Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2010., 18:05   #2061
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Tekuće?
Misliš valjda pjenaste.
Samoborske jesu neobične kad ih se prvi put proba. Jako pjenaste i tople. Nekome paše, nekome ne.
I ovisi gdje ih je jeo. Gradska slastičarnica koja je nekada bila poznata po kremšnitama nije niti sjena u svojoj staroj slavi.
Najbolje su mi u slastičarni U prolazu, i još kad naletiš na friške, tople onda su prva liga ( ostali kolači su im bezveze)
slažem se!

volim vas čitati
baš ste cool
huu-tuu-aa is offline  
Old 20.04.2010., 19:49   #2062
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Tekuće?
Misliš valjda pjenaste.
Samoborske jesu neobične kad ih se prvi put proba. Jako pjenaste i tople. Nekome paše, nekome ne.
I ovisi gdje ih je jeo. Gradska slastičarnica koja je nekada bila poznata po kremšnitama nije niti sjena u svojoj staroj slavi.
Najbolje su mi u slastičarni U prolazu, i još kad naletiš na friške, tople onda su prva liga ( ostali kolači su im bezveze)
točno od a-ž! samoborske nikako nisu tekuće, ta-ji je muž krivo opisao.
ta.jo, ponovo ga preispitaj!

meni su, ja ih isto tako radim...ne volim one zbijene, želatinaste, čvrste.......to mi je umjetnjak
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Old 20.04.2010., 20:10   #2063
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Muževi....ko i patuljci....pojma nemaju
Lako tebi sa mnom, čekaj kad ti dođe Grogo
Pellaprat is offline  
Old 20.04.2010., 21:55   #2064
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
točno od a-ž! samoborske nikako nisu tekuće, ta-ji je muž krivo opisao.
ta.jo, ponovo ga preispitaj!

meni su, ja ih isto tako radim...ne volim one zbijene, želatinaste, čvrste.......to mi je umjetnjak

Ja radim samo ove s pjenastom,laganom kremom.Rijetko ih jedem jer ne volim kremšnite.
Ali uvijek ih ohladimo i ne stavljam gornju koru,samo tanki sloj tučenoga vrhnja i čokoladnu glazuru.
Dlapek is offline  
Old 20.04.2010., 22:41   #2065
Evo da i ja podjelim s vama svoj recept kreme za kremšnite.
Krema je jako pufasta, pahuljasta, nimalo teška, želatinasta, nabijena i sl.
Obožavam ovu kremu.

1 lit mlijeka
20 dag šećera
16 dag oštrog brašna
4 žumnanjka
4 bjelanjka (snijeg)
vanili šećer (ja ga radim sama po uzoru na golog kuhara)
korica limuna (imam domaće)

Odvojiti cca 1,5 dl mlijeka od 1 lit. i izmutiti sa žumanjcima, šećerom, vanili šećerom, limunovom koricom.
To ukuhati u zavrelo mlijeko i kuhati dok se zgusne.
Maknuti s vatre.
U vruće umiješati snijeg od bjelanjaka, lagano. Samo da se ipak termički obradi.

Meni je ovo presavršen recept. I ovaj limun je nešto što čini ovu kremu posebnom.
Ali moj šogor npr. ne voli tu moju kremu. Jednom probao i poslije više ne.
Kaže da mu taj limun ne paše i počeo solit da bi njemu bilo najbolje da se samo stavi puding od vanilije kao krema! Ja ono
Naravno da nakon takvog komentara uredno radim po svom receptu (s posebnim guštom)...svi se dave, a on samo gleda. Hehe!
Bubi Trubi is offline  
Old 20.04.2010., 22:51   #2066
moje su najbolje njanjinjanji nja

Quote:
polly kaže:
Za moje svi kažu da su bolje od slastičarskih.
Recept sam dobila od frendice čija je nečakinja radila u slastičarni.
Dakle:
- 1 l vode
- 1 l mlijeka
- 10 dkg brašna
- 1 paketić gustina (250 g)
- 8 jaja
- 25 dkg kristal šećera
- arome po želji
U bjelanjke se uspe sav šećer i zmiksa u tvrdi snjeg.
Voda i mlijeko se pomješaju, malo (cca 3 dl) se odvoji, ostatak stavi zakuhat.
Žumanjci se ulupaju, doda mlijeko s vodom, gustin i brašno. Ta smjesa se uljeva u tankom mlazu u vrijuće mlijeko sa vodom i stalno mješa.
Kipuča smjesa se izlije na stučene bjelanjke, izmješaju se obje smjese i izliju na lisnato tijesto ili kekse u protvi.
Na hladno se može staviti tučeno vrhnje i pokrije se već izrezanim drugim slojem lisnatog.
Štosevi su slijedeći:
- mora se upotrebljavati kristal šećer jer štaub ima dodano nešto protiv grudanja što navodno razvodnjava bjelanjke
- obje smjese se nesmiju zajedno mješat u metalnoj zdjeli sa nećim metalnim jer metal navodno razdvaja te smjese pa se ne smješaju onak lijepo kompaktno. U tom djelu izrade upotrebljavat samo plastično i/ili drvano suđe.
ja se pridržavam tih fora sa kristalom i nemetalom, možda je besmisleno ali tak radim
i savršene su
pjenaste su, ne volim zbijene i žilave
količina je za puno do vrha protvu za kolače
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 20.04.2010., 22:52   #2067
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
Tekuće?
Misliš valjda pjenaste.
Samoborske jesu neobične kad ih se prvi put proba. Jako pjenaste i tople. Nekome paše, nekome ne.
I ovisi gdje ih je jeo. Gradska slastičarnica koja je nekada bila poznata po kremšnitama nije niti sjena u svojoj staroj slavi.
Najbolje su mi u slastičarni U prolazu, i još kad naletiš na friške, tople onda su prva liga ( ostali kolači su im bezveze)
Nemam pojma gdje ih je probao, a vjerujem da se ni on više ne sjeća.

Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
točno od a-ž! samoborske nikako nisu tekuće, ta-ji je muž krivo opisao.
ta.jo, ponovo ga preispitaj!

meni su, ja ih isto tako radim...ne volim one zbijene, želatinaste, čvrste .......to mi je umjetnjak
Po meni, ako kremšnite nisu čvrste, onda su tekuće, treće solucije nema.

Preispitala ponovno i rekao da je imao feeling kao da jede fritaju

Vjerojatno smo mi Primorci naviknuti na naše kremšnite i onda nam samoborske ne pašu, isto kao što ni vama naviknutima na samoborske ne pašu naše.

Ako je kremšnita čvrsta, to ne znači da je želatinasta i umjetna. Sve ovisi tko ju je napravio i kako

Kad drugi put budem radila kremšnite, stavit ću sliku, a isto se tako nadam da ću vidjeti i vaše uratke pa ćemo usporediti, barem preko slike, kad ne možemo drugačije
ta.ja is offline  
Old 20.04.2010., 23:06   #2068
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Po meni, ako kremšnite nisu čvrste, onda su tekuće, treće solucije nema.
pjenaste su i flufaste
kao parfe naspram kreme s putrom
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 21.04.2010., 13:16   #2069
i ja radim slične- bez pudinga i ispadnu mi onako " pahuljaste" a ipak čvrste

10 jaja
10 žlica brašna
1 šalica (od jogurta) šećera
2 vanilin šećera
1 l mlijeka

većinu mlijeka kuham sa šećerima, posebno umutim žumanjca i brašno s ostatkom mlijeka pa polako dodajem u vrelo mlijeko, bijeljanjke umutim posebno i ukuham ih tek lagano miješajući u vrelu smjesu i čim proključaju mičem s vatre.

Kad se ohladi stavim na pečene kore.
Meni je mmmmmm, ne volim pudingaste kremšnite koje mi se razmazuju po ustima.
__________________
♥ J- 2008.
morfin@ is offline  
Old 21.04.2010., 13:43   #2070
ali ova krema koju ja radim sa pudingom uopće ne bude kremasta i ljepljiva, već baš čvrsta.
inače ne volim krempitu u koju ide voda, nekako mi ne paše taj okus.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Old 21.04.2010., 14:07   #2071
Quote:
morfin@ kaže: Pogledaj post
i ja radim slične- bez pudinga i ispadnu mi onako " pahuljaste" a ipak čvrste

10 jaja
10 žlica brašna
1 šalica (od jogurta) šećera
2 vanilin šećera
1 l mlijeka

većinu mlijeka kuham sa šećerima, posebno umutim žumanjca i brašno s ostatkom mlijeka pa polako dodajem u vrelo mlijeko, bijeljanjke umutim posebno i ukuham ih tek lagano miješajući u vrelu smjesu i čim proključaju mičem s vatre.

Kad se ohladi stavim na pečene kore.
Meni je mmmmmm, ne volim pudingaste kremšnite koje mi se razmazuju po ustima.
Da.
To je ta pjenasta,lagana krema s ukuhanim snijegom od bjelanjaka.Ja ipak malo ostavim snijeg da se "prokuha" zlu ne trebalo.
Dlapek is offline  
Old 21.04.2010., 14:10   #2072
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
ali ova krema koju ja radim sa pudingom uopće ne bude kremasta i ljepljiva, već baš čvrsta.
inače ne volim krempitu u koju ide voda, nekako mi ne paše taj okus.
To moji kremšnitaši ne bi niti pogledali.
Moj sinči je davno u jednim gostima pitao "teta,jesu vam ovo kremšnite zagorile kad su ovako tvrde?"
Osramotio nas načisto.
Ali ,ako se tebi i tvojima takve čvrste sviđaju, baš te briga kak drugi rade.
Dlapek is offline  
Old 21.04.2010., 14:36   #2073
Moje su kremšnite flufaste, ali mamine su čvrste i moram priznati da su mi fine (nekak su bogatije ukusom nego moje). Zapravo ja ih doživljavam kao dva različita kolača.
Zapravo ja obožavam kremšnite

Zadnje uređivanje missm : 21.04.2010. at 14:37. Reason: dopuna
missm is offline  
Old 21.04.2010., 14:45   #2074
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
pjenaste su i flufaste
kao parfe naspram kreme s putrom
Išla sam malo guglati i ovo što vidim na slici točno odgovara onome kako ih je moj suprug opisao.

Nije on jedini s ovog područja kojem se te samoborske ne sviđaju. Očigledno smo mi naviknuti jedno zvati kremšnitom, a vi nešto sasvim drugo. Bitno da svako uživa u svojoj
ta.ja is offline  
Old 21.04.2010., 15:15   #2075
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post

Vjerojatno smo mi Primorci naviknuti na naše kremšnite i onda nam samoborske ne pašu, isto kao što ni vama naviknutima na samoborske ne pašu naše.
nema vaših kremšnita, koliko ja znam. postoje kremšnite i samoborske kremšnite. nismo navikli na njih jer ih i tako nema po zagrebu....slastičarne ....rade ih svakak....iz onih instant praškova, glatkog brašna, gustina, s pudinogom, s umjetnim bojama i čudima.......

ja kod samoborske ne volim to kaj se služe mlake....ja volim ledenu kremšnitu!


koliko ja znam za pravu kremšnitu postoji samo jedan način izrade. nedavno me jedna žena uvjeravala da u kremšnitu ne treba staviti snijeg
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Old 21.04.2010., 15:27   #2076
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
nema vaših kremšnita, koliko ja znam. postoje kremšnite i samoborske kremšnite. nismo navikli na njih jer ih i tako nema po zagrebu....slastičarne ....rade ih svakak....iz onih instant praškova, glatkog brašna, gustina, s pudinogom, s umjetnim bojama i čudima.......

ja kod samoborske ne volim to kaj se služe mlake....ja volim ledenu kremšnitu!


koliko ja znam za pravu kremšnitu postoji samo jedan način izrade. nedavno me jedna žena uvjeravala da u kremšnitu ne treba staviti snijeg
Budući su cremschnitte austrougarski kolač ne znam zakaj se tu mudruje "naše" "vaše"...
Najbolje sam probala iako ih ne volim,u Beču,a samoborske su specifične samo po tome kaj ih serviraju mlake.
a "tekuće" nisu ni uz najpopustljiviji opis agregatnoga stanja.
Dlapek is offline  
Old 21.04.2010., 15:33   #2077
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
ja kod samoborske ne volim to kaj se služe mlake....ja volim ledenu kremšnitu!
Samoborske kremsnite se sluze mlake jer se nemaju vremena ohladit . Zadnji put kad sam isla po njih sam uspjela dobti vruce vruce jer je pet ljudi prije mene pokupovalo cijeli onaj ogromni pleh, pa je za moju narudzbu dosao novi. A i ja tada sam uzela 24 komada za van, mi volimo samoborske kremsnite
Doria is offline  
Old 21.04.2010., 15:39   #2078
Quote:
Doria kaže: Pogledaj post
Samoborske kremsnite se sluze mlake jer se nemaju vremena ohladit . Zadnji put kad sam isla po njih sam uspjela dobti vruce vruce jer je pet ljudi prije mene pokupovalo cijeli onaj ogromni pleh, pa je za moju narudzbu dosao novi. A i ja tada sam uzela 24 komada za van, mi volimo samoborske kremsnite
Nije to samo radi gužve i premalo vremana za hlađenje,niti inače se ne bi mjele držati u hladnjaku.
Dlapek is offline  
Old 21.04.2010., 16:51   #2079
http://farm4.static.flickr.com/3572/...8376bf3706.jpg

e ovako nekako moje izgledaju.
nama su svima fine, naravno ukusi su različiti.
idući put kad ih napravim ,poslikam ih pa stavim slikicu
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Old 21.04.2010., 17:45   #2080
Quote:
Doria kaže: Pogledaj post
Samoborske kremsnite se sluze mlake jer se nemaju vremena ohladit . Zadnji put kad sam isla po njih sam uspjela dobti vruce vruce jer je pet ljudi prije mene pokupovalo cijeli onaj ogromni pleh, pa je za moju narudzbu dosao novi. A i ja tada sam uzela 24 komada za van, mi volimo samoborske kremsnite
ima i tu istine što se tiće hlađenja..
prodaju se brzo, iako, meni su fine onak tople, i drže ih na sobnoj temperaturi

i meni su najfinije, još kad bih znala kako ih napraviti (nikada nisam probala kremšnitu, a da je barem slična okusu samoborskoj)
huu-tuu-aa is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:18.