Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2012., 23:08   #101
Bolje novac nisi mogla potrošiti, vjeruj mi
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 03:01   #102
kod mene vode hvala bogu ima. svaki treći dan puštam vodu, na plodovima nema opržotina, zadovoljna sam.

ljudi, ako ikako možete dajte vodu nasadima. makar malo. plakat ćete iduće godine. navažajte cisternama makar iz vodovoda ako nisu na snazi redukcije. samo navodnjavajte.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 13:30   #103
Jućer ovdje na otoku pitam jednu ženu kada je zadnji put padala kiša tu. Misli ona, misli, nikako se ne sjeća. Zove žena sina, pita njega. Ovaj isto misli, ne može se sjetiti. Na kraju veli uz zadovoljni eureka izraz lica "e da, u trećem mjesecu neje nešto palo"...

Bambus mi jeovdje jadan tao sfrkao lišće da je izgledao kao da iglice ima... jedva sma ga vratio u život. kaktusi su mi se smežurali...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 13:43   #104
ovdje, u Ravim kotarima prava kiša nije pala već dvije godine
navodjavaje povrća u njivama je pravo umijeće
nalazimo se 5-6 kilometara istočnije od Biograda, južno od nas je Vransko jezero, ali i u jezeru je nivo vode drastično smanjen
kanali iz kojih mi navodnjavamo njive trebaju puniti svježom vodom jezero, a kanali suhi već nekoliko mjeseci
kada će pasti kiša???? morala bi padati mjesec dana uzastopno, da bi se bar malo podigao nivo podzemne vode
koja ironija- more- silna voda, a mi par kilometara dalje doslovno žedni
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 15:39   #105
Prilgodite se. Počnite uzgajati deve. Seoski turizam će vam prcvjetati, garantiram.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 16:00   #106
Quote:
rosa967 kaže: Pogledaj post
ovdje, u Ravim kotarima prava kiša nije pala već dvije godine
navodjavaje povrća u njivama je pravo umijeće
nalazimo se 5-6 kilometara istočnije od Biograda, južno od nas je Vransko jezero, ali i u jezeru je nivo vode drastično smanjen
kanali iz kojih mi navodnjavamo njive trebaju puniti svježom vodom jezero, a kanali suhi već nekoliko mjeseci
kada će pasti kiša???? morala bi padati mjesec dana uzastopno, da bi se bar malo podigao nivo podzemne vode
koja ironija- more- silna voda, a mi par kilometara dalje doslovno žedni
Radio sam u Libiji ! Pokojni Gadafi kojega su ubili primitivci , proizvodio je pitku vodu u dijelovima Libije iz slane morske !

U Hrvatskoj se moraju graditi višenamjenski vodovodi za transport vode i skladištenje sa hidrantima na njima za nvodnjavanje ! Osim toga moramo graditi višenamjenske akumulacije ! Jedna u Slavoniji mogućih 20 000 000 kubika je djelomično sagrađena ali ni kapi vode još nije akumulirano ! Na Brodskoj županiji postoji jezero sa 1, 5 milijuna vode iz kojeg se prirodnim padom može koristiti voda za navodnjavanje ! U prvom mjesecu sam poslao pismo Jakovini i vlastima Požeške županije da se održi sastanak na temeu navodnjavanja i donošenja Zakona o navodnjavanju ! Tu imamo zastupnike i gradonačelnike Lucića i Ronka ! Dobio sam jedino odgovor od Ministarstva obrazovanja !

Teško je ići sa novim idejama u zemlji Hrvata na brdovitom Balkanu !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 16:43   #107
u njivama imamo iskopane "bazene" i iz njih navodjavamo povrće, ali je dotok vode jako slab
prije se navodnjavalo sa alumiijskim cijevima i mlaznicama(ovdje se te mlaznice zovu pištolji), ali sada, zbog manjka vode, većina prelazi na sisteme kap po kap
tako je iskoristivost vode bolja, a utrošak energije manji(gorivo za motore)



mogli bi uzgajati deve kad bi ih imali, ali su skupe.....
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 17:12   #108
Quote:
rosa967 kaže: Pogledaj post
u njivama imamo iskopane "bazene" i iz njih navodjavamo povrće, ali je dotok vode jako slab
prije se navodnjavalo sa alumiijskim cijevima i mlaznicama(ovdje se te mlaznice zovu pištolji), ali sada, zbog manjka vode, većina prelazi na sisteme kap po kap
tako je iskoristivost vode bolja, a utrošak energije manji(gorivo za motore)



mogli bi uzgajati deve kad bi ih imali, ali su skupe.....
Nama je dio izvora u brdskoj Slavoniji i potoka presušio u trećem mjesecu što nismo imali nikada prema sjećanju najstarijih ljudi !U to vrijeme da je prošla godina bila klimatski normalna imali bi maksimalne količine vode ! Snijeg koji je pao natopio je samo površinski sloj ! Ja navodnjavam iz izvora sa prirodnim padom oko 1000 m kvadratnih kap po kap !

Kad sam bio u Libiji deve su davali roditeljima za cure ! Jadan je Arap za jednu ponudio 9 deva ! Ako ima cura koje bi se htjele udati u Libiju to je put do deva !
Uz deve , jedu ovce , koze i goveda ! Od Dalmacije , Like i brdske Slavonije možemo uzgajati ovce , koze i goveda i trgovati sa Arapima !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 17:44   #109
nema meni druge nego pokupiti ove moje dvije spodoboe, pofatati još par besposlenih komada po selu koje će s guštom ići, ofarbat ih u plavo, dići kredit za avionske karte i put libije. em se rješim svojih, em prijateljima učinim uslugu, em se dočepam deva, ovaca i koza. a možda i sebe prodam pa odlučim ostati
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 18:10   #110
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
nema meni druge nego pokupiti ove moje dvije spodoboe, pofatati još par besposlenih komada po selu koje će s guštom ići, ofarbat ih u plavo, dići kredit za avionske karte i put libije. em se rješim svojih, em prijateljima učinim uslugu, em se dočepam deva, ovaca i koza. a možda i sebe prodam pa odlučim ostati
teta - elza tamo su svi crnokosi ! Vole malo punije cure !
Jedna Njemica zamolila je našeg šefa da joj obojamo ogradu ! Vrativši se sa posla uhvatila se za glavu ! Zamolio sam da nam kaže u čemu je problem ! Ona reče u boji ograde ! Odmah sam riješio problem i rekao da gospođa kupi boju koju želi !
Tamo je nacionalna boja zelena ! Sutra smo riješili problem !

Pišem ovo da nam cure zbog pogreške u boji ne bi imale manju cijenu !

U stvarnosti mislim da sa njima možemo trgovati ako razvijemo stočni fond !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2012., 09:47   #111
Cijela hrvatska je bogata vodom samo do nje treba doći,e a to je velika investicija.
Najjeftinije je kopanje bunara-zdenaca za manju upotrebu primjer 1 plastenik malo vrta i okućnica s voćkama dubina oko 8-20m cijena po met s bušenjem i cijevima oko 600kn cijevi fi-1m
E sada ono skuplje arteški voda u dovoljnim količinama dubina neizvjesna od 50-200m bušenje nekih 150-300kn po met-dužnom sve zavisi od profila cijevi
Treće su akumulacije one su skupe,opasne,moraju biti propisno ograđene,negdje moraju biti i dozvole za nju,nedostatak velika površina koja je potrebna za nju.
Po svemu sudeči voda nije jeftina bilo iz javne-vodo opskrbe,ili privatnih bunara-zdenaca,ali će sve više biti kao zlato i sve manje je ima.
Savršena kombinacija npr za voćare,povrtlare a bome stoćare i ratare će biti gore navedene konbinacije ili najbolja solucija sve 3 i onda fičukaj od zadovoljstva ali za početak 3 konbinacije je potreban lotto dobitak ili bolje sadašnji bingo.
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 13:11   #112
pozdrav,
evo molio bi da mi udijelite par savjeta. imam potopnu pumpu i bunar, želim si napraviti kap po kap navodnjavanje vrta koji je dimenzija cca 50-60m2.
dali ja kako mogu iskoristiti da direktno sa tom potopnom pumpom navodnjavam? nekako mi se čini da je to pre velik pritisak i pre hladna voda. thnx
tom07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 14:20   #113
Quote:
tom07 kaže: Pogledaj post
pozdrav,
evo molio bi da mi udijelite par savjeta. imam potopnu pumpu i bunar, želim si napraviti kap po kap navodnjavanje vrta koji je dimenzija cca 50-60m2.
dali ja kako mogu iskoristiti da direktno sa tom potopnom pumpom navodnjavam? nekako mi se čini da je to pre velik pritisak i pre hladna voda. thnx
ako je tlak isti kao u sistemu vodovoda onda nema problema, nije prevelik. voda će se zagrijati u sistemu navodnjavanja.
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 14:29   #114
ja se jedino bojim da ta pumpa neće previše pumpat vode? Ona crijeva za navodnjavanje su do 1 bar ako ne i 0.6?!

mislio sam sa alkatana 1'' izvuć te za navodnjavanje okomito. muči me šta nemogu pronaći čep za kraj a ni spojnicu 1'' na 1'' sa pumpe na alkatan.
tom07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 11:52   #115
Quote:
tom07 kaže: Pogledaj post
ja se jedino bojim da ta pumpa neće previše pumpat vode? Ona crijeva za navodnjavanje su do 1 bar ako ne i 0.6?!

mislio sam sa alkatana 1'' izvuć te za navodnjavanje okomito. muči me šta nemogu pronaći čep za kraj a ni spojnicu 1'' na 1'' sa pumpe na alkatan.
Ne smijete crijevo spojiti direktno na pumpu jer su crijeva za o, 6 bara , gori pumpa ili crijeva pucaju , protok vode kroz crijevo diktiran je dužinom .

Tu je riješenje da idete spojiti crijevo na plastično bure u kojeg bi pumpom punili vodu .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 21:20   #116
Pozdrav svim forumasima!
Procitao sam cijelu temu pa cu vam prenijeti svoj plan koji je lagano u realizaciji.
Lokacija Slavonija, ljeti voda na max 4m dubine. Izbusit cu bunar promjera 20cm dubine 10-12m. U njega ubaciti plasticne cijevi promjera 20cm( da se bunar ne urusava) i rusku pumpu koja ce mi puniti cisternu 1000l kao rezervar za predgrijavanje. Iz cisterne koju sam podigao na oko 1m visine razvuci cu okiten cijev kao kicmu cijevi i iz njega po redovima vrta - baste razvuci cijevi za kap po kap navodnjavanje. Cijela prica se bazira na prirodnom padu.
Problematicne tocke su slijedece:
- je li visina od 1m dovoljna da bi sustav radio
- voda iz bunara ce sadrzavati cestice prljavstine i pijeska koji ce potpna ruska pumpa za prepumpavanje ubaciti u rezervoar i postoji mogucnost da te cestice prljavstine zacepe izlaze kap na kap sustava tj brizgaljke, procitao sam ne jednoj stranici da je netko napisao da je na izlazu iz cisterne postavio filter prljavstine koji svaki dan cisti. Moze li mi netko reci o kakvom se tocno filteru radi, ako moze netko nabaciti skliku tog filtera
-vidite li kakvih drugih mogucih problema?

Hvala svima unaprijed.
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 09:27   #117
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim forumasima!
Procitao sam cijelu temu pa cu vam prenijeti svoj plan koji je lagano u realizaciji.
Lokacija Slavonija, ljeti voda na max 4m dubine. Izbusit cu bunar promjera 20cm dubine 10-12m. U njega ubaciti plasticne cijevi promjera 20cm( da se bunar ne urusava) i rusku pumpu koja ce mi puniti cisternu 1000l kao rezervar za predgrijavanje. Iz cisterne koju sam podigao na oko 1m visine razvuci cu okiten cijev kao kicmu cijevi i iz njega po redovima vrta - baste razvuci cijevi za kap po kap navodnjavanje. Cijela prica se bazira na prirodnom padu.
Problematicne tocke su slijedece:
- je li visina od 1m dovoljna da bi sustav radio
- voda iz bunara ce sadrzavati cestice prljavstine i pijeska koji ce potpna ruska pumpa za prepumpavanje ubaciti u rezervoar i postoji mogucnost da te cestice prljavstine zacepe izlaze kap na kap sustava tj brizgaljke, procitao sam ne jednoj stranici da je netko napisao da je na izlazu iz cisterne postavio filter prljavstine koji svaki dan cisti. Moze li mi netko reci o kakvom se tocno filteru radi, ako moze netko nabaciti skliku tog filtera
-vidite li kakvih drugih mogucih problema?

Hvala svima unaprijed.
Sa visine od 1m će ti voda iscuriti ali pitanje je za koliko vremena i koliko će koja biljka dobiti vode. I mene je bila frka oko visine, mislio sam da će i ovaj sustav koji smo slagali biti prenizak ali sve funkcionira izvrsno. Kolika ti je površina koju misliš zalijevati? Kolike dužine cijevi misliš staviti?

Ja sam sustav slagao prošle godine i digao sam istu cisternu kao tvoju na 2.5m, stavio okitenku od 1,5" i prošle godine je bilo cca 25 laterala po cca 25m. puna cisterna iscuri za cca 15 min.

Filter ti izgleda ovako: http://static-slike-ftp.pik.ba/galer...83-default.jpg postoji mrežasti koji ima kao tuljac sa mrežicom oko sebe i drugi sa diskovima, za kojeg vele da je bolji. Nije ga problem očistiti, ja ga ne čistim svaki put.

Što se tiče nabave dijelova, s tim sam se najviše izmučio, cijene su u nekim dućanima abnormalno visoke, u drugima opet nema neki izbor. Da ne ispadne da reklamiram, (iako vjerujem da bi ju trebalo reklamirati jer je firma kvalitetna, ima velik izbor raznog materijala i razumne cijene) koga zanima nek se javi preko PM.

evo i nešto slika prilikom slaganja mog sistema:

https://www.dropbox.com/sh/j4fa49xitgeu84v/6VYqrgZr7c

Zadnje uređivanje Tihi : 06.05.2013. at 10:10.
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 09:48   #118
Quote:
Tihy kaže: Pogledaj post
Sa visine od 1m će ti voda iscuriti ali pitanje je za koliko vremena i koliko će koja biljka dobiti vode. I mene je bila frka oko visine, mislio sam da će i ovaj sustav koji smo slagali biti prenizak ali sve funkcionira izvrsno. Kolika ti je površina koju misliš zalijevati? Kolike dužine cijevi misliš staviti?

Ja sam sustav slagao prošle godine i digao sam istu cisternu kao tvoju na 2.5m, stavio okitenku od 1,5" i prošle godine je bilo cca 30 laterala po cca 25m. puna cisterna iscuri za cca 15 min.

Filter ti izgleda ovako: http://static-slike-ftp.pik.ba/galer...83-default.jpg postoji mrežasti koji ima kao tuljac sa mrežicom oko sebe i drugi sa diskovima, za kojeg vele da je bolji. Nije ga problem očistiti, ja ga ne čistim svaki put.

Što se tiče nabave dijelova, s tim sam se najviše izmučio, cijene su u nekim dućanima abnormalno visoke, u drugima opet nema neki izbor. Da ne ispadne da reklamiram, (iako vjerujem da bi ju trebalo reklamirati jer je firma kvalitetna, ima velik izbor raznog materijala i razumne cijene) koga zanima nek se javi preko PM.
Osobno mislim da je nabolje podići cisternu što je više moguće, lako je pritisak regulirati nekakvim ventilom koji se ugradi ili samim onim izlaznim ventilom iz cisterne.
Planiram zalijevati baštu, cca 60m2, tako da bih razvukao okiten cca 20m kao kičmu, mislio sam uzeti 3/4 cola i onda iz te kičme povući u svaki red povrća, recimo, red mrkve jedan ogranak, red peršina jedan ogranak, i to tako da su mi ogranci dužine 5-6 m...ispada na kraju otprilike 15-20 odranaka x 5-6m...cca 100-120 m sustava kap na kap.

Mislim da bez filtera sve ovo neće ići i svakako ga mislim ugraditi, već priliko sakupljanja kišnice s krova primjećujem znatne količine prašine da dnu cisterne koju će kad otvorim ventil cisterne zasigurno sustav kap na kap povući i moglo bi doći do štopanja pa sam u svakom slučaju zainteresiran da mi kažeš gdje si kupio filter, koja marka i pošto (to moe na private ako pravila fouma ne dozvoljavaju)

lp
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 10:16   #119
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Osobno mislim da je nabolje podići cisternu što je više moguće, lako je pritisak regulirati nekakvim ventilom koji se ugradi ili samim onim izlaznim ventilom iz cisterne.
Planiram zalijevati baštu, cca 60m2, tako da bih razvukao okiten cca 20m kao kičmu, mislio sam uzeti 3/4 cola i onda iz te kičme povući u svaki red povrća, recimo, red mrkve jedan ogranak, red peršina jedan ogranak, i to tako da su mi ogranci dužine 5-6 m...ispada na kraju otprilike 15-20 odranaka x 5-6m...cca 100-120 m sustava kap na kap.

Mislim da bez filtera sve ovo neće ići i svakako ga mislim ugraditi, već priliko sakupljanja kišnice s krova primjećujem znatne količine prašine da dnu cisterne koju će kad otvorim ventil cisterne zasigurno sustav kap na kap povući i moglo bi doći do štopanja pa sam u svakom slučaju zainteresiran da mi kažeš gdje si kupio filter, koja marka i pošto (to moe na private ako pravila fouma ne dozvoljavaju)

lp
Koliko se sjećam optimalni tlak za crijeva je oko 0,5 bara, stupac vode od 1m ima 0,1 bar pritiska, ali kao što sam napisao meni sve funkcionira i na 2,5 metra visine. Gore u mom postu sam editirao pa stavio link gdje ima nešto slika samog sistema. Ovih tvojih 60m2 nije nikakav problem složiti, tu bi vjerojatno i 1m visine bio dovoljan, ali ako ti nije problem digni cisternu još malo jer i filter smanjuje protok. Filter je irritec-ov ne sjećam se točno dimenzije, ali cca 12-15cm je u promjeru, uzeo sam veći od dva koja su bila na izbor. Cijena je bila oko 120kn. Ostalo napišem u inbox.
Tihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 17:25   #120
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim forumasima!
Procitao sam cijelu temu pa cu vam prenijeti svoj plan koji je lagano u realizaciji.
Lokacija Slavonija, ljeti voda na max 4m dubine. Izbusit cu bunar promjera 20cm dubine 10-12m. U njega ubaciti plasticne cijevi promjera 20cm( da se bunar ne urusava) i rusku pumpu koja ce mi puniti cisternu 1000l kao rezervar za predgrijavanje. Iz cisterne koju sam podigao na oko 1m visine razvuci cu okiten cijev kao kicmu cijevi i iz njega po redovima vrta - baste razvuci cijevi za kap po kap navodnjavanje. Cijela prica se bazira na prirodnom padu.
Problematicne tocke su slijedece:
- je li visina od 1m dovoljna da bi sustav radio
- voda iz bunara ce sadrzavati cestice prljavstine i pijeska koji ce potpna ruska pumpa za prepumpavanje ubaciti u rezervoar i postoji mogucnost da te cestice prljavstine zacepe izlaze kap na kap sustava tj brizgaljke, procitao sam ne jednoj stranici da je netko napisao da je na izlazu iz cisterne postavio filter prljavstine koji svaki dan cisti. Moze li mi netko reci o kakvom se tocno filteru radi, ako moze netko nabaciti skliku tog filtera
-vidite li kakvih drugih mogucih problema?

Hvala svima unaprijed.
Ne čepe se rupe kod kap po kap , dok sam imao jagode puštao sam rastopljeno gnojivo , nakon toga na kraju reda crijevo odvežem - vezao sam preko drveta promjera oko 2 cm a ne u čvor , u brdskoj Slavoniji direktno iz izvora koristim prirodni pad , voda se djelomično ugrije kroz crijeva , prošle godine tekla je 24 sata , narednih dana ćemo posaditi dio povrća ( moguć je u tom dijelu još i mraz ) razmotati crijeva i koristiti visinsku razliku .

Iz vaših 1000 l , računajte 50 m kvadratnih za 1 kvalitetno natapanje ,

Ne vidim potrebu za filterom , jer dio čestica koje ruska pumpa ( imam ih na 25 dubine ) izbaci mogu se sleći u cisterni - druga je mohućnost da kroz crijeva isperete na način da na kraju budu otvorena .

Iskustvo u praksi , preko 10 godina !
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.