Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2006., 00:40   #1
Jaja, uskrsnja ...

kako ih spremate, bojite li ih sami, ako da, cime? cuo sam da ne valja markerima, neki rade temperama, ali sta je najbolje? radite li one tradicionalne u luku sa listovima? premazujete li ih uljem da dobiju na svetlucanju?? za vikend cu probam da uslikam koje "remekdelo" pa cemo davidimo, isto ocekujem i od vas!
st jimmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 03:20   #2
Ovdje gdje sam ja nema boje za jaja i naljepnica - lani obisla milion ducana - nitko nikad cuo za to..

Ja uglavnom kuham jaja u kori od kapule. Izrezem raznorazne slicice, koristim perca, listove, obmotam gumicama i sl.. zatim zavezem u zensku carapu i tako kuham.
Ako ces jaja jesti onda nije dobro koristiti nikakve markere i slicno.

Sjecam se da je moja baka koristila rastopljeni vosak i time sarala po jajima, zatim ih kuhala u kori od kapule i sare bi ostale.. mozes probati i sa vostanim bojama..

Ove godine sam nabavila boje za hranu, bas cu vidjet da li se to moze upotrijebit i za jaja.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:07   #3
Cikla, spinat, safran, borovnice...
Ni ovdje nema boja, pa se sami snalazimo. Moze se kuhati zajedno a moze se i pripremiti obojena tekucina u koju se jaja stave hladnu, ali onda treba dugo cekati da prime boju. Vise budu "pobajcana".
Jako smo pazljivi s jelom istih, safran je otrovan u vecim kolicinama a kako ga treba tona da malo pozuti jaje, sve nam ostane vise na dekorativnoj bazi. Nikako nemoj jesti jaja farbana temperama ili markerima. To je puno kemije. Stavi ih za ukras pa jedi obicna.
I obavezno ih premazi s malo ulj ili speka, to daje onaj lijepi sjaj.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:20   #4
Meni su najljepša ta kuhana s ljuskama luka
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 10:53   #5
Quote:
Ona007 kaže:

Ja uglavnom kuham jaja u kori od kapule. Izrezem raznorazne slicice, koristim perca, listove, obmotam gumicama i sl.. zatim zavezem u zensku carapu i tako kuham.
.
najčešće tako
u luku, cikli, blitvi/špinatu,...

ponekad sa salvetama
razlistaju se pa se gornji sloj umoći u blago stućen bjelanjak i ljepi po jajetu
na kraju se prelakira bezbojnim sprejem
preklani sam našla zgodne, zelene sa malim bubamaricama, baš su mi jajca bila

ta farbana su samo za ukras, ne jedemo ih
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 12:44   #6
Ona007 - boje i naljepnice imas kupit u Lakeland-u.
 
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 13:01   #7
kuham s korom luka; prije toga ih zamotam s lišćem breze i/ili peršina u najlonske čarape pa ostanu lijepe šare.
poslije ih premažem uljem.
crvenkapica33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 17:44   #8
Ljudi pomozite! Sta da napravim kada kuham jaja da ne popucaju? Hvala.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 17:45   #9
Quote:
vemar1 kaže:
Ljudi pomozite! Sta da napravim kada kuham jaja da ne popucaju? Hvala.
Dobro posoli vodu
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 17:58   #10
Quote:
spy kaže:
Dobro posoli vodu
I nali octa pa se neće razmljackat po vodi, ona puknuta uvijek možeš iskoristit za salatu.

On topic.

Crni čaj (tamno tamno smeđe ispadne).

To sa reljefom biljaka meni nikad ne ispadne dobro.

Mi prije Uskrsa (mjesec dana) sva jaja koja jedemo za doručak ispuhujemo tako da isbušimo rupe manju na šiljastom kraju i veću na tupom, onda uz upotrebu pluća istisnemo sadržaj jaja i ostaje cjela ljuska koju isperem u toploj vodi. Po takvima klinci šaraju sa flomićima, vodenim bojama, ljepe komadiće ukrasa... Onda se kroz rupe na ljusci provuće uzica pa se sve skupa objesi na buket od prpupalih grana.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 18:15   #11
Quote:
crvenkapica33 kaže:
kuham s korom luka; prije toga ih zamotam s lišćem breze i/ili peršina u najlonske čarape pa ostanu lijepe šare.
poslije ih premažem uljem.
jako lijepe šare daju divlji pelin i ambrozija
imaj lijepo nazubljene, malo mesnate i lagano dlakave listove i žilice im dodatno jaje obojaju žuto/zeleno
ne ostane samo svjetla površina di je bio list

zgodna su iz kućne radinosti i jaja kad se utrackaju u kakvo ljepilo i onda uvaljaju u sjemenke, savršeno će poslužit ptičja hrana


da ne bi pucala jaja treba ih izvaditi par sati ranije iz frižidera, ne ih stavljat odmah hladna kuhati
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 20:39   #12
ma di ću sad partizanku nabavit?!?!?!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 01:21   #13
pa kuhamo jaja u ljuskama luka ( ljubičasti i smeđi) a za ostalo kupimo boje, isto stavimo neke listiće pa u čarapu. Obavezno premažemo špekom
dobardan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 09:46   #14
Quote:
d@d@ kaže:
Mi prije Uskrsa (mjesec dana) sva jaja koja jedemo za doručak ispuhujemo tako da isbušimo rupe manju na šiljastom kraju i veću na tupom, onda uz upotrebu pluća istisnemo sadržaj jaja i ostaje cjela ljuska koju isperem u toploj vodi.

Nakon mase neuspjelih pokušaja , napomenula bih da je jaja prije bušenja i ispuhivanja potrebno dobro dobro promućkati. U protivnom, teško ide čak i puhačima stakla i profi trubačima
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 13:35   #15
Quote:
Lapulapu kaže:
Nakon mase neuspjelih pokušaja , napomenula bih da je jaja prije bušenja i ispuhivanja potrebno dobro dobro promućkati. U protivnom, teško ide čak i puhačima stakla i profi trubačima

Ja ne bih ustima dodirivala nekuhano jaje niti pod razno..a ruke poslije dodirivanja dobro oprat.. ( savjet svjetske zdravstvene org!) ne samo zbog pticje gripe nego zbog npr salmonele, dizanterije i raznih drugih oboljenja..
http://www.who.int/csr/disease/avian...2005_11_03/en/
Znama npr osobu u HR koja je nakon konzumiranja svjezih jaja zavrsila u bolnici i skoro umrla od trovanja.

Obicaji su obicaji ali nekad su obicaji stetni po zdravlje.
U Bugarskoj npr u proljece imaju festival kad mazu djecu po licu kokosijom krvi i mazu kucna vrata krvlju
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 13:37   #16
ma da

mi još isprobavamo metodom 'prstom vprkno' dal ima svježe jaje na putu
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 13:44   #17
khm

na temu,
a) majka skuplja lupinke od luka
b) na uskrs smo ionak kod njih na rucku
c) mi ne farbamo jajca
d) ukrademo starcima 10 komada pofarbanih
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 21:28   #18
Quote:
d@d@ kaže:
..............................Onda se kroz rupe na ljusci provuće uzica pa se sve skupa objesi na buket od prpupalih grana.
ovo se dosta radi u Dalmaciji i prodaje kao dekoracija za Uskrs.
 
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 23:00   #19
Quote:
Lapulapu kaže:
Nakon mase neuspjelih pokušaja , napomenula bih da je jaja prije bušenja i ispuhivanja potrebno dobro dobro promućkati. U protivnom, teško ide čak i puhačima stakla i profi trubačima
Ne treba mučkat, tanja pletaća igla probuši opnu između bjelanjka i žutanjka. A na tupom dijelu napraviš malo veću rupicu 3x3 mm i imaš problem samo pred kraj, a to možeš i sa čačkalicom pomoć.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2006., 23:49   #20
ja sam dok sam živjela sa starcima jajca kuhala u lupinama od luka. prije toga sam uz pomoć najlonke i listova travki, djeteline, radiča i sl. slagala lijepe likove i uvijek je ispalo baš fora i lijepo.
kako sada nemam dvorišta nemam ni travke nit ičega. ima ko kakvu ideju što da upotrijebim umjesto travke? papir se otopi jelda? najlon, da probam izrezati lik iz najlona? alufolije?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.