Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2017., 21:00   #2321
Djeciji govor/izgovor

zdravo, raja!

odmah cu vam preci na stvar.

registrovala sam se na forumu jer svoju djecu ne odgajam u okruzenju gdje se govori nas jezik i fali mi odredjenog iskustva. zivim u usa i imam dvoje djece. stariji devetogodisnji sin prica samo engleski. na nasem samo zna uvjezbane fraze tipa daj mi sladoled molim te, izgovoreno sa teskim naglaskom, a ne razumije gotovo nista. ali to ipak nije tema ove poruke. radi mi se o mladjoj kcerkici koja ima 2 godine i 8mjeseci. sa njom sam od rodjenja konsekventno pricala bosanski jezik. pricala sam puno, citala sam joj puno, dugo branila crtane, a onda kada sam popustila, samo sam joj pustala Pocoyo na hrvatskom. i muz je sa njom pricao samo bosanski, tj oboje jos uvijek pricamo samo bosanski. sa bratom komuniciramo na engleskom, i u po frke sam primijetila da je i ona naucila, tj da razumije dosta engleskih rijeci. divno, jel. sa 2.5 godine je krenula u vrtic na engleskom po 3 sata 3 dana sedmicno, i tete su takodjer primijetile da engleski sasvim dobro razumije. uskoro je pocela i da prica engleski, gramaticki pogresno ali u recenicama, cak duzim.

eh sad zasto se ovdje javljam: ono sto mene brine je njen izgovor naseg jezika. nije joj ni izgovor engleskog savrsen ali je puno bolji od naseg. na nasem jeziku na kojem prica u recenicama od vise rijeci toliko frflja, brlja... sve one nasi komplikovane rijeci sa vise suglasnika jedan pored drugog, ali su to ipak dnevne, osnovne rijeci poput OTVORI i ZATVORI, ili ISLA, KNJIGA, itd. jednostavno nekako smrlja da je to samo masa zvukova cije znacenje mogu zakljuciti samo iz konteksta. tesko je dati primjere jer je to bas nerazgovjetno.

kao sto rekoh, ni engleski ne izgovara perfektno, STAR kaze TAR, ali s druge strane sasvim cisto kaze I NEED TO GO HELP..... dodje mi kao naucna fantastika da bi na nasem ikad mogla reci JA TREBAM DA POMOGNEM hah. nezamislivo. ne znam ni kako bi izgovorila TR ni kako bi izgovorila GN...ili sve te slogove u jednoj rijeci. to je previse slogova za nju. mada je danas rekla BUTTERFLY, a leptir je PTEPTE. da, ptepte. a ptica je PTI. mlijeko je MAKA.

ok, to ipak sam nasla nekoliko primjerla. i kad bolje razmislim, mislim da otvori i zatvori oboje kaze ODJE. open/close kaze puno ljepse. jeste i lakse.

sve je to jako zabrinjavajuce. boje je naucila na engleskom izgovarati iako ih sve razumije i na nasem. a zivotinju kornjacu jednostavno sad svi zovemo TURTLE jer kornjaca nikad nije ni pokusala izgovoriti, a turtle joj ide sasvim okej. i sad dok ovo pisem primijetim da i to ima RT u sebi, dakle ono sto amerikanci zovu BLEND i manje vise nema problema da to izgovori dok na nasem ima.

kako pricaju nasa djeca u ovom uzrastu? kako tepaju? koliko su razumljivi? kako se snalaze sa ovim rijecima od vise slogova? kakva im je morfologija koja nosi gramaticku informaciju? otkako je napunila 2 godine idem stalno na nekakve pretrage kod logopeda i razvojnih specijalista i svi me vracaju kuci, jer u ovom uzrastu u USA vecinom traze simptome autizma koje ona nema, a oko izgovora iliti artikulacije se ne brinu puno jer su joj tek 2 godine. kao, moglo bi tu nesto biti, ali sa dvije godine je to jos ok. ja ukazujem na to kako americka djeca lijepo i razgovjetno pricaju...ali niko nista....prakticki cekaju da poraste kada se to moze smatrati problemom a meni je rana intervencija cilj. zelim joj pomoci sto prije ako joj treba pomoc....ah da sljedeci korak mi je posjeta audiologu da iskljucimo probleme u sluhu.

muz se vec poceo nervirati i zeli da i sa njom pricamo engleski. na kraju cemo ispasti dibidus pokondirene tikve sa dvoje djece koja pricaju engleski ali niko ne zna nasu odiseju......uzas....

molim vas, podijelite sa mnom vasa iskustva i zapazanja. rado cu odgovoriti na vasa pitanja ako ce vam odgovori pomoci da dobijete jasniju sliku za neki savjet. kao sto rekoh, u mom okruzenju nema nase djece, ama bas nikakve, i ja uopste ne znam sta je normalno, ali mi nesto govori da ovo njeno nije bas tipicno, jer ne mogu da vjerujem da su sva djeca na balkanu nerazumljiva ili da tepaju maksimalno?!

hvala velika!
redrobin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 22:44   #2322
Ono što znam je da djeca koja su u spektru autizma, također puno lakše usvajaju engleski jezik od hrvatskog, iako su hrvatskom izložena puno više.

To ide toliko daleko da dosta djece uopće ne progovori hrvatski, nego engleski. Jer engleski je doista puno lakši. Time nisam mislila sugerirati da je i vaše dijete u spektru, ali je u dvojezičnoj obitelji i nije neobično ako se više priklanja engleskom.

Moje mišljenje je da trebate biti samo strpljivi.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 23:02   #2323
općenito djeca lakše savladavaju engleski jer je zvučniji i ima lakšu gramatiku. pričala sam s našom logopedicom u vezi toga i rekla mi je da klinci sa logopedskim poteškoćama (tu mislima na hrvatski) općenito nemaju problema sa engleskim.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 16:54   #2324
Pozdrav mame trebam pomoc, jel bi mi netko mogao napisati kako izgleda pregled kod neuropedijatra u Suvagu, sutra idemo sa sinom od 6i pol godina pa da znamo otprilike sta nas ceka a I da mozemo njega "pripremiti"
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 19:19   #2325
ne znam kak je u suvagu, no ono što smo mi prošli i koliko se mogu sjetiti posluša srce, pluća,mislim da i ostale organe na opip pregleda kožu, obrati pozornost na djetetovu pažnju, uspostavljanje kontakta, općenito izgled, ekstremitete i simetričnost glave/lica, provjeri reflekse, motoriku, koordinaciju.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 19:41   #2326
Hvala puno Klinac je malo povuceniji pa nam je lakse kad mu prije objasnim kako ce pregled izgledati
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 21:57   #2327
imaš onaj klasični fizički pregled, kuckanja čekićem po koljenu, hodanje, održavanje ravnoteže, dotaknuti neki dio tijela (mislim da žmirečki dodirnuti nos ), pogledom pratiti prst i slične stvari. nemrem se svega sjetiti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 14:14   #2328
Pozdrav, ne znam je li se raspravljalo na ovu temu negdje drugdje, preusmjerite ako sam falila..
Klinac će mi za dva mj. napuniti 3 godine i općenito je vrlo dobro i brzo napredovao u razvoju govora (ranije u odnosu na prvog sina). Bez problema govori u složenim rečenicama i sve je bilo ok do prije nekih 10-ak dana. Gotovo preko noći uočili smo da počinje mucati i svakim danom sve izraženije. U početku bi bila samo riječ na početku rečenice, a sada ima problema i s riječima unutar reč. Nije možda klasično mucanje kako kod odraslih gdje se ponavlja prvo slovo, već više ponavlja slog ili cijelu riječ..Ugl, pedijatrica kaže da je prolazna faza fiziološkog mucanja u toj dobi, no ja sam luda
Rodbina, prijatelji, tete u vrtiću...svi su zatečeni i svima smo dali upute da mu ne smiju ukazivati na promjenu i ne ga ispravljati, ali teško je to slušati...
Ne znam što očekivati i hoće li stvarno proći kako što je i došlo..?
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 14:28   #2329
Dunja, da, u toj dobi se fiziolosko mucanje zna javiti jer dijete naglo prosiruje rjecnik pa zato u govoru dolazi do zastoja, laicki receno, mozak mu je brzi od jezika
Ako stvarno je fiziolosko, proci ce samo kako je i doslo. Super vam je pedica rekla da mu nicime ne ukazujete na to jer se isto tako zna dogoditi da kada dijete osvijesti problem u govoru, fiziolosko mucanje zna prijeci u pravo/trajno. Pogotovo to sto ne ponavlja glasove nego cijele rijeci je znak da bi lako moglo biti samo fiziolosko mucanje.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 14:39   #2330
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post
Dunja, da, u toj dobi se fiziolosko mucanje zna javiti jer dijete naglo prosiruje rjecnik pa zato u govoru dolazi do zastoja, laicki receno, mozak mu je brzi od jezika
Ako stvarno je fiziolosko, proci ce samo kako je i doslo. Super vam je pedica rekla da mu nicime ne ukazujete na to jer se isto tako zna dogoditi da kada dijete osvijesti problem u govoru, fiziolosko mucanje zna prijeci u /trajno. Pogotovo to sto ne ponavlja glasove nego cijele rijeci je znak da bi lako moglo biti samo fiziolosko mucanje.
Hvala ti na odgovoru, starijeg sina, petogodišnjaka, vodim sljedeći tjedan na vježbe kod logopeda, još nije do kraja automatizirao glas R, pa ću svakako pitati što s tim mucanjem. Najviše se bojim da ga ne bi u vrtiću pokušali "ispravljati" i napravili još veću štetu. Zasad mi se čini da uopće nije svjestan promjene.
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 16:59   #2331
Quote:
dunjaF kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ne znam je li se raspravljalo na ovu temu negdje drugdje, preusmjerite ako sam falila..
Klinac će mi za dva mj. napuniti 3 godine i općenito je vrlo dobro i brzo napredovao u razvoju govora (ranije u odnosu na prvog sina). Bez problema govori u složenim rečenicama i sve je bilo ok do prije nekih 10-ak dana. Gotovo preko noći uočili smo da počinje mucati i svakim danom sve izraženije. U početku bi bila samo riječ na početku rečenice, a sada ima problema i s riječima unutar reč. Nije možda klasično mucanje kako kod odraslih gdje se ponavlja prvo slovo, već više ponavlja slog ili cijelu riječ..Ugl, pedijatrica kaže da je prolazna faza fiziološkog mucanja u toj dobi, no ja sam luda
Rodbina, prijatelji, tete u vrtiću...svi su zatečeni i svima smo dali upute da mu ne smiju ukazivati na promjenu i ne ga ispravljati, ali teško je to slušati...
Ne znam što očekivati i hoće li stvarno proći kako što je i došlo..?
Imala isto iskustvo. S tri godine dijete iz čista mira počelo mucati i u startu je bilo svjesno da ne može izgovarati riječi pa se javljala i ljutnja na samoga sebe. Trajalo je negdje oko mjesec dana u fazama intenzivnog mucanja do kratkog prestanka pa opet do mucanja samo na pojedine glasove. Kasnije se više nije pojavljivali.
Prijatelje i rodbinu smo obavijestili o tome i upozorili da ništa ne komentiraju, da ne ispravljaju i da ne završavaju ono što je dijete započelo govoriti.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 22:06   #2332
Quote:
kokicha kaže: Pogledaj post
Imala isto iskustvo. S tri godine dijete iz čista mira počelo mucati i u startu je bilo svjesno da ne može izgovarati riječi pa se javljala i ljutnja na samoga sebe. Trajalo je negdje oko mjesec dana u fazama intenzivnog mucanja do kratkog prestanka pa opet do mucanja samo na pojedine glasove. Kasnije se više nije pojavljivali.
Prijatelje i rodbinu smo obavijestili o tome i upozorili da ništa ne komentiraju, da ne ispravljaju i da ne završavaju ono što je dijete započelo govoriti.
Joj, puno ti hvala! Čula sam slična iskustva i nadam se istom scenariju, baš ste me ohrabrile! :klap::klap::klap:
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 08:01   #2333
Quote:
dunjaF kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ne znam je li se raspravljalo na ovu temu negdje drugdje, preusmjerite ako sam falila..
Klinac će mi za dva mj. napuniti 3 godine i općenito je vrlo dobro i brzo napredovao u razvoju govora (ranije u odnosu na prvog sina). Bez problema govori u složenim rečenicama i sve je bilo ok do prije nekih 10-ak dana. Gotovo preko noći uočili smo da počinje mucati i svakim danom sve izraženije. U početku bi bila samo riječ na početku rečenice, a sada ima problema i s riječima unutar reč. Nije možda klasično mucanje kako kod odraslih gdje se ponavlja prvo slovo, već više ponavlja slog ili cijelu riječ..Ugl, pedijatrica kaže da je prolazna faza fiziološkog mucanja u toj dobi, no ja sam luda
Rodbina, prijatelji, tete u vrtiću...svi su zatečeni i svima smo dali upute da mu ne smiju ukazivati na promjenu i ne ga ispravljati, ali teško je to slušati...
Ne znam što očekivati i hoće li stvarno proći kako što je i došlo..?
Imala sam isto iskustvo sa starijim sinom. Do 2,5 godine nije puno pričao, jedva 30tak riječi pravilno izgovarao, ali je sve razumio. Malo prije 3 godine odjednom propričao, u kratkim rečenicama i isto se odjednom javilo mucanje. Znalo je biti baš jako, nije mogao ni izgovoriti riječ, pa je i sam rekao: mama, ne znam ja pričati. :-(
Otišla sam kod vrtićkog logopeda koji je rekao da je vjerojatno fiziološko mucanje, i tak je i bilo. Za dva tjedna je prestalo i nikad se više nije ponovilo. Danas super priča, nema problema sa izgovorom ni jednog glasa, ima 5 godina.

Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 14:53   #2334
Quote:
Blakey kaže: Pogledaj post
Imala sam isto iskustvo sa starijim sinom. Do 2,5 godine nije puno pričao, jedva 30tak riječi pravilno izgovarao, ali je sve razumio. Malo prije 3 godine odjednom propričao, u kratkim rečenicama i isto se odjednom javilo mucanje. Znalo je biti baš jako, nije mogao ni izgovoriti riječ, pa je i sam rekao: mama, ne znam ja pričati. :-(
Otišla sam kod vrtićkog logopeda koji je rekao da je vjerojatno fiziološko mucanje, i tak je i bilo. Za dva tjedna je prestalo i nikad se više nije ponovilo. Danas super priča, nema problema sa izgovorom ni jednog glasa, ima 5 godina.

Huh, dobro, znači nismo usamljeni...Kaže mi danas kolegica s posla da je njen mali imao tikove žmirkanja. Isto su joj rekli da se centar u mozgu rapidno razvija, ali ne stiže motoriku određenih mišića. Također, nestalo samo od sebe..
dunjaF is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 19:24   #2335
Pozdrav,

zanimaju me iskustva roditelja djece koja odrastaju u dvojezicnom okruzenju ili nekog strucnog.

naime kcer (puni 4 god krajem mjeseca) nema nikakvih problema sa izgovorom, dakle č, ć, š, ž, dž, đ i r izgovara bez greske ali zato brojevi i padezi... zvuci kao madjarica
jedino sto radim po tom pitanju jest da ponavljam ispravno za njom. dakle, ako ona kaze: "vidi mama, dvije vrapca", ja kazem: "da, tako je, vidi dva vrapca..." i sl.
e sad pitanje: radim li ispravno i postoji li jos nesto sto mogu napraviti po tom pitanju? naravno, citamo konstantno, gleda crtice na nasem i doma pretezno govorimo nas jezik.
hoce li to samo sjesti na mjesto sa vremenom ili mogu ocekivati "drage moje gradjevine?"
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 22:27   #2336
Radiš ispravno!

moj savjet je isto da uključite logopeda.
ivana0906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 18:36   #2337
Da li imate kakav savjet kako da malcu olaksam ili pomognem da savlada L i R?

Ima 3 i pol godine, progovorio kasnije, sa 3. Sad nadoknaduje, rijeci mu idu ali ispravljamo padeze i glagolske oblike jel
Znam da im ta slova dodu sama,ali svejedno me zanima
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 19:38   #2338
Quote:
dantea84 kaže: Pogledaj post
hoce li to samo sjesti na mjesto sa vremenom ili mogu ocekivati "drage moje gradjevine?"

Koji je drugii jezik? Ponavljanje je super, ne treba ju dodatno svako malo ispravljati. Za tu dob i dvojezicno dijete je to ocekivano, najvise problema kod dvojezicne djece je s hrvatskom morfologijom (jer je u usporedbi s vecinom drugih jezika jako teska, zato pitam koji joj je drugi jezik) pa nije cudno da ju zezaju padezi i rodovi.

Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Da li imate kakav savjet kako da malcu olaksam ili pomognem da savlada L i R?

Ima 3 i pol godine, progovorio kasnije, sa 3. Sad nadoknaduje, rijeci mu idu ali ispravljamo padeze i glagolske oblike jel
Znam da im ta slova dodu sama,ali svejedno me zanima
Osvjestavati podizanje vrha jezika i dovoljnu snagu pritiska o tvrdo nepce. Ispravljanje artikukacije je opcenito dril, nema tu puno mudrosti.
R ne mora imati do 5. godine, iznimka je guturalno iliti "francusko" r koje se sigurno nece samo ispraviti i treba duuugo da ga se dijete rijesi pa se u tom slucaju krece s terapijom i puno ranije od 5. godine. Tu postoji opasnost kod kucnog uvjezbavanja jer sam par puta cula da dijete nije imalo R uopce pa su ga roditelji "uvjezbali" do tog guturanog sto je medvjeda usluga, lakse bi bilo doci do ispravnog izgovora prije, dok dijete uopce nije imalo glas nego tu grlenu varijantu. Inace, razvojno je L preduvjet za R, mada uvijek postoje iznimke kod djece pa dobiju R prije L ali to je ipak rijetko.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 20:18   #2339
Quote:
verdena kaže: Pogledaj post

Koji je drugii jezik? Ponavljanje je super, ne treba ju dodatno svako malo ispravljati. Za tu dob i dvojezicno dijete je to ocekivano, najvise problema kod dvojezicne djece je s hrvatskom morfologijom (jer je u usporedbi s vecinom drugih jezika jako teska, zato pitam koji joj je drugi jezik) pa nije cudno da ju zezaju padezi i rodovi.
drugi jezik je svedski. i meni je jasni zasto se to dogadja (u svedskom je npr samo jedan padez i puno je jednostavniji) ali me zanimalo da li mogu jos nesto napraviti po tom pitanju.
zaista se trudim ne ispravljati ju jer ne zelim da se boji nesto reci. nego eto, usput ponovim za njom ispravno.

ali evo primjera kako to izgleda u RL.

T: "mama, vidi dva pticice."
Ja: "da ljubavi, dvije pticice."
T: "a mozda su dvije vrapca?"
Ja: "moguce da su dva vrapca."
T: "a mozda su dva vrane?."
Ja: "da, mogle bi biti i dvije vrane."

i onda me dijete blijedo gleda jer joj nista nije jasno. ocito je da me slusa i pokusava govoriti ispravno, tj ponavljati za mnom i opet ispadne "krivo".
bas sam se osjecala jadno poslije tog dijaloga...
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 21:08   #2340
Quote:
dantea84 kaže: Pogledaj post
drugi jezik je svedski. i meni je jasni zasto se to dogadja (u svedskom je npr samo jedan padez i puno je jednostavniji) ali me zanimalo da li mogu jos nesto napraviti po tom pitanju.
zaista se trudim ne ispravljati ju jer ne zelim da se boji nesto reci. nego eto, usput ponovim za njom ispravno.

ali evo primjera kako to izgleda u RL.

T: "mama, vidi dva pticice."
Ja: "da ljubavi, dvije pticice."
T: "a mozda su dvije vrapca?"
Ja: "moguce da su dva vrapca."
T: "a mozda su dva vrane?."
Ja: "da, mogle bi biti i dvije vrane."

i onda me dijete blijedo gleda jer joj nista nije jasno. ocito je da me slusa i pokusava govoriti ispravno, tj ponavljati za mnom i opet ispadne "krivo".
bas sam se osjecala jadno poslije tog dijaloga...
Sve dobro radis. Premala je jos da joj objasnjavas rod i padez u teoriji, upijat ce i ispravljati se spontano slusanjem. Pricajte sto vise hrvatski da ga ima od koga slusati i to je sve. Ne moras se osjecati jadno, to sto je zbunjena znaci da slaze kockice i kuzi razliku izmedu svog i tvog govora a tako ce i usvojiti pravilo Ako ti se cini da joj to smeta ili se suzdrzava govoriti, pohvali ju i reci da lijepo prica, to njima puno znaci
Znam deckica koji je jednakih problema imao, cak je padeze savladao ali rodove je do 7.,8. godine sustavno mijesao. Polako je eliminirao rijeci koje ga zezaju i sve vise je ispravno govorio ali nekoliko rijeci mu je ostalo do zadnjeg, izmedu ostalog i bas "mama". Ali njemu su s 8 godina vec mogli objasniti i u teoriji pa mu je svejedno trebalo dosta dugo da to usvoji.
Takve stvari se dvojezicnoj djeci toleriraju duze, pogotovo ako je to jedini problem a dijete se svejedno moze sluziti jezikom; vise se gleda na rjecnik, pravilno slaganje recenica, razumijevanje i sl. - do odredene granice, naravno.
verdena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.