Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2009., 15:28   #621
Quote:
cokolada1st kaže: Pogledaj post
Ovakvi forumi i jesu zbog toga, a ne nešto na čemu će se izdavati znanstveni radovi i doktorati.
Forum (ne samo ovaj) je onakav kakvi su njegovi korisnici. Forum ne postoji kao kategorija za sebe, neovisna od korisnika.

Ono sto je interesantno, na svakom forumu ovog tipa (opci, javni, za razliku od specijaliziranih i privatnih) uvijek ima "strucnjaka" koji imaju veliki ego i misle da sve znaju, te su prilicno glasni (to im je jedina "kvaliteta") u uvjeravanju drugih kako je to tocno. Ne moram ici u konkretne primjere, lako se nadu.

No, bas zato sto je ovaj forum takav, tu se moze pristupiti najsirem krugu ljudi. Malo ljudi uopce zna da postoje specijalizirani forumi (vec moraju i oni nesto znati, a to nije lako), te je jos teze ubaciti se u takav forum (za to treba ili srece, ili profesionalne inicijative) i samim tim, taj svijet je nesto o cemu ni ne raspravljam, jer je puno drugaciji. I samim tim, ovaj forum je uvijek interesantan bas zbog takvih osoba, koje ga uvijek uvesele svojom duhovitoscu (iako oni ne misle da su duhoviti i da im se ljudi smiju).

No, sto se tice doktorata, mogu se oni pisati i na temu foruma, ovakih, bas su oni interesantniji za doktorate.

I tako, idemo mi dalje, zabavno je ovdje ucestvovati, iz vise razloga.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 14:11   #622
Quote:
Alan_SP kaže: Pogledaj post
Forum (ne samo ovaj) je onakav kakvi su njegovi korisnici. Forum ne postoji kao kategorija za sebe, neovisna od korisnika.

Ono sto je interesantno, na svakom forumu ovog tipa (opci, javni, za razliku od specijaliziranih i privatnih) uvijek ima "strucnjaka" koji imaju veliki ego i misle da sve znaju, te su prilicno glasni (to im je jedina "kvaliteta") u uvjeravanju drugih kako je to tocno. Ne moram ici u konkretne primjere, lako se nadu.

No, bas zato sto je ovaj forum takav, tu se moze pristupiti najsirem krugu ljudi. Malo ljudi uopce zna da postoje specijalizirani forumi (vec moraju i oni nesto znati, a to nije lako), te je jos teze ubaciti se u takav forum (za to treba ili srece, ili profesionalne inicijative) i samim tim, taj svijet je nesto o cemu ni ne raspravljam, jer je puno drugaciji. I samim tim, ovaj forum je uvijek interesantan bas zbog takvih osoba, koje ga uvijek uvesele svojom duhovitoscu (iako oni ne misle da su duhoviti i da im se ljudi smiju).

No, sto se tice doktorata, mogu se oni pisati i na temu foruma, ovakih, bas su oni interesantniji za doktorate.

I tako, idemo mi dalje, zabavno je ovdje ucestvovati, iz vise razloga.
Mislim da su ti "stručnjaci" čak i dobro došli na ovom forumu jer često je zabavno čitati njihova mišljenja i kritički pogled na alternativna stajališta ostalih korisnika. To može biti vrlo stimulirajuće za iznošenja raznoraznih dokaza i argumenata. Ponekad me endi zna izkreno nasmijati svojim neumoljivim znanstvenim stavom uz uvijek detaljna obrazloženja.
emm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 00:55   #623
Quote:
Donna Corleone kaže: Pogledaj post
Ti si Whisper jedan vjernik znanosti. Vjeruješ samo u ono što su ti u školi rekli da postoji. Takodjer vjeruješ u samo ono što se da izmjeriti ograničenim ljudskim čulima. Vjera u znanstvenike, njihova dostignuća kao i vjera u samo ono što je mjerljivo i dokazljivo takodjer je ništa drugo nego oblik VJERE kao i svaki drugi.

Tvoja bibilija je udžbenik fizike. Tvoj papa je Einstein. Tvoj relikvije su štekeri.
Ti si VJERNIK KAO I SVAKI DRUGI.

Samo ti misliš da si strašno cool jer ono što ti vjeruješ se uči u svakoj srednjoj školi i spada u opće vjerovanje današnjeg društva tj main stream.

Sve ok, ugodno je biti u masi i imati VJERU u znanost. To daje osjećaj sigurnosti ....


Hm, izvinjavam se što komentiram stare postove ali ne mogu sve pročitati a ovaj post mi je savršen da ga komentiram.

Dakle,

razlika između vjere u znanost i vjere u alternativu je velika.

Naime, vjera u znanost se temelji na dokazima koji se uvijek mogu ponoviti i preispitati.

Vjera u alternativu se temelji na vjeri koju ja mogu prihvatiti ali i ne moram, ali onaj koji vjeruje u alternativu nikad ne može napraviti nedvosmislen dokaz u koji ću ja povjerovati.

Evo primjera da se bolje shvati.

Znanost "vjeruje" u "teoriju" Newton-ove gravitacije koja kaže da se dva tijela privlače silom koja je proporcionalna... itd.
Drugim riječima ja "vjerujem" da kada ispustim kamen (ili štap ili bilo koje drugo materijalno tijelo) ono će UVIJEK pasti na zemlju.

Tu svoju vjeru ću vrlo lako dokazati bilo kojem alternativcu, ako mi on ne želi vjerovati, odnosno svaki alternativac to može sam isprobati pa vidjeti da li će "povjerovati" u to.

Sa druge strane alternativci čvrsto vjeruju u antigravitaciju ali ju nikada ne mogu pokazati ni dokazati. Niti jedan alternativac ovdje na formumu (ili bilo gdje drugdje) ne može meni (ili bilo kom drugom) pokazati da će gorespomenuti kamen umjesto da padne na zemlju, poletjeti u nebo.

Alternativci moraju stvarno vjerovati da će antigravitacija "raditi"jer ju nikada nisu vidjeli.

U jednom si ipak u pravu Donna: Ja se osjećam sigurnim ako svaki put kada provjeravam neku tvrdnju ona se pokaže istinitom.

I doista, nije mi jasno kako se ljudi mogu osjećati sigurnima ako tvrde nešto što se nikako ne može provjeriti.
Paul_Happyness is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 01:16   #624
Quote:
Paul_Happyness kaže: Pogledaj post
Alternativci moraju stvarno vjerovati da će antigravitacija "raditi"jer ju nikada nisu vidjeli.
Ovo je stvarno tuzno. Opet ja moram braniti sirotu znanost. Antigravitacija je znanstveni termin, ne alternativni. Antigravitacijom i nacinima kako ju eventualno postici i dokazati se bave znanstvenici. Oni cak tvrde da postoji i antimaterija. Kada bi malo znao matematike, kao i ostalih "tvrdih" znanstvenih grana, onda bi shvatio zasto je antigravitacija znanstveni termin.

U meduvremenu se sprdas s alternativom, ne shvacajuci o cemu pricas. Znas, ja bih sada mogao staviti koji link na temu o antigravitaciji kao sto je ovaj s wikice. Ako samo pogledas taj link, odmah ces vidjeti rijeci kao sto su:
Quote:
In physical cosmology, astronomy and celestial mechanics, anti-gravity is the idea of creating a place or object that is free from the force of gravity...
Tri tocke sam ja dodao.

Vidis, da li tebi physical cosmology, astronomy and celestial mechanics zvuci nekako alternativno? Oh, ispricavam se ako ne znas engleski, onda cu ti samo reci da se radi o cisto znanstvenim disciplinama koje se bave teorijom svemira, njegove prirode i kako on ustvari funkcionira. Znam da je tebi to sve alternativa, ali shvati, antigravitacija ti bas nije najsvjetliji primjer da dokazes kako sam ja bedast i glup, a ti pametan i obrazovan.

Morati ces puno znati o znanosti da bi shvatio sto je ustvari alternativni pristup znanosti. I da bi se onda eventualno mogao argumentirano rugati nama alternativcima. Do tog trenutka, zelim ti sve najbolje...
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 16:41   #625
Huh

Gdje da počnem da bih ti odgovorio na sve što si ovdje napisao??

Quote:
Alan_SP kaže: Pogledaj post
Ovo je stvarno tuzno. Opet ja moram braniti sirotu znanost.
Za početak predlažem da ne braniš znanost. Već će se ona sama obraniti.

Quote:
Oni cak tvrde da postoji i antimaterija.
Znanstvenici ne tvrde da postoji antimaterija. Oni su antimateriju detektirali i proizveli.
S obzirom na ovo što si napisao, nisam siguran da doista znaš što je antimaterija, pa ti evo jedan link

http://hr.wikipedia.org/wiki/Antimaterija

(Ovaj je na hrvatskom, jer kako si rekao ne stojim baš najbolje sa engleskim )

Quote:
Kada bi malo znao matematike, kao i ostalih "tvrdih" znanstvenih grana, onda bi shvatio zasto je antigravitacija znanstveni termin.
Pomalo znam matematiku i poneke "tvrde znanosti", nažalost ni blizu dovoljno koliko bi to želio. Ipak, znam dovoljno da znam šta ne znam. Za neke je to znanje upravo nedostižno.

Quote:
U meduvremenu se sprdas s alternativom, ne shvacajuci o cemu pricas.
Doista se ne sprdam sa alternativom niti mi je to bila namjera. Samo sam želio opisati razliku "vjerovanja" u znanost i vjerovanja u alternativu.


Quote:
Vidis, da li tebi physical cosmology, astronomy and celestial mechanics zvuci nekako alternativno?
Gdje si ti to vidio da sam ja te pojmove proglasio alternativom?

Quote:
Oh, ispricavam se ako ne znas engleski, onda cu ti samo reci da se radi o cisto znanstvenim disciplinama koje se bave teorijom svemira, njegove prirode i kako on ustvari funkcionira. Znam da je tebi to sve alternativa, ali shvati, antigravitacija ti bas nije najsvjetliji primjer da dokazes kako sam ja bedast i glup, a ti pametan i obrazovan.
Dobar dio ovoga ne želim komentirati. Želim ti samo reći da na toj stranici na koji si postavio link piše i ovo:

Under general relativity, anti-gravity is highly unlikely, except under contrived circumstances that are regarded as unlikely or impossible.

i ovo:

However, according to the current widely accepted physical theories, verified in experiments, and according to the major directions of physical research, it is considered highly unlikely that anti-gravity is possible.

Sviđa mi se taj link koji si postavio. On upravo govori ono što sam i ja rekao.

Quote:
Znas, ja bih sada mogao staviti koji link na temu o antigravitaciji kao sto je ovaj s wikice

Zamolio bih te da mi objasniš kakve veze ta stranica ima sa alternativom.
Ja ju nisam vidio.
Istina, ja ne razumijem engleski, pa ćeš mi ti citirati alternativne rečenice sa te stranice. Hoćeš li?

Također mi možeš pokazati gdje to na toj stranici piše da antigravitacija postoji.

S obzirom da si ti postavio taj link neće ti to biti teško, zar ne

Moja preporuka: Ne čitati samo naslov i riječi obojane plavom bojom. Slijedeći puta pokušaj pročitati cijeli tekst. Bar ga na ovoj stranici nije bilo puno.



Quote:
Morati ces puno znati o znanosti da bi shvatio sto je ustvari alternativni pristup znanosti. I da bi se onda eventualno mogao argumentirano rugati nama alternativcima. Do tog trenutka, zelim ti sve najbolje...
Kao što sam već gore spomenuo

doista nemam dovoljno znanja da bih sve shvatio ili objasnio

i doista mi nije bila namjera rugati se bilo kome.

U biti ja simpatiziram alternativu (u mladosti sam bio punker a to je tada doista bila teška alternativa ) i volio bih da neke "alternativne" stvari (antigravitacija, telepatija itd) doista i postoje.

Na žalost do sada sam vidio samo cirkuske točke i lupetanja ljudi koji ništa ne razumiju.

Odnosno da se ispravim: lupetanja nekih alternativaca o pojmovima (kao što su gravitacija, antigravitacija, energija, dimenzije itd) o kojima doista nemaju pojma.

Kao što rekoh: zanima me alternativa (zato i posjećujem ove stranice ) ali ne vjerujem u svakojaka lupetanja.
Paul_Happyness is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 21:00   #626
Quote:
Paul_Happyness kaže: Pogledaj post
Kao što rekoh: zanima me alternativa (zato i posjećujem ove stranice ) ali ne vjerujem u svakojaka lupetanja.
To je najbolji stav. I jedini ispravan. Svatko treba odluciti sam za sebe u sto vjeruje.

Naravno, trebas biti svjestan da su tvoja vjerovanja samo to i da mozda nisi u pravu. Kada tako pocnes razmisljati i jos dodas premisu da je sve moguce (iako to ne znaci da sve zaista i jeste), na pravom si putu.

Ne da mi se pricati o svemu sto si gore napisao, ono, nije zanimljivo...

Samo bih ti skrenuo paznju: highly unlikely ne znaci absolutely impossible. Vrlo nevjerojatno i dalje dopusta da je nesto moguce, da se ne zna sa sigurnoscu, ali da nije bas vjerojatno.

Prefiks anti dolazi zbog logicke premise da pri bilo kojoj akciji postoji reakcija koja je suprotnog predznaka. Pa se krenulo s gravitacijom (koja je svakako ocita), pretpostavilo da cisto zbog logike da akcija ima i reakciju moze postojati i antigravitacija.

Da li postoji? Da li ja to imam doma? Na prvo pitanje, ne znam. Na drugo, ne znam. Mozda nesto meni doma i ispoljava efekt antigravitacije, ali ja to jos nisam primjetio...

Ako shvatis smisao ovog gore, biti ce ti jasno zasto ja jesam alternativac. Ja samo dopustam da ne znam sve i da je sve moguce.

Ajde, slusaj ti punk, sto god, svi smo mi ljudi, razliciti i isti istovremeno.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 16:43   #627
Quote:
Zamisli kaže: Pogledaj post
Mudre reci.To sto ne prihvatam i obucem se je samo zato sto sam se vec opekao.Kao da se ljudi promene kad meditiraju,postanu egoisti,misle da sve najbolje znaju,uzdignu se od mase i sta visse ima onih koji jos pocnu da prete i pretvaraju se u prave monstrume.Cast izuzecima.
S ovime se slažem. Neki ljudi postanu još i gori no što su bili prije bavljenja nekim "duhovnim diciplinama". Ali, mislim da kada se pazi na metodologiju rada nema opasnosti od takvih štetnih karakternih promijena. Jer se poduzmu neke predradnje da se obuzda nastanak zločudnog ega, i svi oni problemi koji proizlaze iz njega.
ashwinikumaras is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 02:51   #628
Alternativa nije samo vjera u nešto što se nemože objasnit , alternativa je sve što odskakuje od modernog doba ili znanosti bilo to na materijalnoj strani ili duhovnoj. krećem od materijalnih stvari, npr fitoterapija , reiki , aure , itd .. za prijmer uzet ću alternativnu medicinu , puno ljudi govori da je to laž da nema dokaza u učinkovitost ali fitoterapija je dio drevne alternativne medicine koja se bavi lječenjem putem biljki , u drevna vremena kinezi su posvećivali puno pažnje zdravom životu , smatrali su da im priroda daje sve što je potrebno za zdravlje , i tako su oni stvorili tradiciju ispijanja zelenog čaja i mnogih drugih , do pred 100 godina ljudi bi rekli , joj pa nemože ti pomoć čaj u izljećenju od bolesti ili prevenciji ali nakon šta se dokazalo da čajevi imaju velike nutritivne vrijednosti ljudi su ih opće prihvatili ( odnosno fitoterapiju ) , čak danas u zapadnoj - modernoj medicini dobivate savijete od lječnika pijte mnogo čaja , kad pijete željezo kažu pijte ga sa limunom , radi vitamina c jer bolje resorbira željezo , ono što želim reć je da neke stvari ćemo otkrit a neke ne , ipak ljudki um ima limite , eto vidim da se mnogo prića o aurama , dobili smo dokaz sa onim specijalnim aparatima da postoje a to što netko ne vjeruje i dalje je sasvim prihvatljivo jer je čovijeku u prirodi da odbacuje ono što nevidi ili se boji onoga šta ne poznaje , a sad na nama je da se i dalje sami individualno razvijamo i prihvaćamo nova i stara znanja , nemoramo mi bit skloni alternativi ali je barem možemo poštovat .. evo još jedan argument da nije svijet sve ono šta vidimo prostim okom i da nam ne treba moderna znanost da saznamo odgovre na neka pitanja, neki yogiji iz indije su konzumirali halucinogenu biljku koja je njima sveta , i kada bi je konzumirali vidjeli bi zmije koje ih vode kroz portal ( zmije su simbol znanja ) te bi mogli vidjet što god žele u tijelu , stanice , živce , DNA ma bilo šta , tako da su u drevna vremena ljudi znali na aternativne načine nać brojne odgovore , a što se tiče rasprava o vjeri , bolje je vjerovat u nešto što je pozitivno , što tebi daj stimulans da ideš dalje u životu nego se držat krute znanoti .. isto tako znanost nije dokazala da telepatija postoji ali je činjenica da su takve sposobnosti prisutne .. eto ko se slaže samnom ok , tko ne nema veze , svatko ima svoje mišljenje .. a na kraju bolje je vjerovat u nešto šta će te gurat kroz život davat ti nadu ili ti život učiniti interesantnijim iako to nije istina nego ostat na golim dokazima ..
light kundalini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:03.