Natrag   Forum.hr > Razno > Poruke, želje i komentari

Poruke, želje i komentari Poželite i desit će se. Laboratorij za forumske pokuse.
Podforumi: Čestitke i pozdravi i Kutak za banirane

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2018., 19:50   #1
Otvaranja podforuma Alternativna povijest u pdf. Povijest

U podforumu povijest imamo temu Alternativna povijest, koja je službeno jedina tema na kojoj je dozvoljeno pisati o alternativno-povijesnim scenarijima. E sad, ta je tema narasla na preko 200 stranica, te su se kroz nju provlačile diskusije na mnoge alternativno-povijesne teme. Zbog velikog broja tema koje se lako zagube u jednoj temi, kao i zbog tendencije da se isprepletu (pa ih postane teže pratiti), predlažem da se za alternativnu povijest otvori poseban pdf. u sklopu podforuma Povijest, što bi omogućilo lakše i jednostavnije snalaženje u diskusijama te lakši pronalazak istih.
The Great Duck is offline  
Old 22.01.2018., 02:48   #2
Imaš na Povijesti temu na vrhu, poljubi moderatora il neš slično, pa tamo to reci.
Ili pošalji Oštriću PP.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 22.01.2018., 15:01   #3
To su zabavne spekulacije, ali ne vidim potrebu da se za to otvara podforum. Kad se dublje ufura u takve stenarije, to je više tema za SF (gdje su "alternativne povijesti" značajan podžanr), nego za "Povijest i povijesne teme".

Ako ima suvislih scenarija, može se otvoriti još poneki topic, ne mora biti sve u jednom. Uostalom odnedavno već postoji jedan.

Kvaka je u tome, da se pitanje "pto bi bilo da je bilo drugačije" može koristiti kao pomoćna metoda, da se sagleda ono što stvarno jest bilo i zašto je baš tako bilo. Što bi bilo da auto s princom Ferdinandom nije skrenuo u pogrešnu ulicu, pa se počeo okretati i tako dao savršenu priliku Gavrliu Principu da puca? To je realistična pretpostavka, naravno, lako se moglo tako dogoditi.

Ali onda, ako se razmatra neki scenarij, eminovno se počnu gomilati hipoteze na hipoteze, pa odemo predaleko od stvarnih prošlih zbivanja da bi to bilo korisno, iako može biti zabavno (ja takve priče volim).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Old 22.01.2018., 15:14   #4
ako se broji ja bih podržao otvaranje takvog podforuma. S vremena na vrijeme pogledam, ima interesantnih stvari i koliko vidim rasprava je na razini.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 22.01.2018., 16:26   #5
Ja bih se bojao podforuma alternativne povijesti jer mislim da bi otvaranje istog tamo dovuklo ne samo teoretičare urote već i svu silu povijesnih falsifikatora koji bi pod kišobranom alternative mogli poželjeti otvorenije zagovarati svoje istine (odmah mi na pamet padaju oni kojima ne odgovara ishod ww2 i zagovaraju drugačije istine o tome tko je bio tko).
Life on Mars is offline  
Old 22.01.2018., 16:31   #6
Quote:
Life on Mars kaže: Pogledaj post
Ja bih se bojao podforuma alternativne povijesti jer mislim da bi otvaranje istog tamo dovuklo ne samo teoretičare urote već i svu silu povijesnih falsifikatora koji bi pod kišobranom alternative mogli poželjeti otvorenije zagovarati svoje istine (odmah mi na pamet padaju oni kojima ne odgovara ishod ww2 i zagovaraju drugačije istine o tome tko je bio tko).
Tu su moderatori da se brinu o kvaliteti, zar ne?

Možete i mene uračunati kao podupiratelja whatif podforuma!
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Old 22.01.2018., 16:38   #7
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Tu su moderatori da se brinu o kvaliteti, zar ne?
Ako bi hipotetski podforum dozvolio, primjerice, filofašistima da otvorenije iznose svoje viđenje rata i poraća, trebat će im mod samo za Alternativnu povijset i tom modu će ovdje na pžk često jebati komunističku mater.

Hm, ideja, ne bi li alternativna povijest, ako već ne na zasebnom pdf-u Teorija urote viša pasala na Alternativu, nego na Povijest? Isto kao što protivljenje cijepljenju i cuclanje kuhinjske krpe umjesto medicinskih terapija ne spadaju u Alternativnu medicinu u okviru pdf-a Zdravlje. Tako barem kad slučajni guglaš naleti na tekst, zna gdje se nalazi.
Life on Mars is offline  
Old 22.01.2018., 17:12   #8
Htio sam baš reć ovo što Life on Mars predlaže. Ako bi i bio podforum (a možda bi i mogao biti zanimljiv) onda mu je ipak mjesto na Alternativi, jednako kako je Alternativno zdravlje maknuto od Zdravlja.
KLCCLK is offline  
Old 22.01.2018., 19:11   #9
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Htio sam baš reć ovo što Life on Mars predlaže. Ako bi i bio podforum (a možda bi i mogao biti zanimljiv) onda mu je ipak mjesto na Alternativi, jednako kako je Alternativno zdravlje maknuto od Zdravlja.
Ako ode na alternativu onda je poslan poziv freakovima da ga unište. Ja na mjestu nadležnih bih prvo pogledao kako stvari stoje sad na dretvi.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is online now  
Old 24.01.2018., 11:36   #10
Quote:
Life on Mars kaže: Pogledaj post
Ja bih se bojao podforuma alternativne povijesti jer mislim da bi otvaranje istog tamo dovuklo ne samo teoretičare urote već i svu silu povijesnih falsifikatora koji bi pod kišobranom alternative mogli poželjeti otvorenije zagovarati svoje istine (odmah mi na pamet padaju oni kojima ne odgovara ishod ww2 i zagovaraju drugačije istine o tome tko je bio tko).
Quote:
Life on Mars kaže: Pogledaj post
Ako bi hipotetski podforum dozvolio, primjerice, filofašistima da otvorenije iznose svoje viđenje rata i poraća, trebat će im mod samo za Alternativnu povijset i tom modu će ovdje na pžk često jebati komunističku mater.

Hm, ideja, ne bi li alternativna povijest, ako već ne na zasebnom pdf-u Teorija urote viša pasala na Alternativu, nego na Povijest? Isto kao što protivljenje cijepljenju i cuclanje kuhinjske krpe umjesto medicinskih terapija ne spadaju u Alternativnu medicinu u okviru pdf-a Zdravlje. Tako barem kad slučajni guglaš naleti na tekst, zna gdje se nalazi.
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Htio sam baš reć ovo što Life on Mars predlaže. Ako bi i bio podforum (a možda bi i mogao biti zanimljiv) onda mu je ipak mjesto na Alternativi, jednako kako je Alternativno zdravlje maknuto od Zdravlja.
Iskreno, ne vidim po čemu bi ŠBBKBB scenariji bili plodnije tlo za teoretičare urota i revizioniste od tema koje se bave OTL događajima.
Odnosno, po čemu bi tema "Što bi bilo da su Sile osovine dobile rat" bila punija likova koji negiraju Holokaust i ostale ratne zločine nego teme koje se konkretno bave njima.

Pa i na temi o liderima SSSR-a npr. ima postova koji idu u smjeru propagande za i protiv Staljina, Trockog, Brežnjeva, Hruščova, mada tema nije o alt. povijesti.
The Great Duck is offline  
Old 24.01.2018., 12:28   #11
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ali onda, ako se razmatra neki scenarij, eminovno se počnu gomilati hipoteze na hipoteze, pa odemo predaleko od stvarnih prošlih zbivanja da bi to bilo korisno, iako može biti zabavno
Točno. To je igra. To nije materijal za zaseban podforum.
Anderlon is offline  
Old 24.01.2018., 16:25   #12
Da se bar malo smanji nered, koji se već ukazao, staviti na početak naziva teme "WHATIF: " ili "ŠBBKBB: ".
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Old 24.01.2018., 17:13   #13
I onda, potpuno u šbbkbb maniri netko počne temu o tome što bi bilo drugačije da je '44. uspio atentat na Tita. I na to dođe 5-6 ljudi koji smatraju da je ispravna strana izgubila 2. sv. rat i krenu pričati da se bez Tita u na križnom putu ne bi moglo ubijati 7500 nevinih civila dnevno i skrivati ih po još uvijek nepoznatim stratištima, kako se u tom slučaju ne bi mogao frizirati broj stradalih u Jasenovcu pa bi danas svi znali da ih je ukupno bilo 80, a ne osamdesetak tisuća i tako dalje. Onda bi se moglo fino razgovarati kako bi današnje hrvatsko društvo bilo bolje, ljepše, pravednije i domoljubnije uslijed toga da su ga od '45. nadalje u dominantnoj mjeri kreirali pravi domoljubi koji su potpuno slučajno bili u fašističkom pokretu, a ne mrzitelji svega Hrvatskog koji su, nimalo slučajno, kamuflirali svoje prave namjere pod krinkom antifašizma. Ja ne bih.
Life on Mars is offline  
Old 25.01.2018., 11:55   #14
Quote:
Life on Mars kaže: Pogledaj post
I onda, potpuno u šbbkbb maniri netko počne temu o tome što bi bilo drugačije da je '44. uspio atentat na Tita. I na to dođe 5-6 ljudi koji smatraju da je ispravna strana izgubila 2. sv. rat i krenu pričati da se bez Tita u na križnom putu ne bi moglo ubijati 7500 nevinih civila dnevno
Takvih stvari stalno ima i ne vidim da bi im novi ppdf u tome pomogao. Ja sam protiv povjesničarskog revizionizma (u onom negativnom smislu, kako se "revisionism" u historiografiji često koristi, kad se želi promijeniti "ortodoksno" stajalište na osnovu van-znanstvenih, političkih/ideoloških motiva) kao forumaš godinama polemizirao, a kao moderator nekoliko puta intervenirao, i tako ću i nastaviti. Neki se sad jako ljute, ali to nisu oni, koji sdiskiutiraju na ovim topicima o "Što Bi Bilo Da Je Bilo" (iako i među potonima ima onih, s kojima se politički ne slažem ili polemiziramo o raznim temama).

Diskusija na temu "što bi bilo da su Nijemci 25. svibnja 1944. u Drvaru zarobili Tita" sama po sebi nije nelegitima - to se zamalo dogodilo. Kad diskusija krene, vrijede ista načela kao i za svaku drugu diskusiju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Old 31.01.2018., 00:30   #15
What if scenariji jesu igre, ali su korisne igre.
Obično se fokusiraju na sadašnje osobe, ali u drugim okolnostima.

Npr. kolika bi lopina bio Sanader da je opstalo Rimsko carstvo.
Poanta je sagraditi kuću bar na nekakvim temeljima, iako je ovo poprilično "wild guess".
Na Alternativi bi to otišlo još puno dalje, imali bi Aliene i slično. Poanta je da ostane bar malo realnosti...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 02.02.2018., 17:31   #16
Odlučeno je da se pdf Alternativna povijest neće otvarati.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.