Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2016., 11:16   #1
Porez kod kupnje novog stana od firme

Pozdrav!

Pokušavam naći informaciju da li se plaća porez pri kupnji novog (nikada useljenog) stana od firme. Zvao sam poreznu upravu i preko telefona mi je čovjek rekao da ako je u kupoprodajnom predugovoru/ugovoru navedeno da je PDV uračunat u cijenu, da nema više nikakvog poreza.

Na internetu negdje navode da je sve po starom, tj. da se plaća 5% poreza na promet nekretnina, a negdje su toliko zakomplicirali da mi ništa nije jasno.

Da li netko pouzdano zna što je istina? Ima li poreza, ili ne?

U ovom slučaju riječ je o stanu koji je u zgradi koja je završena 2014. god., ali nije nikada useljen. To govorim jer negdje spominju dvije godine kao nekakav uvjet oporezivanja.

Hvala.
algebra21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 12:15   #2
Pogledaj si ovdje, nedavno je ažuriano:
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...etnine_159.pdf
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 12:28   #3
Quote:
algebra21 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Pokušavam naći informaciju da li se plaća porez pri kupnji novog (nikada useljenog) stana od firme. Zvao sam poreznu upravu i preko telefona mi je čovjek rekao da ako je u kupoprodajnom predugovoru/ugovoru navedeno da je PDV uračunat u cijenu, da nema više nikakvog poreza.

Na internetu negdje navode da je sve po starom, tj. da se plaća 5% poreza na promet nekretnina, a negdje su toliko zakomplicirali da mi ništa nije jasno.

Da li netko pouzdano zna što je istina? Ima li poreza, ili ne?

U ovom slučaju riječ je o stanu koji je u zgradi koja je završena 2014. god., ali nije nikada useljen. To govorim jer negdje spominju dvije godine kao nekakav uvjet oporezivanja.

Hvala.
pa od koga kupujuš taj stan? Ako ga je netko već prije tebe kupio (neka firma?), onda su oni bili oslobođeni poreza zbog kupnje stana u novogradnji. Nema veze jesu li taj stan koristili ili ne. Ako si pak ti prvi kupac tog stana i ako je riječ o novogradnji, ne plaćaš porez.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 13:41   #4
Quote:
algebra21 kaže: Pogledaj post
Zvao sam poreznu upravu i preko telefona mi je čovjek rekao da ako je u kupoprodajnom predugovoru/ugovoru navedeno da je PDV uračunat u cijenu, da nema više nikakvog poreza.
Ovo je pojednostavljeno najtočniji odgovor.

Što ti piše u (pred)ugovoru vezano za PDV? Ako je uključen u cijenu, ne plaća se porez na promet nekretnina, prodavatelj prijavljuje online tzv PPN obrazac, a ti mislim da ništa ne moraš (ali to provjeri). U svakom slučaju uz pdv, nema plaćanja pn-a.

Ako piše nešto tipa: "oslobođeno pdv-a sukladno zakonu o pdv-u, čl.40", tada moraš ti kao kupac prijaviti promet nekretnina i platiti ga ili tražiti oslobođenje ako ispunjavaš uvjete.

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
pa od koga kupujuš taj stan? Ako ga je netko već prije tebe kupio (neka firma?), onda su oni bili oslobođeni poreza zbog kupnje stana u novogradnji. Nema veze jesu li taj stan koristili ili ne. Ako si pak ti prvi kupac tog stana i ako je riječ o novogradnji, ne plaćaš porez.
Da i ne. Znamo kak ta branša funkcionira Ako se isfrizira da je stan korišten duže od 2 godine (kroz najam npr, a tu je taman graničnih te 2 godine od izgradnje), tada neki stave PPO ili oslobođenje prema čl.40 kod prodaje. Porezna bude samo gledala ugovor i kaj piše za pdv u ugovoru.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 10:58   #5
Bump-am stari topic, ali imam (gotovo) identicnu situaciju opisanu u prvom postu topica...
Dakle stan izgradjen prije 10godina nikad useljen je na prodaju.... Zna li netko kakva je situacija danas sa placanjem poreza na promet nekretnina (onih 3%)?
Novi smo u svemu ovome tako da je svaka informacija i vise nego dobrodosla.

Takodjer, vezano za ugovor, kako ga u ovom slucaju napraviti, da li se razlikuje od onoga koji bi se napravio da se kupuje od fizicke osobe?
Bio bih zahvalan ukoliko netko ima neku sprancu istoga .
Thnx
michyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2019., 17:00   #6
Quote:
michyy kaže: Pogledaj post
Bump-am stari topic, ali imam (gotovo) identicnu situaciju opisanu u prvom postu topica...
Dakle stan izgradjen prije 10godina nikad useljen je na prodaju.... Zna li netko kakva je situacija danas sa placanjem poreza na promet nekretnina (onih 3%)?
Novi smo u svemu ovome tako da je svaka informacija i vise nego dobrodosla.

Takodjer, vezano za ugovor, kako ga u ovom slucaju napraviti, da li se razlikuje od onoga koji bi se napravio da se kupuje od fizicke osobe?
Bio bih zahvalan ukoliko netko ima neku sprancu istoga .
Thnx

Prodavatelj je u sustavu PDV-a?
- ako NE onda kupac placa porez 3%
- ako DA onda se PDV uracunava u cijenu (obzirom da je od prvog useljenja proslo manje od 2 godine - jer nikad ni nije useljen)

Nista drugacije u ugovoru osim sto kod cijene se navodi da je PDV ukljucen u cijenu
FutureUser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:04.