Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2013., 05:04   #141
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Francis na latinskom, engleskom, francuskom i još mnogima... Francesco na talijanskom, Franjo na hrvatskom, Frane na dalmatinskom dijalektu hrvatskoga

Pa ti biraj
Faruk na bosanskom

Zadnje uređivanje bajlo ofiser : 14.03.2013. at 05:32.
bajlo ofiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 05:46   #142
Oćemo li sad po novoj fonetskoj transkripciji reć' da je Franjo Hollande uputio čestitku Franji iz Vatikana ?

Uz pok. papu je to prevodjenje išlo, bio je Slaven. Al ovo s argentinskim Franjom je komedija.
Pobogu, nije Argentinac s Trilja siš'a.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 07:47   #143
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
A kakve veze ima? Ako se čovjek nazvao po Franji Asiškom, onda nije Frane, Fran, Franja, Franc, Njofra, Francis, Francois, Francisco.. nego je Franjo.



umirem...

samo na forum.hr-u se može oko ovakvih stvari dignuti tolika frka

Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Oćemo li sad po novoj fonetskoj transkripciji reć' da je Franjo Hollande uputio čestitku Franji iz Vatikana ?

Uz pok. papu je to prevodjenje išlo, bio je Slaven. Al ovo s argentinskim Franjom je komedija.
Pobogu, nije Argentinac s Trilja siš'a.
Ali mu Franjo nije ni kršteno rođeno ime, nego mu je to crkveno ime, u izvornoj verziji na latinskom a ne na španjolskom (ne čak ni na talijanskom).

Crkvena imena se uvijek prevode na narodni jezik i to u svim kulturama i jezicima svijeta. Franciscum je dakle Franjo.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:12   #144
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Nije bi Meron bio prva asocijacija moram priznati

Ali mi se učinilo kao da je reinkarnacija Pape Pavla VI-og, stvarno me jako podsjeća na njega, Pavle je imao nešto užu glavu, ali osim toga držanje tijela, blagost, ostali izrazi lica - jako su me podsjetile na Pavla VI-og

Meni mlađi Goldstein (ova slika).
TheCNK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:18   #145
Quote:
splitoman kaže: Pogledaj post

ako je na književni, onda je bar frano. Ali Franjo nikako nije silovanje jednog dijalekta nad drugima se nastavlja
Ma nemoj?! A eto, nije Frane nego Vrane! Nemoj silovati sa svojim spli'skim.

Bože, koja rasprava.
TheCNK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:24   #146
Quote:
morote kaže: Pogledaj post


Kad dođe Papa u Hrvatsku pa kad hrvatski narod počne opet vikati ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=PQ6RE-I4Muc

TheCNK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:33   #147
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Nije bi Meron bio prva asocijacija moram priznati

Ali mi se učinilo kao da je reinkarnacija Pape Pavla VI-og, stvarno me jako podsjeća na njega, Pavle je imao nešto užu glavu, ali osim toga držanje tijela, blagost, ostali izrazi lica - jako su me podsjetile na Pavla VI-og

mene malčice podsjeća na pija XII zbog naočala:

https://www.google.hr/search?q=pius+...w=1920&bih=979
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:53   #148
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Uz pok. papu je to prevodjenje išlo, bio je Slaven. Al ovo s argentinskim Franjom je komedija.
Pobogu, nije Argentinac s Trilja siš'a.
Kakve veze ima što je papa Argentinac? Kao papa ima latinsko ime koje se tradicionalno prevodi na narodne jezike. Oduvijek i svugdje.

Inače, što se tiče potpuno promašene rasprave o načinu na koji ćemo zvati papu, podsjećam samo da su do sada sve crkvene institucije, uključujući i Hrvatsku biskupsku konferenciju, svece zvali upravo Franjo. Ne Fran. Ne Frane. Franjo.

Zvati papu "službeno" ikako drugačije nego Franjo ne bi imalo nikakve jezične logike.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 08:54   #149
Kao što sam rekao, konačno su se okrenuli najkatoličkijem kontinentu, gdje narod još živi vjeru- Južnoj Americi, odličan izbor
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:01   #150
Zvat ćemo ga Njofra.

Ja još uvijek ne mogu prežaliti Ratzingera, jedino je on mogao napraviti ovakav dolazak u Britaniji.

http://www.youtube.com/watch?v=bmc6tR2V1Vc

Mislim da će se video svidjeti Power Locku
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:08   #151
Tri su Pape bila iz Afrike. Iz rimskih kolonija. Pratalijani. Isto kao i ovaj. Eto, ispada da su sva ta četvorica opet Talijani.
TheCNK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:11   #152
Prvi Papa je bio Židov iz Izraela/Palestine...
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:15   #153
Da se maknemo malo od ove dileme jeli Franjo ili Frane, evo nekih činjenica o novom Papi koje je objavio France24

- Bio je jedan od pionira u Katoličkoj crkvi koji se zalagao za prihvaćanje i skidanje anateme sa oboljelih od AIDS-a, u svom je samostanu u Argentini na Veliki Četvrtak 2001-e godine prao i ljubio noge nekolicini oboljelih od AIDS-a; bio je to prvi put uopće da su oboljeli od AIDS-a uključeni u vjerski ritual Rimokatoličke Crkve.

- Argentincima je sinoć poručio da ne troše novac na dolazak u Rim kako bi samo njega posjetili nego da taj novac daruju siromašnima

- Kao 26-godišnjak bio je obolio od teškog oblika upale pluća, uslijedila je infekcija koja je zaprijetila mogućnošću izazivanja sepse. Odstranjeno mu je jedno od dva plućna krila. Već 50 godina dakle živi sa jednim plućnim krilom, što je svojevrsno čudo; prosječni životni vijek nakon odstranjenja plućnog krila nije duži od 30-ak godina.

- Po dolasku na kardinalsku službu u Rim odbio je stanovati u Vatikanu, iznajmio je skromni stan u širem gradskom centru, a na posao u Vatikan godinama već putuje javnim gradskim prijevozom iako je kao kardinal rimske crkve imao pravo na službeni automobil i vozača.

- U nekoliko je navrata vrlo oštro kritizirao svećenike koji su u raznim dijelovima svijeta odbili krstiti djecu majki koje nisu bile udate. Nekima je čak i prijetio izopćenjem iz Crkve.

- Protivnik je da homoseksualni parovi usvajaju djecu, smatra to diskriminacijom prema djeci - ali, navodno, zagovara korištenje kontracepcije, osobito kondoma.

Mislim da smo na pragu velikog pontifikata. Neka ga dragi Bog poživi! Sviđa mi se Papa Franjo!
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:17   #154
meni se čini drag.
santana333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:19   #155
Prvi dojam fantastican,lik osvaja na prvu.
Nakon cijele ceremonije,protokolarni pompozni izlazak na balkon,dolje ti klice puni trg i on ostavi dojam skromnosti i dobrote... e pa svaka cast,Benediktu to nije uspijelo.
Zalaze se za siromasne,oboljelim od AIDS-a je prao noge,isusovac.
Ma zmirim mu na konzervativizam,to se i ocekivalo...puno srece papa Franjo i BTB

Edit:Nisam vidio da je PL vec napisao ovo za AIDS
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:19   #156
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
Oćemo li sad po novoj fonetskoj transkripciji reć' da je Franjo Hollande uputio čestitku Franji iz Vatikana ?
To nije nikakva fonetska transkripcija. To je hrvatska varijanta njegova latinska imena. Vrijedilo je za sve pape prije Franje, vrijedit će i poslije.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:21   #157
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
...

- Protivnik je da homoseksualni parovi usvajaju djecu, smatra to diskriminacijom prema djeci - ali, navodno, zagovara korištenje kontracepcije, osobito kondoma.

Mislim da smo na pragu velikog pontifikata. Neka ga dragi Bog poživi! Sviđa mi se Papa Franjo!
sve napisano je dobro, ali boldano mi se posebno sviđa jer mi se čini da je vrijeme da se na tom polju dogode promjene...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:28   #158
Vec je i Benedikt krenuo sa promjenama u vezi kondoma,mislim da je skroz izvjesno da ce se tu stavovi donekle mijenjat.
Meni se svidja njegovo zalaganje za siromasne i ljude na margini i to prakticno zalaganje.
Preporucio je svojim Argentincima da novce koje bi dali da dodju njega vidjeti u Rim daju sirotinji.
bubi mir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:29   #159
Po meni bi Papa trebao zagovarati apstinenciju. Sve ostalo je bludni grijeh odnosno kršenje šeste Božje zapovijedi. Ovo o kondomima mi se ne sviđa.
TheCNK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 09:31   #160
Quote:
PilotInstruktor kaže: Pogledaj post
Ne. Sve osim književnog jezika je nepismenost. U svakom društvu na svijetu.
Prije svega, svako dobro novom Papi i onima koji ga slijede!!!

Što se tiče "nepismenosti", ušao si u "slijepu ulicu". Nije više ni nepismenost što je nekad bila. Osim slova mora se poznavati još mnogo toga. Osobno mi je simpatična "nepismenost" Dalmatinaca i Hercegovaca koji govore ikavski - čak i oni "nepismeni" s visokom srtučnom spremom i velikim iskustvom!
S obzirom da politika jednostrano određuje što je znanstveno, a što nije, "nepismenost" je kompliment!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.