Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2020., 12:39   #1
Kako je moguće da su postojali grčki (i rimski) bogovi?

Mislim, nisu valjda ljudi toliko glupi da će im sad netko ispričati priču i oni će povjerovati. Pogotovo ako znamo da postoji Jahve koji se jedini objavljivao od kad je svijeta i vijeka... ta nije se mogao zeus objaviti kad on niti ne postoji.

Znači nema jednostavno smisla da je ikad itko vjerovao u ikakve druge bogove osim Jahve jedinoga. Nikako mi to ne ulazi u glavu. Pa nisu ljudi tolike budaletine? I da jesu budaletine opet nije jasno (nemoguće je da nisu) kako to da nisu čuli nikad za Jahvu, ako od prvih ljudi svi znaju i s koljena na koljeno prebacuju priču o jednom jedinom bogu Jahvi.

Dakle, čak i u najzabačenijem dijelu Afrike ili Australije bi ljudi trebali znati za Jahvu. Vjerovati isključivo u jednog jedinog boga, nikakve životinje, politeizmi i razne slične pričice.

Znači zašto bi netko od prave vjere se prebacio na krivu!?!?!?


Ma čak da se prava vjera nekako i izgubila, opet nema šanse da bi ljudi samo tako izmislili i toliko onda kasnije vjerovali u te svoje krive vjere, pa valjda je i u ono vrijeme bilo ljudi koji su kritički gledali na to, i u raspravama s takvim ljudima ti vjernici (točnije krivovjernici) bi valjda ubrzo shvatili koliko su u krivu i koliko politeizmi i animizmi nemaju smisla te bi ih ovi kritičari uvjerili da ti izmišljeni nisu pravi bogovi nego da jednostavno kao i oni kažu, ne znamo zasad ništa o bogu, raspitat ćemo se kod drugih. Tako bi se kasnije raspitali i saznali o pravom Bogu - Jahvi i opet se vratili na pravi put.

Mislim ono, ako igdje bolje pristaje ona izreka NIĐE MOZGA onda je to tu.
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 12:49   #2
Kad autor otvori temu na način na koji si je ti otvorio (a nije jedina takva), razradi je kako si je ti razradio kroz argumente i osobna promišljanja kako ti to činiš... onda se u potpunosti slažem s ovom tvojom izjavom.



Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Mislim ono, ako igdje bolje pristaje ona izreka NIĐE MOZGA onda je to tu.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 13:01   #3
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Kad autor otvori temu na način na koji si je ti otvorio (a nije jedina takva), razradi je kako si je ti razradio kroz argumente i osobna promišljanja kako ti to činiš... onda se u potpunosti slažem s ovom tvojom izjavom.
Nek si ti sve lijepo argumentirao
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 14:08   #4
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Nek si ti sve lijepo argumentirao
Pa to bi prije svega trebala biti dužnost onoga koji otvara temu. Znači da sukladno svojim preferencijama postavi određenu problematiku, jasno iznese svoj stav, pozove se možda na neke autoritete, ukaže na moguće slične rasprave s nekog drugog aspekta (kulturološkog, filozofskog...) i na taj način inspirira i pozove sugovornike na raspravu. Kako neistomišljenike, tako i one koji se slažu sa iznesenim, ali možda i one neutralne koji su voljni "na glas razmišljati".

Jel ti sad jasnije? Mislim da sam bio dovoljno jasan i zdravorazuman. Često koristiš te termine, pa ih evo primjeni kod otvaranja tema.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 14:14   #5
Nije poanta jel vjeruješ i Jahvea ili grčke bogove, nego jel Bog živi ovdje s nama u ovom svijetu ili je On u nekom tamo dalekom, teško dohvatljivom onostranom svijetu..
Grčki bogovi su na olimpu, slavenski su u oblacima i u šumi, a indijski su na raznim planetama u ovom svemiru, dakle oni su oni tu i isprepleteni su s nama.

Monoteistički Bog kojeg su izmislili egipćani pa preuzeli židovi je u svijetu u kojeg ne možeš doći pješice, nego te Bog tamo mora prvo pustiti.

Svaka religija odgovara genetskom kodu određenog naroda ili rase i ako netko preuzme za sebe neprirodnu duhovnost, propast će i kliznuti u ateizam i materijalizam
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 18:44   #6
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Pa to bi prije svega trebala biti dužnost onoga koji otvara temu. Znači da sukladno svojim preferencijama postavi određenu problematiku, jasno iznese svoj stav, pozove se možda na neke autoritete, ukaže na moguće slične rasprave s nekog drugog aspekta (kulturološkog, filozofskog...) i na taj način inspirira i pozove sugovornike na raspravu. Kako neistomišljenike, tako i one koji se slažu sa iznesenim, ali možda i one neutralne koji su voljni "na glas razmišljati".

Jel ti sad jasnije? Mislim da sam bio dovoljno jasan i zdravorazuman. Često koristiš te termine, pa ih evo primjeni kod otvaranja tema.
Ti imaš neke predrasude, očito. Ja sam postavio pitanje. Ono je u samom naslovu teme. Dao sam puno argumenata zašto nema smisla da je to moguće.
Ali ljudi se ni ne sjete razmišljati na taj način. Pa evo, ovom temom i pitanjima sam ih potaknuo da razmišljaju na taj način. Očekujem da kreće umna vratolomija - po običaju, jer da je vjera izmišljena ne dolazi u obzir - vjera je temelj, a onda se istina oblikuje da se slaže s njom. Upravo to očekujem da će vjernici dati odgovore izvodeći razne umne vratolomije, naći će razlog zašto je takva glupost moguća.

A pravi odgvor mogu i ja dati, samo to će razumjeti oni koji to već razumiju, a oni koji trebaju doći do toga neće. Zato ne vrijedi da ja to napišem nego da oni sami dođu do toga. (Uvijek ima 0.xxx promila onih koji su na granici) Ali eto napisat ću tebi za volju.

Ako pretpostavimo da je Kršćanstvo potpuno jednakovrijedna pričica kao i pričice svih drugih religija onda je sasvim jasno zašto su postojali rimski i grčki bogovi. Zato što je težnja za religijom i osjećaji vezani za religiju čovječje svojstvo. Nešto što je urođeno, ljudi traže i čeznu za tako nečim. Pa ako nemaju nikakvu religiju, oni će ju naći ili izmisliti. Kroz povijest postoji upravo i razvoj, kako se čovječanstvo razvija, tako prelazimo s animizama na politeizme, pa s politeizama na monoteizme.. no taj prelazak naravno nije da ljudi promjene mišljenje - to je skoro nemoguće - nego stari ljudi umru pa s njima umru i ta glupa zatucana razmišljanja - mišljena novih generacija su ona koja omogućuju globalnu promjenu. Dakle, upravo postojanje rimskih i grčkih bogova, kao raznih drugih religijskih vjerovanja kod raznih plemena - dokaz su da je krščanstvo velika glupost po pitanju shvaćanja svijeta. Po pitanju mentalne štake za jadnika koji ne može bez vjere je u top 3 izmišljotine.
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 19:50   #7
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Kad autor otvori temu na način na koji si je ti otvorio (a nije jedina takva), razradi je kako si je ti razradio kroz argumente i osobna promišljanja kako ti to činiš... onda se u potpunosti slažem s ovom tvojom izjavom.

Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Mislim ono, ako igdje bolje pristaje ona izreka NIĐE MOZGA onda je to tu.


Neki ovdje nikako doći do odgovora od kuda tolika žudnja čovjeka za Bogom
Hrwoye is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 20:05   #8
Tema bi po pitanju trebala biti vezana uz grčke bogove, a uvodni post ih nigdje ne spominje, već govori o Jahvi. Malo sam zbunjen. No dobro, kako je moguće da su postojali grčki bogovi? Odgovor je vrlo jednostavan. Postojali su kao ideja u glavama starih Grka, baš kao što danas jedan Bog postoji u glavama vjernika raznih monoteističkih religija. Kako se jedna takva ideja mogla nastaniti u glavama svih ljudi koji su činili grčko društvo? E, to je već puno teže za odgovoriti. Međutim, svima nam je nekako najlakše zaključiti da se jedna takva mitologija razvijala spontano, kroz dugi niz godina, paralelno sa razvojem, ali ponekad i nazadovanjem društva.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 20:20   #9
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Ti imaš neke predrasude, očito. Ja sam postavio pitanje. Ono je u samom naslovu teme. Dao sam puno argumenata zašto nema smisla da je to moguće.
Ali ljudi se ni ne sjete razmišljati na taj način. Pa evo, ovom temom i pitanjima sam ih potaknuo da razmišljaju na taj način. Očekujem da kreće umna vratolomija - po običaju, jer da je vjera izmišljena ne dolazi u obzir - vjera je temelj, a onda se istina oblikuje da se slaže s njom. Upravo to očekujem da će vjernici dati odgovore izvodeći razne umne vratolomije, naći će razlog zašto je takva glupost moguća.

A pravi odgvor mogu i ja dati, samo to će razumjeti oni koji to već razumiju, a oni koji trebaju doći do toga neće. Zato ne vrijedi da ja to napišem nego da oni sami dođu do toga. (Uvijek ima 0.xxx promila onih koji su na granici) Ali eto napisat ću tebi za volju.

Ako pretpostavimo da je Kršćanstvo potpuno jednakovrijedna pričica kao i pričice svih drugih religija onda je sasvim jasno zašto su postojali rimski i grčki bogovi. Zato što je težnja za religijom i osjećaji vezani za religiju čovječje svojstvo. Nešto što je urođeno, ljudi traže i čeznu za tako nečim. Pa ako nemaju nikakvu religiju, oni će ju naći ili izmisliti. Kroz povijest postoji upravo i razvoj, kako se čovječanstvo razvija, tako prelazimo s animizama na politeizme, pa s politeizama na monoteizme.. no taj prelazak naravno nije da ljudi promjene mišljenje - to je skoro nemoguće - nego stari ljudi umru pa s njima umru i ta glupa zatucana razmišljanja - mišljena novih generacija su ona koja omogućuju globalnu promjenu. Dakle, upravo postojanje rimskih i grčkih bogova, kao raznih drugih religijskih vjerovanja kod raznih plemena - dokaz su da je krščanstvo velika glupost po pitanju shvaćanja svijeta. Po pitanju mentalne štake za jadnika koji ne može bez vjere je u top 3 izmišljotine.
Da li si siguran kako možeš ignorirati postojanje ovog božanstva...



... ili ovog... barem što se tiče onih koji su u dometu...



Mamon ili Cezar... prepoznaju li ih nove generacije (i kad im diktiraju sudbinu)? Da li je postojanje sadašnjih "bogova" dokaz da je kršćanstvo velika glupost ?

Sad još jednom razmisli o mentalnim štakama i jadnicima koji "ne mogu bez vjere"...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2020., 21:27   #10
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Mislim, nisu valjda ljudi toliko glupi da će im sad netko ispričati priču i oni će povjerovati. Pogotovo ako znamo da postoji Jahve koji se jedini objavljivao od kad je svijeta i vijeka... ta nije se mogao zeus objaviti kad on niti ne postoji.

Znači nema jednostavno smisla da je ikad itko vjerovao u ikakve druge bogove osim Jahve jedinoga. Nikako mi to ne ulazi u glavu. Pa nisu ljudi tolike budaletine? I da jesu budaletine opet nije jasno (nemoguće je da nisu) kako to da nisu čuli nikad za Jahvu, ako od prvih ljudi svi znaju i s koljena na koljeno prebacuju priču o jednom jedinom bogu Jahvi.

Dakle, čak i u najzabačenijem dijelu Afrike ili Australije bi ljudi trebali znati za Jahvu. Vjerovati isključivo u jednog jedinog boga, nikakve životinje, politeizmi i razne slične pričice.

Znači zašto bi netko od prave vjere se prebacio na krivu!?!?!?


Ma čak da se prava vjera nekako i izgubila, opet nema šanse da bi ljudi samo tako izmislili i toliko onda kasnije vjerovali u te svoje krive vjere, pa valjda je i u ono vrijeme bilo ljudi koji su kritički gledali na to, i u raspravama s takvim ljudima ti vjernici (točnije krivovjernici) bi valjda ubrzo shvatili koliko su u krivu i koliko politeizmi i animizmi nemaju smisla te bi ih ovi kritičari uvjerili da ti izmišljeni nisu pravi bogovi nego da jednostavno kao i oni kažu, ne znamo zasad ništa o bogu, raspitat ćemo se kod drugih. Tako bi se kasnije raspitali i saznali o pravom Bogu - Jahvi i opet se vratili na pravi put.

Mislim ono, ako igdje bolje pristaje ona izreka NIĐE MOZGA onda je to tu.
Koji je tvoj problem vezano za mitologiju? Sve znas?
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 09:30   #11
Dakle, vidim nema niti jednog odgovora koji iz pozicije nekog vjernika to objašnjava. Poglavito mislim na kršćanstvo jer za kršćanstvo znam kako su stvari postavljene. Bio Jahve od početka. Adam i Eva su znali za njega pa i daljnje generacije. Abraham, Mojsije i ostali, svi su znali za njega. Stanovništvo od Adama i Eve i oko njih pa nasljedstvom generacija je čulo za Jahvu, prenošen je s koljena na koljeno i po toj logici nitko nije moglo vjerovati u niti u jednog drugog boga. Boga u smislu tvorca svijeta.

Dakle, teza je - ako je to tako bilo kako je objašnjeno u Bibliji, kako je onda uopće moguće da su nastale i postojale druge (ali POTPUNO različite) religije? Grčka i rimska božanstva su samo primjer, i iz uvodnog posta je sasvim jasno da ne treba uopće analizirati kakva su to grčka i rimska božanstva, svi znamo o njima dovoljno da znamo koliko mnogo se razlikuju od kršćanske religije.

Nekima očito treba crtati poantu. Ne bi me čudilo niti da sada nekima nije jasno.
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 09:33   #12
Quote:
Vidoslav kaže: Pogledaj post
Koji je tvoj problem vezano za mitologiju? Sve znas?
Nadam se da vrlo dobro znaš da je sadašnja mitologija negdašnja religija u punom smislu riječi koje to imaju današnje religije. Za 1000 godina će se kršćanstvo možda zvati mitologijom.
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 10:19   #13
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Dakle, vidim nema niti jednog odgovora koji iz pozicije nekog vjernika to objašnjava. Poglavito mislim na kršćanstvo jer za kršćanstvo znam kako su stvari postavljene. Bio Jahve od početka. Adam i Eva su znali za njega pa i daljnje generacije. Abraham, Mojsije i ostali, svi su znali za njega. Stanovništvo od Adama i Eve i oko njih pa nasljedstvom generacija je čulo za Jahvu, prenošen je s koljena na koljeno i po toj logici nitko nije moglo vjerovati u niti u jednog drugog boga. Boga u smislu tvorca svijeta.

Dakle, teza je - ako je to tako bilo kako je objašnjeno u Bibliji, kako je onda uopće moguće da su nastale i postojale druge (ali POTPUNO različite) religije? Grčka i rimska božanstva su samo primjer, i iz uvodnog posta je sasvim jasno da ne treba uopće analizirati kakva su to grčka i rimska božanstva, svi znamo o njima dovoljno da znamo koliko mnogo se razlikuju od kršćanske religije.

Nekima očito treba crtati poantu. Ne bi me čudilo niti da sada nekima nije jasno.
Joj pa to je jednostavno. Noini potomci su htjeli biti poput Boga pa su si sagradili kulu babilonsku stremeći za nebesima. To je Bogu išlo malčice na jetru pa im je zauzvrat smutio možđane s posebnim osvrtom na centar za memoriju i jezik. Pa nisu znali tko su i što su niti odakle dolaze niti su više mogli međusobno komunicirati nego je svaki imao svoj jezik. Dalje su sve tehnikalije. Netko si je Boga supstituirao ovim a netko onim.

Quote:
Jahve se spusti da vidi grad i toranj što su ga gradili sinovi čovječji. Jahve reče: »Zbilja su jedan narod, s jednim jezikom za sve! Ovo je tek početak njihovih nastojanja. Sad im ništa neće biti neostvarivo što god naume izvesti. Hajde da siđemo i jezik im pobrkamo, da jedan drugome govora ne razumije.« Tako ih Jahve rasu odande po svoj zemlji te ne sazidaše grada. Stoga mu je ime Babel, jer je ondje Jahve pobrkao govor svima u onom kraju i odande ih je Jahve raspršio po svoj zemlji.
Sretan?
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 11:20   #14
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Dakle, teza je - ako je to tako bilo kako je objašnjeno u Bibliji,
Misliš po istoj onoj Bibliji koja u nekim dijelovima ima više henoteističku perspektivu i koja kao takva ponekad nema nikakvih problema sa time da osim Jahvea postoje i drugi bogovi?
I koja ponekad itekako spominje da su postojali drugi narodi koji su štovali druge bogove?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 11:38   #15
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post

Quote:
Jahve se spusti da vidi grad i toranj što su ga gradili sinovi čovječji. Jahve reče: »Zbilja su jedan narod, s jednim jezikom za sve! Ovo je tek početak njihovih nastojanja. Sad im ništa neće biti neostvarivo što god naume izvesti. Hajde da siđemo i jezik im pobrkamo, da jedan drugome govora ne razumije.« Tako ih Jahve rasu odande po svoj zemlji te ne sazidaše grada. Stoga mu je ime Babel, jer je ondje Jahve pobrkao govor svima u onom kraju i odande ih je Jahve raspršio po svoj zemlji.

Sretan?
Čak je vidljivo ovdje ,kao i na nekim drugim mjestima u Bibliji ,da se Bog objavljuje kao Bog u nekakvoj uniji jedinstva ?
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 11:39   #16
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Mamon ili Cezar... prepoznaju li ih nove generacije (i kad im diktiraju sudbinu)?
Jedino ako re-definiraš pojam "bogovi" tako da to postane nešto općenito i apstraktno tipa "ono čemu dajemo najviše pažnje".

U tom slučaju tu bi definitivno dodao i Tehnologiju, neki čak vjeruju da će im 'ona' dati vječni život.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 11:50   #17
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Jedino ako re-definiraš pojam "bogovi" tako da to postane nešto općenito i apstraktno tipa "ono čemu dajemo najviše pažnje".

U tom slučaju tu bi definitivno dodao i Tehnologiju, neki čak vjeruju da će im 'ona' dati vječni život.
Shvaćanje Božanskog od animizma nadalje i jest u smjeru općenitosti i apstrakcije... iako se "konkretizacija" nekad vraća na vrlo neobičan način.

The Enchantments of Mammon by Eugene McCarraher review
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 12:48   #18
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Nadam se da vrlo dobro znaš da je sadašnja mitologija negdašnja religija u punom smislu riječi koje to imaju današnje religije. Za 1000 godina će se kršćanstvo možda zvati mitologijom.
Ima li svrhe da ponavljam kako sve znas?
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 13:13   #19
Ima tu puno gluposti.
I ne zajebavajte se sa bogovima.
Evo u martu ste mogli svaku večer lijepo vidjeti Veneru/Afroditu/Hathor na zapadu.
Tako da ona čeka na vas, treba samo podignut glavu sa zemlje i pogledati.
Inače, nije uopće tako umilna kao što izgleda.
Christian Rosenkreutz ju je uspio vidjeti na spavanju, što ga je je poslije dosta koštalo.
A da ne govorim kakva je u stvari Hathor, koja je naviše guštala u ulici lavice Sekhmet.
Ta bi poklala sve ljude da je na kraju Ra nije zaustavio kada je vidio kako u stvari uopće nije normalna...
Čuvajte se bogova i božica, a najviše Božica plodnosti i ljubavi...
Ne zajebavajte se tako s njima.
zubatach is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2020., 13:19   #20
Arhitipovi su zivlji od fizickoga zivota.
Taj svijet je na vrhu piramide i tu ako se izmjene stvari onda i na dnu se mjenjaju
Vidoslav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.