Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2017., 14:49   #2181
Ma to znam da je Zastava radila sanduke od prešanog lima i od lijevanog željeza i u svakom slučaju je bolje od lijevanog željeza, minus je jedino što je puška onda malo teža, ali zato preciznija. Nego vidim na internetu originalne sanduke rashodovanih pušaka od Zastave lijevanih sanduka sa montažom cijevi na prešanje i na navoje i sad što je bolje i koje su mane?
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 14:55   #2182
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
M70A glodani blok i prihvat cijevi
M70B presani sanduk, limom fiksirana cijev
M70B1 sve lim
Navoje mislim imao samo M70A


Poslano sa mog m2 note koristeći Tapatalk
Nije, pošto se na slici vidi rastavljeni M70AB2 sa preklopnim usadnikom original od Zastave i oba su od lijevanog željeza i na jedan se preša cijev u sanduk, a drugi ima urezane navoje u sanduku u koju se ušarafi cijev.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:34   #2183
Sanduci su radjeni od glodanog celika, ne od lijevanog zeljeza.
__________________
There are only three sports: bullfighting, motor racing, and mountaineering; all the rest are merely games.....Ernest Hemingway.
Vatanen is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 02:36   #2184
Lijevano željezo, lijevani čelik je jedno te isto osim što je čelik zapravo oplemenjeno željezo ugljikom da bi materijal bio čvršći i tvrđi pošto je čisto željezo mekano, zna se na što sam mislio i zatim se lijevani čelik vadi iz kalupa i strojno gloda dok se ne dobije željeni oblik isto kao i pištolji.

Je pitam nekoga tko često mijenja cijevi da li je bolje da se cijev našarafljuje na sanduk ili uprešava i stavlja klin jer radile su se obje varijante.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 07:25   #2185
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Lijevano željezo, lijevani čelik je jedno te isto osim što je čelik zapravo oplemenjeno željezo ugljikom da bi materijal bio čvršći i tvrđi pošto je čisto željezo mekano
Znaci nije isto.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 17:05   #2186
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Lijevano željezo, lijevani čelik je jedno te isto osim što je čelik zapravo oplemenjeno željezo ugljikom da bi materijal bio čvršći i tvrđi pošto je čisto željezo mekano, zna se na što sam mislio i zatim se lijevani čelik vadi iz kalupa i strojno gloda dok se ne dobije željeni oblik isto kao i pištolji.

Je pitam nekoga tko često mijenja cijevi da li je bolje da se cijev našarafljuje na sanduk ili uprešava i stavlja klin jer radile su se obje varijante.
postoji, ili je bar postoja jedan strašno dosadan predmet koji se zva tehnologija materijala. dosadan je posebice,ako je predavač monoton i napravi od istog sat za spavanje. danas - sutra da bi razumija neke stvari ka šta su elementi strojeva ili elektrotehnički materijali, ... ono podebljano nije isto. da ne ulazimo u raspravu o željezu i čelicima,količinama ugljika,fosfora,sumpora,i njihovoj redukciji, te dodacima mangana,nikla,kobalta,vanadija, ... .

ako cijev zavidaješ,kako si reka onda je nije problem promjenit ako je potreba (prigrijavanje ili oštećenje) ali ako je presaš i još zaglaviš klinom,kako je misliš promjenit. jedino ako si mislija na sistem kao na MG-34/42 odnosno M-53,MG-3, ...
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 23:13   #2187
Čisto željezo je neupotrebljivo pošto je mekano skoro kao bakar, nemoj me sad hvatati i podebljavati rečenice, zna se na što sam mislio.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 07:36   #2188
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Čisto željezo je neupotrebljivo pošto je mekano skoro kao bakar, nemoj me sad hvatati i podebljavati rečenice, zna se na što sam mislio.
Ne, ne zna se jer nemas pojma o cemu pricas.

Pre nego sto nesto ovde izvalis, molio bih te da barem proveris osnove. Ima na ovom forumi i inzinjera strojarstva i tehnologa, a njima tvoja izjava zvuci kao tezaj jeres.

P.S.
Meni je tehnologija materijala bio zanimljiv predmet, mozda je ipak do predavaca.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 09:31   #2189
Quote:
trpe grozni kaže: Pogledaj post
Ne, ne zna se jer nemas pojma o cemu pricas.

Pre nego sto nesto ovde izvalis, molio bih te da barem proveris osnove. Ima na ovom forumi i inzinjera strojarstva i tehnologa, a njima tvoja izjava zvuci kao tezaj jeres.

P.S.
Meni je tehnologija materijala bio zanimljiv predmet, mozda je ipak do predavaca.

zasigurno Trpe.

sve najbolje Trpe tebi i tvojima i za Božić i za Novu godinu.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 20:53   #2190
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Čisto željezo je neupotrebljivo pošto je mekano skoro kao bakar, nemoj me sad hvatati i podebljavati rečenice, zna se na što sam mislio.
zna se kaj si napisao
jesi li i kaj si mislio, ostaje nepoznanica
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 23:42   #2191
Onda zašto se zove željeznica i željeznička pruga kada je većinom čelik, osobito pruga?!
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 06:50   #2192
sigurno radi ak-47 ili m-16
pogotovo ako ih nosi iron man
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 08:26   #2193
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
sigurno radi ak-47 ili m-16
pogotovo ako ih nosi iron man


na dobro ti izašlo Silvestrovo i lito mlado zadovoljan dočeka.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 18:39   #2194
Iron man
Eisenbahn...

...sigurno nije Steel man, Stahlbahn ili čeličnica, čeličnička pruga!
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 08:30   #2195
sigurno je i da se oruzje od zeljeza ne radi vec preko nekoliko stotina godina
ali eto, u neke krajeve pamet malo kasnije stize...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 09:52   #2196
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
sigurno je i da se oruzje od zeljeza ne radi vec preko nekoliko stotina godina
ali eto, u neke krajeve pamet malo kasnije stize...
Šteta što nema više pravog oružja. Danas sve nešto na touch screen.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 09:54   #2197
Jeb. ga, nemam manje slike.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 10:17   #2198
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Lijevano željezo, lijevani čelik je jedno te isto osim što je čelik zapravo oplemenjeno željezo ugljikom da bi materijal bio čvršći i tvrđi pošto je čisto željezo mekano, zna se na što sam mislio i zatim se lijevani čelik vadi iz kalupa i strojno gloda dok se ne dobije željeni oblik isto kao i pištolji.

Je pitam nekoga tko često mijenja cijevi da li je bolje da se cijev našarafljuje na sanduk ili uprešava i stavlja klin jer radile su se obje varijante.
A tko to minja cijev na kalašu? Znam da ljudi svašta rade ali... Navrnut kalaš na drugi kalibar je nemoguće (bar neznam za takav kalibar). Nevidim drugi razlog zamjene cijevi nego trošenje. Zamjena cijevi je skuplja od cile puške skupa. Osim cijevi tu su i drugi dilovi koji se troše.
Kad mu se istroši cijev baciš ga u smeče.
Osim toga, triba ispalit 10-20000 metaka za istrošit prosječnu cijev.
Upordown is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 10:55   #2199
kod ciganke bas i ne treba, nju istrosi samo vrijeme i vlaga

ali da, u svakom slucaju radi se o necemu za kaj nema potrebe, eventualno ako hoces od dva neispravna napraviti jedan ispravni
ali i tada to ne radi seljo beljo, nego covjek koji je puskar i koji zna kaj radi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 11:28   #2200
10-20,000 metaka je ništa, onda bolje da je cijev na kopče, nekako mi je to premalo, baš me zanimaju službene procjene koliko cijev izdrži.

Vidiš nemogu staviti sliku ljevanog željeznog, oprostite, ČELIČNOG sanduka od M70 sa navojem pošto mi paint ne radi, a stranica neda kopiranje slika. Ali da, nejčešće je M70 imao na uprešavanje cijevi u sanduk i išao je poprečno zatik u žljeb s vanjske strane ruba cijevi da se cijev ne izvuče od vibracija i toplinskih istezanja. Drugi rjeđi tip M70 je imao montažu cijevi na navoj.

Tko kaže da mislim mijenjati kalibar, pitam samo radi servisiranja što je bolje, ljude koji to znaju u praksi, po meni je bolje da je na navoj ako se misli ispucavati velike količine godišnje.

Zadnje uređivanje PREDSJEDNIK : 01.01.2018. at 12:06.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.