustraciju komunjara (to je sve pranje sumljivih privatizacija koje su napravile sadašnje političke) ali u međuvremenu štite nacističke zločince iz WW2 .

http://www.guardian.co.uk/commentisf...i-war-criminal
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 09:51   #9
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Svašta se tu krije u pozadini , previše liči na dizanje fašizma jer kao vrše lustraciju komunjara (to je sve pranje sumljivih privatizacija koje su napravile sadašnje političke) ali u međuvremenu štite nacističke zločince iz WW2 .
Upravo suprotno - argumentacija WW2 se po defaultu uvijek diže kada se neka država usudi nacionalno emancipirati. S druge strane najviše sumnjivog u mađarskom gospodarstvu dogodilo se u vrijeme vladavine socijalista Džuršanija (da se sad ne gnjavim sa traženjem korektnog spellinga njegova imena).
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 10:13   #10
Koje seronje ti Slovaci.I Mađari, koji žive u Sloveniji će svi dobit mađarsko državljanstvo po tom zakonu, pa to nikog kod nas ne brine..
PatriotSLO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 10:29   #11
Čudno je to da na granici sa Slovačkom živi puno cigana baš kak i na granici s Hrvatskom , pa bi u ovom slučaju izgleda to bili ti novi Mađari jer dost je da znaju neku riječ mađarskog a još se naglašava službenicima koji upisuju da nesmiju gledati na moralnost osobe .

karta
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 10:37   #12
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
S druge strane najviše sumnjivog u mađarskom gospodarstvu dogodilo se u vrijeme vladavine socijalista Džuršanija (da se sad ne gnjavim sa traženjem korektnog spellinga njegova imena).
Eh, vi Britanci iskrivljena izgovora. To ti se piše se Đurčanj
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 10:38   #13
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
4. Osobe koje mađarsko državljanstvo steknu na temelju mađarskog etničkog podrijetla a ne posjeduju stalno prebivalište u Mađarskoj ne uživaju pravo glasa na izborima za tijela javne vlasti u Mađarskoj
Iz naše perspektive zanimljiva je ova odredba zakona.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 10:39   #14
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Prvi su zbacili komunizam, sada su opet prvi krenuli u redefiniranje svoje države kao nacionalne domovine - protivno globalističkim dogmama.
Nije mi jasno zašto su toliko dugo čekali i diskriminirali Mađare s druge strane granice

Mađari iz Vojvodine 20 godina nisu mogli nigdje putovati,preklinjali su za pasoše,a Budimpešta-ništa...
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:00   #15
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Čudno je to da na granici sa Slovačkom živi puno cigana baš kak i na granici s Hrvatskom , pa bi u ovom slučaju izgleda to bili ti novi Mađari jer dost je da znaju neku riječ mađarskog a još se naglašava službenicima koji upisuju da nesmiju gledati na moralnost osobe .

karta
Nije baš dosta da znaju "neku riječ" - trebaju znati tečno govoriti Mađarski, ali to im ni izbliza nije dosta - trebaju poznavati mađarsku kulturu i povijest i biti u krvnom srodstvu preko majke ili oca sa nekim mađarom... baš i ne vidim da će oni postati "novi Mađari" - no ako sam slučajno u ranijim postovima bio nejasan - u novom zakonu izmijenjene su jedino odredbe koje se odnose na način stjecanja državljanstva temeljem etničkog podrijetla. Za ne-madžare i dalje su na snazi odredbe o stjecanju državljanstva "pri-rođenjem" (naturalizacijom).

U svakom slučaju službene procjene mađarske vlade su da od danas 13 milijuna ljudi u svijetu može aplicirati za mađarsko državljanstvo, no stvarno se očekuje da će to učiniti njih oko dva milijuna.

Zadnje uređivanje PowerLock : 27.05.2010. at 11:08.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:07   #16
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto su toliko dugo čekali i diskriminirali Mađare s druge strane granice

Mađari iz Vojvodine 20 godina nisu mogli nigdje putovati,preklinjali su za pasoše,a Budimpešta-ništa...
Ni u Mađarsku ?
A kaj namjeravaju pak Srbiji ili sad i Slovačkoj i Rumunjskoj ako se ne ponaša po diktatu Mađarskog lobija u EU i USA tipa Soroša nametnuti sankcije , da bi sad sa Mađarskim pasošima ko povlašteni Mađari mogli iči gdje god hoće , sva sreća da mi nemamo više problema s Mađarskom manjinom koja nije zadovoljna granicama poslije raspada AU , mi bi i onak trebali šaptom pasti baš ko i 1102 .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:10   #17
Ajmo jedno praktično pitanje: moja baka bila je Mađarica, rođena u Pečuhu, gdje je i živjela do 25. godine.

Jel to znači da ja sad mogu tražiti mađarsko državljanstvo? Zadržati hrvatsko, domovnicu, putovnicu, sve, a pritom dobiti i mađarsko?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:11   #18
Quote:
Ni u Mađarsku ?
Da,zadnjih par godina nisu mogli ni u Mađarsku.
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:11   #19
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ajmo jedno praktično pitanje: moja baka bila je Mađarica, rođena u Pečuhu, gdje je i živjela do 25. godine.

Jel to znači da ja sad mogu tražiti mađarsko državljanstvo? Zadržati hrvatsko, domovnicu, putovnicu, sve, a pritom dobiti i mađarsko?
Ako naučiš mađarski da .
vratanijac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:13   #20
Quote:
vratanijac kaže: Pogledaj post
Ako naučiš mađarski da .
damn, znala sam da me stari barem zbog nečeg trebao naučit mađarski

hvala na odgovoru, taj sam dio u zakonu propustila
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:48.