Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2006., 19:33   #1
Sto ubrajamo pod ozljede na radu?

Neki dan su me na putu na posao "snazno poljubili u guzicu"

Doktorica mi je rekla:
"Ako si isla na posao, to ti je ozljeda na radu, dakle 100% bolovanje"

Sefica mi je rekla:
"Prema Zakonu o radu, nije bilo ----- sati, dakle nije bilo radno vrijeme i to nije ozljeda u uredovno radno vrijeme, dakle nije ozljeda na radu"

Koja je u pravu i prema kojem zakonu?

Hvala.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Old 10.03.2006., 20:10   #2
neka poslodavac , a ako neće on , možeš ti ispuniti prijavu ozljede na radu + skupi medicinsku dokumentaciju pa odi u područni ured hzzo-a i podnesi zahtjev. rješenjem ne / će ti priznati ozljedu na radu. dakle, ovisi o njima hoće li ti dati 100 % naknade plaće za bolovanje.
Eli_jana is offline  
Old 10.03.2006., 21:46   #3
doktorica

pokriva se period na putu od kuće do mjesta rada, samo mjesto rada i povratak od mjesta rada do kuće

postoji obrazac koji ti mora ispuniti poslodavac i potpisati nadležni rukovoditelj

šefica te otkantala da zašpara malo novaca

ako te zanima detaljnije mogu pogledat u ponedeljak, nije to moje područje pa ne znam sve detalje napamet
polly is offline  
Old 11.03.2006., 12:51   #4
Quote:
polly kaže:
...
ako te zanima detaljnije mogu pogledat u ponedeljak, nije to moje područje pa ne znam sve detalje napamet
Zanima me detaljnije. Hvala.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Old 11.03.2006., 16:26   #5
ako ides uobicajenim putem na posao onda je to ozljeda na radu i imas pravo sad neznam tocno na sto,ali ja sam radio seminarski iz osnova sigurnosti,i igrom slucaja imao sam kada je covjek prilikom puta na posao dozivio saobracajku i naravno da je dobio bolovanje,odstete samo se ne sjecam tocnih iznosa...
4p3X is offline  
Old 12.03.2006., 00:23   #6
Quote:
Ipanema kaže:

Sefica mi je rekla:
"Prema Zakonu o radu, nije bilo ----- sati, dakle nije bilo radno vrijeme i to nije ozljeda u uredovno radno vrijeme, dakle nije ozljeda na radu"
U zakonu o radu ne navodi se vrijeme trajanja puta od stana do mjesta rada, na osnovu kojeg bi se priznala ozljeda na radu u radno vrijeme. Tocnije, Zakon o radu ne obradjuje nista o ozljedi na radu, izuzev u svrhu zabrane otkazivanja zbog privremene nesposobnosti.
Aenea is offline  
Old 12.03.2006., 00:25   #7
Prema odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranju i propisima donijetim na osnovi toga Zakona, ozljedom na radu smatra se i ozljeda koju osoba pretrpi na redovitom putu od stana do mjesta rada i obratno. Da bi ostvarila svoja prava moras ispuniti odnosno podnijeti prijavu o ozljedi na radu. Prijavu najcesce podnosi poslodavac, ali mozes je i sama ispuniti, no poslodavac tj. netko do rukovoditelja mora je potpisati i isto tako netko od tvojih kolega mora potpisati odnosno potvrditi dogadjaj. Prijava o ozljedi na radu ispunjava se u sest primjeraka i mislim da je rok podnosenja 30 dana.
Aenea is offline  
Old 12.03.2006., 00:27   #8
Osim toga, a vezano za osiguranje, poslodavci neke police moraju imati obavezno ugovorene, ali ne znam spada li tu i osiguranje od posljedica nesretnog slucaja odnosno osiguranje nezgode, no te police vjerojatno mogu pokrivati troskove lijecenja odnosno dnevnu naknadu za boravak u bolnici zbog ozljede i slicno - premda se nadam da ti to nece trebati i da se radi o laksoj ozljedi.
Aenea is offline  
Old 12.03.2006., 09:23   #9
OK, sve mi je jasno, ali ovaj dio mi nikako ne ide pod račun: "... i isto tako netko od tvojih kolega mora potpisati odnosno potvrditi dogadjaj."

Kakav, zaboga, kolega?!? Ako taj "neki kolega" nije bio sa mnom u trenutku događaja (dakle, zajedno putujemo na posao), otkud bi on mogao bilo što potvrditi (ili ne potvrditi)? Samo na temelju mojih riječi? Medicinske dokumentacije? Policijskog zapisnika? Čega?
Littlefoot is offline  
Old 12.03.2006., 14:03   #10
Quote:
Littlefoot kaže:
OK, sve mi je jasno, ali ovaj dio mi nikako ne ide pod račun: "... i isto tako netko od tvojih kolega mora potpisati odnosno potvrditi dogadjaj."

Kakav, zaboga, kolega?!? Ako taj "neki kolega" nije bio sa mnom u trenutku događaja (dakle, zajedno putujemo na posao), otkud bi on mogao bilo što potvrditi (ili ne potvrditi)? Samo na temelju mojih riječi? Medicinske dokumentacije? Policijskog zapisnika? Čega?
S obzirom da se radi o ozljedi na radu upotrijebljen je izraz kolega.
U prijavi o ozljedi na radu potrebno je navesti podatke o ocevidcu, ime i prezime i adresu.

Jasno da je vjerojatno u trenutku dogadjaja bila sama, no moguce da se neposredno nakon nesrece javila nekome na posao ili mozda cak stigla i do posla prije no sto se uputila lijecniku, pa je vjerojatno dovoljno da ta osoba potvrdi da je vidjela ozlijedjenu osobu u ostecenom autu ili nesto u tom stilu.
Aenea is offline  
Old 22.03.2006., 18:46   #11
npr. radis od 8-16
nesreca ti se dogodila u 7:10 ili u 15:50
imas pravo na ozljedu na radu jer se to smatra kao put na poso i natrag

mene je bilo zanimalo kaj ak sja moram krenut 2 sata ranije da bi stigel u 8 na posel
na to mi nisu znali odgovorit
KDE is offline  
Old 22.03.2006., 18:50   #12
Evo jedan zanimljiv primjer, preneseno s Klika:

"Sud za društvena pitanja u Frankfurtu dosudio je odštetu čovjeku koji je pretrpio pad niz stube i zaradio oštećenje lubanje. Osiguranje mu je odbilo to uračunati tvrdeći da se radi o nesreći na poslu, kako je unesrećeni tvrdio, jer se cijela stvar dogodila u restoranu, na božićnom tulumu koji je tvrtka organizirala."

http://www.klik.hr/naslovnica/dossie...200002008.html
Vojky is offline  
Old 22.03.2006., 18:52   #13
a da li je ozljeda na radu ako na terenu zaradim upalu pluca?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 24.03.2006., 14:18   #14
Upala pluća nije ozljeda.
Vojky is offline  
Old 24.03.2006., 14:55   #15
ne znam da li ti još uvik triba odgovor, ali imaš potpun odgovor u Zakonu o mirovinskom osiguranju.
Ukoliko si išla na posao i dogodila se nesreća - tvoja ozljeda se računa kao ozljeda na radu.
__________________
^_^ “Smile! It's irritates people.”
d.s.o. is offline  
Old 24.03.2006., 15:59   #16
Quote:
Vojky kaže:
Upala pluća nije ozljeda.
a nije?
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Old 24.03.2006., 18:49   #17
ti za...avaš ili?
dr. Szmola is offline  
Old 28.03.2006., 17:39   #18
Nezgoda je događaj koji utječe izvana neočekivano, iznenada te nezavisno od volje osiguranika i naglo utijeće na tijelo osiguranika, kemijski ili mehanički, a za posljedicu ima njegovo tjelesno oštećenje ili smrt.

Upala pluca je bolest.
Bolest nije nezgoda.
syrius1 is offline  
Old 31.03.2006., 11:03   #19
Quote:
Vojky kaže:

"Sud za društvena pitanja u Frankfurtu dosudio je odštetu čovjeku koji je pretrpio pad niz stube i zaradio oštećenje lubanje. http://www.klik.hr/naslovnica/dossie...200002008.html
Dobro, zar je moguće da kod nas ne postoji odšteta u slučaju teške ozljede na radu i to krivnjom poslodavca koji je prekršio propise o zaštiti na radu?

Naime, moja frendica se ozlijedila i na bolovanju je zbog ozljede na radu, ali za odštetu su joj rekli da mi nismo Amerika, otprilike.

Is that really so?
VelmaX is offline  
Old 31.03.2006., 15:10   #20
naravno da ima pravo na tužbu. podnosi se Općinskom sudu.
evo iz Zakona....primjenjuje se ZOO...

Odgovornost poslodavca za štetu uzrokovanu radniku

Članak 109.

(1) Ako radnik pretrpi štetu na radu ili u svezi s radom, poslodavac je dužan radniku naknaditi štetu po općim propisima obveznoga prava.

(2) Pravo na naknadu štete iz stavka 1. ovoga članka, odnosi se i na štetu koju je poslodavac uzrokovao radniku povredom njegovih prava iz radnog odnosa.
Eli_jana is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.