Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2009., 00:59   #1
riječ protiv riječi i nepotpisan ugovor

Molim savjete dobrih ljudi
svojedobno sam kao obrtnik pokrenula volonterski projekt u koji su se uključile i moje tadašnje prijateljice od kojih je 1 bila vlasnica obrta. dogovorile smo da će one besplatno raditi na projektu a naplatiti svoje usluge kasnije postotkom od sponzora kojeg na kraju nisu nikad našle. Zauzvrat sam njihovu firmu promovirala kroz taj projekt sukladno dogovoru. sada me tuže i potražuju poprilično velik iznos. Ja sam poslala ugovor mailom njima tada još kojeg nisu potpisale jer kao ima vremena... kolike su im šanse da dobiju slučaj?
- napominjem nikada mi nisu izdale račun, a firmu su zatvorile uoči završetka projekta jer im nije išlo
- ugovor je poslan mailom što imam dokaz mail
- svjedoka nema da su prisustvovale našim dogovorima samo s njihove strane da su odradile jedan dio posla, a s moje strane imam svjedoke koje znaju da su trebale naći sponzore, ali nisu nazočili našim međusobnim dogovorima
- posao je djelomično odrađen što ne sporim, ali nikada nisu rekle da će to koštati tipa 50000 kn inače bih ja u startu rekla nema šanse ili uzela nekog 5 puta kvalificiranijeg za te novce
lana281 is offline  
Old 28.03.2009., 07:37   #2
Ako nigdje nisi na papire stavila svoj potpis,mislim da ti definitivno ništa ne mogu...osim ako se ne radi o drugim težim stvarima.
žacko1 is offline  
Old 29.03.2009., 14:27   #3
Quote:
lana281 kaže: Pogledaj post
Molim savjete dobrih ljudi
svojedobno sam kao obrtnik pokrenula volonterski projekt u koji su se uključile i moje tadašnje prijateljice od kojih je 1 bila vlasnica obrta. dogovorile smo da će one besplatno raditi na projektu a naplatiti svoje usluge kasnije postotkom od sponzora kojeg na kraju nisu nikad našle. Zauzvrat sam njihovu firmu promovirala kroz taj projekt sukladno dogovoru. sada me tuže i potražuju poprilično velik iznos. Ja sam poslala ugovor mailom njima tada još kojeg nisu potpisale jer kao ima vremena... kolike su im šanse da dobiju slučaj?
- napominjem nikada mi nisu izdale račun, a firmu su zatvorile uoči završetka projekta jer im nije išlo
- ugovor je poslan mailom što imam dokaz mail
- svjedoka nema da su prisustvovale našim dogovorima samo s njihove strane da su odradile jedan dio posla, a s moje strane imam svjedoke koje znaju da su trebale naći sponzore, ali nisu nazočili našim međusobnim dogovorima
- posao je djelomično odrađen što ne sporim, ali nikada nisu rekle da će to koštati tipa 50000 kn inače bih ja u startu rekla nema šanse ili uzela nekog 5 puta kvalificiranijeg za te novce
ako dođe do rasprave sud će saslušati svjedoke, izvesti eventualno ostale dokaze koje predlože stranke a tužitelj(i) bi trebali odrediti novac koji traže tužbom..........valjda je tako
juanpablom is offline  
Old 29.03.2009., 21:13   #4
Nemogu ti ništa, čak ni preko suda, moj stari je tak popušil 50ak soma kuna kaj je kroz ljeto radil na moru.
__________________
ex load katfile upstore filejoker
EasyOn is offline  
Old 06.04.2009., 00:29   #5
eh

hvala na komentarima, no ne bih se složila da je isto ak ti je tata radio na moru pa mu sad netko ne želi platiti 50 tis. jedno je kad poostoji dogovor o plaćanju, a drugo je kad netko naknadno potražuje nešto što nije dogovoreno. ipak, troškovi suda su ogromni a budući da nemam još iskustva nije ugodno pa je dobro čuti mišljenje i ako je netko imao slično iskustvo ... mislim ako u startu nemaju šanse zakaj su se odlučili ići na sud,.. očito misle igrati na neku kartu,.. samo me zanima na koju...
pa ako netko zna ili sluti nek podijeli svoje slutnje sa mnom hvala
mislim pitanje je npr... sad netko nešto prodaje i treba bit plaćen po prodaji... i sad nakon mjesec ili dva osoba ništa ne proda ali potražuje prekoo suda svejedno novce jer je ipak radila cijelo to vrijeme iako su pravi rezultati izostali... ali možda se može izvlačiti na neke okolnosti van njihovih mogućnosti... pravno, jel moguće?
lana281 is offline  
Old 07.04.2009., 08:28   #6
Quote:
lana281 kaže: Pogledaj post
Molim savjete dobrih ljudi
svojedobno sam kao obrtnik pokrenula volonterski projekt u koji su se uključile i moje tadašnje prijateljice od kojih je 1 bila vlasnica obrta. dogovorile smo da će one besplatno raditi na projektu a naplatiti svoje usluge kasnije postotkom od sponzora kojeg na kraju nisu nikad našle. Zauzvrat sam njihovu firmu promovirala kroz taj projekt sukladno dogovoru. sada me tuže i potražuju poprilično velik iznos. Ja sam poslala ugovor mailom njima tada još kojeg nisu potpisale jer kao ima vremena... kolike su im šanse da dobiju slučaj?
- napominjem nikada mi nisu izdale račun, a firmu su zatvorile uoči završetka projekta jer im nije išlo
- ugovor je poslan mailom što imam dokaz mail
- svjedoka nema da su prisustvovale našim dogovorima samo s njihove strane da su odradile jedan dio posla, a s moje strane imam svjedoke koje znaju da su trebale naći sponzore, ali nisu nazočili našim međusobnim dogovorima
- posao je djelomično odrađen što ne sporim, ali nikada nisu rekle da će to koštati tipa 50000 kn inače bih ja u startu rekla nema šanse ili uzela nekog 5 puta kvalificiranijeg za te novce
Ovo zadnje je bitno, posao je odrađen makar i djelomično i one imaju pravo na svoj dio kolača. Možda neće dobiti koliko traže ali imaju pravo na dio.

Zadnje uređivanje Katrin : 07.04.2009. at 15:13. Reason: offtopic
ninanin is offline  
Old 07.04.2009., 09:45   #7
Quote:
ninanin kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje je bitno, posao je odrađen makar i djelomično i one imaju pravo na svoj dio kolača. Možda neće dobiti koliko traže ali imaju pravo na dio.
Za kaj bi dobile, kad nemaju ugovor o tome, tj. imaju ugovor ali je nepotpisan... Ko da nisu niš ni napravile.
__________________
ex load katfile upstore filejoker

Zadnje uređivanje Katrin : 07.04.2009. at 15:13.
EasyOn is offline  
Old 07.04.2009., 12:36   #8
Quote:
EasyOn kaže: Pogledaj post
Za kaj bi dobile, kad nemaju ugovor o tome, tj. imaju ugovor ali je nepotpisan... Ko da nisu niš ni napravile.
Ugovor ima mnogo sojih oblika, ne mora uvijek bit "potpisan" da bi bio pravno valjan. Konkretno, ako se radi o usmenom dogovru to je jednako ugovor kao i da je potpisan (dokazivot u tom slucaju ide preko svjedoka), a i nepotpisani ugovor moze u odredjenim slucajevima biti "presutni" ugovor. Imas recimo i "opce uvjete koristenja" koje takodjer ne potpisujes vec svojim "ponasanjem" potvrdjujes suglasnost s tim ugovorom.

Sutkinja nije glupa, ako ona vidi da ste se svi ponasali kao da je ugovora/dogovora bilo, one radile svoj dio posla a ova svoj, onda ce naravno pitat kakav su tocno dogovor imale jer zna da nitko ne radi iz dosade. Ako zna da je ugovor dostavljen svim strankama i da su stranke pocele "provodit" ugovor, lako moguce da taj ugovor postane temelj dogovora.

Predlazem ovoj djevojci da uzme advokata, ako je tuzena onda ionako bolje da se konzultira sa odvjetnkom koji ce pogledat sto tocno pise u ugovoru i kakve su okolnosti bile. Ovdje moze dobit samo pausalne (dobronamjerne) odgovore.
PetBorut is offline  
Old 07.04.2009., 17:25   #9
Sutkinja nije glupa, ako ona vidi da ste se svi ponasali kao da je ugovora/dogovora bilo, one radile svoj dio posla a ova svoj, onda ce naravno pitat kakav su tocno dogovor imale jer zna da nitko ne radi iz dosade. Ako zna da je ugovor dostavljen svim strankama i da su stranke pocele "provodit" ugovor, lako moguce da taj ugovor postane temelj dogovora.

Predlazem ovoj djevojci da uzme advokata, ako je tuzena onda ionako bolje da se konzultira sa odvjetnkom koji ce pogledat sto tocno pise u ugovoru i kakve su okolnosti bile. Ovdje moze dobit samo pausalne (dobronamjerne) odgovore.[/QUOTE]

Zahvaljujem na komentarima. Već je stvar na sudu, saslušanje će biti za par tjedana.
Naglašavam nije stvar da mi nismo surađivali i da nismo postupali kao da je ugovora bilo, ali ključno je sljedeće:

TEMELJNI DOGOVOR JE BIO - MI NALAZIMO SPONZORA KOJI ĆE DAT NPR. ZA PROJEKT 100 000 KN. MI OD TOGA UZMEMO 30 000 KN. SPONZORA NIKAD NISU NAŠLE, JEDAN JE KAO SAMO BIO U VIDU, DAKLE NISU NITI ODRADILE 50 SASTANAKA ZA SPONZORE I SL... niti su kasnije ispostavile račun nego su se sjetile nakon godinu i pol preko odvjetnika od mene potraživati novac za to što su one odrađivale a to što su odrađivale je išlo u svrhu promocije njihove tvrtke, takav je bio dogovor kojeg one sad spore. one kažu da kakva promocija, da koja im je to korist kao ionak su kasnije zatvorile tvrtku, ali kako netko može nakon godinu i pol naplatit neke usluge ako stranka koju se tuži u početku nikada nije znala niti cjenik njihove satnice niti koliko će to koštat, jer ponavljam radilo se o 30% od iznosa sponzora. Iznos sponzora je bio 0 kn i kaj svejedno one imaju pravo nekaj potraživati?

i ako potražuju npr. 50 000 kn kako sud određuje na koliko imaju pravo?
lana281 is offline  
Received Warning
Old 07.04.2009., 18:43   #10
Quote:
lana281 kaže: Pogledaj post
TEMELJNI DOGOVOR JE BIO - MI NALAZIMO SPONZORA KOJI ĆE DAT NPR. ZA PROJEKT 100 000 KN. MI OD TOGA UZMEMO 30 000 KN. SPONZORA NIKAD NISU NAŠLE, JEDAN JE KAO SAMO BIO U VIDU, DAKLE NISU NITI ODRADILE 50 SASTANAKA ZA SPONZORE I SL...
Pa ovako kako si ti to nama ispricala je to klasican rad na proviziju. Nema posla -> nema provizije.

Quote:
niti su kasnije ispostavile račun nego su se sjetile nakon godinu i pol
Zastara potraživanja je godinu dana, ali ako se dobro sjecam rok za recimo izdavanje racuna je 3 godine, no sutkinja bi ih mogla pitat zasto su se tek sada sjetili pokusat naplatit potrazivanje, moguce da im malo poljulja vjerodostojnost. Ja kad neki posao odradim pokusam sto prije naplatit. Nakon duzeg vremena je tesko dokazat nekakve druge dogvore, ljudi se vise ni ne sjecaju usmenih dogovora.

Quote:
preko odvjetnika od mene potraživati novac za to što su one odrađivale a to što su odrađivale je išlo u svrhu promocije njihove tvrtke, takav je bio dogovor kojeg one sad spore.
ali me "brine" to sto su one krenule u tuzbu, ili blefiraju il misle da imaju nekog aduta kako bi dokazale drugaciji dogovor.

Quote:
one kažu da kakva promocija, da koja im je to korist kao ionak su kasnije zatvorile tvrtku, ali kako netko može nakon godinu i pol naplatit neke usluge ako stranka koju se tuži u početku nikada nije znala niti cjenik njihove satnice niti koliko će to koštat, jer ponavljam radilo se o 30% od iznosa sponzora. Iznos sponzora je bio 0 kn i kaj svejedno one imaju pravo nekaj potraživati?

i ako potražuju npr. 50 000 kn kako sud određuje na koliko imaju pravo?
Sutkinja moze u takvom slucaju "naredit" vjestacenje kako bi se procjenila "vrijednost" odradjenog posla.
PetBorut is offline  
Old 08.04.2009., 01:10   #11
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Pa ovako kako si ti to nama ispricala je to klasican rad na proviziju. Nema posla -> nema provizije.

PA DA, TAK JE, I MENI SE ČINI JASNO KO SUZA


Zastara potraživanja je godinu dana, ali ako se dobro sjecam rok za recimo izdavanje racuna je 3 godine, no sutkinja bi ih mogla pitat zasto su se tek sada sjetili pokusat naplatit potrazivanje, moguce da im malo poljulja vjerodostojnost.

NJIHOV JE ARGUMENT DA SU KAO STRPLJIVO ČEKALE DA JA NJIMA PLATIM, A KAO ZNALE SU DA NEMAM OTKUD NE ZNAM,... PAR MJESECI ALI SAD IM JE KAO NAKON GODINU I POL VEĆ DOSTA ČEKANJA HAHA



ali me "brine" to sto su one krenule u tuzbu, ili blefiraju il misle da imaju nekog aduta kako bi dokazale drugaciji dogovor.

E DA, DOBRO ODVJETNIK IM JE PRIJATELJ PA IM NIŠTA NE NAPLAĆUJE, ALI RISKIRATI SVE TE SILNE TROŠKOVE NI MENI NIJE JASNO. NE ZNAM KAKVOG ADUTA MOGU IMATI JER SVJEDOKE KOJE SU NAVELE NI JEDAN NIKAD NIJE BIO PRISUTAN KAD SE BILO ŠTO DOGOVARALO. IĆI DOKAZIVAT DA SU ZAISTA RADILE NA PROJEKTU JE BESMISLENO JER TO NITKO NITI NE SPORI. MENI ODVJETNIK KAŽE DA ONE JASNO TREBAJU DOKAZATI DA JE DOGOVOR DA ĆU IH JA PLATITI NEOVISNO NAŠLE ILI NE NAŠLE SPONZORA, A TAKAV DOGOVOR NIJE BIO, SAMO MISLIM DA ĆE IĆI NA FORU DA IZ RAZLIČITIH RAZLOGA NISU MOGLE NAĆI SPONZORA I BLA BLA... I DA SVEJEDNO ZASLUŽUJU PLAĆU...

Sutkinja moze u takvom slucaju "naredit" vjestacenje kako bi se procjenila "vrijednost" odradjenog posla.
E TO JE APSURD JER NPR. ONE SE BAVE DIZAJNOM...
ALI U MOM SLUČAJU NISU NIŠTA DIZAJNIRALE NEGO SAMO TELEFONIRALE I DOGOVARALE NEKE SUSRETE... DAKLE, NISU FIZIČKI NIŠTA KONSTRUIRALE I SL. KAK TO PROCIJENIT AKO NIJE U NJIHOVOJ STRUCI...

A ZA UGOVOR KAŽU DA GA NISU NI POTPISALE JER KAO NIJE ODGOVARAO DOGOVORU

PA ŠTA SU ONDA NASTAVILE RADIT MJESEC DANA NAKON TOGA, KAJ NISU REKLE GLE NEĆEMO TAK I AJD BOK. E PA ZATO JER JE TO BILA PREVARA, KAO MI TI RADIMOO BESPLATNO DA NAS ISPROMOVIRAŠ JER SMO NOVA TVRTKA A ONDA EVO TI FAKTURA!
lana281 is offline  
Received Infraction
Old 26.08.2009., 17:41   #12
rasprava uskoro

evo rasprava sa svjedocima uskoro... imate li kakav dobar savjet? muči me to kaj odvj.društvo koje sam angažirala ima puno slučajeva pa svaki put pošalju nekog drugog na sud, ne znam jel se on stigne uopće pripremiti, većinu radim sama, sastavljam pitanja i predlažem dokaze, kaj to tak inače ide ili sam fulala s odvj.društvom?

i pitanje, jel normalno da rasprava dođe čak do tud da se i svjedoci pozovu kad nema dokaza za njihova potraživanja... znači li to da im sud daje šanse ili se uvijek saslušaju svjedoci prije odbacivanja optužnice uslijed nedostatka dokaza?

potsjećam, riječ je o slučaju potraživanja uslijed rada na proviziju gdje klijenti nisu našli sponzora i nisu ništa ni zaradili
lana281 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:11.