Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Stolna računala

Stolna računala Konfiguracije, ploče, procesori, ram, grafičke kartice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2017., 15:46   #1
Prodaja računala ili nadogradnja dijelova

Bok ekipa,

Odlučio sam uzeti nov gaming PC međutim ne mogu odlučiti da li da prodajem sadašnji PC ili da prodam procesor/matičnu/grafičku te nadogradim novim.

Konfiguracija sadašnjeg PC-a jest:

Matična : Gigabyte 970a-ds3p
Grafička : Gigabyte AMD R9 280 WindForce 3X
Procesor : AMD FX 8320 (i ima cooler LC Power 95)
RAM : 2x4GB HyperX Fury 1866Mhz
Hard disk : 1TB Barracuda
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
Napajanje : XFX Pro 550W
Kučište : Zalman Z3


Okvirni budžet za dodatne komponente jest 3500kn.

Puno hvala unaprijed
Chif069 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 16:31   #2
Sta te muci konkretno? To je i dalje dosta solidna konfa, FX ima jos soka u sebi sigurno, cak bih i rekao vise nego prije jer mislim da igre sad sve vise i vise naginju ka multicore/thread supportu.

Vjerujem da kombinacija FXa i neke GTX 1060 moze sasvim solidno pokretati prakticki sto god ti srce pozeli uz mozda neke kompromise u odredjenim naslovima. Ako ti je to okej onda slobodno idi samo na upgrade graficke i vozi dalje.

Ako ne pristajes na takve kompromise onda moras ici na promjenu platforme s tim da zadrzavas case, napajanje, HDD i SSD,pri cemu imaj na umu da ti 3500 nije dovoljno za sve to.

Nesto tipa Ryzen 5 1600 + 8GB DDR4 + B350 MBO + sto jaca grafa bi bio optimalan upgrade trenutno. CPU+MBO+RAM bi te ispali oko 3000 kn, za graficku jednostavno nema mjesta tako da to mozes uzeti naknadno i trenutno koristiti 280tku, koja je i dalje sasvim solidna grafa
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 16:53   #3
Malo je igara gdje bi FX8320 ozbiljno bottleneckao R9 280 tako da ne bih sada isao na upgrade platforme. RAM je skup, iduce godine dolaze nove stvari itd...

Ako je grafa bottleneck bih radio upgrade grafe, sada su se cijene manje vise normalizirale i nece jos neko vrijeme doci nista uzbudljivo pa je ok vrijeme za to.

Ja bih osobno za malo veci budzet isao na grafu tiipa GTX1060 ili RX580 +1440p monitor.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 16:56   #4
Imam feeling ko da mi računalo sjecka iako sam reinstalirao windowse prije 2 mjeseca te računalo nije zatrpano glupostima.

Uzet ću za primjer jednostavnu igru Fortnite koja se ne vrti u 60fps-a na najvišim postavkama iako smatram da bi trebalo vrtjeti fluidno u 60fps-a.

Da li da idem na overclock procesora i grafičke?

Razmišljam o GTX 1060 6GB i 144Hz monitor, da li bi to išlo?

EDIT: Vezano uz post "juretherebela"
Dakle, dovoljno bi bilo overclockati 8320 i uzeti GTX1060 uz neki bolji monitor (uzeo bih 144Hz kao što sam naveo).
Chif069 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 17:12   #5
Quote:
Chif069 kaže: Pogledaj post
Imam feeling ko da mi računalo sjecka iako sam reinstalirao windowse prije 2 mjeseca te računalo nije zatrpano glupostima.

Uzet ću za primjer jednostavnu igru Fortnite koja se ne vrti u 60fps-a na najvišim postavkama iako smatram da bi trebalo vrtjeti fluidno u 60fps-a.

Da li da idem na overclock procesora i grafičke?

Razmišljam o GTX 1060 6GB i 144Hz monitor, da li bi to išlo?

EDIT: Vezano uz post "juretherebela"
Dakle, dovoljno bi bilo overclockati 8320 i uzeti GTX1060 uz neki bolji monitor (uzeo bih 144Hz kao što sam naveo).
Fortnite zna biti tricky, nije toliko lagan za pokrenuti pogotovo na max detaljima iako izgleda cartoony. Iako iskreno ne znam kakav mu je multicore support tj koliko dobro iskoristava sve te jezgre.

Slazem se s jurom, mislim da bi ti najbolje bilo da OC-as FX-a koliko mozes te uzmes nesto tipa RX580/GTX1060. Mijenjanje platforme bi ti relativno malo donijelo za dosta love. Tek nakon ubacivanja i nove graficke bi zapravo vidio pomak.

Sto se monitora tice mozes slobodno iako ne znam koliko se 144Hz isplati jer sumnjam da ces moci loviti brojke od preko 100 FPS-a u vecini novijih naslova.
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 17:27   #6
Odlično, hvala na pomoći.

Još samo da vas pitam,

Do koje frekvencije mi je sigurno dignut 8320 na ovoj matičnoj?

Te koju GTX 1060 6GB uzet, koja se najbolje pokazala?

Hvala puno!
Chif069 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 20:47   #7
Ovako, Fortnite je grafički jako zahtjevan, ali je odlično optimiziran za multi-core.

Ne bih išao na high-refresh monitor jer bi ti tu ipak procesor mogao biti bottleneck.
Radije bih uzeo 1440p monitor.

Što se tiče OC-a, taj cooler je inače ok cooler, ali nije divota za OC tih procesora. Probao bih prvo sa 4.0GHz uz što nižu voltažu pa da vidiš gdje i kako stojiš.


Ovo je jedan od možda najjefinija sa dva fana

https://www.uzishop.hr/nvidia-gpu/85...m_medium=click

Sada su se cijene Radeonki malo sredile pa bih razmislio i o RX580 8GB.

No vidi za igre koje igraš kako stoji koja.

https://goo.gl/Sx8NdW
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:18   #8
Quote:
juretherebel kaže: Pogledaj post
Ovako, Fortnite je grafički jako zahtjevan, ali je odlično optimiziran za multi-core.

Ne bih išao na high-refresh monitor jer bi ti tu ipak procesor mogao biti bottleneck.
Radije bih uzeo 1440p monitor.

Što se tiče OC-a, taj cooler je inače ok cooler, ali nije divota za OC tih procesora. Probao bih prvo sa 4.0GHz uz što nižu voltažu pa da vidiš gdje i kako stojiš.


Ovo je jedan od možda najjefinija sa dva fana

https://www.uzishop.hr/nvidia-gpu/85...m_medium=click

Sada su se cijene Radeonki malo sredile pa bih razmislio i o RX580 8GB.

No vidi za igre koje igraš kako stoji koja.

https://goo.gl/Sx8NdW
Hm iskreno nisam siguran da je graficki toliko teska. Npr. na laptopu ga igram relativno fluidno na 40+ FPS s i5 4200M i 8750M, dok kad sam kuci na kompu s G3220 i 260X dosta FPS dropova i stutteringa imam i na najnizim postavkama. Doduse moguce je da je to zbog RAMa, na kompu je samo 4 GB.

U svakom slucaju, iako izgleda dosta cartoony i "neozbiljno", nije toliko lagana za pokrenuti i ne treba ga podcjenjivati POGOTOVO na ultra settingsima.
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:21   #9
Zapravo je ovo i odlična ponuda za RX580, cijena samo 2350 za gotovinu, a i Freesync monitori su znatno jeftiniji od gysnc.

Da li uopće freesync pravi razliku na ovakvoj konfiguraciji?
Chif069 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 21:47   #10
Quote:
NESHO95 kaže: Pogledaj post
Hm iskreno nisam siguran da je graficki toliko teska. Npr. na laptopu ga igram relativno fluidno na 40+ FPS s i5 4200M i 8750M, dok kad sam kuci na kompu s G3220 i 260X dosta FPS dropova i stutteringa imam i na najnizim postavkama. Doduse moguce je da je to zbog RAMa, na kompu je samo 4 GB.

U svakom slucaju, iako izgleda dosta cartoony i "neozbiljno", nije toliko lagana za pokrenuti i ne treba ga podcjenjivati POGOTOVO na ultra settingsima.
Ja Fortnine vrtim na 1440p sa RX580 8GB i igra mi drzi grafu na 100% prakticno cijelo vrijeme, FPS 50-70.
Naravno, sve ultra settings, zato kazem da je zahtjevna. Valjda je prilagodena i za slabiji hardware.

Quote:
Chif069 kaže: Pogledaj post
Zapravo je ovo i odlična ponuda za RX580, cijena samo 2350 za gotovinu, a i Freesync monitori su znatno jeftiniji od gysnc.

Da li uopće freesync pravi razliku na ovakvoj konfiguraciji?


Je, odlicna ponuda.

Sapphire Nitro je malo bolja od te, ali razlike su minimalne.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 23:27   #11
Imas odlican komp, tj podlogu u procesoru, tvoja jedina nadogradnja ni trebala biti nova jaca graficka kartica i bolji cpu hladnjak za bolji overclock, samo nemoj pretjerivati jer maticna nije neki hight end proizvod.
A i ovaj hladnjak koji imas od Lc-a bi trebao biti ok za neki razumni oc.
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:43   #12
Vjerojatno ću uzeti bolji cooler, freesync monitor i RX580 i dignut ću procesor na 4,5-4,7 i to je to.

Hvala ekipa,
Pozdrav
Chif069 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 15:50   #13
Ploča i cooler nemaju šanse da izdrže 4.7GHz pod razumnim temperaturama.

4.5GHz možda ako imaš dobar primjerak procesora kojem ne treba puno napona. Ja bih ciljao na tak nešto sa postojećim coolerom... prvo na njemu isprobavaj
Smartic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 17:40   #14
Bas me zanima kako ce se FX nositi s novijim naslovima koji ce, nadam se, biti sve bolje optimizirani za vise jezgri. Drzim fige autoru
__________________
You got two empty halves of coconuts and you're bangin' em together!
NESHO95 is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 21:10   #15
Quote:
NESHO95 kaže: Pogledaj post
Bas me zanima kako ce se FX nositi s novijim naslovima koji ce, nadam se, biti sve bolje optimizirani za vise jezgri. Drzim fige autoru
Kako koji, no neke nove igre su dosta dobro optimizirane. Naravno, teško je očekivati visok FPS tipa 80+, ali u razini 50-60 bi moglo ići.

Fortnite je najbolje CPU optimizirana igra koju sam imao ikad instaliranu.

Meni se rasporedi praktično ravnomjerno na svih 8 threadova i7 920 te mi je RX580 na 100% cijelo vrijeme (1440p)
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 22:14   #16
Ova ti je bolja kupovina za 2430kn.

Što se tiče OC-a, nemaš cooler, a niti mbo za nešto visoko, 4.2ghz maximum, ako cooler može

Uglavnom prvo kupi grafičku, svoju prodaj, te štedi za eventualno promjenu platforme nešto kasnije

Ako si nešto ambiciozniji (sigurna promjena platforme u skorije vrijeme) možeš svu lovu spizdit u gtx 1070 (recimo zotac mini sa amazona)
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 23:09   #17
Ajde da ne otvaram novu temu , imam cpu x4 840k od Amd pa me zanima koja graficka max ide gore za taj cpu, budem ga i kloknuo ako treba, sad imam r7 360 sa 2gb, prakticki rebrandirana 7790 ili r7 260x , ali jednostavno vise nema bas snage za najnovije igre, platformu cpu necu jos mijenjati barem god, dvije!

Mislim kuzim se ja u kartice i procesore ali neznam dali bi imao previse bottlenecka sa jacom grafom , aludiram na 1050ti ili neku Rx te kategorije.

Netrazim Hight , Ultra , ali da barem na Medium imam prustojne performanse , recimo Assasin Origin mi ide na Medium cca 20-35fps-a , a nekad padne ispod 20 ( 17-18), max 45-50fps

I da , kupio sam klincima jucer Lenovo sff sa g4400, 4gb ram, 1tb hdd, sff ima neko Lenovo napajanje 180w sa 85+ certifikatom, jer bi usla gore zbog slabog napajanja gt1030? , oni igraju Lego igre, Hary potter, Star Wars i sl.
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 01:09   #18
AC: Origins se vuče sa većinom 4-jezgrenih procesora, pogotovo s jednim od slabijih. Ne može povući više od RX 560 ili GTX 1050, ali mislim da ćeš i dalje imati dropove.

https://www.centro.hr/msi-video-card...i-dvi-d-2.aspx
Smartic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 01:34   #19
Quote:
Smartic kaže: Pogledaj post
AC: Origins se vuče sa većinom 4-jezgrenih procesora, pogotovo s jednim od slabijih. Ne može povući više od RX 560 ili GTX 1050, ali mislim da ćeš i dalje imati dropove.

https://www.centro.hr/msi-video-card...i-dvi-d-2.aspx
Ma igram ja nju, nije da se previse bunim, meni je to ok jer je igra lagana tj nije pucacina i letanje na sve strane, samo mi malo ponekat smeta taj lag koji se nekad desi!.

Ma ostaviti cu ja jos r7 360 neko vrijeme unutra barem do zamjene cijele platforme!

Nego ono drugo , kaj mislis dali ce Lenovo 180w 85+ drzati gt1030 u kombinaciji sa Pentiumom g4400 , ako sam dobro racunao cijela konfa bi u toj konfiguraciji trosila oko 100w cpu+gpu+hard i memorija.

Lenovo kaze da se moze nadograditi sa gt720, gt710 niti bilo koja druga se ne spominju, ma budem uzeo gt 1030 pa kud puklo da puklo, trebalo bi sljakati.
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 01:57   #20
GT1030 trosi nekih 30, max 40W, sigurno ce moci.
Grafika na Pentiumu vjerojatno trosi pola toga, plus u tim brand name kompjutorima nisu šrot napajanja i ako je 85+ certified sigurno će davati snagu po specifikacijama tako da nema brige.
juretherebel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:45.