Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2015., 16:36   #8401
Pozdrav

Moze li mi mozda netko pomoci oko passé composé? Konkretno, imam problem s pronominal verbs. Kada se past participle slaze sa subjektom u rodu i broju, a kada ne.. Mislim, vidim u knjizi iz koje ucim, cak sam i nelose rijesila vjezbe, ali nemam osjecaj da sam s tim na ti. Bi li mozda netko mogao ukratko objasniti ili mozda dati neki dobar link na objasnjenje i mozda neke dobre vjezbe?

Sorry sto koristim engleske izraze. Ucim iz materijala na engleskom pa sam u tom filmu.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 18:20   #8402
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Moze li mi mozda netko pomoci oko passé composé? Konkretno, imam problem s pronominal verbs. Kada se past participle slaze sa subjektom u rodu i broju, a kada ne.. Mislim, vidim u knjizi iz koje ucim, cak sam i nelose rijesila vjezbe, ali nemam osjecaj da sam s tim na ti. Bi li mozda netko mogao ukratko objasniti ili mozda dati neki dobar link na objasnjenje i mozda neke dobre vjezbe?

Sorry sto koristim engleske izraze. Ucim iz materijala na engleskom pa sam u tom filmu.
Ugrubo, pokušaj si pomoći s hrvatskim. Ako se ispred participe passé nalazi zamjenica u akuzativu (hrvatski rečno, a francuski objet direct), moraš slagati u rodu i broju. Ako je u pitanju dativ (fr. objet indirect) nema slaganja.

Pokušavam smisliti neki pametan primjer. Možda će Antilles biti dovitljivija.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 18:51   #8403
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post
Ugrubo, pokušaj si pomoći s hrvatskim. Ako se ispred participe passé nalazi zamjenica u akuzativu (hrvatski rečno, a francuski objet direct), moraš slagati u rodu i broju. Ako je u pitanju dativ (fr. objet indirect) nema slaganja.

Pokušavam smisliti neki pametan primjer. Možda će Antilles biti dovitljivija.
Hvala

Moje razumijevanje je da se uvijek slazu osim:
- ako iza participa ide direct object ili glagol
Npr. Elle s'est coupé les ongles.
- ako imam reciprocal verb i indirect object
Npr. Ils se sont écrit de longues lettres.
Ovdje pamtim i da je grljenje, ljubljenje, vjencavanje direct za razliku od telefoniranja, pisanja.
To su neki primjeri recenica na koje sam naisla pa se po njima vodim. Ne znam je li to pametno.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 22:43   #8404
Položio sam B1 ove godine, i trenutno razmisljam dali da polazem B2. Za B1 sam se pripremao vecinom kod kuce jer nismo radili puno na nastavi. Zanima me, koliko je zahtjevno poloziti B2 pocevsi od sada, a polaze se negdje u drugoj polovici veljace, ako ustrajano radim. Doma bi ucio vokabular i gramatiku, a na satu to usavrsavao, jer s obzirom da nije toliko sati ostalo do veljace-mozda 20ak - nebi bilo sanse da stignem. Sad, dali je realno uopce ocekivati da bi se to moglo poloziti, i na koji nacin je najbolje uciti kada vecinu sam moras?
__________________
Life is not about what you deserve.
Duma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 01:06   #8405
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Hvala

Moje razumijevanje je da se uvijek slazu osim:
- ako iza participa ide direct object ili glagol
Npr. Elle s'est coupé les ongles.
- ako imam reciprocal verb i indirect object
Npr. Ils se sont écrit de longues lettres.
Ovdje pamtim i da je grljenje, ljubljenje, vjencavanje direct za razliku od telefoniranja, pisanja.
To su neki primjeri recenica na koje sam naisla pa se po njima vodim. Ne znam je li to pametno.
ovdje imaš dobra objašnjenja i vježbice. pa odaberi.
http://www.francaisfacile.com/corres...UX+CONCORDANCE

npr.
http://www.francaisfacile.com/exerci...cais-73276.php

pokušaj. ako i dalje ne bude jasno, pitaj.

dobar sajt, ima više jezika, besplatan, vode ga ljudi dobrovoljno.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 01:08   #8406
Hvala ti!
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 01:14   #8407
Quote:
Duma123 kaže: Pogledaj post
Položio sam B1 ove godine, i trenutno razmisljam dali da polazem B2. Za B1 sam se pripremao vecinom kod kuce jer nismo radili puno na nastavi. Zanima me, koliko je zahtjevno poloziti B2 pocevsi od sada, a polaze se negdje u drugoj polovici veljace, ako ustrajano radim. Doma bi ucio vokabular i gramatiku, a na satu to usavrsavao, jer s obzirom da nije toliko sati ostalo do veljace-mozda 20ak - nebi bilo sanse da stignem. Sad, dali je realno uopce ocekivati da bi se to moglo poloziti, i na koji nacin je najbolje uciti kada vecinu sam moras?
sa samo 20-tak sati se ne može s b1 na b2.
ne ide to tako lako. niti na engleskom, a koji je daleko lakši, kamo li na francuskom.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 02:19   #8408
Salut! Je voudrais exercise mon francais mais j-ai oublie beaucoup de choses
Maconddo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 02:21   #8409
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
sa samo 20-tak sati se ne može s b1 na b2.
ne ide to tako lako. niti na engleskom, a koji je daleko lakši, kamo li na francuskom.
secam se, kad sam ucila, da je engleski laksi samo na pocetku, posle francuski postaje laksi jer su sve konstrukcije i narocito speling na isti fazon
Maconddo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 14:47   #8410
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
sa samo 20-tak sati se ne može s b1 na b2.
ne ide to tako lako. niti na engleskom, a koji je daleko lakši, kamo li na francuskom.
Kako ne? Pa upravo sam rekao da sam B1 tako ponovio, glavninu sam ucio doma.
__________________
Life is not about what you deserve.
Duma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 00:16   #8411
Quote:
Maconddo kaže: Pogledaj post
Salut! Je voudrais exercise mon francais mais j-ai oublie beaucoup de choses
on n'exercise pas une langue, on la pratique.
si tu veux pratiquer, il faudrait quand même d'abord réviser un peu.

Quote:
Maconddo kaže: Pogledaj post
secam se, kad sam ucila, da je engleski laksi samo na pocetku, posle francuski postaje laksi jer su sve konstrukcije i narocito speling na isti fazon
da.
za razliku od engleskog spellinga koji je kaotičan, francuski spelling ima pravila. to stoji.

medjutim.
to da su sve konstrukcije (gramatičke, idiomatske, koje ? ) "na isti fazon" pokazuje nepoznavanje jezika. ne samo francuskog, nego generalno. désolée, tako se na ovom pdf-u ne razgovara.


Quote:
Duma123 kaže: Pogledaj post
Kako ne? Pa upravo sam rekao da sam B1 tako ponovio, glavninu sam ucio doma.
sa a1 se može na a2 u 20-tak sati.
ljudi koji se upisuju na a1 su uglavnom taj jezik ili učili u školi, ili sami na internetu, ili su pokupili dosta toga u dodiru sa izvornim govornicima, pa imaju već neko predznanje. tako da brzo odu prema a2. naročito ako jezik uče jer ga vole, a ne zato jer ih posao i firma tjeraju.

medjutim. sa b1 na b2 se u 20 h ne može !
jer b2 pretpostavlja vodjenje konverzacije uz korištenje svih vremena, svih kondicionala, idiomatskih fraza, itd. takodjer pretpostavlja akcente i/li dijalekte. na francuskom npr: franko-kanadski (na engl.: američki i australski engleski).

iz profesionalne radoznalosti: o kakvoj se tu instituciji radi ?
je li to privatna škola jezika, fax, šta konkretno ?

nema šanse da ti meni s 20 h odeš na b2. osim ako je u pitanju drugorazredna privatna škola koja štanca nivoe ovisno o tome koliko platiš.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 10:41   #8412
Ucim u skoli, a polagao bi DELF.
Pa uz tih 20 ak sati u skoli ja bih ucio dodatno sam, svaki dan, vokabular, gramatiku... I to dosta intenzivno. Zasto to nebi bilo moguce, sto se gramatika ne moze nastrebati doma, isto kao vokabular. A na satu bi usavrsavao to.

P.S: Zar se i neki dijalekti moraju znati?
__________________
Life is not about what you deserve.
Duma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 20:38   #8413
Quote:
Duma123 kaže: Pogledaj post
Ucim u skoli, a polagao bi DELF.
Pa uz tih 20 ak sati u skoli ja bih ucio dodatno sam, svaki dan, vokabular, gramatiku... I to dosta intenzivno. Zasto to nebi bilo moguce, sto se gramatika ne moze nastrebati doma, isto kao vokabular. A na satu bi usavrsavao to.

P.S: Zar se i neki dijalekti moraju znati?
tu peux toujours essayer.

pour t'entrainer, ici et ici.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 22:09   #8414
Bok

Treba mi prijevod ove recenice: sleep, dream, wake, attack, create, fight, fuck, win, sleep, dream. Zahvaljujem
Katherine Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 13:38   #8415
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
tu peux toujours essayer.

pour t'entrainer, ici et ici.
Hvala ti
__________________
Life is not about what you deserve.
Duma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 18:14   #8416
Quote:
Katherine Doll kaže: Pogledaj post
Bok

Treba mi prijevod ove recenice: sleep, dream, wake, attack, create, fight, fuck, win, sleep, dream. Zahvaljujem
essaie de traduire par toi-même. et on verra ensuite.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 23:57   #8417
Salut, je voudrais une recommandation pour une bonne école française
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 00:04   #8418
À Zagreb.Merci d'avance. J'ai un problème avec mon tapatalk, et je ne peux pas modifier mon texte.désolé

Poslano sa mog HTC Desire 816 koristeći Tapatalk
__________________
Svijet je lopta šarena..
Hitretz84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 12:11   #8419
Quote:
Katherine Doll kaže: Pogledaj post
Bok

Treba mi prijevod ove recenice: sleep, dream, wake, attack, create, fight, fuck, win, sleep, dream. Zahvaljujem
Ajde molim vas. Treba mi za tetovazu!
Katherine Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2015., 14:18   #8420
Quote:
Katherine Doll kaže: Pogledaj post
Ajde molim vas. Treba mi za tetovazu!
Katarina. Gdje si ti išla u školu?. To nije rečenica ! Za prijevod, pitaj Google-a.
richard5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:58.