Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2011., 21:40   #1
Bušenje dubinskih bunara

Da li itko ima preporuku kome se obratiti za bušenje dubinskih bunara?

Od savjetovanja do finalne izvedbe (testnog uzorka, procjene dubine do vodonosnog sloja, procjene izdašnosti bunara)

Također, ako netko ima iskustva sa koncesijom za navodnjavanje iz bunara, da li može podijeliti savijet kome se treba obratiti za koncesiju, na koliko dugo se koncesija dobija, te koju sve papirologiju treba odraditi prije početka bušenja?
__________________
Kad bi čovik ima 32 oka, ka šta ima 32 zuba, bili onda i oči moga plombirat
Nabiguzoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:38   #2
za koncesiju se moras obratiti hrvatskim vodama. tamo ces dobiti sve informacije. takodjer moras navesti koliko ce ti biti potrosnja vode za povrsinu koju ces navodnjavati. trebas im dati dnevnu, tjednu i godisnju potrosnju vode i sve to napisati u zamolbi. to su barem trazili mene.gle, ako ides na sustav kap na kap, trebas malo vode, ako ides na orosavanje trebas puuuuuno vode. nisi napisao sto ces navodnjavati, koju povrsinu, a najbitnije od svega su ti cijevi koje ces staviti. ne mogu ti dati konkretan podatak jer ne znam nista.

mene je metar busenja sa cijevim -narezane cijevi -kostao 1 500 kuna po duznom metru. ( promjer cijevi u zemlji fi 250, u tu cijev ti ide jos jedna cijev promjera 200. kolicina vode po 1 metru se mjeri od vodenog stupa-razine vode u mirovanju ( izbusis i mjeris dokle je voda) pa do dubine dokle idu cijevi. izracun: dubina od vodenog stupa do kraja cijevi x 3 600 litara / h po jednom metru pa sada racunaj.

ako sam kaj zbrljala pitaj. dala sam ti svoj primjer. kod mene je dubina od vodenog stupa do kraja cijevi 18 metara x 3600 l /h pa sad vidi. javi se sa konkretnim zahtjevom. ovo je tesko.

ne znam odakle tipkas, meni je jedna firma kopala iz virovitice. prije samog kopanja dosao mi je na teren inzenjer, napravio procjene i krenuli smo sa iskapanjem.

nemoj se zaigrati kak sam se zaigrala ja. iskopali smo zdenac, nesto sfulali i kopali ponovo. pumpa je posisala vodu za 3 minute i krepala. povukla pijesak i doslo do cirkusa. a kopala sam 2 zdenca, imam 2 pumpe + treci kiks koji sma morala naravno-platiti

za tocnije podatke trebam:

-povrsinu koju ces navodnjavati
- koji sustav mislis postaviti- kap na kap ili orosavanje
-koju ces kulturu navodnjavati
-struktura tla ( nije isto navodnjavati ilovacu i pijesak)

budi malo konkretniji
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:59   #3
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
za tocnije podatke trebam:

-povrsinu koju ces navodnjavati
- koji sustav mislis postaviti- kap na kap ili orosavanje
-koju ces kulturu navodnjavati
-struktura tla ( nije isto navodnjavati ilovacu i pijesak)

budi malo konkretniji
Površina parcele je 9ha,

Za start ću staviti 1h borovnica.

A dalje ću vidjeti, možda budu šljive a možda sve ode u kukuruze.

U nekoj dalekoj budućnosti možda postavim i orošavanje ali startam sa kap po kap.

Ovo više gledam orjentaciono jer čisto gledam koliko mi mora biti inicijalno ulaganje. Vodovodna voda je na parceli pa se mogu krpat sa vodovodom za start. A kako u okolini nema poviršniskih bunara, barem lokalni seljaci nisu uspjeli ništa iskopati (barem na dubini do 20-30m, a ne znam je li itko išao dublje od toga) onda moram ići na dubinski bunar tj. moram prvo dovesti nekog geodeta da mi kaže da li na parceli uopće mogu ići na dubiniski bunar.

Tlo je pjeskovito, barem na dubini do 30cm, nisam ga sondirao dubini od 60cm tj. radio sam analizu samo poviršniskog sloja. Više da vidim da nije jalovo, a ne da radim kompletnu analizu, naravno da će kultura ovisiti i o tome što će mi zavod za tlo reći.

Za sada sam našao ove

http://geodrill.webs.com/

ali nekako mi web ne uljeva povjerenje, budem ih sutra zovnio na telefon pa da vidim šta oni imaju za reći
__________________
Kad bi čovik ima 32 oka, ka šta ima 32 zuba, bili onda i oči moga plombirat
Nabiguzoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 23:06   #4
a sto ce ti anti frost ( orosavanje) za borovnicu, sljivu, kukuruz ? ja sam digla debeli kredit, podigla sustav za orosavanje i sad ga bacam van jer se pokazao neucinkovitim. dusu dalo za razvoj fuzikladija i ostalih bolestina. kap na kap je zakon. ( moje iskustvo).

seljaci su kopali bunare, da li su doveli nekog tko se kuzi u vode da im napravi testove? bojim se da nisu. da li placas vodu iz vodovoda? da li je ta voda klorirana? da li ces tu vodu koristiti za eventualnu zastitu nasada makar to bio i kukuruz? NE kloriranoj vodi + zastitna sredstva jer ces napraviti cirkus kakav je meni napravio moj radnik a onda boze pomozi.

razmisli o svemu. ulaganja su malo pogolema, ne mozes ulaziti u investicije na slijepo i razmisli o svemu.

sretno!
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 20:56   #5
Hvala na savijetima,

Našao sam kopača bunara. Koji kopa preko 150m.

Dubinski bunari su me zanimali čisto da ocijenim stvarno koliko je zemlja jeftina i ispostavilo se da ipak nije toliko jeftina

Nema straha, ne idem sam i imam stručnjaka za melioraciju, diplomirao je prije nego što su ukinuli taj smijer na argornomskom fakulteru
__________________
Kad bi čovik ima 32 oka, ka šta ima 32 zuba, bili onda i oči moga plombirat
Nabiguzoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 03:24   #6
Quote:
Nabiguzoje kaže: Pogledaj post
Hvala na savijetima,

Našao sam kopača bunara. Koji kopa preko 150m.

Dubinski bunari su me zanimali čisto da ocijenim stvarno koliko je zemlja jeftina i ispostavilo se da ipak nije toliko jeftina

Nema straha, ne idem sam i imam stručnjaka za melioraciju, diplomirao je prije nego što su ukinuli taj smijer na argornomskom fakulteru
Ja se bavim bušenjem...50 e po metru,iskustvo 33g
worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 17:43   #7
worm, cijena je povoljna. ljudi, iskoristite priliku, dobronamjerni savjet.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 01:35   #8
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
worm, cijena je povoljna. ljudi, iskoristite priliku, dobronamjerni savjet.
U Splitu ti ima dosta bušača i rade 180-200 kn m ako pronađu vodu a ako ne pronađu vodu cijena je 100 kn m 4 colne bušotine 6 colne su nešto skuplje
isto je skuplja bušotina preko 200 metara.

Na pijesku ne žele radit jer je to druga tehnologija bušenja
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2011., 13:14   #9
ako nekog zanima bušenje može se javiti i meni,,,,
iskustvo 10 god u reversnom i direktnom bušenju,,,osijek i šira okolica


molim vas bez iznosenja privatnih podataka u postovima.to se odnosi i na brojeve telefona. za razmjenu takvih informacije koristite pp. hvala

Zadnje uređivanje teta-elza : 07.08.2011. at 15:39.
brkson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 14:03   #10
Pozdrav !
U Zadru se pojavili neki tipovi koji uzmu 500 kn za utvrđivanje ima li vode ili ne a onda ne dođu izvodit radove. Navodno utvrde ni to nije sigurno jer tip koji mi je reka za to još nije bušija di su rekli da ima. lijepo molim, bez iznošenja podataka izvođača. hvala
__________________
La vita e bella

Zadnje uređivanje teta-elza : 23.03.2012. at 00:09.
s2r is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 18:50   #11
Quote:
more kaže: Pogledaj post
U Splitu ti ima dosta bušača i rade 180-200 kn m ako pronađu vodu a ako ne pronađu vodu cijena je 100 kn m 4 colne bušotine 6 colne su nešto skuplje
isto je skuplja bušotina preko 200 metara.

Na pijesku ne žele radit jer je to druga tehnologija bušenja
A šta kažeš na ovo ako nenađem vodu neću naplatit ništa....?
worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 23:05   #12
Pozdrav!
Novi sam na forumu i imam jedno pitanje na ovu temu. Zna li itko sa kakvim se ljepilom lijepe pvc odvodne cijevi fi 50 koje se stavljaju u bušene bunare. Čuo sam da ljepilo steže u doticaju sa vodom i da jako dobro brtvi, i dali netko zna na koji način se spajaju te cijevi, dali se koristi postojeća glava sa brtvom ili se griju i i ubadaju jedna u drugu.
Pozdrav svima!
bunar250 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 12:05   #13
PVC CIJEVI
1. morate znati zašto će cijevi služiti ; imate kanalizacijske za odvodnju , imate vodovodne 6, 10 i 16 bara
2.ako će te u bušeni bunar stavljati cijevi postoji opasnost da se rastave jer se one spajaju brtvama ! Cijevi su predviđene za ležeći položaj u kanalima !!Ako ćete ići u bunar kupite alkaten - isto imate od 6 bara , 10 ! Radio sam kao predstavnik udruge na izgradnji 5 vodovoda , šesti sam do njive sagradio sam ! Iz 2 bunara pumpamo hidroforom i alkatenom od 10 bara ! Tu Vam mogu na licu mjesta pomoći ljudi koji rade na uvođenju vodovoda !!
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 23:31   #14
Quote:
hrv999 kaže: Pogledaj post
Bavim se bušenjem bunara,radim s kolegom koji ima firmu i strojeve i sve se radi po PS.Ali,cijena je u skladu s time,svi bi bušili da se to radi za kakvih 100-150 kn po metru,da ima izobilje vode i da je dubina do 10 metara.Ovo zvuči posprdno,ali je naprosto tako.Moja cijena varira od lokacije do lokacije,nemože svugde biti ista,zavisi i od problema koji se pojave u bušotini koji su prouzročeni vrstom stijena koje se buše.Cijena je oko 100 eura plus troškovi transporta,te neki prateći minimalni troškovi.Kad velim oko to znaći da negdje može biti 600 kn po metru,a negde i 800.Materijal je sav originalan bunarski,rade se testovi i dobije se dokumentacija.
Jeli ti tražiš naftu ili vodu.Ti bi isplatija bušilicu na par bušotina.

Da ja moram plačat 100 eura bušotinu tada nebi nikoga zvao nego bi kupija bušilicu i sam izbušija par bušotina.


PS svima najtvrđe stijene u dalmaciji Plava tupina i kvarc se buše brzinom 10-15 m u satu

ti bi na jednoj bušotini htija isplatit mašinu bravo ti.
evo ti i primjer ova bušilica za slavoniju recimo nova košta koliko bi ti tražiš za par rupa
http://www.youtube.com/watch?v=e9QnRqEh0dc
100000 kn bušilica sa setom 100 metara

znači bušilica košta 1000 kn metar a ti bi za 1 metar bušenja htija 750 kn.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 19:51   #15
Thumbs up bušenje bunara

Pozdrav svima.Evo teme za mene.Vidim da je to zanimnjivo i vami.Da bavim se bušenje bunara tu po Dalmaciji do 100M ,promijera 130 i 152mm.Imam tri garniture i cijena se kreće od 200 do 400kn/m.Što ovisi kakvi su zahtijevi narućitelja (promijer,dubina,koji je protok vode u bunaru,transport,struktura tla.). Sve je stvar dogovora.
tonći st is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 12:20   #16
Bok, ukoliko ima netko u ZG tko se bavi bušenjem bunara molim da se javi na preko p.poruka.

Treba nam voda za mali vrt koji je udaljen kojih 200m od kuće i nezgodno nam je voziti vodu do tamo, rašljar je bio našao mjesto gdje ima vode sad bi samo trebalo izbušiti zemlju za bunar a najbolje bi nam pasalo da se napravi pumpa-ako je moguće.

Pa eto ako netko zna i zainteresiran je-možete mi poslati broj u pretinac.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 18:10   #17
Quote:
Libertango kaže: Pogledaj post
Bok, ukoliko ima netko u ZG tko se bavi bušenjem bunara molim da se javi na preko p.poruka.

Treba nam voda za mali vrt koji je udaljen kojih 200m od kuće i nezgodno nam je voziti vodu do tamo, rašljar je bio našao mjesto gdje ima vode sad bi samo trebalo izbušiti zemlju za bunar a najbolje bi nam pasalo da se napravi pumpa-ako je moguće.

Pa eto ako netko zna i zainteresiran je-možete mi poslati broj u pretinac.
Imate jednog čovjeka u Bukovlju , to je bivša općina ministra Jakovine koji ima garnituru na kamionu za bušenje do 20 m i fi 1000 mm !

Moja Vam je preporuka da vidite da li u zoni vaše zemlje ima netko bunar ! Po tom možete vidjeti na kojoj su dubini vode ! Ja sam bušio 4 do 25 m !

Dva bez vode i suhi poput silosa , a bili rašljari !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 22:27   #18
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Imate jednog čovjeka u Bukovlju , to je bivša općina ministra Jakovine koji ima garnituru na kamionu za bušenje do 20 m i fi 1000 mm !

Moja Vam je preporuka da vidite da li u zoni vaše zemlje ima netko bunar ! Po tom možete vidjeti na kojoj su dubini vode ! Ja sam bušio 4 do 25 m !

Dva bez vode i suhi poput silosa , a bili rašljari !
Hvala puno na odgovoru

Al valjda ima i netko bliže tko se bavi s takvim poslovima (iako-nitko mi se još nije javio na pp)...vrt je na livadi na kraju ulice, oko nas ima još par susjeda svoje vrtove i svi oni imaju bunare.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 17:08   #19
Quote:
Libertango kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru

Al valjda ima i netko bliže tko se bavi s takvim poslovima (iako-nitko mi se još nije javio na pp)...vrt je na livadi na kraju ulice, oko nas ima još par susjeda svoje vrtove i svi oni imaju bunare.

Zakaj ne pitaš susjede tko im je radio bunare?

Meni treba netko da mi produbi postojeći bunar, pa molim da se javi na P.P.
Hvala
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2012., 23:00   #20
700 kn metar
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:15.