Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2018., 10:21   #1
Ruralni mitovi i (ne)kultura

Ovu temu otvaram da na argumentiran način pobijemo ,ako treba i ismijemo mentalitet ruralne populacije.

1. Mi na selu radimo a vi u gradu ste ljenčine

Ruralni ljudi poslije posla imaju potrebu raditi još dodatnih 8 sati. Zašto je to tako? To je odraz njihove zadrtosti,ne žele platiti meštra da im napravi kvalitetno pa onda su oni i mehaničari,i zidari,i poljoprivrednici,i kuhari i td. uglavnom oni su za sve iako to nitko ne prepoznaje,naprave nešto nekvalitetno pa imaju puno posla i zadrto ponavljaju jedne te iste greške dok zaboravljaju kako je netko sa sela morao doći u grad da bi grad nastao pa kako onda bolji radnici sa sela koji su došli u grad mogu biti lijeni?

2. Dernjava

Oni ne znaju što je rasprava. Za njih je rasprava jednaka svađi pa se natječu u tome tko se više zadere,tko je glasniji taj je u pravu i onda čopor slavi najvećeg galamđiju.

3. Vjenčanje u ranoj mladosti

Na selu obično ljudi prije imaju djecu. Oni nemaju djecu radi toga što su sretni sa njima već zbog toga što im treba radnik dok roditelj škrtari na njima. Tako se pojavljuje mit da ako je u njihovim sredinama tako,da bi svi mi tako trebali. Za to vrijeme žive sa roditeljima,ako treba do smrti,roditelji im obično dignu krov na kući i to je to. Djeca velika a bake i djedovi još nisu umrli pa nemaju što naslijediti niti imaju oslobođen prostor i onda govore protiv ljudi koji žive drugačije. Problem je također ako imaš samo jedno dijete,znaju pitati pa dobro,što nisu htjeli više?

4. Nepostojeća privatnost

Obično znaju doći u sukob sa gradskim ljudima oko toga pitanjima o njihovoj privatnosti. Ako oni rade onda misle da svi moraju raditi,imati polje i td. pa te pitaju konstantno "što si danas radio?",time očekuju da ih žališ što su radili,što su imali manje slobodnog vremena a ako kažeš ništa (poslije 8 sati odrađenog vremena),onda si na tapeti. Misle da im moraš govoriti o svojoj privatnosti u detalje kako si provodio dan. Zašto je to tako? Zato jer se čitav njihov dan svodi na svađe doma ili na tračeve susjeda.

5. Nedjeljna misa

Obavezan ritual ruralne populacije. Dolazi se na ispovijed i tu je svećenik kao pastir koji zna sve o svojim ovcama i misle da je svećenikova riječ nepogrešiva. Bez obzira na to što su bezbožnici,oni idu na ispovijed jer misle da opet mogu griješiti tj. ponašati se van društvene norme.

6. Seljaštvo kao supkultura

Izgled mora biti isti,ako izgledaš drugačije od kolektiva,čudan si. Obavezno gel,nakit,nemarkirana odjeća i obuća,mirisanje da svi osjete i zabava može početi. Dolaskom u grad se postaje moćan a ta moć se iskazuje na cajkama gdje se veliča njihov primitivan život. Ako ne izlaziš na takva mjesta,odma si čudan i kao da nisi nigdje bio.

7. Neukus

Ovo je povezano sa izlaskom ali zahtjeva posebnu pažnju da se generalno objasni. Za stolom se mljacka,žvače na glas,tuče po tanjuru,srče se juha,u razgovoru se pije prekovmjerno i lupa šakama po stolu kak obi se dobila pozornost. Najbolje od svega je što se misli da se mora tako ponašati i kako to za njih nije ništa čudno,ako se ne čuje taj repertoar osjetit će se praznina. Ruralni čovjek je sposoban doči u Pariz i ne vidjeti toranj,doći u Dubrovnik i ne vidjeti zidine,doći u Split i ne vidjeti Dioklecianovu palaču,doći u Pulu i ne vidjeti Arenu,hodati po mjestima specifičnih po nečemu a ne znati njihovu povijest. Neukus dolazi do te mjere da se rađe troši kad se doalzi na odmor na kafiće uz plaću nego na jednu poštenu večeru.

Uglavnom,ne znam hoće li ova tema zaživjeti,volio bi da podijelite svoja razmišljanja o ovome . Koncentracija nekulture je hrvatska svakodnevica. Pošto su tu društvenjaci,možete li ovo moje razmišljanje povezati sa nekim društvenim autorom,citatom? (ovo je pitanje za naprednije) Da li je ovo tema nešto u stilu Ivice Kičmanovića? Ovo je neka moderna tema glupe tradicije koja se održala,nedavno smo imali primjer blizu Rijeke ili u samom gradu da je tradicija kupanje,pa je bilo mrtvih,isto kao što je tradicija pijenje putnih pa se desi prometna nesreća.
Detektor is offline  
Old 28.01.2018., 10:34   #2
Ja seljake obožavam!

One prave, vrijedne, koji rade na zemlji, ili sa stokom, ili oboje. Jednostavni ali vrijedni, radišnji ljudi. Često i pošteni.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 28.01.2018., 15:03   #3
Seljak se promjenio..Ne toliko da bismo bili zavidni, ali selo postaje eko zona pa tamo dolaze i građani..Selo se mijenja.

Mladi ljudi sa sela sve manje imaju vjere u tradiciju kao slijepo poslušnu dogmu.
Tehnologija juri naprijed..Tko čeka, ispao je.
__________________
Centar za transnacionalnu kooperaciju / CTK je krinka za djelovanje obavještajnog sustava
Foetor Ex Ore is offline  
Old 28.01.2018., 15:17   #4
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ovu temu otvaram da na argumentiran način pobijemo ,ako treba i ismijemo mentalitet ruralne populacije.

1. Mi na selu radimo a vi u gradu ste ljenčine

Ruralni ljudi poslije posla imaju potrebu raditi još dodatnih 8 sati. Zašto je to tako? To je odraz njihove zadrtosti,ne žele platiti meštra da im napravi kvalitetno pa onda su oni i mehaničari,i zidari,i poljoprivrednici,i kuhari i td. uglavnom oni su za sve iako to nitko ne prepoznaje,naprave nešto nekvalitetno pa imaju puno posla i zadrto ponavljaju jedne te iste greške dok zaboravljaju kako je netko sa sela morao doći u grad da bi grad nastao pa kako onda bolji radnici sa sela koji su došli u grad mogu biti lijeni?

2. Dernjava

Oni ne znaju što je rasprava. Za njih je rasprava jednaka svađi pa se natječu u tome tko se više zadere,tko je glasniji taj je u pravu i onda čopor slavi najvećeg galamđiju.

3. Vjenčanje u ranoj mladosti

Na selu obično ljudi prije imaju djecu. Oni nemaju djecu radi toga što su sretni sa njima već zbog toga što im treba radnik dok roditelj škrtari na njima. Tako se pojavljuje mit da ako je u njihovim sredinama tako,da bi svi mi tako trebali. Za to vrijeme žive sa roditeljima,ako treba do smrti,roditelji im obično dignu krov na kući i to je to. Djeca velika a bake i djedovi još nisu umrli pa nemaju što naslijediti niti imaju oslobođen prostor i onda govore protiv ljudi koji žive drugačije. Problem je također ako imaš samo jedno dijete,znaju pitati pa dobro,što nisu htjeli više?

4. Nepostojeća privatnost

Obično znaju doći u sukob sa gradskim ljudima oko toga pitanjima o njihovoj privatnosti. Ako oni rade onda misle da svi moraju raditi,imati polje i td. pa te pitaju konstantno "što si danas radio?",time očekuju da ih žališ što su radili,što su imali manje slobodnog vremena a ako kažeš ništa (poslije 8 sati odrađenog vremena),onda si na tapeti. Misle da im moraš govoriti o svojoj privatnosti u detalje kako si provodio dan. Zašto je to tako? Zato jer se čitav njihov dan svodi na svađe doma ili na tračeve susjeda.

5. Nedjeljna misa

Obavezan ritual ruralne populacije. Dolazi se na ispovijed i tu je svećenik kao pastir koji zna sve o svojim ovcama i misle da je svećenikova riječ nepogrešiva. Bez obzira na to što su bezbožnici,oni idu na ispovijed jer misle da opet mogu griješiti tj. ponašati se van društvene norme.

6. Seljaštvo kao supkultura

Izgled mora biti isti,ako izgledaš drugačije od kolektiva,čudan si. Obavezno gel,nakit,nemarkirana odjeća i obuća,mirisanje da svi osjete i zabava može početi. Dolaskom u grad se postaje moćan a ta moć se iskazuje na cajkama gdje se veliča njihov primitivan život. Ako ne izlaziš na takva mjesta,odma si čudan i kao da nisi nigdje bio.

7. Neukus

Ovo je povezano sa izlaskom ali zahtjeva posebnu pažnju da se generalno objasni. Za stolom se mljacka,žvače na glas,tuče po tanjuru,srče se juha,u razgovoru se pije prekovmjerno i lupa šakama po stolu kak obi se dobila pozornost. Najbolje od svega je što se misli da se mora tako ponašati i kako to za njih nije ništa čudno,ako se ne čuje taj repertoar osjetit će se praznina. Ruralni čovjek je sposoban doči u Pariz i ne vidjeti toranj,doći u Dubrovnik i ne vidjeti zidine,doći u Split i ne vidjeti Dioklecianovu palaču,doći u Pulu i ne vidjeti Arenu,hodati po mjestima specifičnih po nečemu a ne znati njihovu povijest. Neukus dolazi do te mjere da se rađe troši kad se doalzi na odmor na kafiće uz plaću nego na jednu poštenu večeru.

Uglavnom,ne znam hoće li ova tema zaživjeti,volio bi da podijelite svoja razmišljanja o ovome . Koncentracija nekulture je hrvatska svakodnevica. Pošto su tu društvenjaci,možete li ovo moje razmišljanje povezati sa nekim društvenim autorom,citatom? (ovo je pitanje za naprednije) Da li je ovo tema nešto u stilu Ivice Kičmanovića? Ovo je neka moderna tema glupe tradicije koja se održala,nedavno smo imali primjer blizu Rijeke ili u samom gradu da je tradicija kupanje,pa je bilo mrtvih,isto kao što je tradicija pijenje putnih pa se desi prometna nesreća.
Čestitam, ovo je tvoj prvi post koji ima smisla i čini se da znaš o čemu govoriš.

U sociologiji postoji pojam "degenerirana sela". Radi se uglavnom o selima u blizini većih gradova koja nisu uspjela usvojiti gradsku kulturu, dok su tradicionalne strukture istodobno erodirale, a rezultat je točno ovo što opisuješ.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 29.01.2018., 21:18   #5
Seljaci imaju kompleks od građana i kad mu nešto kažeš u dobroj namjeri (ne savjet, ne pouku, ne da ga nesto ispravljas ili mu ukazujes) vec nesto razgovarate neobavezno i on u svemu vidi zavjeru protiv sebe da mu se ismijavas da ga hoces spustit jer je seljak a ti ono kaj, kij si ti lud ćlovek, sam sam ti rekao a ti si uvrijeđen. Ono dođe ti da uzmeš pušku i upucaš se kak te uvjek krivo shvate
Loui is offline  
Old 29.01.2018., 22:07   #6
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ovu temu otvaram da na argumentiran način pobijemo ,ako treba i ismijemo mentalitet ruralne populacije.

1. Mi na selu radimo a vi u gradu ste ljenčine

Ruralni ljudi poslije posla imaju potrebu raditi još dodatnih 8 sati. Zašto je to tako? To je odraz njihove zadrtosti...
To nije odraz zadrtosti, nego odraz stanja u državi. Ako se već spominje ljude koji žive na granici grada i sela, a i dalje se bave poljoprivrednom proizvodnjom, treba uzeti u obzir da traktor ide na naftu, da je specifična potrošnja prosječnog traktora na našem selu oko 220 g/kW/h nafte, treba uzeti u obzir da se seljak ne može pokriti sa novcem koje (ni)je dobio, pa zato nije u mogućnosti platiti osoblje koje će napraviti potreban posao umjesto njega samog. Plaća kloju zaradi ode na naftu, treba kupiti sjeme, treba kupiti gnojiva, razna sredstva (herbicidi, pesticidi, fungicidi) i sve ostalo čime se trujemo. Sve to košta.


Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
2. Dernjava

Oni ne znaju što je rasprava. Za njih je rasprava jednaka svađi pa se natječu u tome tko se više zadere,tko je glasniji taj je u pravu i onda čopor slavi najvećeg galamđiju.
Gledam van, skupina od 10-ak mladih, gradska djeca. Stoje hraćkaju u sredinu kruga, psuju i deru se. Svi su iz grada. Kako to objašnjavaš?


Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
3. Vjenčanje u ranoj mladosti

Na selu obično ljudi prije imaju djecu. Oni nemaju djecu radi toga što su sretni sa njima već zbog toga što im treba radnik dok roditelj škrtari na njima...
17 godina su imale dvije prijateljice kada su rodile. To nije zbog toga što su bile sretne sa djecom, nego zbog toga što su naivno vjerovale svojim dečkima, pa se omaklo. Iz istog razloga se rađaju sva dijeca na cijelom svijetu koja su bila neočekivana, a posebno koja su bila neočekivana i prije punoljetnosti.


Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
4. Nepostojeća privatnost
Misle da im moraš govoriti o svojoj privatnosti u detalje kako si provodio dan. Zašto je to tako? Zato jer se čitav njihov dan svodi na svađe doma ili na tračeve susjeda.
Misliš da je u zgradi bolje?


Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
5. Nedjeljna misa

Obavezan ritual ruralne populacije.
Živim na nekih 6 km od spomenika Banu Jelačiću i idem nedjeljom na misu

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
6. Seljaštvo kao supkultura

Izgled mora biti isti,ako izgledaš drugačije od kolektiva,čudan si. Obavezno gel,nakit,nemarkirana odjeća i obuća,mirisanje da svi osjete i zabava može početi. Dolaskom u grad se postaje moćan a ta moć se iskazuje na cajkama gdje se veliča njihov primitivan život. Ako ne izlaziš na takva mjesta,odma si čudan i kao da nisi nigdje bio.
Po ovome ispada da mladi u gradovima ne izlaze. Misliš li da se boje da će ih primitivna seljačka djeca pojesti, ili barem srce i mozak, možda sa sela dolaze neki zombiji Izgled diktiraju časopisi, danas je u modi crveno, svi moraju biti u crvenom, sutra nije, biti će neka druga boja. To je globalizirani svijet kojemu je cilj konzumerizam, te nema apsolutno nikakve veze sa selom, nema ni sa gradom, ima samo s nametanjem nečega što bi se trebalo smatarti poželjnim i ispravnim. Ako ne živiš po tim "pravilima" postaješ devijantan, pa tako jedna normalna djevojka koja nema 7 slojeva šminke nije cool, nije u štosu i ne znam čemu sve ne. Ako ne puši onda je glupača, ako ne pije onda je umišljena krava i slično. A upravo se vidi iz tvog pisanja da si i sam upao u sustav, pa sada vjeruješ da si bolji od drugih i to ovdje iznašaš i postavljaš kao tezu.


Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
7. Neukus

Ovo je povezano sa izlaskom ali zahtjeva posebnu pažnju da se generalno objasni. Za stolom se mljacka,žvače na glas,tuče po tanjuru,srče se juha,u razgovoru se pije prekovmjerno i lupa šakama po stolu kak obi se dobila pozornost. Najbolje od svega je što se misli da se mora tako ponašati i kako to za njih nije ništa čudno,ako se ne čuje taj repertoar osjetit će se praznina. Ruralni čovjek je sposoban doči u Pariz i ne vidjeti toranj,doći u Dubrovnik i ne vidjeti zidine,doći u Split i ne vidjeti Dioklecianovu palaču,doći u Pulu i ne vidjeti Arenu,hodati po mjestima specifičnih po nečemu a ne znati njihovu povijest. Neukus dolazi do te mjere da se rađe troši kad se doalzi na odmor na kafiće uz plaću nego na jednu poštenu večeru.
Žvakanje na glas? Mislim da je to drugi izraz za mljackanje.
Svaka osoba (neovisno o tome je li sa sela ili iz grada) ima neke osobne stavove, pa u to također ulazi i način na koji provodimo slobodno vrijeme. Osobno, nepojmljivo mi je čuti / vidjeti nekoga kako satima igra kompjutorsku igru, a mogao je za to vrijeme biciklom doći iz Zagreba u Karlovac. netko voli sjesti i piti kavu (ja ne, rađe sam na biciklu), a netko će ići na večeru. Društvo u kojemu pojedinac određuje drugima kako će provoditi slobodno vrijeme, definitivno nije dobro razvijeno, a ni normalno, a osobe koje to čine su neukusne i nekulturne.

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Uglavnom,ne znam hoće li ova tema zaživjeti,volio bi da podijelite svoja razmišljanja o ovome . Koncentracija nekulture je hrvatska svakodnevica. Pošto su tu društvenjaci,možete li ovo moje razmišljanje povezati sa nekim društvenim autorom,citatom? (ovo je pitanje za naprednije) Da li je ovo tema nešto u stilu Ivice Kičmanovića? Ovo je neka moderna tema glupe tradicije koja se održala,nedavno smo imali primjer blizu Rijeke ili u samom gradu da je tradicija kupanje,pa je bilo mrtvih,isto kao što je tradicija pijenje putnih pa se desi prometna nesreća.
Sa zadnjim se slažem, alkohol i volan ne idu zajedno, doduše, alkohol ne ide zajedno sa ničim.

Dodao bih i točku 8.
8. Pravopis
Ovako na brzinu našao sam 45 pravopisnih grešaka. A što bi tek bilo kada bih znao pravopis? Tipfelere nisam računao.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 29.01.2018., 23:17   #7
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ovu temu otvaram da na argumentiran način pobijemo ,ako treba i ismijemo mentalitet ruralne populacije.

1. Mi na selu radimo a vi u gradu ste ljenčine

Ruralni ljudi poslije posla imaju potrebu raditi još dodatnih 8 sati. Zašto je to tako? To je odraz njihove zadrtosti,ne žele platiti meštra da im napravi kvalitetno pa onda su oni i mehaničari,i zidari,i poljoprivrednici,i kuhari i td. uglavnom oni su za sve iako to nitko ne prepoznaje,naprave nešto nekvalitetno pa imaju puno posla i zadrto ponavljaju jedne te iste greške dok zaboravljaju kako je netko sa sela morao doći u grad da bi grad nastao pa kako onda bolji radnici sa sela koji su došli u grad mogu biti lijeni?
Ne samo da si sami kuhaju ručak, neki od njih, navodno, i sami mijenjaju žarulje. Pazi, mijenjaju žarulje, a ne bi pozvali majstora da im to napravi po PS-u. Ukratko škrtice.

Quote:
2. Dernjava

Oni ne znaju što je rasprava. Za njih je rasprava jednaka svađi pa se natječu u tome tko se više zadere,tko je glasniji taj je u pravu i onda čopor slavi najvećeg galamđiju.
Tipična pojava na selu. Naime, prvi susjed je toliko daleko da moraš vikati, ako se hoćeš s njim posađati. Mi u gradu to radimo civiliziralo drškom metle po stropu ili kovanicama po radijatoru.

Quote:
3. Vjenčanje u ranoj mladosti

Na selu obično ljudi prije imaju djecu. Oni nemaju djecu radi toga što su sretni sa njima već zbog toga što im treba radnik dok roditelj škrtari na njima. Tako se pojavljuje mit da ako je u njihovim sredinama tako,da bi svi mi tako trebali. Za to vrijeme žive sa roditeljima,ako treba do smrti,roditelji im obično dignu krov na kući i to je to. Djeca velika a bake i djedovi još nisu umrli pa nemaju što naslijediti niti imaju oslobođen prostor i onda govore protiv ljudi koji žive drugačije. Problem je također ako imaš samo jedno dijete,znaju pitati pa dobro,što nisu htjeli više?
"Neka drugi ratuju, a ti se, sretna Austrijo, ženi!" Ovo je bio moto austrijanaca, a naši seljaci misle da će i njima donijeti blagostanje. Čim više djece, to više imanja i stoke dobiješ njihovom ženidbom.

Quote:
4. Nepostojeća privatnost

Obično znaju doći u sukob sa gradskim ljudima oko toga pitanjima o njihovoj privatnosti. Ako oni rade onda misle da svi moraju raditi,imati polje i td. pa te pitaju konstantno "što si danas radio?",time očekuju da ih žališ što su radili,što su imali manje slobodnog vremena a ako kažeš ništa (poslije 8 sati odrađenog vremena),onda si na tapeti. Misle da im moraš govoriti o svojoj privatnosti u detalje kako si provodio dan. Zašto je to tako? Zato jer se čitav njihov dan svodi na svađe doma ili na tračeve susjeda.
Siguran sam da ti i po smeću kopaju jer žele znati što si jeo ili koje kondome koristiš. Uostalom, ne znam zašto uopće pričaš s njima, ja se pravim da ih ne čujem i samo prođem pokraj. Probaj i ti, prvi put je teško, ali poslije je lakše.

Quote:
5. Nedjeljna misa

Obavezan ritual ruralne populacije. Dolazi se na ispovijed i tu je svećenik kao pastir koji zna sve o svojim ovcama i misle da je svećenikova riječ nepogrešiva. Bez obzira na to što su bezbožnici,oni idu na ispovijed jer misle da opet mogu griješiti tj. ponašati se van društvene norme.
Na selu imaš samo dvije društvene aktivnosti: vatrogasnu zabavu i misu. Vatrogasne zabave su im draže, ali nažalost nisu svaki vikend. Mislim da bi trebali poraditi na tome.

Quote:
6. Seljaštvo kao supkultura

Izgled mora biti isti,ako izgledaš drugačije od kolektiva,čudan si. Obavezno gel,nakit,nemarkirana odjeća i obuća,mirisanje da svi osjete i zabava može početi. Dolaskom u grad se postaje moćan a ta moć se iskazuje na cajkama gdje se veliča njihov primitivan život. Ako ne izlaziš na takva mjesta,odma si čudan i kao da nisi nigdje bio.
Ovdje si u potpunosti u pravu, sami sebi skaću u usta. Protiv su hipstera, a istovemeno nose istu odjeću kao i hipsteri. Još bih dodao opasku kako su na cajkama naučili mijenjati žarulje (povezano sa stavkom 1). Zato ja zovem majstora za žarulje, kako me se ne bi povezivalo sa cajkama. Nadam se da i ti to radiš.

Quote:
7. Neukus

Ovo je povezano sa izlaskom ali zahtjeva posebnu pažnju da se generalno objasni. Za stolom se mljacka,žvače na glas,tuče po tanjuru,srče se juha,u razgovoru se pije prekovmjerno i lupa šakama po stolu kak obi se dobila pozornost. Najbolje od svega je što se misli da se mora tako ponašati i kako to za njih nije ništa čudno,ako se ne čuje taj repertoar osjetit će se praznina. Ruralni čovjek je sposoban doči u Pariz i ne vidjeti toranj,doći u Dubrovnik i ne vidjeti zidine,doći u Split i ne vidjeti Dioklecianovu palaču,doći u Pulu i ne vidjeti Arenu,hodati po mjestima specifičnih po nečemu a ne znati njihovu povijest. Neukus dolazi do te mjere da se rađe troši kad se doalzi na odmor na kafiće uz plaću nego na jednu poštenu večeru.
Vidim da logičko zaključivanje nije tvoja disciplina pa ću ti pomoći. Vidiš, išli bi oni u restorane, ali ih ne puštaju jer se ne znaju ponašati za stolom (to si dobro primijetio )

Quote:
Uglavnom,ne znam hoće li ova tema zaživjeti,volio bi da podijelite svoja razmišljanja o ovome . Koncentracija nekulture je hrvatska svakodnevica. Pošto su tu društvenjaci,možete li ovo moje razmišljanje povezati sa nekim društvenim autorom,citatom? (ovo je pitanje za naprednije) Da li je ovo tema nešto u stilu Ivice Kičmanovića? Ovo je neka moderna tema glupe tradicije koja se održala,nedavno smo imali primjer blizu Rijeke ili u samom gradu da je tradicija kupanje,pa je bilo mrtvih,isto kao što je tradicija pijenje putnih pa se desi prometna nesreća.
Vidim svijetlu budućnost ove teme, a i cjelokupnog našeg građanskog staleža. Moramo se svi ujedinti i zajedno pljuvati po seljačinama, onako kulturno, u rukavicama
Werk is offline  
Old 30.01.2018., 00:02   #8
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čestitam, ovo je tvoj prvi post koji ima smisla i čini se da znaš o čemu govoriš.

U sociologiji postoji pojam "degenerirana sela". Radi se uglavnom o selima u blizini većih gradova koja nisu uspjela usvojiti gradsku kulturu, dok su tradicionalne strukture istodobno erodirale, a rezultat je točno ovo što opisuješ.
To se desava u hendikepiranim sredinama u kojim je grad nefunkcionalan, i nema razvijenu infrastrukturu i komunikaciju sa svojom okolinom!

Takva degeniriran sela neces vidjeti u Skandinaviji, Njemackoj Svajcarskoj Ausitriji Francuskoj ili Engleskoj u kojim je seoska kultura i tradicija opstala zahvaljujuci koopeaciji grada i drzave.

Volim lijepa sela , narocito iz drzava koje sam spomenula
YunStrijelica is offline  
Old 30.01.2018., 23:50   #9
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čestitam, ovo je tvoj prvi post koji ima smisla i čini se da znaš o čemu govoriš.

U sociologiji postoji pojam "degenerirana sela". Radi se uglavnom o selima u blizini većih gradova koja nisu uspjela usvojiti gradsku kulturu, dok su tradicionalne strukture istodobno erodirale, a rezultat je točno ovo što opisuješ.
Ali ima pojam kada seljak dođe u grad i sve oko sebe degenerira:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...7&postcount=24

Profil klasicnog čobana ili po splitski vlaja


Što je dakle vlaj i kako se prepoznaje?

Pokušajmo:

1. vlaj govori tako glasno kao da želi imati što više slušatelja. on je uzročnik svih vrsta galame i nikada se ne pita smeta li to komu.

2. vlaj naričito voli proizvoditi maksimum decibela koristeći radioaparate, televizore, motore, automobile bez auspuha itd.

3. vlaj hoda kao da želi osvojiti što više prostora za sebe, a što više ga oduzeti drugomu.

4. vlaj se odjeva kao da želi što više ljudi upozoriti na sebe, a sam izgleda kao da je pobrkao mjere kroja.

5. vlaj ne vodi računa o osobnoj čistoći čak i kad posjeduje stan sa dvije kupaonice ne poduzima nista protiv (svog) vlastitog fizičkog smrada jer ga nije ni svjestan. obično mu smrdi iz usta, a njemu to nije ni poznato. vlajine upotrebom agresivnih parfema običavaju maskirati zadahe svoje neoprane tjelesnosti, i to smatraju atraktivnim.

6. vlaj se riješava svih otpadaka bez ikakve sentimentalnosti naspram javnom prostoru.

7. vlaj puši u svim okolnostima, ni na trenutak ne razmišljajući da li to smeta nepušačima.

8. vlaj vozi automobil tako da mu ne trebaju žmigavci i, uopće, kao da je sam u prometu. ubacuje se u kolone strpljivih i urednih, ne poštuje prometne znake i propise, parkira ne vodeći računa o pješacima i o drugim automobilima a vožnju zabranjenim pravcima, eventualno i bez registracijske oznake smatra posebnim podvigom.

9. vlaj smatra naročitim uspjehom ako je nešto postigao na račun drugoga ili na štetu ostalih.

10. vlaj ima primarni cilj ostvariti ono što nije zaslužio, čak i kad je toga posve svjestan.

11. vlaj uzima i odnosi sve sta mu dođe pod rukua što, barem na prvi pogled, nema ni gospodara ni čuvara.

12. vlaj nema nikakva odnosa naspram stalnim, čvrstim znacima nekog povjesnog, kulturoškog kontinuiteta. on nije svjestan vrijednosti grada, njegovih kulturnih sadržaja i gradskih oblika života.

13. vlaj voli gomilati oko sebe nepotrebne predmete i prisiljavati ih da mu služe čak i kad ih on ne može i nezna primjeniti.

14. vlaj se nameće svojom nezgrapnom darežljivošću i svojim gostoprimstvom čak i onda kad je svima očito da to ne treba nikom osim njemu samomu, zbog nečega što će se tek poslije objelodaniti.

15. vlaj voli imati golem, komforan i luksuzno namješten stan iako ga ni približno ne zna koristiti budući da mu, intimno, najviše odgovara tradicionalan rustikalan ambijent.

16. vlaj će se baciti u najveći trošak kako bi, recimo prigodom svadba i slično, po njegovu mišljenju ispao važan pred javnošću, a pogotovu pred sebi sličnima.

17. vlaj smatra veoma impresivnom onu galamu automobilskim trubama što je stvaraju svatovi.

18. vlaj je pobožan iz ekonomske računice vlastite duše koju, zapravo, ne posjeduje.

19. vlaj je najelementarnija moguća verzija snoba u svim svakodnevnim, a pogotovu u iznimnim prigodama vanjskog djelovanja.

20. vlaj će zapucati za vlastitu zabavu ili u znak nametanja vlastitog autoriteta čim ga naoružaju kakvim oružjem za obranu domovine.

21. vlaj se izdaje za velikog rodoljuba, ali s velikom lakoćom mijenja ambleme.

22. vlaju se, ako slučajno ipak umre, u rubrici osmrtnica i izjava sućuti vrlo lako pojavljuje i desetak jednakih fotografija koje njega posmrtno liječe od anonimnosti te afirmiraju njegove žalovatelje.
krena is offline  
Old 31.01.2018., 04:21   #10
Dobar post ovo sa vlajima,znam naletjeti na tipove kao,kupiš auto,navinu cajke,otvore prozore i provoze se kroz grad ili susjed jedan,kupi auto,pusti muziku sa otvorenim prozorima,obavezno mora otići u bunker dok muzika svira i onda tek ugasi jer cijeli kvart mora znati da je on došao.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ali ima pojam kada seljak dođe u grad i sve oko sebe degenerira:
To se dogodilo industrijalizacijom 60ih godina kad su ljudi sa sela dolazili u gradove kod nas i to prisilno. Koncentracija poslova je bila samo u gradovima i država je imala monopol nad kretnjom ljudi kako bi se razbilo konzervativno selo,koje je vrijedilo do toga. Neki su se integrirali uspješno,neki ne,no generalno njihovi potomci danas slušaju cajke koje su zamijenjene klasičnom glazbom pa je tako moguće da u kulturnom krugu,kod mene germanske ostavštine,na moru romanske trešti degenerativna muzika i veliča se tajkunizam bez ukusa. Nekad si bio faca ako nosiš šešir,kaput,cipele,rukavice po gradu,ideš na klasiku i popiš čašu čistog vina dok trijezan ideš doma (pogledajmo modu Churchillla,Thatcher),danas oni koji imaju žešći neukus npr. kuća na nekoliko katova da ni ne znaš je li to kuća ili zgrada. U Zagrebu zgrade postoje još tako natiskane da ne znaš je li to kasarna ili gradska četvrt. Sve je manje Rimljana (antički termin za građanina) a sve je više barbara kako bi se reklo. Da li građani imaju hrabrosti vratiti kulturnu bazu nekada i prilagođavati je modernom dobu ili su društvene znanosti postale toliko lijeve (napad od strane lošijih na bolje pojedince,Boljševička revolucija) i liberlane (Francuska revolucija kao bunt na građanštinu i primjena ruralne misli u praksi) da je koncentracija građanskog konzervativizma 19. stoljeća praktički nestala ili nije dopuštena na fakultetima i javnom prostoru? Ovo nije vraćanje unazad,početak 21. stoljeća je doba neoliberalizma (liberalizam od prije prilagođen modernizmu),može li sredina ili kraj biti početak kulturnog neokonzervativizma? Može li se razviti neoaristokracija gdje će seljačenje po dvorcima zamijeniti urbanizacija pa da arhitektura bude prikladna ukusu? Jesu li društvene znanosti politizirane i koliki je uopće postotak studenata i profesora koji razmišljaju van ideje filozofskog u Zg? Dali profesori na društvenim fakultetima vrše sabotažu studenata koji nemaju poglede urbanizacije po njihovom modelu tj. prisilnom trpanju seljaka u gradove ne sa ciljem urbanizacije već sa ciljem stvaranja malograđanštine? Čisti primjer ovo što si opisivao pod vlahe je bila pobuna studenata na filozofskom što smo gledali na tv gdje je galama stavljena ispred struke,sve je ličilo na pretvaranje kulturnog prostora kao što je dvorana na veću krčmu. Kako je moguće da su prvaci ovakvog tipa urbanizacije koj istvara vlahe prvaci na društvenim studijima i ako ne misliš kao oni,dali to znači da ne možeš ni proći ili se moraš praviti da misliš ko oni pa ti oduzmu završni rad? Ja sam iz sociologije s lakoćom dobio 5 uz jako mali trud iako sam zaprepastio profesoricu svojim razmišljanjem koji se nije podudarao sa njezinim a samo sam malo nešto natuknuo a ne ovako detaljno obrazložio. Mene zanima da li bi teoretski da upišem društvenjaštvo koje mi je uvijek išlo (dobio čak simpatije jednog filozofa iako mu je zasmetalo što sam rekao nešto protiv Francuske revolucije,dovoljno da ne idem u detalje) moj rad na tu temu bio zabranjen? Čini mi se da bi društvenjaci ili ljudi koje zanima društvenjaštvo a ne razmišljaju kao takvi fakulteti trebali osnovati vlastitu akademsku zajednicu,ako ne ide onda organizirati privatni prostor za rađenje seminara o drugačijim društvenim pogledima.
Detektor is offline  
Old 01.02.2018., 14:52   #11
Nisi pomislio da možda vole pjesmu koja je svirala? Ti nisi nikada pojačao muziku?

Nevezano uz termu, ali vezano uz pravopis:
Zarez => , se piše bez razmaka vezan na prethodnu riječ, zatim dolazi razmak. Isto pravilo vrijedi i za točku, upitnik, uskličnik, itd.
Primjer: Idem u grad, a možda ću i u kino.

Znam da nije tema, ali raspisao si se naveliko o primitivnosti pojedinaca, a najosnovniji dio pravopisa ne znaš .
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 01.02.2018., 15:29   #12
Seljoberi su teška krtina, krto do zla boga nemreš se s njima dogovorit , iskompleksirani do jaja, nemaju potenciometar za fino ugađanje, nemaju finesa krto , gejhani, grmalji, nit seljaka jebi nit ga kući vodi, nemaju taktilnosti, gorštaci, ... koji si nedaju reć
Loui is offline  
Old 01.02.2018., 15:47   #13
Friški primjeri sa radnog mjesta,prije posla slušam hvalospjeve o čovjeku koji ga je naučio raditi a nakon što ovaj otiđe,ovaj zapamtio što je bilo prije nekoliko godina tj. da je čovjek imao proljev i da mu je ušlo u gaće i kroz hlače, (pazi teme !) i ja to slušam nekoliko minuta da bi kasnije seljo sam sebe pohvalio kako ima veliku alatku (stvarno bitna informacija za sve prisutne). Ilitiga opet sa radnog mjesta nasuprot mene sjedi tip i smeta mu što imam predugačku bradu za njega,kosa mi isto nije njemu prihvatljive dužine i cijelo vrijem me ispituje ista pitanja tipa kad ćeš se brijat i šišat a vidim u ogledalo da se cijelo vrijeme pogledava da li mu frizura dobro stoji,iako nema novaca,potroši na skup restoran a kasnije govori kako je svijet nepravedan jer nema pa očekuje žaljenje kako on puno radi,znam slušati priče o psima njihovim ili pitanjima kad ćeš se ženiti (ja odgovorim prvo financije onda to a ovaj kako je njemu teško,pa što te seljačka okolina prisilila na to?) i tko meni obavlja kućanske poslove a ako i nešto znaju raditi to preuveličavaju tipa zna nalijepiti naljepnicu i to je njemu faktički inžinjerski posao,naravno gledaju Big Brother,imaju fejs oni imaju internet ne za sastavljanje nekih misaonih i složeni rečenica,edukacije već za slikanje i gledanje drugima u dvorište,internet kod njih ima sasvim jednu drugačiju namjenu. Škola? Sa njima u razredu je biti kao u štali ili krčmi,u školu dolaze tako da ruše prosjek gradskoj djeci nezavrijeđenim ocjenama koje su stekli mitom kobasica,špeka i td. Ušao jednom u svađu sa jednim i ovaj odma na postavljanje i lagano naguravanje jer dernjava nije upalila,došlo do konflikta i nakon prekida opet dernjava.

Kako se steče međuljudski odnos sa njima? Na svađi,ako se ne posvadiš sa njima,nije dobro,oni su si svi međudobno neprijatelji a prijateljstva sklapaju da bi dobili emocionalnu utjehu za budući trač. Upravo tako,niti imaj posla sa njim,niti ga kući vodi. Ili im se prilagodi,ili nestani,moraš si jednostavno spustiti IQ jer dok ti nešto čitaš,odmaraš se ovi su sa tri generacije u punoj kući zauzeti međusobnim svađama,svađama sa susjedima,lopatama kojima sade ne zato da bi zaradili jer uvozna poljoprivredna roba je nešto čudno i možeš umrijeti od nje,nju nije napravio vanjski seljak a da on plasira robu van,onda bi to bilo ok. Seljak čak može biti i obrazovan ali na posao uvijek dolazi preko špage,tako sam imao prilike vidjeti fizičarku koja je ponosna na sebe što predaje u pučkoj školi,koja je znala druge prozvati seljacima a živi u zabiti i objektivno đaci seljaci to ne razumiju niti žele ali čuva si radno mjesto tako da poklanja ocjene ili jedna,izmislilo se radno mjesto u gradu i ego do neba uatoč lošoj praksi. Seljo je dobar plagijator,muzikaš,bez obzira na to što svira po šatorima i radi loše kopije, dobar je za selske zabave,imao sam primjer gdje su se simpatije kupovale svirkama na selskim zabavama čime bi se dobila posebna privilegija nadležnih malograđana i ruralaca. Seljaštvo i sram,oni nemaju srama,ako se lijepo ponašaš,oni te smatraju sramežljivim i počnu prozivanja i zurenje u tebe,ako nisi spreman pričati o poslu ,susjedima,privatnom životu do zadnjih detalja,pjevati pjesme o brdima,rijekama,šumama tj. njihovom rodnom kraju,napiti se ko budala,bolje ne dolazi kod njih u kuću.
Detektor is offline  
Old 01.02.2018., 16:36   #14
Ja ne znam di autor živi ovo je možda slika sela prije 100god.
gogo2409 is offline  
Old 01.02.2018., 17:17   #15
U tome i je problem,što se 100 godina ništa ne mijenja. Ljudi vjeruju još u vještice i ukleta mjesta pa se boje noću ići na neka. Modernizacija može ići ali nema prodora gdje je tradicija koliko god da glupa bila zacementirana. Oni mogu doći u doticaj sa civiliziranim ljudima ali se ne osjećaju dobro pa kasnije ih ismijavaju i to se događa u selima tik do grada. Bila jedna fešta nedavno na kojoj sam bio,luksuzan objekt jer je bilo čašćenje i oni se uspjeli napiti do te mjere da je došlo do sitne šore,na karminama u selskoj birtiji su toliko svi bili pijani i pao sam i sam pod njihov utjecaj jer je gazda znajući da se radi o karminama samo točio i vadio litre da sam zaboravio gdje se nalazim (bilo je to nalik na Brezu u reali sa prethodnim svađama uoči toga i za vrijeme toga) dok su gradske karmine bile onako kako treba.
Detektor is offline  
Old 02.02.2018., 08:17   #16
Selo moze opstati bez grada, grad ne moze bez sela.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 02.02.2018., 15:49   #17
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Selo moze opstati bez grada, grad ne moze bez sela.
Nije sporno ali time se vraćamo na početak civilizacije gdje su svi seljaci pa i građani koji su to postali. Jadni mi ako nam je utjeha opstanak sa ciljem preživljavanja u primitivnoj sredini. To je početni stadij evolucije kada civilizacija još ne zna ništa stvoriti i kada bolji radnici postanu neradnici (građani,narugujem se samo onima koji su bili loši radnici) u gradovima. U 21. stoljeću kada sam išao u školu su postojali učenici koji nisu imali niti kanalizaciju (valjda zato jer treba platiti majstora pa su oni ti koji bi ju napravili ali zbog toga jer su najbolj iradnici rađe si stvore posao čišćenja jama dok građani to ne trebaju raditi zbog neradništva),sada se to vjerojatno promijenilo ali pokušavam si zamisliti kako je u ostalim ex-yu državama danas.
Detektor is offline  
Old 02.02.2018., 16:29   #18
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Selo moze opstati bez grada, grad ne moze bez sela.
Glupost, naravno da grad može opstati bez sela, posebno u razvijenim zemljama gdje se već dosta dugo većina hrane ne proizvodi na selu nego na farmama koje sa selima nemaju previše veze.
blort is offline  
Old 02.02.2018., 19:16   #19
Autore, neka su tvoja opažanja točna, ali cijeli post je napisan u nekom arogantno-prezirnom tonu, pa mi baš i nije simpatičan.

Kao suprotnost ovom navest ću jedan (ali vrijedan) primjer bračnog para koji živi na selu, prilično malom i izoliranom; imaju koze, prerađuju mlijeko i sade povrće. Redovito čitaju knjige ( ruski klasici su im najdraži na repertoaru), gledaju dokumentarce, on je filozof po prirodi, a ona vodi lokalno kulturno-umjetničko društvo.
Baš su mi zanimljivi i ugodno društvo.
mantisa is offline  
Old 03.02.2018., 10:46   #20
Otišao je malo previše u crno / bijelu situaciju. Nema sredine, svi na selu su primitivci, a svi u gradu su u najmanju ruku intelektualci dostojni klanjanja, dok ga stvarnost demantira. Svugdje ima primitivaca, a jednako tako i hvale vrijednih ljudi, neovisno je li u pitanju selo, gradić, velegrad ili megalopolis.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:18.