Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2007., 12:50   #81
evo... nedavno (pred par dana) dobih eosa 400d za rodjendan.... kit objektiv... i mogu reci da sam strasno zadovoljan s obzirom na to da sam do sada imao kompaktnog...

sretniji pa i ne mogu biti....
frenky666 is offline  
Old 13.02.2007., 08:52   #82
Quote:
Catalyst Group kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ovako, uskoro će pasti odluka o kupnji, a u konkurenciji su EOS 400D, te 20/30D. E sad, fakat sam naletio na hrpu dućana i negdje se cijene poprilično razlikuju, pa budući da sam novi na ovoj sekciji foruma, zanima me jel može tko preporučiti neki solidni dućan kod nas (ZG) ili možda čak i vani (makar sumnjam da se isplati ići van...?).

Tnx
kupi kod nas jer u slucaju kvara/garancije/nedostataka imas uvijek priliku doci do tog ducana i ubiti onoga tko ti je fotic prodao, a razlika u cijeni nije bas velika... (cca 50 E)

za canon pogledaj u KSU u Travnom u Mamutici kao i u Kodak centru u maximirskoj kod krizanja sa Bukovackom/Sveticama... mislim da je Maximirska 128
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Old 15.02.2007., 13:25   #83
Ti navedeni ducani su najopremljeniji ili? Inače, ciljam na Cannon, pa me zanima koji je ultimate duchan za njih, da imaju i fotice i objektive i fleshove...
Catalyst Group is offline  
Old 16.02.2007., 11:57   #84
ultimate duchan bi mozda bio Kodak Centar koji je u HR generalni uvoznik Canona a odmah nakon njega i KSU u Travnom...
Obiđi oba.... a ako nemaš vremena onda samo Kodak centar...
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Old 16.02.2007., 13:22   #85
Quote:
MisterNo kaže: Pogledaj post
ultimate duchan bi mozda bio Kodak Centar koji je u HR generalni uvoznik Canona a odmah nakon njega i KSU u Travnom...
Obiđi oba.... a ako nemaš vremena onda samo Kodak centar...
Pa KODAK centar nije bas ultimate duhan! KODAK centar nema KODAK Portra profesional film na primjer...

Stvarno je bolje da kupis izvan HR jer tu je preskup.
__________________
people photographer - no people, no fun!
OlafSiebert is offline  
Old 16.02.2007., 13:52   #86
Da, ali mene interesiran Kenon, ne Kodak...
Catalyst Group is offline  
Old 28.02.2007., 08:44   #87
Nije da stavljam nikakvu reklamu, u konacnici i ja sam presao na Canon radi cinjenice da su objektivi L-klase dostupniji od Olympusovih pro objektiva. No za prosječnog korisnika Olympus E-500 ili sada vec dostupan E-400 ima mnogo kvaliteta. Primjerice po recenzijama na webu Olympus-ovi kit objektivi su puno kvalitetniji od Canon-ovih. Imao sam prilike se uvjeriti u isto sto se tice jeftinije klase objektiva za ova dva proizvodjaca. Sada kada sam stasao u malo jace vode glede i unatoc fotografije i nije mi tesko izdvojiti 12 000 kn za objektiv onda prelazim na Canon jer isti takav kod Olympusa kosta 40 000 kn.
I kao osoba koja doma trenutno ima Olympus E500 i Canon EOS350d, odgovorno tvrdim da u nekim aspektima 500tka dere 350tku na redovitoj bazi.
shoopli is offline  
Old 28.02.2007., 08:55   #88
Quote:
shoopli kaže: Pogledaj post
Nije da stavljam nikakvu reklamu, u konacnici i ja sam presao na Canon radi cinjenice da su objektivi L-klase dostupniji od Olympusovih pro objektiva. No za prosječnog korisnika Olympus E-500 ili sada vec dostupan E-400 ima mnogo kvaliteta. Primjerice po recenzijama na webu Olympus-ovi kit objektivi su puno kvalitetniji od Canon-ovih. Imao sam prilike se uvjeriti u isto sto se tice jeftinije klase objektiva za ova dva proizvodjaca. Sada kada sam stasao u malo jace vode glede i unatoc fotografije i nije mi tesko izdvojiti 12 000 kn za objektiv onda prelazim na Canon jer isti takav kod Olympusa kosta 40 000 kn.
I kao osoba koja doma trenutno ima Olympus E500 i Canon EOS350d, odgovorno tvrdim da u nekim aspektima 500tka dere 350tku na redovitoj bazi.
sve ok... ali koliko je crop faktor kod olympa.... 2x... negdje sam tako citao....

pa mozda je jednostavnije mnoziti, ali naci objektive mi se cini malo teze....

i ne znam kolika je razlika u dofu.... onda.... jer je dof kraci sto je duza fokalna duljina... a ako ja na 2x mnozitelju zelim u kadar strpati ono sto mi pri 1.6x mnozitelju stane na 24mm (preracunato u 38mm) meni bi trebao 20mm objektiv...

a sto se ide sire to su razlike vece.... vjerojatno i dof malo raste onda.... a to mi se u vecini slucajeva ne svidja...

a nabaviti sigmine objektive u 4/3 sustavu je isto malo teze....

tako da mi je ipak drago sto sam isao na canona... (i mislim da je malo jeftiniji)

barem sam dobio 400d za 5.7 kkn, a olymp u kitu dodje 5.5kkn za e500 i e330 dodje 5.8kkn (ne treba mi live preview) a e400 5kkn... tako da malo je ustede...

a kit objektiv na eosu, barem ovaj moj primjerak, je ostar i cist...
frenky666 is offline  
Old 28.02.2007., 10:28   #89
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
sve ok... ali koliko je crop faktor kod olympa.... 2x... negdje sam tako citao....

pa mozda je jednostavnije mnoziti, ali naci objektive mi se cini malo teze....

i ne znam kolika je razlika u dofu.... onda.... jer je dof kraci sto je duza fokalna duljina... a ako ja na 2x mnozitelju zelim u kadar strpati ono sto mi pri 1.6x mnozitelju stane na 24mm (preracunato u 38mm) meni bi trebao 20mm objektiv...

a sto se ide sire to su razlike vece.... vjerojatno i dof malo raste onda.... a to mi se u vecini slucajeva ne svidja...

a nabaviti sigmine objektive u 4/3 sustavu je isto malo teze....

tako da mi je ipak drago sto sam isao na canona... (i mislim da je malo jeftiniji)

barem sam dobio 400d za 5.7 kkn, a olymp u kitu dodje 5.5kkn za e500 i e330 dodje 5.8kkn (ne treba mi live preview) a e400 5kkn... tako da malo je ustede...

a kit objektiv na eosu, barem ovaj moj primjerak, je ostar i cist...
Svaka cast na, pretpostavljam, 18 - 55 mm EF-S objektivu koji, ti tvrdis, daje ostre i ciste fotografije. Doma takodjer imam i 17 - 14 mm L f/4 koji je cca 5 puta skuplji i s razlogom. O cistoci fotografije izmedju ta dva objetiva necu niti pricati. Tako da o ostrini i EF-S-a i o Zuiko (Olympus) objektivima koji dolaze u kit-u se ne isplati razgovarati.

No, iz prakse usporedba 14 - 45 mm Zuiko i 18 - 55 mm EF-S;
Vignetting:
Olympus bolji
Kromatske aberacije:
Opet Olympus
Ostrina:
Nevjerovatno opet Olympus

Sto se tice krop faktora (snappy comeback za množenje ) smatram da je prosjecnom korisniku nevazno to sto je krop faktor 2x jerbo u krajnjem slucaju, ljudima je raspon vazniji u telefoto smjeru cemu krop faktor i pomaze.

Nadalje, ako cemo razgovarati o lecama od 20mm na nize onda, da bi dobio sliku bez distorzija (bacvastu sliku) treba izdvojiti mucho dinero.

Smatram da takodjer nije u redu kategoricki odbijati nesto s cime nisi ni radio. Prvo pogledaj pa baci zakljucak
shoopli is offline  
Old 28.02.2007., 10:48   #90
Quote:
shoopli kaže: Pogledaj post
Svaka cast na, pretpostavljam, 18 - 55 mm EF-S objektivu koji, ti tvrdis, daje ostre i ciste fotografije. Doma takodjer imam i 17 - 14 mm L f/4 koji je cca 5 puta skuplji i s razlogom. O cistoci fotografije izmedju ta dva objetiva necu niti pricati. Tako da o ostrini i EF-S-a i o Zuiko (Olympus) objektivima koji dolaze u kit-u se ne isplati razgovarati.

No, iz prakse usporedba 14 - 45 mm Zuiko i 18 - 55 mm EF-S;
Vignetting:
Olympus bolji
Kromatske aberacije:
Opet Olympus
Ostrina:
Nevjerovatno opet Olympus

Sto se tice krop faktora (snappy comeback za množenje ) smatram da je prosjecnom korisniku nevazno to sto je krop faktor 2x jerbo u krajnjem slucaju, ljudima je raspon vazniji u telefoto smjeru cemu krop faktor i pomaze.

Nadalje, ako cemo razgovarati o lecama od 20mm na nize onda, da bi dobio sliku bez distorzija (bacvastu sliku) treba izdvojiti mucho dinero.

Smatram da takodjer nije u redu kategoricki odbijati nesto s cime nisi ni radio. Prvo pogledaj pa baci zakljucak
meni je vazniji wide i normal dio nego tele.... ne znam zasto... ali nikad nisam bio pobornik ultra tele....

vjerujem ti na rijec da olympovi kit objektivi kickaju ass canonima... ali ja sam sasma zadovoljan sa ovim kitom... mozda sam jedan od rijetkih, ali sto...

cak i na 1.6 crop faktoru mi je 135mm mi je muchos previse... recimo 1,6x previse... za mene bi na tele kraju objektiv trebao imati max 70-90 mm.... preko toga mi ne treba... pogotovo ne na crop tijelu....

probao sam 17-40l za canona... i iskreno nije mi se previse svdio... (iako priznajem da nije bas bilo svjetlo za probavati objektive - oblacno)

a da mi barell smeta na wideu... pa i ne... cak bih htio sto veci barell odnosno, da sto vise vuce na fishy.....

sto se olyma tice... vjerojatno je jako dobar.... no ako proseces po okupljanjima fotografa, bilo pro, bilo amatera sa slrom, vidjet ces da je najvise nikona i canona... tu i tamo koji olymp, i to prvenstveno 300 i 330 i mozda koji pentax....

ne znam, mozda sam krivo uocio... ali takvog sam misljenja...

tako za uciti mozda je i bolji canon/nikon combo jer mozes posudjivati vise objektiva....

jos sam nesto vidio.... razlciti aspect ratio izmedju olyma i canona... canon koristi 3:2 (mislim da je to omjer analogne fotografije) a olymp 4:3....

i sada sam pogledao sample picturse (za eosa 400d, olympa e-500 i e-330) tamo gdje eos ima crijepove olympi imaju relativno jednolicnu crvenkastu boju... sto mi se definitivno ne svidja... pogotovo 330, 500 daje naznaku crijepova, ali samo zato sto znam da bi tamo trebali biti....
frenky666 is offline  
Old 28.02.2007., 10:56   #91
Quote:
frenky666 kaže: Pogledaj post
meni je vazniji wide i normal dio nego tele.... ne znam zasto... ali nikad nisam bio pobornik ultra tele....

vjerujem ti na rijec da olympovi kit objektivi kickaju ass canonima... ali ja sam sasma zadovoljan sa ovim kitom... mozda sam jedan od rijetkih, ali sto...

cak i na 1.6 crop faktoru mi je 135mm mi je muchos previse... recimo 1,6x previse... za mene bi na tele kraju objektiv trebao imati max 70-90 mm.... preko toga mi ne treba... pogotovo ne na crop tijelu....

probao sam 17-40l za canona... i iskreno nije mi se previse svdio... (iako priznajem da nije bas bilo svjetlo za probavati objektive - oblacno)

a da mi barell smeta na wideu... pa i ne... cak bih htio sto veci barell odnosno, da sto vise vuce na fishy.....

sto se olyma tice... vjerojatno je jako dobar.... no ako proseces po okupljanjima fotografa, bilo pro, bilo amatera sa slrom, vidjet ces da je najvise nikona i canona... tu i tamo koji olymp, i to prvenstveno 300 i 330 i mozda koji pentax....

ne znam, mozda sam krivo uocio... ali takvog sam misljenja...

tako za uciti mozda je i bolji canon/nikon combo jer mozes posudjivati vise objektiva....

jos sam nesto vidio.... razlciti aspect ratio izmedju olyma i canona... canon koristi 3:2 (mislim da je to omjer analogne fotografije) a olymp 4:3....

i sada sam pogledao sample picturse (za eosa 400d, olympa e-500 i e-330) tamo gdje eos ima crijepove olympi imaju relativno jednolicnu crvenkastu boju... sto mi se definitivno ne svidja... pogotovo 330, 500 daje naznaku crijepova, ali samo zato sto znam da bi tamo trebali biti....
ne da mi se vise. uglavnom, jedine fotografije koje priznajem kao prikaz kvalitete objektiva su ISO 12233 cropovi. Ovo sve ostalo je podložno Photoshopu.
I jos nesto, ja ne tvrdim da je Olympus E500 potpuno bolji od Canon EOS350d nego tvrdim da 350tka nije u nikako potpunosti bolja od 500tke, te da 500tka zasluzuje da ju se napomene ljudima u izboru low entry DSLR-a. svaki ima svoju kvalitetu.
shoopli is offline  
Old 28.02.2007., 11:23   #92
Imam canon 400d i portretni objektiv 50 f/1.8 II
slike ispadaju superostre, lako se slika i u mrklom mraku (velika blenda!)
te slike imaju profesionalni 'look' jer je lako velikom blendom zamagliti pozadinu.

sad cu uzeti 200 f/2.8 L USM da imam cime slikati zivotinje u ZOOu i
ljude na ulici (street candid photography)... 200 f/2.8 L je odlican objektiv
(najostriji 200mm otkad je 200 f/1.8 L povucen s trzista) a relativno malen i crne boje (pa ne privlaci paznju na ulici kao 70-200 zoomovi)...i bolje zamagljuje pozadinu nego 70-200 f/4 koji je 500 kuna jeftiniji. Buduci da vecina ljudi koji kupe 70-200 f/4 koriste taj zoom na 200mm kraju, mnogi ga kasnije zamijene s fiksnim 200 f/2.8L koji zbog vece blende bolje funkcionira i u uvjetima lose rasvjete



evo 200 f/2.8 L na Canonu 350d:


tu ima i kratka recenzija tog objektiva (savrsenstvo za malo novca):
http://emedia.leeward.hawaii.edu/fra...n_ef200usm.htm
camundongo is offline  
Old 28.02.2007., 14:28   #93
Ja sam izabrao pentaxa. Zapravo, napalio sam se na 3 lece, i odlucio da cu uc u pentaxa, i onda sam poceo trazit fotic. Trebalo je par godina da bude dovoljno dobar odnos cijene i mogucnosti, i kupio sam prije 2 mjeseca k10D. Ozboljno sam razmisljao o *ist DL-u i k100D.

U kratko, lece koje su me nagovorile su:
http://www.robertstech.com/graphics/pages/31_ltd.htm
http://www.robertstech.com/graphics/pages/43-limit.htm
http://www.robertstech.com/graphics/pages/24-50.htm

Lece kostaju prilicno, 400$, 600$ i 800$ u americi (LOL, 31mm kosta kao i fotic), duplo u europi. Ali su najbolje autofocus lece ikad napravljene. Tocka. Na nivou su leica summicrona i zeiss planara, samo za cetvrtinu cijene. Osim toga, jako su simpa i pancake pentaxove lece, legendarni pentax 50mm f1.4. Ostalo me ne zanima.

Sad imam tijelo (sa srot plasticnom kit lecom), i kupovat cu lece: 43mm, pa 31mm, pa 77mm.

Evo kaj kaze Mike Johnson o 43 limitedu: http://www.luminous-landscape.com/co...02-05-02.shtml
UmpaUmpa is offline  
Old 28.02.2007., 14:33   #94
Quote:
milk kaže: Pogledaj post
samo da vam se pohvalim...stigajo mi je pentax
...ovo nije aparat ovo je avion...
LOL moj k10D je stigao mozda koji tjedan prije tvog. Cestitam kolega. Dobrodosli u svijet dslrova. Pokoj dusi filmskoj opremi. Kolega, post iznad. Da znas kaj narucit za rodjendan
UmpaUmpa is offline  
Old 28.02.2007., 14:39   #95
Quote:
foto-wannabe kaže: Pogledaj post
Može jedno početničko?
Svi kažu da su kit objektivi koji se kupe uz DSLR fotoaparate "loši", "smeće", "šrot"...... pa pitam: Jesu li loši samo u poređenju s kvalitetnim objektivima za SLR tijela ili su loši i u poređenju s kvalitetnijim kompaktima/ultrazoomovima
Jednostavno. Leca koju dobijes za 50$ uz tijelo ce biti zadnje smece u usporedbi sa lecom koju platis 1000$. Ako nema razlike, nitko nece kupit lecu od 1000$. Inace, kod canona imas jedno 3-4 linije leca, razlicitih nivoa kvalitete.

Lece za ultrazoom fotice su na nivou osrednjih SLR zoomova (panasonic-leica su, doduse, iznad konkurencije po svemu, bar bile kad sam zadnji put razmisljao o ultra zoomovima), ali su one napravljene da moraju pokrit mali senzor, a ne 35mm film, tak da je lako dobit dugi objektiv, ali tesko siroki, lako je dobit veliku dubinsku ostrinu, tesko je dobit bokeh. Ultra zoom lece su jeftine zbog drugih faktora, one su skroz druga klasa. Jednako kak se ne moze usporedjivat srednjeformatne i 35mm lece. Dizajnirane su sa drugim prioritetima. High end ultra zoom fotici imaju sasvim solidne lece. Ali im fali fleksibilnosti dSLRa. Doduse, dSLRu fali fleksibilnosti pokreta velikoformatne view kamere... tak je to, uvjek ima netko tko je fleksibilniji...

Moja odluka je imat dzepni sub mini digicam koji je stalno u dzepu, i dSLR za ozbiljnije stvari.
UmpaUmpa is offline  
Old 02.03.2007., 17:06   #96
Canon eos 350,400D, Oly E-500 ili Nikon D40???

Odlucila sam napokon promijeniti svoj Olympus SP320. Nasla sam i procitala brdo komentara i kritika negativnih i pozitivnih za svakog od ovih modela (vec sam danima u tome) i nisam vise pametna sta bi uzela. Odlucila se najprije za Canon 400d pa pronasla (i vidjela) da (mozda tek tu i tamo neki) fotic ima manu da slike ispadnu nekako visece u desno (!!!), ljudi su ga vracali prodavacu koji nije ni sam mogao vjerovati , a kad bi ga isprobao, povjerovao! Canon 350d sam jos prije toga bila eliminirala jer je navodno samo "sminka bez pokrica" ukratko. (nasla sam i dobre kritike.)

Pa sam se odlucila za Nikon D40, al sam onda procitala da je preskup za ono sto nudi i da je super za one koji su uvijek htjeli imati Nikon,a nisu si ga mogli priustiti..da se razumijemo, ne patim ni od Nikona ni od Canona, zelim kvalitetan digitalni aparata za kojeg cu kupiti mozda 1 ili 2 objektiva, mozda flash, i biti mirna za sve vrste fotografije, od makroa kojeg obozavam do pejzaza, portreta, sporta, koncerata. Ne smije biti pre tezak jer sam ja jadna mala krzljava i imam male rucice Isto tako ne zelim da mi se baterije isprazne nakon 100 fotki, pa da moram (kao s mojim sadasnjim Oly SP320 imati 2 para baterija kod sebe u rezervi, dok mi se jos 2 para doma puni...)

Nekako me vec nekoliko dana "drzi" Olympus E-500,ali i tu sam procitala da neki nisu zadovoljni kvalitetom slike i da imaju problema sa izostravanjem jer nema image stabilizator.

Znam da je izbor skroz subjektivan, ali eto, voljela bi da mi mozete bar malo pomoci, s obzirom na ovo sta sam napisala da trazim. Bit cu vam vrlo zahvalna..i ako imate neki drugi prijedlog.

Uglavnom:
HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEL P!!!!!!!!!!!!!

 
Old 02.03.2007., 19:21   #97
Sa canonom 400 D i nikonom D 40 ne mreš pogrijesiti...

vidi review-e

http://www.bmfoto.co.yu/review/Canon.../Canon400D.php

http://www.bmfoto.co.yu/review/NikonD40/NikonD40.php
Propali student is offline  
Old 02.03.2007., 19:31   #98
za nikona ne zanam... ima ccd senzor i manje iskoristivih iso postavki...

350 nije samo sminka... prije je 400 sminka...

cak bi 350 trebao imati i manje suma od 400tke, i bolji battery life, ali ipak 400tka ima mrvu vecu sliku, veci display, i ciscenje senzora....

a to sto se je covjeku dogodilo sa 400tkom, je vjerojatno jedan na 1000 ili 10000 primjeraka... mozda i jedinstveni slucaj... greska pri sastavljanju....

to se moze desiti i nikonu i olympusu i canonu i pentaxu...

bas sam danas razgovarao sa jedim vlasnikom e-500 i kaze mi da moj eos mnogo brze izostrava od olympa....

nema niti eos image stabilizator... ali....

takodjer je za canona i nikona lakse naci objektive, a nikonov kit objektiv bi trebao biti malo bolji od canonovog... iako je i to pitanje....

iskreno, nisam imao priliku probat nikona, a meni megapixeli znace (ako treba raditi visokorezolucijske slike za a4 naslovnice knjiga, ili jos gore a3 - za a4 na 300dpi treba cca 9mpixa, a za a3 je 10mpixa dosta na cca 240dpi, sto je doljnja granica rastera za naslovnicu).....

tako da sam zavrsio na canonu....

takodjer kazu da canon ima lakse podesavanje postavki od nikona....
frenky666 is offline  
Old 02.03.2007., 20:43   #99
EOS 400D ili DSLR-A100

Bonžur.

pitanje je jednostavno, odluka nije. koji? ako taj, zašto taj? pros & cons?
ili neki treći u tom cjenovnom rangu? uf.

hvala
__________________
If you've ever wanted to see the old dude from Troll II in a fur toga, your ship has finally come in, although it probably comes in all the time because you've got pretty goddamn low standards in ships.
John Doe is offline  
Old 02.03.2007., 20:59   #100
Ne čini li vam se da na ovoj stranici http://www.hrphotocontest.com/forum/...r=asc&start=15 Rovinja fotka koja je slikana Canonom stvarno "visi"?? Za razliku od Nikona i Canona?? Ja stvarno ne znam, da li mi se samo cini ?

Bi li Nikon ipak bio dobar izbor za nekoga tko jos nema nijedan objektiv (jer D40 navodno nije kompatibilan sa doosta objektiva)? Na Nikon daju garanciju 3 godine. Kakve su razlike u cijeni objektiva Nikon i Canon?
 
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:38.