Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2014., 12:13   #1
Abortus u Hrvatskoj

Pa ako država uvede obavezu da liječnik mora izvršavati abortus ako je zaposlen u državnoj ustanovi naravno da onima koji to ne žele tamo nije mjesto.




Izdvojeno s teme: Nesavjesni prigovor savjesti.

Zadnje uređivanje ex anais : 04.05.2014. at 16:36.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 12:16   #2
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Pa ako država uvede obavezu da liječnik mora izvršavati abortus ako je zaposlen u državnoj ustanovi naravno da onima koji to ne žele tamo nije mjesto.
Dakle, po tebi bi država morala uvoditi obavezu za nešto što je već propisano zakonom i pravilnikom? Fajn. Uopće se ne čudim što su razni manijaci u prilici odlučivati o tuđim životima, ne pričam sad samo o doktorima.
Silajn is offline  
Old 04.05.2014., 12:17   #3
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
:

Što je s vojnicima, radnicima u šinteraju, socijalnim radnicima...

I da napomenem, ajde de, prigovor savijesti kad je u pitanju kiretaža. Mogu to probaviti.
Ali prigovor savijesti kod izdavanja hormonalne kontracepcije je jedno veliko preseravanje. I igranje boga. Jer u tom činu, ne samo da moraliziraš do mora i nazad, nego potencijalno svojim postupkom uzrokuješ neželjenu trudnoću, neželjen porod i neželjeno dijete. To je deifinitivno super scenarij.

Jer ono, nemojmo se zavaravati da su se žene kojima je ova spodoba odbila prepisati kontracepciju odlučile nejebati.
Usput, super mi je kako je ovaj topik od "moralne" odluke liječnika od kontracepciji, promptno zapizdio u raspravu o moralnosti abortusa, ne bismo li se valjda sve skupa senzibilizirale za ideju da se radi o podjednako etički dvojbenim stvarima.
Silajn is offline  
Old 04.05.2014., 12:59   #4
Ok, Gildo. Držat ću se samo zadnje stranice, sori ako je već pokriveno, ali ti u postu gore kažeš:

"Dakle da skratim, nemam ništa protiv abortusa, da ne bi netko pokušao podmetnuti.
Ali ima protiv prisiljavanja liječnika da ih rade. "

To mi baš nije skroz jasno.
Naime, nisam ni ja za prisiljavanje, svakako sam za pravo studenata da na rotacijama prije odabira specijalizacije smiju odbiti pristustvovati abortusu, ali ako netko kao specijalizaciju odabere ginekologiju i opstetriciju taj netko mora znati da ta specijalizacija obuhvaća i prekide trudnoće i kontracepciju svih vrsta ikad.
Pa se pitam zašto onda to bira? Da bi mogao s pozicije moći, a kao liječnik ju ima nad pacijentom, svoja uvjerenja trpati njemu niz grlo? I to je ok?
A ono, nije. Jebiga, nije.
Takvima bih po kratkom postupku oduzimala dozvole za rad i nudila "prekvalifikaciju". Jer nečije uvjerenje, ovakvo ili onakvo da se razumjemo, fućka mi se je li to zbog vjere, ljubavi prema djeci, horoskopa ili čega već, en smije potirati tuđe pravo na zdravstvenu uslugu.

Jebiga, može evo, Lastan specijalizirati opstetriciju i mrtav hladan odbiti nekome održati trudnoću ili poroditi dijete jer, eto, on smatra da su ljudi mahom budale i treba ih biti što manje.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 13:00   #5
Ne, nitko nije branio postupak ovog cvijetka liječničke struke ali, kao što je Gilda rekla, rasprava se proširila.
Zapravo, mislim da sam je čak ja proširila lamentacijama o institutu prigovora savjesti općenito - dakle i u segmentu prava na odbijanje vojnog djelovanja u oružanim snagama ali i o potrebi zadržavanja tog instituta jer mi je strana apsolutna vjera u zakonodavce da će zakonski propisi uvijek biti znanstveno, stručno i etički utemeljeni.

Ako je intencija topika bila rasprava isključivo o ovom konkretnom slučaju - my bad.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 13:03   #6
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
I da napomenem, ajde de, prigovor savijesti kad je u pitanju kiretaža. Mogu to probaviti.
Ali prigovor savijesti kod izdavanja hormonalne kontracepcije je jedno veliko preseravanje. I igranje boga. Jer u tom činu, ne samo da moraliziraš do mora i nazad, nego potencijalno svojim postupkom uzrokuješ neželjenu trudnoću, neželjen porod i neželjeno dijete. To je deifinitivno super scenarij.
Zaboravljaš čedomorstvo.

Naime, današnje stope abortusa u zemljama gdje je dopušten ne prelaze stope čedomorstva iz doba kad nije bio dopušten.

Nakon poroda žene većinom prolaze kroz period emocionalne tuposti ili čak depresije; to traje par dana, a ima svoju jasnu biološki uvjetovanu namjenu: odluku da li zadržati dijete ili ne. I žene koje smatraju da neće imati potrebne resurse da podignu dijete donijet će biološki posve racionalnu odluku: ubit će novorođenče.

Što se mene tiče, svako čedomorstvo do kojeg je došlo jer se neki takav kripl igrao boga i uskratio kontracepciju ili abortus krivica je isključivo tog kripla.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 04.05.2014., 13:08   #7
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Jebiga, može evo, Lastan specijalizirati opstetriciju i mrtav hladan odbiti nekome održati trudnoću ili poroditi dijete jer, eto, on smatra da su ljudi mahom budale i treba ih biti što manje.


Dala si mi ideju za novu karijeru.

Mhm. Vi biste, dakle, htjeli umjetnu oplodnju?
Mhm. Kažete, homeopatija je bolja od klasične medicine? Evo, razrijedite spermu u koncentraciji 30C i pokušajte opet.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 04.05.2014., 13:08   #8
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ok, Gildo. Držat ću se samo zadnje stranice, sori ako je već pokriveno, ali ti u postu gore kažeš:

"Dakle da skratim, nemam ništa protiv abortusa, da ne bi netko pokušao podmetnuti.
Ali ima protiv prisiljavanja liječnika da ih rade. "

To mi baš nije skroz jasno.
Naime, nisam ni ja za prisiljavanje, svakako sam za pravo studenata da na rotacijama prije odabira specijalizacije smiju odbiti pristustvovati abortusu, ali ako netko kao specijalizaciju odabere ginekologiju i opstetriciju taj netko mora znati da ta specijalizacija obuhvaća i prekide trudnoće i kontracepciju svih vrsta ikad.
Pa se pitam zašto onda to bira? Da bi mogao s pozicije moći, a kao liječnik ju ima nad pacijentom, svoja uvjerenja trpati njemu niz grlo? I to je ok?
A ono, nije. Jebiga, nije.
Takvima bih po kratkom postupku oduzimala dozvole za rad i nudila "prekvalifikaciju". Jer nečije uvjerenje, ovakvo ili onakvo da se razumjemo, fućka mi se je li to zbog vjere, ljubavi prema djeci, horoskopa ili čega već, en smije potirati tuđe pravo na zdravstvenu uslugu.

Jebiga, može evo, Lastan specijalizirati opstetriciju i mrtav hladan odbiti nekome održati trudnoću ili poroditi dijete jer, eto, on smatra da su ljudi mahom budale i treba ih biti što manje.
Onda da pojasnim, nisam sigurna koliko je elektivni abortus dio ginekološkog poziva i medicine općenito. Kao obaveza liječnika. Kao zdravstvena usluga.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 13:09   #9
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ok, Gildo. Držat ću se samo zadnje stranice, sori ako je već pokriveno, ali ti u postu gore kažeš:

"Dakle da skratim, nemam ništa protiv abortusa, da ne bi netko pokušao podmetnuti.
Ali ima protiv prisiljavanja liječnika da ih rade. "

To mi baš nije skroz jasno.
Naime, nisam ni ja za prisiljavanje, svakako sam za pravo studenata da na rotacijama prije odabira specijalizacije smiju odbiti pristustvovati abortusu, ali ako netko kao specijalizaciju odabere ginekologiju i opstetriciju taj netko mora znati da ta specijalizacija obuhvaća i prekide trudnoće i kontracepciju svih vrsta ikad.
Pa se pitam zašto onda to bira? Da bi mogao s pozicije moći, a kao liječnik ju ima nad pacijentom, svoja uvjerenja trpati njemu niz grlo? I to je ok?
A ono, nije. Jebiga, nije.
Takvima bih po kratkom postupku oduzimala dozvole za rad i nudila "prekvalifikaciju". Jer nečije uvjerenje, ovakvo ili onakvo da se razumjemo, fućka mi se je li to zbog vjere, ljubavi prema djeci, horoskopa ili čega već, en smije potirati tuđe pravo na zdravstvenu uslugu.

Jebiga, može evo, Lastan specijalizirati opstetriciju i mrtav hladan odbiti nekome održati trudnoću ili poroditi dijete jer, eto, on smatra da su ljudi mahom budale i treba ih biti što manje.
Da, problem postoji. Nedopustivo je da bilo kojoj osobi bude uskraćena zdravstvena usluga na koju ima pravo. Samo što ja nisam sigurna da li je ukidanje prigovora savjesti dobar put ili bi država trebala na druge načine osigurati tu dostupnost. Pa makar i koštalo više.

Ne znam, nemam jasno definiran stav po ovom pitanju. Ali ponavljam, na načelnoj razini me žulja ukidanje prigovora savjesti. Možda griješim.
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Old 04.05.2014., 13:09   #10
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ajde sad nemoj podmetati vjerske stvari. Znam ljude koji nisu vjernici a imaju problem s abortusom. Čak nisu htjeli ni amnio unatoč indikacijama za down. Jer ne žele abortus.
zamisli

savjest ima veze samo s katolicima?
Naravno da postoje ljudi koji nisu vjernici, ali im savjest ne dopušta izvođenje pobačaja, ali mislim da je Kemik rekla da joj je lik uskratio recept rečenicom "Ja sam katolik.". Ostavimo pobačaj po strani, ali ovo nije normalno.

I da, studij medicine, kao što je već stoput navedeno povlači puno toga za sobom na što moraš biti spreman, inače ne ideš to studirati. A ne da odeš u ginekologiju jer se tu zgrću pare pa ćeš šeretski uskraćivati ženama kontracepciju ili pak abortus na koji po zakonu imaju pravo. Samo zbog labavoga instituta prigovora savjesti.
__________________
Ruše se zvijezde u prostor svijeta bez ravnoteže.
nebeskoplava is offline  
Old 04.05.2014., 13:10   #11
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
E, da, imaš i klonku koja je, ako i uvijek, najlijevija i najsocijalističnija od svih nas, i koja se protivi ideji da se čak i liječnicima koji su u potpuno privatnoj praksi, neovisni od države na svaki način, dopusti bilo kakav prigovor savjesti
I ja se posve slažem s Klonkom. Da, privatnik je i ne mora. Al ne smije reć da neće zbog "prigovora savjesti". Nek si nađe barem pošten izgovor. Gužva ili neposjedovanje potrebnih instrumenata, svejedno.

Ajd, nazdravlje, da i ja budem najljevija.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Old 04.05.2014., 13:13   #12
Ja se samo pitam otkud odjednom niču svi ti cvjetići s prigovorima savjesti, nekako imam dojam da ih je sve više pa se pitam jesu oni nedavno diplomirali ili su ipak u svom radnom vijeku radili abortuse, ali sad iskorištavaju društvenu klimu i pokušavaju nametnuti nečije stavove kao normalne i mic po mic dovesti do toga da je dobiti kontracepciju vraški posao kao i napraviti abortus. Zanima me gdje su bila njihova osobna uvjerenja ranije u njihovom radnom vijeku i koliko su propatili što ih nisu mogli prakticirati.

Ako se takvima bude popuštalo i razmatralo njihove osjetljive dušice kao nekakav argument, imat ćemo goru situaciju nego danas koja bi mogla dovesti i do nekih zakonskih restrikcija. Ne po njih nego po žene. Jer mi bome nije normalno da se odjednom ti prigovori savjesti pojavljuju posvuda i da je abortus sve češće moguće izvesti samo u privatnim klinikama.
ex anais is offline  
Old 04.05.2014., 13:15   #13
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Onda da pojasnim, nisam sigurna koliko je elektivni abortus dio ginekološkog poziva i medicine općenito. Kao obaveza liječnika. Kao zdravstvena usluga.
A čija je obaveza ako ne liječnika? Kad je već abortus legalan u ovoj državi?

Ako je protiv abortusa, nek si otvori privatnu praksu i obavlja samo ono što želi obavljati, u protivnom nek si vjeru i vjerska uvjerenja ostavi doma.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Old 04.05.2014., 13:17   #14
Pa gle, bude li kontracepcija uskraćena, cvjetat će abortusi po privatnim klinikama u kojima ti isti ginekolozi uspješno odlože svoju savjest u neku ladicu da im ne prigovara.

Ja sam zgranuta topikom. Da imam kćeri, nokte bih grizla od muke.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Old 04.05.2014., 13:18   #15
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
I ja se posve slažem s Klonkom. Da, privatnik je i ne mora. Al ne smije reć da neće zbog "prigovora savjesti". Nek si nađe barem pošten izgovor. Gužva ili neposjedovanje potrebnih instrumenata, svejedno.
Ja bih privatnicima ipak dopustio da izaberu izgovor kakav hoće. Dok su na otvorenom tržištu, neka im tržišna sloboda da svoju uslugu ili nedostatak usluge reklamiraju kako im drago.

Ali da ih se pritom obaveže da ako treba, sami odvezu pacijenticu do najbližeg liječnika koji će joj osigurati ostvarivanje prava zagarantiranih zakonom. Ili joj iz svog džepa plate taksi. Tamo i natrag.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 04.05.2014., 13:18   #16
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Pa gle, bude li kontracepcija uskraćena, cvjetat će abortusi po privatnim klinikama u kojima ti isti ginekolozi uspješno odlože svoju savjest u neku ladicu da im ne prigovara.

Ja sam zgranuta topikom. Da imam kćeri, nokte bih grizla od muke.
Ja sam isto zgranuta, doduše ne toliko tom pizdom od liječnika koliko onima koji nastoje iz svoje plemenite duše iznjedriti razumijevanje za takve pizde jer njima treba tapšanje po ramenu, a ne ženama koje će sve više ostajati uskraćene za medicinske usluge i ako nemaju masnih para za platiti, mogu se odmah pretplatiti Caritasu na skrb jedno, dvoje, troje djece. Neka cvjeta natalitet.
ex anais is offline  
Old 04.05.2014., 13:20   #17
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Pa gle, bude li kontracepcija uskraćena, cvjetat će abortusi po privatnim klinikama u kojima ti isti ginekolozi uspješno odlože svoju savjest u neku ladicu da im ne prigovara.

Ja sam zgranuta topikom. Da imam kćeri, nokte bih grizla od muke.
Jel ćeš sad i ti početi o tome kako se ovdje netko zalaže za zabranu abortusa?


Liječnicima koji imaju prigovor savjesti u klinikama a u svojoj privatnoj ordinaciji im naglo nestaje bih oduzimala dozvolu za rad. Odnosno liječničku licencu.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 13:23   #18
dakle... ono čega se najviša bojim: abortusa i atomske bombe. idemo o a-bombi. jesu li amerikanci imali moralno pravo baciti na japanezere a-bombe? koliko je to mučilo savjest oppenheimera, jel poludio zbog toga ili nečeg drugog??
__________________
"A common mistake that people make when trying to design something completely foolproof is to underestimate the ingenuity of complete fools"-Douglas Adams
ćumez is offline  
Old 04.05.2014., 13:24   #19
Quote:
ex anais kaže: Pogledaj post
Ja sam isto zgranuta, doduše ne toliko tom pizdom od liječnika koliko onima koji nastoje iz svoje plemenite duše iznjedriti razumijevanje za takve pizde
ma to, da.

Onako, lik je idiot. Ima takvih svuda, pa i među liječnicima. Al da od toga može nastati tema? Haloooo!
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Old 04.05.2014., 13:29   #20
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Onda da pojasnim, nisam sigurna koliko je elektivni abortus dio ginekološkog poziva i medicine općenito. Kao obaveza liječnika. Kao zdravstvena usluga.
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Jel ćeš sad i ti početi o tome kako se ovdje netko zalaže za zabranu abortusa?
Nisi nigdje eksplicitno napisala da si za zabranu abortusa, ali si napisala kako smatras (gore citirano) kako nisi sigurna koliko je izvodenje abortusa (legalnog) dio ginekoloskog poziva, obveze lijecnika i pruzanje zdravstvene usluge.
A sve to - izvodenje abortusa - jest, ma sto netko o tom postupku mislio.
Bilo ti, bilo taj koji ga izvodi.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.