Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2018., 15:50   #61
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
los je upravo u tome jer ljudima uzima motivaciju, pa od losih radi dobre, a od dobrih budale koje grbe i za sebe i za lose
sljedeca losa stvar je kaj to isto radi i s odgovornosti
ja nisam pobornik tvrdog kapitalizma u kojem se radi bilo kaj 16 sati na dan samo da se ne crkne od gladi i smatram da je moguce psotaviti stvari na nacin koji bi bio kombinacija najboljeg od svega kaj danas poznajemo
ali to najbolje sigurno nije uravnilovka i sigurno nije zaljenje onih koji se neodgovorno i vlastitom odlukom naglavacke bace u kantu govana
nesto najblize postenom po meni bi bilo startanje s jednakih starnih pozicija, pa onda neka s esvatko nade i snade kako zna i za svoj racun
i to ne bi iskljucivalo socijalnu komponentu drzave, ali bi ta komponenta bila sa svijesti kako to kosta one koji su produktivni i bila bi usmjerena na minimum pomoci u davanjima i maksimum pomoci u nalazenju posla i osposobljavanju jedinke da se sama brine za sebe i svoje potrebe
Ti si zbilja jako zbunjen u suprotnostima između onoga što jesi i onoga što bi htio biti.
Vidiš, ja bih htio biti batman, no preveliki sam cvjetić za takvo nešto
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:54   #62
Ništa nisi protuargumentirao osim što si se čak, vjerojatno nesvjesno, na nekim mjestima složio sa mojim mišljenjem misleći da radiš protuargument. U ostalim odgovorima nisi rekao ništa što je odgovor na moj post.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:57   #63
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
A bolesne, invalidne i ine ćemo pojesti, je li tako?
Nema tog jedenja u socijalizmu. U socijalizmu se podrazumijeva odlična zaštita tih skupina. Ja sam govorio o onoj najčešćoj "boljci" socijalizma.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:58   #64
Socijalizam i kapitalizam su dvije strane iste medalje i upravo su neki od problema o kojima ova tema govori.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:59   #65
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Ništa nisi protuargumentirao osim što si se čak, vjerojatno nesvjesno, na nekim mjestima složio sa mojim mišljenjem misleći da radiš protuargument. U ostalim odgovorima nisi rekao ništa što je odgovor na moj post.
Mislim da si malo puno pobrkao lončiće. Nisi dao nikakve protuargumente jer ti niti sam ne znaš što sam napisao, pa samim time niti sam znaš što si na to odgovorio.
Tvoji odgovori su u startu bili nevezani s mojim tvrdnjama, no ti si trančirao moj post da stvoriš svojoj podsvijesti, pa i svima nama ostalima ovdje dojam da su tvoji odgovori na bilo koji način vezani s onim što sam napisao. To je prilično lukav pokušaj kako samozavaravanja, tako i nastojanja varanja drugih sudionika na temi. Na svaki treći ili četvrti kvot si se samo donekle uhvatio teme.
Moja je jedina greška što sam išao odgovarati ti na isti način jer iz toga može netko zabunom steći dojam da je to što si natrkeljao išta više od gomile nesuvislog sranja nevezanog za poantu onoga što sam rekao.
Da li si i inače tako lažeš u životu i uključuješ li u to i druge ljude da si nahraniš ego, iako ti to ego nije ničime konkretnim zaslužio?
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:03   #66
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Mislim da si malo puno pobrkao lončiće.
krivo misliš. nemam šta odgovarati kada nisi ogovorio ni na jedan dio moga posta izuzev dva tri puta kada si se složio samnom.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:06   #67
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
krivo misliš. nemam šta odgovarati kada nisi ogovorio ni na jedan dio moga posta izuzev dva tri puta kada si se složio samnom.
Ne, ti se nisi uopće vezao za moj post uglavnom i to sam ti elaborirao u prethodnom postu.
Dokazano je da male bebe koje još nisu niti svjesne sebe i ne mogu govoriti pokazuju empatiju prema biću u nevolji. To ti je eto znanost i ako je to ono na što si se ti osvrtao, time praktički tvoja teorija o psihopatskom društvu kao normalnome pada u vodu.
Jesi li imao još koji argument u vezi nečega?
Ne, nisi, osim ako je tebi argument pričanje o tome kako ćeš mi se useliti doma jer ćeš doći s palicama i spominjanje crvenkapice.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:12   #68
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ne, ti se nisi uopće vezao za moj post uglavnom i to sam ti elaborirao u prethodnom postu.
Dokazano je da male bebe koje još nisu niti svjesne sebe i ne mogu govoriti pokazuju empatiju prema biću u nevolji. To ti je eto znanost i ako je to ono na što si se ti osvrtao, time praktički tvoja teorija o psihopatskom društvu kao normalnome pada u vodu.
Jesi li imao još koji argument u vezi nečega?
Ne, nisi, osim ako je tebi argument pričanje o tome kako ćeš mi se useliti doma jer ćeš doći s palicama i spominjanje crvenkapice.
Gdje je on pričao o psihopatskom društvu?
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:13   #69
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Gdje je on pričao o psihopatskom društvu?
Iz nekih izjava logički zaključci se sami nameću... ili je to nekakva mozgalica!?
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:17   #70
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Iz nekih izjava logički zaključci se sami nameću... ili je to nekakva mozgalica!?
Pa nije pričao ništa takvo. Pričao je jedino o evoluciji i sebičnoj prirodi altruizma, ali tu je po mom mišljenju u krivu. Van toga ja nisam vidio ništa što vuče u smjeru nekakvog psihopatskog društva.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:20   #71
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ne, ti se nisi uopće vezao za moj post uglavnom i to sam ti elaborirao u prethodnom postu.
Dokazano je da male bebe koje još nisu niti svjesne sebe i ne mogu govoriti pokazuju empatiju prema biću u nevolji. To ti je eto znanost i ako je to ono na što si se ti osvrtao, time praktički tvoja teorija o psihopatskom društvu kao normalnome pada u vodu.
Naravno da imaju, ali zbog evolucijske potrebe za samoodržanjem. Staviš najempatičniju osobu u ekstremne okolnosti i postat će surov ako zatreba.
I ne, psihopatske osobine nisu normalne. Psihopati nemaju osjećaje. A osobine psihopata mogu imati i ljudi sa osjećajima. Bilo da imaju manjak empatije bilo da ju potiskuju. Na žalost društvo podržava (iz raznih razloga) takve osobine. Kapitalizam je velikim dijelom za to kriv.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:23   #72
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Socijalizam i kapitalizam su dvije strane iste medalje i upravo su neki od problema o kojima ova tema govori.
A ne mogu biti iste medalje. Socijalizam može biti nesavršen, ali nikako usporediv sa nečovječnim kapitalizmom koji je nečovječan u samoj svojoj teoriji dok socijalizam nije. U biti možda radimo terminološku grešku pa nemamo jasno definirano što je socijalizam a što kapitalizam. To je drugo onda
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:27   #73
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Pa nije pričao ništa takvo. Pričao je jedino o evoluciji i sebičnoj prirodi altruizma, ali tu je po mom mišljenju u krivu. Van toga ja nisam vidio ništa što vuče u smjeru nekakvog psihopatskog društva.
Psihopati otprilike tako funkcioniraju. Imaju poremećaj u mozgu koji ih je lišio empatije i djeluju instinktivno na način da smatraju da moraju preko leševa do nekakvog uspjeha i osjećaja moći. Ako se smatra da sve činimo iz sebičnih potreba, pa makar pritom žderali sve druge, to je prilično jasna odlika psihopatije.
Ako ćemo o altruizmu i sebičnosti, treba shvatiti da ne treba brkati pojam sebičnosti s recimo empatijom.
Kada se govori o sebičnosti, gledamo na taj pojam kao na nešto preko čega iskorištavamo druge ljude. Uzimamo sve samo sebi, a drugima ne dajemo ništa.
Činjenica je da na ovome svijetu ima dosta svega za svakoga. Željeti sebi nešto ne znači drugima oduzimati nešto. Ljudi koji idu preko leševa "za sebe" su ljudi koji žive u strahu i smatraju to jedinim ispravnim putem. Ti ljudi ne vole sebe, te su često isfrustrirani i iskompleksirani, a preko drugih ljudi liječe upravo to. Uglavnom nisu psihopati iako imaju naizgled psihopatske odlike. Tu se prije radi o već spomenutoj "banalnosti zla".
Nisu oni sebični, već nesigurni.
Željeti nešto za sebe nije ništa negativno kao što niti altruizam, tj. pomaganje nekome drugome nije također ništa negativno.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:29   #74
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Naravno da imaju, ali zbog evolucijske potrebe za samoodržanjem. Staviš najempatičniju osobu u ekstremne okolnosti i postat će surov ako zatreba.
I ne, psihopatske osobine nisu normalne. Psihopati nemaju osjećaje. A osobine psihopata mogu imati i ljudi sa osjećajima. Bilo da imaju manjak empatije bilo da ju potiskuju. Na žalost društvo podržava (iz raznih razloga) takve osobine. Kapitalizam je velikim dijelom za to kriv.
Eto, složio si se sa mnom

Ali ovo da će svatko u surovim uvjetima postati surov je generaliziranje, a ne istina. Postoje ljudi koji u ratu, iako su morali u isti ići, nisu htjeli ubijati druge ljude, te to nisu niti radili. Drugi su vjerovali da se sustav ne može mijenjati i prihvatili su ubijati i biti ubijeni. Upravo oni koji nisu htjeli pratiti sustav su ostali zapamćeni i svijet su mijenjali na bolje.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:34   #75
Recimo primjer. Da sam ja nekakav javni bilježnik ili odvjetnik ili sudac, nikada ne bih prihvatio baviti se poslom koji uključuje izbacivanje ljudi iz njihovih domova. NIKADA. Nema tih novaca. To je temeljna stvar principa i onoga tko i što jesam. Pljačkanje banaka i korporacija je daleko humanije negoli izravno uništavanje ljudskih života bez obzira koliko oni "bili sami krivi", "pogriješili" ili " tako sustav funkcionira". To je zločin nad ljudskim bićem i za to nema drugog naziva. Bilo kakvo prihvaćanje toga spada pod već spomenutu banalnost zla. Ne radiš drugome što ne bi htio da netko uradi tebi.


Apropo toga, sjećam se slučaja gdje je neki jadnik u italiji provalio u nečiju praznu kuću. Sve što je napravio u njoj je da je pojeo pola špajze i odnio dio hrane sa sobom. Kada su ga ulovili i ustanovili što je napravio i zašto, sudac je oslobodio 'lopova' jer je tvrdio da je čovjek imao svako pravo spasiti goli život na način da se prehrani. Naši suci nikada ne bi tako presudili. Zakoni su jedno, no humanost i pravda su nešto sasvim drugo.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:37   #76
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A ne mogu biti iste medalje. Socijalizam može biti nesavršen, ali nikako usporediv sa nečovječnim kapitalizmom koji je nečovječan u samoj svojoj teoriji dok socijalizam nije. U biti možda radimo terminološku grešku pa nemamo jasno definirano što je socijalizam a što kapitalizam. To je drugo onda
Ne. Doslovno su dvije strane iste medalje. U oba se slučaja radi o društvenom parazitizmu. Radi se o individualnim interesima koji djeluju nauštrb kolektiva. Potrebna je funkcionalna sinteza socijalizma i kapitalizma.
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Psihopati otprilike tako funkcioniraju. Imaju poremećaj u mozgu koji ih je lišio empatije i djeluju instinktivno na način da smatraju da moraju preko leševa do nekakvog uspjeha i osjećaja moći. Ako se smatra da sve činimo iz sebičnih potreba, pa makar pritom žderali sve druge, to je prilično jasna odlika psihopatije.
Ako ćemo o altruizmu i sebičnosti, treba shvatiti da ne treba brkati pojam sebičnosti s recimo empatijom.
Kada se govori o sebičnosti, gledamo na taj pojam kao na nešto preko čega iskorištavamo druge ljude. Uzimamo sve samo sebi, a drugima ne dajemo ništa.
Činjenica je da na ovome svijetu ima dosta svega za svakoga. Željeti sebi nešto ne znači drugima oduzimati nešto. Ljudi koji idu preko leševa "za sebe" su ljudi koji žive u strahu i smatraju to jedinim ispravnim putem. Ti ljudi ne vole sebe, te su često isfrustrirani i iskompleksirani, a preko drugih ljudi liječe upravo to. Uglavnom nisu psihopati iako imaju naizgled psihopatske odlike. Tu se prije radi o već spomenutoj "banalnosti zla".
Nisu oni sebični, već nesigurni.
Željeti nešto za sebe nije ništa negativno kao što niti altruizam, tj. pomaganje nekome drugome nije također ništa negativno.
Slažem se da se definicija sebičnosti voli rastezati tako da najednom sve postane sebično. I slažem se da to nije nikakva funkcionalna definicija. Ali socijalizam je također nusprodukt sebičnosti i individualnih interesa, ne samo kapitalizam. I ne vidim koja svrha je pričanja o "hodanju preko leševa", to je samo jeftin retorički trik jer većina kapitalista ne hoda preko leševa. Poanta je samo u parazitiranju sustava, bilo leševa na svakom koraku ili ne.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:48   #77
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Eto, složio si se sa mnom

Ali ovo da će svatko u surovim uvjetima postati surov je generaliziranje, a ne istina. Postoje ljudi koji u ratu, iako su morali u isti ići, nisu htjeli ubijati druge ljude, te to nisu niti radili. Drugi su vjerovali da se sustav ne može mijenjati i prihvatili su ubijati i biti ubijeni. Upravo oni koji nisu htjeli pratiti sustav su ostali zapamćeni i svijet su mijenjali na bolje.
Kao prvo da ti se ispričam za uvrede. Ponesu me rasprave vro često predaleko pa se kasnije ispričavam kada je već kasno (i jučer je bila slična situacija na drugom podforumu ).. ali jebiga, barem isprika nije reda radi nego iskrena.

Ja sam tu mislio baš na ekstremne uvjete gdje se ljude dovodi do situacije golog preživljavanja.

A za ovo u ratu se mogu složiti, posebno zbog jednog primjera čovjeka koji je gostovao u Nedjeljom u 2 prije par godina i koji je opisivao zvijerstva koja je doživljavao i on i obitelj. A u njemu nema ni trunke mržnje. Naprotiv, toliko je topla osoba da priznajem da su mi oči zasuzile od cjelokupnog dojma. Javim ako nađem kako se zvao.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:48   #78
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Slažem se da se definicija sebičnosti voli rastezati tako da najednom sve postane sebično. I slažem se da to nije nikakva funkcionalna definicija. Ali socijalizam je također nusprodukt sebičnosti i individualnih interesa, ne samo kapitalizam. I ne vidim koja svrha je pričanja o "hodanju preko leševa", to je samo jeftin retorički trik jer većina kapitalista ne hoda preko leševa. Poanta je samo u parazitiranju sustava, bilo leševa na svakom koraku ili ne.
Možemo nehuman sustav nazivati raznim imenima. Možemo reći da je komunizam na papiru dobar, no ljudi ga nisu učinili takvim. Možemo reći da je kapitalizam na papiru dobar, no ljudi ga nisu učinili takvim. Idioti s Wall Streeta doslovno hodaju preko leševa cijelih nacija da bi imali vile, jahte, privatne mlažnjake, jebali svaki dan na desetke kurvi i šmrkali kokain.
Da, problem u takvom sustavu je upravo najčešće na nivou pojedinca koji je poput nezasitne i razularene zvijeri, no to ne znači da su svi takvi. Takav mentalni sklop ovaj sustav nameće, a ljudi koji ne znaju za bolje ga objeručke prihvaćaju. Dok se 1% društva naslikava u bazenima za vrijeme orgija, te posipan novčanicama u krevetu i kadi, dotle veliki postotak društva živi na cesti bez hrane, vode, zdravstvene skrbi i tuša. To je kapitalizam po američkom principu, inače naciji koja se gradila kroz parsto godina na prostitutkama, kriminalcima, te rijekama krvi zbog ratova svih i svakoga.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:49   #79
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
usađena nam je empatija kao i mnogim drugim životinjskim vrstama jer je evolucijski to nekada biloo korisno za egoistično preživljavanje. Ako ne sad onda je nekad bilo korisno i ostalo je do danas. Moram reći da živa pojma nemaš o evoluciji.

Ljudska priroda je upravo to boldano. A ono što ga u tome priječi jesu barem dva razloga.

1) policijski pendek
2)superego kao dio psihe koji je opet ugrađivan zbog ovoga prvoga a ne zbog slatke dobrote.

Ti se infomiraj i to čisto osnovnim znanjem. A ne nekim crvenkapica crvenkarica pričama.
Malo sam te skratila, da bude preglednije. Ja na to gledam ovako - neki ljudi su po prirodi vukovi, neki crvenkapice. Vukove možeš fino izdresirati pendrekom, osobito ako ih uloviš dok su štenci. Crvenkapice su malo kompliciranije. Ako ih pustiš da u miru beru cvijeće neće ti raditi nikakve probleme, no mogli bi ih pojesti vukovi.

Ako pak mlatiš pendrekom uzduž i poprijeko, moglo bi ti se dogoditi da opandrčiš neku crvenkapicu. A crvenkapice su jako nezgodne kad se naljute jer u svojim košaricama ne nose samo vino i kolače.


Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Eto, složio si se sa mnom

Ali ovo da će svatko u surovim uvjetima postati surov je generaliziranje, a ne istina. Postoje ljudi koji u ratu, iako su morali u isti ići, nisu htjeli ubijati druge ljude, te to nisu niti radili. Drugi su vjerovali da se sustav ne može mijenjati i prihvatili su ubijati i biti ubijeni. Upravo oni koji nisu htjeli pratiti sustav su ostali zapamćeni i svijet su mijenjali na bolje.
Crvenkapice se ne vole kretati u čoporima. Vukovi vole. Po tome ih je najlakše raspoznavati, jer nikome na čelu ne piše je li vuk ili crvenkapica.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:55   #80
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Možemo nehuman sustav nazivati raznim imenima. Možemo reći da je komunizam na papiru dobar, no ljudi ga nisu učinili takvim. Možemo reći da je kapitalizam na papiru dobar, no ljudi ga nisu učinili takvim. Idioti s Wall Streeta doslovno hodaju preko leševa cijelih nacija da bi imali vile, jahte, privatne mlažnjake, jebali svaki dan na desetke kurvi i šmrkali kokain.
Da, problem u takvom sustavu je upravo najčešće na nivou pojedinca koji je poput nezasitne i razularene zvijeri, no to ne znači da su svi takvi. Takav mentalni sklop ovaj sustav nameće, a ljudi koji ne znaju za bolje ga objeručke prihvaćaju. Dok se 1% društva naslikava u bazenima za vrijeme orgija, te posipan novčanicama u krevetu i kadi, dotle veliki postotak društva živi na cesti bez hrane, vode, zdravstvene skrbi i tuša. To je kapitalizam po američkom principu, inače naciji koja se gradila kroz parsto godina na prostitutkama, kriminalcima, te rijekama krvi zbog ratova svih i svakoga.
Pa da, to i govorim. Parazitizam je povezan sa individualizmom. Sve vrste parazitizma su u suštini djelovanje pojedinaca protiv kolektiva, to jest iskorištavanje društva u osobnu korist. Neovisno o smjeru u kojem iskorištavanje ide, ergo kapitalizam i komunizam.
__________________
And how can man die better than facing fearful odds, For the ashes of his fathers, And the temples of his Gods.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.