Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2010., 17:46   #1
Vulgarni latinski i talijanski jezik

Lijep pozdrav
Dali možda netko zna kakve su veze između vulgarnog latinskog i talijanskog, odnosno koliko vulgarnog latinskog je da tako kažem ostalo u talijanskom?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 19:20   #2
Pa, vulgarni latinski, tj. latinski kakav su stari Rimljani stvarno govorili je izravni predak svih romanskih jezika, jer je on bio drukčiji od klasičnog, kojeg se uči u školama.
Koliko je blizu talijanskom, pa, ovisi...Mislim da je talijanski jedan od jezika koji su ostali "najbliže" v. latinskom, a rumunjski i francuski su otišli najdalje. Negdje sam vidio tablicu u kojoj su ti jezici podjeljeni po "udaljenosti" od latinskog, ali mislim da takva podjela baš i nema smisla.
U svakom romanskom jeziku ima latinskog, u nekim aspektima više, u nekima manje. Npr. kad slušaš portugalski teško da bi itko povezao da je proizašao iz latinskog.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 07:43   #3
Ne samo to, u engleskom imaš gomilu riječi latinskog podrijetla. Zasluga Vilima Osvajača, koji je u 11. stoljeću pokorio Britaniju i uveo francuski kao službeni jezik.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 12:28   #4
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav
Dali možda netko zna kakve su veze između vulgarnog latinskog i talijanskog, odnosno koliko vulgarnog latinskog je da tako kažem ostalo u talijanskom?
Nije li to malo preopšrno pitanje? I što te zapravo zanima, fonologija, morfologija, leksik? Za početak, ako razumiješ talijanski, članak na wikipediji nije loš. Moglo bi se još toga dodati, no za početak će i ovo biti dovoljno (link).
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 13:06   #5
Quote:
zec gadiš mi se kaže: Pogledaj post
Nije li to malo preopšrno pitanje? I što te zapravo zanima, fonologija, morfologija, leksik? Za početak, ako razumiješ talijanski, članak na wikipediji nije loš. Moglo bi se još toga dodati, no za početak će i ovo biti dovoljno (link).
Na žalost ne znam talijanski, konkretno me zanima koliko da tako kažem riječi se očuvalo u talijanskom iz vul. latinskog, i koliko su slične fonologije obiju jezika.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 15:43   #6
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Na žalost ne znam talijanski, konkretno me zanima koliko da tako kažem riječi se očuvalo u talijanskom iz vul. latinskog, i koliko su slične fonologije obiju jezika.
Vulgarni latinski je općenit naziv za svaki latinski različit od službenog latinskog. To znači da su se razvijali različiti vulgarni latinski govori ovisno o području jer je svak kome je latinski bio nametnut u doba Rimskog carstva tom latinskom davao neku svoju lokalnu specifičnost. Tako su i u Italiji i van nje nastajale razne vulgarno-latinske varijante tako što su latinski prihvaćali ne-Latini. A ako uzmeš u obzir da su stari Latini živili na malom području u današnjoj srednjoj Italiji (Rim) onda je jasno da je širenje latinskog i u Italiji značilo nastajanje vulgarno-latinskih varijanti. Tim više što je službeni latinski u doba carstva bio standardiziran "dogovorom", a ne kao originalni govor starih Latina. Pa je time i govor samih Latina mogao biti "vulgarno-latinski" u odnosu na standard. U svakom slučaju vulgarno-latinske varijante nastaju i u Italiji i u provincijama pa i kod nas (u Istri i u Bosni su pronađeni nelatinski znakovi na vulgarno-latinskim zapisima, vjerojatno za glasove koje su imali domoroci a nisu imali Latini) do kraja Antike, iz čega se dalje razvijaju različiti romanski jezici. Za talijanski se kaže da je najmanje odmakao od talijanskih vulgarno-latinskih varijanti, a ne od nekog općeg vulgarno-latinskog jer takav ni ne postoji. Pojednostavljeno, od romanskih jezika talijanski je najbliži pra-ocu - latinskom.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 15:57   #7
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Na žalost ne znam talijanski, konkretno me zanima koliko da tako kažem riječi se očuvalo u talijanskom iz vul. latinskog, i koliko su slične fonologije obiju jezika.
Ako te stvarno zanima, imaš knjigu Vulgarni latinitet, Pavao Tekavčić.
Naći ćeš hrpu informacija, a na kraju imaš i pregled tekstova.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 18:11   #8
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Ako te stvarno zanima, imaš knjigu Vulgarni latinitet, Pavao Tekavčić.
Naći ćeš hrpu informacija, a na kraju imaš i pregled tekstova.
Puno ti hvala
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.