Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2011., 14:52   #41
Quote:
Freska1504 kaže: Pogledaj post
molim specijaliste za uništavanje lisnih ušiju za pomoć:

napale mi, stoka jedna , balkonsko cvijeće, a priznat ćete malo su mi u gradu ograničene mogućnosti za nabavku bubamara, a zbog djece i mačka nikako ne želim koristiti otrove

dakle, kako do bubamara ili možda ima neki alternativni sprej i gdje da ga nabavim...

hvala puno!

poljoprivredna apoteka-insekticid .
cartman4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 22:23   #42
lisne usi su normalna pojava, dolaze na mlade grancice, naprave samo takav cirkus. blagi boze kao da pricam zidu.

imate vise vrsta usiju, obicna, vulgaris, krvava us ( ta kad se zavuce napravi festu nevidjenih razmjera), stitasta us, us siskarica, imate ih mali milion i nikakvi cesnjaki, mente i kaj ja znam kaj ste nabrojili ih nece sprijeciti da se kote i prave stetu. one su tu i treba ih kvalitetno unistiti insekticidom. tu nema milosti.

a vi kak hocete.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 00:06   #43
Ja isprobao sredstvo za suđe(10 l vode /1 dl sredstva za suđe), za dva dana ušiju više nije bilo (jabuke, trešnja, kruške) osim što se vidjela šteta napravljena na vrhovima mladih grana....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 23:11   #44
blagi boze a da drugi puta probas primijeniti rakiju vulgaris? malo se budu nasljokali, popadali ali neces sprziti mlade izboje
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2011., 01:12   #45
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
blagi boze a da drugi puta probas primijeniti rakiju vulgaris? malo se budu nasljokali, popadali ali neces sprziti mlade izboje
Pa nije ih spržila tekučina za špricanje nego su ih uništile uši ....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 17:22   #46
Štetnici u voćarstvu

Gledala sam teme i nisam našla ništa slično.
Ako mi je slučajno promakla ovakva tema,molim vas da mi date link od postojeće.

Ovo je moj tata danas našao na grani zelene jabuke kada ju je obrezivao.
Nakakva jajašca.Jabuka je mlada i ima oko 5 godina.Zove se božićnica.
Da li mi možete reći da li su to štetnici ili..?

http://img9.imageshack.us/img9/2562/bolestjabuke.th.jpg http://img204.imageshack.us/img204/4...jabuke3.th.jpg


I još nešto,neću otvarat novu temu al ću tu pitat.
Isto neka boleština koju ima divlji kesten već 3 godine.Kesten je dosta star (više od 14 godina) i već ima 20m u visinu i oko 8m u širinu.

http://img705.imageshack.us/img705/4...kesten1.th.jpg
Dee<3Jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 22:01   #47
ostavi ti ta jajasca lijepo na miru. nije ti to nikakav stetnik. to sma znala nalaziti i ja po plantazi i dozvala hrpu strucnjaka i ispala bedak. kad se izlegne zivina iz tih jajasaca imat ces korisne nametnike na bozicnici.

ovaj donji list me neodoljivo podjeca na krastavost jabuke na listu i plodu, nimalo mi drag fuzikladij. ako je na kestenu-e nemam pojma kaj je. izgledom me podsjeca na fuzikladij.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 22:07   #48
aha dobro, kak ti velis. pricala sam o tvo m tretmanu sa doktorom ivom krpinom. kad je stari doktor, inace vrstan strucnjak iz vocarstva cuo s cim se sve tretira, upisao se od smijeha i rekao bravo!

evo ti primjer moje zastite jabuka, decki su krenuli s traktorima prije pola sata:

1 500 l vode ( 500 l / ha)

2.4 kd delan ( 80 dkg/ha)

6 dcl lambda ( 2 dcl/ha, ubija usi, savijac, miner lisnih mina)

9 kg calcinit ( 3 kg calcinita/ha)

dakle, kad se pojave usi, pukni 1 cep insekticida na 10 l vode i poprskaj. nemam pojma o cemu dramite.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 15:43   #49
Dramimo zbog karence svih tih službenih otrova.
Nije problem kada su biljke u razvoju ali meni su se zacrnile stabljike graha koji je upravo u fazi da svakog dana berem fažolete. I kako da sad prskam otrov?

Bubamare su došle ali ušiju ima milijon na jednu bubu.
Prskala koprivom ali nije baš da vidim rezultate.

Pokušat ću cigaretama.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 14:49   #50
probaj s cim ti srce zeli. ja sam nocas tretirala actarom. majko moja ne pamtim ovako usljivu godinu. to je katastrofa.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 11:56   #51
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Dramimo zbog karence svih tih službenih otrova.
Nije problem kada su biljke u razvoju ali meni su se zacrnile stabljike graha koji je upravo u fazi da svakog dana berem fažolete. I kako da sad prskam otrov?
Pokušaj uši samo vodom pod pritiskom dnevno "istuširati" sa fažoleta


edit: znam da bezveze zvuči, ali ne znam koje bi učinkovito sredstvo mogla još primjeniti sad u fazi kad ih već bereš
Da li je Biokill u tom smisliu siguran, zna netko? Navodno nema karence, ali nisam sigurna.

Zadnje uređivanje marit za : 01.07.2011. at 12:03.
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 12:15   #52
@NitkoPoseban, možda bi ti hovo odgovaralo:

Mospilan 20 SP (ne SG!)

stranica 67.

Mospilan ima izrazito kratku karencu. Za rajčicu i krastavce traje 3 dana,
za krumpir i papriku 7 dana, za breskve 14 dana
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 09:50   #53
Zaboravila zahvaliti na savjetima .

Enivej, prolaze fažoleti pa rolaze i moji problemi s ušima, međutim, za plakati mi je gledajući rajčice.
Krasna velika "stabla" rajčice samo se u roku jednog dana osuše.
Prema proguglanom bit će neke gljivice. Na dnu stabljike postoji nekakav ožiljak al ne mogu definirati jel to rak stabljike (za što postoje neke mjere) ili plutavost korijena (za što pak ne postoje, jedino sterilizacija tla).
Samoubit ću se.
Plus što ću zabetonirati vrt i opiturati ga u zeleno.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 22:14   #54
Imam uši na... svemu kvragu

Poklale su mi ribizle, mušmulu, sad su krenule na maline, kupine, ruže...
Male su, zelene boje, prikačene na poleđini lista po žilama i mjestimice stvaraju paučinu.

Molim savjet za dobar insekticid. Ne trebaju mi narodni lijekovi nego nešto opako što će natjerati gamad da požali što je ikad ispuzala iz jajeta... Obzirom da mi kupine upravo počinju roditi, treba mi nešto sa što kraćom karencom.
BTW. na zahvačenom području sam primjetio da su mi kupine mjestimice bijele boje i kao da su "ispuhane". Jel to simptom invazije, ili imam još neki problem?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2011., 22:16   #55
Quote:
marit za kaže: Pogledaj post
@NitkoPoseban, možda bi ti hovo odgovaralo:

Mospilan 20 SP (ne SG!)

stranica 67.

Mospilan ima izrazito kratku karencu. Za rajčicu i krastavce traje 3 dana,
za krumpir i papriku 7 dana, za breskve 14 dana
Koliko ovo sredstvo ima karencu za kupine?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 02:26   #56
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Koliko ovo sredstvo ima karencu za kupine?
citam zastitu bilja i mospilan ti nije registriran za kupinu. u VOCARSTVU sredstvo valja rabiti prije pocetka srpnja jer je opasno za predatore. zaboravi mospilan. na jabuci unistava ose pilatke, minera okruglih mina i savijaca. ne smije se mijesati sa bakrenim pripravcima i dodinom. ( o aktivnim tvarima smo pricali jel)

aktivna tvar u mospilanu je acetamiprid. sredstva sa istom aktivnom tvari, dakle isto sredstvo, samo drugi naziv i drugi distributer su; acelan 20 sp, volley,wizzard, sve sp formulacija. pazite se trgovaca.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 02:30   #57
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post

BTW. na zahvačenom području sam primjetio da su mi kupine mjestimice bijele boje i kao da su "ispuhane". Jel to simptom invazije, ili imam još neki problem?
Jesu te bjelkaste bobice mekane i izgledaju kao da im fali pigmenta? Mislim da su to samo "opekotine" od sunca.
Možda je i ovo http://plant-disease.ippc.orst.edu/s...?RecordID=1213, al ionako nema ni uzroka ni lijeka

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Koliko ovo sredstvo ima karencu za kupine?
Nemam pojma, ali sredstvo s kraćom nisam vidjela.
Pa nazovi sutra proizvođača, ima hrpa kontakata tamo na stranici.


Nevezano sad za karencu, meni je pomoglo zalijevanje Actarom.
Jednostavno, a za gamad pogubno



edit: nisam trgovac
marit za is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 03:35   #58
Hvala, mislim da je sunce krivac za kupine.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:38   #59
protiv oprzotina od sunca najlakse se boriti navodnjavanjem. inace ove ekstremne vrucine nimalo ne pogoduju nicemu. javlja mi savjetodavna da oprzotina ima na svemu, cak i na grozdju. strava.

inace, karenca actare je 7 dana.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 21:32   #60
Sori kaj upadam, danas se vratio s mora a vrt koda je snjeg pao.
Vrhovi vočaka su bjeli ko posuti nekim praškom ali kad se dirne to bjelo iz toga iskoči nekakva uš (dosta velika). Kolko je to opasno i dal se isplati špricati ili je kasno jer su kruške skoro za jesti...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.