Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2011., 09:34   #61
kako prepoznati infarkt?

Evo, čitam neki članak 10 simptoma srčanog udara i ja ih imam 7.
Dakle: 1. tjeskoba (da, ali ionako imam panični poremećaj)
2. neugoda u prsima (događa se često)
3. umor (kronično sam umorna)
4. mučnina (mučnine se javljaju cijeli život uz svaki stresni događaj)
5. brz i nepravilan puls i nedostatak zraka (završavala sam na hitnoj zbog toga)
6. znojenje (s obzirom da imam napade panike, oblije me hladan znoj malo češće)
7. slabost (ide zajedno s mučninom)

Pa jesu li ovi simptomi malo uopćeni, ili sam ja stvarno idealni kandidat za infarkt?
Neocortex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 18:01   #62
Smile

Quote:
Neocortex kaže: Pogledaj post
Evo, čitam neki članak 10 simptoma srčanog udara i ja ih imam 7.
Dakle: 1. tjeskoba (da, ali ionako imam panični poremećaj)
2. neugoda u prsima (događa se često)
3. umor (kronično sam umorna)
4. mučnina (mučnine se javljaju cijeli život uz svaki stresni događaj)
5. brz i nepravilan puls i nedostatak zraka (završavala sam na hitnoj zbog toga)
6. znojenje (s obzirom da imam napade panike, oblije me hladan znoj malo češće)
7. slabost (ide zajedno s mučninom)

Pa jesu li ovi simptomi malo uopćeni, ili sam ja stvarno idealni kandidat za infarkt?


Nisi, ti imaš panični poremećaj što može biti uzrok stenokardija tj. bolova u prsima i ovih simptoma koje navodiš. Panični poremećaj kao takav se manifestira raznim vegetativnim simptomima poput znojenja, lupanja srca, straha... Simptomi su relativno uopćeni tj. nisu specifični samo za infarkt miokarda već se mnogi od navedenih mogu javljati i u mnogim drugim stanjima. Svi smo mi kandidati za infarkt jednog dana samo netko manje, netko više. Zna se koji su rizični čimbenici.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 21:42   #63
mene zanima način nastanka infarkta, u onim slučajevima kad razlog nije suženje krvnih žila i slično. konkretno, slučaj kad ga osoba dobije od nekakvog šoka ili jakog stresa?!
sunshine-girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 22:51   #64
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
mene zanima način nastanka infarkta, u onim slučajevima kad razlog nije suženje krvnih žila i slično. konkretno, slučaj kad ga osoba dobije od nekakvog šoka ili jakog stresa?!
Ateroskeroza dovodi do nastanka plakova na koronarkama, ti plakovi znaju biti nestabilni i na njima se formira ugrušak koji začepi krvnu žilu i tako nastaje infarkt najčešće. Ateroskerotski plakovi i bez ugruška već suzuju koronarne krvne žile. Drugi mogući uzroci su: kokain (ima vazokonstriktivni učinak) i može uzrokovat spazam koronarnih krvnih žila (bez ateroskl. promjena!). Dalje, teška anemija dovodi do manjka prijenosa kisika u miokard i tada u naporu ili već kod manjih suženja može doći di infarkta jer zbog same anemije imaš manja kisika u miokardu.
Bolesti krvnih žila srca poput nekih autoimunih vaskulitisa mogu uzrokovati infarkt.
Ukratko, mehanizam nastanka infarkta je uvijek manjak kisika u srčanom mišiću, krv dovode koronarne krvne žile tako da su one glavni faktor, sve se vrti oko koronarki. Teško da će baš sad neka mlada osoba dobiti infarkt od stresa ili "šoka", to su ipak osobe koje već imaju promjene na koronarkama te je stres, tj. jaki "šok" samo okidač da se infarkd dogodi, naime, mehanizam bi mogao biti spazam koronarnih krvnih žila ili ubrzan rad srca uz veliku potrošnju kisika zbog povećanih potreba srčanog mišića koji već promjenjene koronearke ne mogu zadovoljiti. Adrenalin je hormon koji ubrzava rad srca i ima vazokonstriktivni učinak. Ugl. faktori rizika se znaju, promjenjene koronarke (zbog pušenja, dijabetesa, povišenih masnoća) su najbitniji čimbenik. Tu su i neke nasljedne bolesti npr. Fabrijeva bolest. Poremećaji zgrušavanja krvi...
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 16:08   #65
pomoc!!! alternativa za morfij???

u slucaju infarkta miokarda, sta dati umjesto morfija???
eoven is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2011., 19:02   #66
dolantin, fentanyl, tramal...ali to bi trebalo biti samo jedan dio liječenja....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 09:49   #67
Dakle, moji problemi sa srcem...Prvi "incident" se dogodio s čak 11 g. (aritmija, bilo je u pitanju neko preveliko uzbuđenje) Riješilo se injekcijom Normabela i prošlo samo od sebe...Drugi se dogodio sa 17, (tahikardija) tada nije bio dovoljan Normabel, nego završih na betablokatorima, koje tu i tamo i danas uzmem.
Želim napomenuti da je prema dvama kardiolozima, moje srce bilo zdravo, odnosno da sve moje tegobe potječu od pretjerane osjetljivosti.

Trenutno stanje: 24 g., prije par mjeseci me počelo "boljeti" u području srca (više je to neka neugoda, koja se ponekad širi u lijevu ruku) i te su epizode praćene mučninom. Traju najmanje sat vremena. Dosad se dogodilo 3 puta. Prvi prije nekoliko mjeseci, drugi prije nekoliko tjedana, a treći prije tjedan dana. Pod jako velikim sam stresom, to očito i je uzrok ovome, ali mislite li da je ovo zabrinjavajuće?
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 10:42   #68
Pitanje

Jedan poznanik mi je rekao kako osoba koju zadesi infarkt može sama sebi pomoći, do dolaska hitne pa me zanima je li to istina (pitat ću liječnicu kad budem slijedećom prilikom išla kod nje, ali dotad), uputa je ova:

Osoba treba energično i što je češće moguće kašljati, prije svakog kašljanja treba duboko udahnuti, a kašalj mora biti dubok i dugotrajan. Udisaji i kašaljanje se mora ponavljati sve do dolaska hitne. Duboko disanje opskrbljuje pluća kisikom, a kašalj pritišće srce i pomaže normaliziranju ritma srca.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 12:49   #69
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Dakle, moji problemi sa srcem...Prvi "incident" se dogodio s čak 11 g. (aritmija, bilo je u pitanju neko preveliko uzbuđenje) Riješilo se injekcijom Normabela i prošlo samo od sebe...Drugi se dogodio sa 17, (tahikardija) tada nije bio dovoljan Normabel, nego završih na betablokatorima, koje tu i tamo i danas uzmem.
Želim napomenuti da je prema dvama kardiolozima, moje srce bilo zdravo, odnosno da sve moje tegobe potječu od pretjerane osjetljivosti.

Trenutno stanje: 24 g., prije par mjeseci me počelo "boljeti" u području srca (više je to neka neugoda, koja se ponekad širi u lijevu ruku) i te su epizode praćene mučninom. Traju najmanje sat vremena. Dosad se dogodilo 3 puta. Prvi prije nekoliko mjeseci, drugi prije nekoliko tjedana, a treći prije tjedan dana. Pod jako velikim sam stresom, to očito i je uzrok ovome, ali mislite li da je ovo zabrinjavajuće?
Naravno da je zabrinjavajuće čim pišeš o tome. Bol u područiju prsa može dolaziti od srca ali i od mišića i kostiju (muskuloskeletna bol). Muskuloskeletna bol se mjenja prilikom pomicanja tijela, dubokog udisaja i slično a bol kod infarkta je konstantna i nema veze s položajem tijela. Ako ti je srce zdravo kako kardiolozi kažu a pod stresom si, možda imaš nekakve oblike paničnih napadaja, anksiozost i sl. Razgovaraj sa svojim dr., možeš i kod psihijatra na razgovor otići pa po potrebi možda uzeti i neku terapiju.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 13:04   #70
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Naravno da je zabrinjavajuće čim pišeš o tome. Bol u područiju prsa može dolaziti od srca ali i od mišića i kostiju (muskuloskeletna bol). Muskuloskeletna bol se mjenja prilikom pomicanja tijela, dubokog udisaja i slično a bol kod infarkta je konstantna i nema veze s položajem tijela. Ako ti je srce zdravo kako kardiolozi kažu a pod stresom si, možda imaš nekakve oblike paničnih napadaja, anksiozost i sl. Razgovaraj sa svojim dr., možeš i kod psihijatra na razgovor otići pa po potrebi možda uzeti i neku terapiju.
Ova bol kod mene nema veze ni s mijenjanjem položaja, ni s fizičkim naporom, samo tako iz čista mira se javi, a najčešće navečer. Što se zdravlja srca tiče, zadnji put sam na pregledu bila prije 5 g! Ako je tada bilo zdravo, možda sad i nije...
Panični napadaji su nešto s čim godinama živim, ali nisu nikad bili vezani za ove simptome.
Mislim da ću zbog svog mira obaviti kompletan kardiološki pregled. Kad skupim hrabrost.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 14:08   #71
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Ova bol kod mene nema veze ni s mijenjanjem položaja, ni s fizičkim naporom, samo tako iz čista mira se javi, a najčešće navečer. Što se zdravlja srca tiče, zadnji put sam na pregledu bila prije 5 g! Ako je tada bilo zdravo, možda sad i nije...
Panični napadaji su nešto s čim godinama živim, ali nisu nikad bili vezani za ove simptome.
Mislim da ću zbog svog mira obaviti kompletan kardiološki pregled. Kad skupim hrabrost.
Dali se liječiš od paničnih napadaja? Panični poremećaj zahtjeva liječenje i redovite kontrole kod psihijatra. Znam neke primjere kojima je dobro složena terapija uz redovite kontrole jako pomogla. Odi si kod kardiologa, obavi dobar pregled a za panične atake kod psihijatra i bilo bi dobro uzimati propisanu terapiju. Panične se atake mogu prezentirati bolovima u prsima i nedostatkom zraka i raznim drugim vegetativnim simptomima. Uz panične napadaje ne treba "godinama živjeti", oni se mogu uspješno otkloniti i liječiti.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 14:24   #72
Quote:
BlueWhale kaže: Pogledaj post
Dali se liječiš od paničnih napadaja? Panični poremećaj zahtjeva liječenje i redovite kontrole kod psihijatra. Znam neke primjere kojima je dobro složena terapija uz redovite kontrole jako pomogla. Odi si kod kardiologa, obavi dobar pregled a za panične atake kod psihijatra i bilo bi dobro uzimati propisanu terapiju. Panične se atake mogu prezentirati bolovima u prsima i nedostatkom zraka i raznim drugim vegetativnim simptomima. Uz panične napadaje ne treba "godinama živjeti", oni se mogu uspješno otkloniti i liječiti.
Bila sam na više terapija, kod različitih psihijatara. I sad sam na anksioliticima. Imala sam pauzu od 3 godine, kad ih nije bilo, ali zadnjih pola godine opet su tu.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 14:42   #73
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Bila sam na više terapija, kod različitih psihijatara. I sad sam na anksioliticima. Imala sam pauzu od 3 godine, kad ih nije bilo, ali zadnjih pola godine opet su tu.
Ajde dobro, nije lako nekad terapiju pogoditi za svakoga iz prve. Obično se ide s anksioliticima tipa xanax običan ili s produljenim otpuštanjem ili normabel čak nekada, naravno u kombinaciji s antidepresivima. Nadam se da će biti uspjeha i ovaj put.
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 19:54   #74
Zbog neke neobjasnjive epizode sam zavrsila na neurologiji. Nisu nasli bas nista, ali sam obavila nakon toga 59 raznih pretraga. Jedna od njih je bila i PAI. Upravo sam dobila nalaz, a dr idem nakon mora, za jedno 2 tjedna. Cemu sluzi taj PAI, na sto on upucuje? Ako je povisen (a kod mene je), povecan je rizik od infarkta? (to sam nasla negdje na webu)

Zna li netko nesto o tome? Dva tjedna je dugo bit u neznanju, a da mi se to mota po glavi.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 20:43   #75
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
Zbog neke neobjasnjive epizode sam zavrsila na neurologiji. Nisu nasli bas nista, ali sam obavila nakon toga 59 raznih pretraga. Jedna od njih je bila i PAI. Upravo sam dobila nalaz, a dr idem nakon mora, za jedno 2 tjedna. Cemu sluzi taj PAI, na sto on upucuje? Ako je povisen (a kod mene je), povecan je rizik od infarkta? (to sam nasla negdje na webu)

Zna li netko nesto o tome? Dva tjedna je dugo bit u neznanju, a da mi se to mota po glavi.
PAI-1 posredno preko još nekih medijatora inhibira fibrinolizu (razgradnju fibrinskog ugruška), koliko sam malo pročitao, prema nekim studijama bi osobe s povišenim PAI-1 imale povišen rizik za kardiovaskularni incident ali prema nekim studijama i ne. Vjerojatno je važno koliko je povišen i sl. ali mislim da je važnije promatrat pacjenta kao cjelinu, dakle u ovom slučaju su bitni: pretilost, prehrana, pušenje, alkohol, tjelesna aktivnost, masnoće, dijabetes, godine, obiteljska anamneza itd...da bi se moglo ispravnije tumačiti, jedan nalaz ne mora značiti ništa. pozz
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 23:58   #76
Vis ti to, sve to navedeno mi je ok- ne pijem, ne pusim, vjezbam, svi nalazi super, bla bla

Shebat ce me usrana genetika i kaj mi onda sve ovo drugo vrijedi...
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 00:11   #77
Smile

Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
Vis ti to, sve to navedeno mi je ok- ne pijem, ne pusim, vjezbam, svi nalazi super, bla bla

Shebat ce me usrana genetika i kaj mi onda sve ovo drugo vrijedi...
Hehe, ne mora biti nužno tako, navodno povišen PAI-1 povisuje šansu za nekakav kardiovaskularni incident, aterosklerozu i slično što nikako ne znači da se išta od tog i mora 100% dogoditi. Bilo bi dobro nastaviti zdravo živjet i djelovat preventivno kako bi se rizik sveo na najmanju moguću mjeru. To je kao i s pušenjem, ima ljudi koji puše 50 godina i nikad ne dobiju Ca pluća a imaju itekako veću šansu za oboljenje dok neki ne puše pa opet dobiju rak pluća...Razgovaraj sa svojim doktorom (kardiologom ili već tko te vodi) koliko je uopće bitan taj parametar i kako smanjiti rizik. Spomeni i ako je netko u obitelji imao slične bolesti, iako su te to pitali sigurno
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 16:09   #78
što se dogodilo?

Zanima me jedna stvar; što se moglo dogoditi u organizmu (točnije srcu ili krvnim žilama) da zdrava osoba (50.godina) umre u 5 minuta srčanog infarkta. Riječ je bilo o zdravoj osobi, koja nikad nije imala karton u doktora (naravno, samo godišnji cjeloviti pregledi od specijalista koji su uvijek pokazivali vrlo dobre rezultate- ipak, nitko nije savršen). Osoba nikad nije imala bolove u prsima, hranila se veoma zdravo i nemasno, dosta se kretala, šetala, pokušavala biti vrlo smirena u ovim kojekakvim stresnim situacijama, tlak u granicama normale. Doduše bila je pušač i pila jutarnju kavu i eventualno popodnevnu. U obitelji nema srčanih bolesnika nikakve vrste.

Uzrok smrti piše "infarkt miokarda". Dosta o medicini znam i kroz studij sam naučila, ali da je jedan prvi infarkt bio tako poguban mi nije jasno, uz reanimaciju i istovremenu intervenciju liječnika (napad se dogodio odmah ispred medicinske ambulante). Osoba je u tih 5 minuta doživjela po riječima ljudi koji su tu bili: vrlo jaku bol u prsnom košu, hladan znoj "velikih kapljica", otežano disanje, mučninu i na kraju nesvjesticu i pjenicu iz usta.

Da li je moglo doći do prsnuća aorte, pa radi tog nije bilo spasa? Liječnica je samo rekla da je bio srčani infarkt po riječima očevidaca. I to je to.
__________________
Life is a great surprise...
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 21:07   #79
Na žalost je moguće da je prvi fatalni...moj deda je imao jedan, ali pošten...u 5 u jutro...samo se digao iz kreveta i srušio...imao je 54 godine. Moj tata je sa 55 imao prvi blaži, pa sa 59 dva blaža i jedan koji je preživio nakon 1,5 sata reanimacije jer se stalno vraćao i odlazio pa nisu odustajali (i to se desilo na ulazu u bolnicu...sva sreća). Nakon toga je operiran i sada 1,5 god. kasnije je super. Nema tu pravila, ni garancija.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 15:04   #80
Znam, samo uhvati me neka nevjerica kako može biti tako jak i fatalan da sat vremena prije smrti si bio nasmijan, svjež, taman krenuo u novi dan, otišao na posao i... Ali, takav je život, bez puno pitanja i odgovora. A srce je zaista tihi ubojica.
__________________
Life is a great surprise...
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.