Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2006., 19:28   #1
darovni ugovor

da li vrijedi darovni ugovor ako je sklopljen samo od jedne strane supružnika i osobe koja prima dar...a drugi je u međuvremenu umro...
tj da li se može osporiti
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Old 17.02.2006., 15:50   #2
zašto bi ga se išlo osporavati? ima slučajevima u kojima se to može,al nisi napisala zakaj bi ga se išlo osporavati.
ambasadorica is offline  
Old 17.02.2006., 18:32   #3
pojasni malo? jedne strane supružnika?
dr. Szmola is offline  
Old 17.02.2006., 19:11   #4
nekretnina/kuća....
darovana u vrijeme braka od jedne strane supružnika jednoj osobi..
druga(koja je naknadno umrla) nema pojma o tom darovanju....
osporavanje je bitno zbog nasljedovanja jer je postojao ugovor o uzdržavanju drugog supružnika koji je sad mrtav....
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Old 17.02.2006., 22:40   #5
Quote:
angelina1 kaže:
nekretnina/kuća....
darovana u vrijeme braka od jedne strane supružnika jednoj osobi..
druga(koja je naknadno umrla) nema pojma o tom darovanju....
osporavanje je bitno zbog nasljedovanja jer je postojao ugovor o uzdržavanju drugog supružnika koji je sad mrtav....
moram priznat da sam se izgubila.

ugovor o darovanju se može opozvati zbog povrede uzdržavanja i nužnog dijela.to stoji.

nisam uspjela skužit TKO ga želi osporavati. ovdje ispada da je jedan darovao kuću trećoj osobi,supružnik je umro,i sad ne-kužim-tko hoće to osporavat jer je postojao ugovor o uzdržavanju ovog koji je umro...
ambasadorica is offline  
Old 17.02.2006., 22:52   #6
osoba A i B su u braku.....
osoba A napiše darovni ugovor za vrijeme trajanja bračne zajenice osobi C a da osoba B nema pojma o tome...
osoba A i B se rastanu....
osoba B napiše ugovor o uzdržavanju sa osobom D....i osoba B umre
no osoba D nema pravo na nekretninu jer je nekretnina darovana.....
dakle trebalo bi osporiti darovni ugovor jer osoba B nije znala za postojanje istog pa je stoga sklopila ugovor o uzdržavanju koji je u biti nevažeći...
ili to nekako podijeliti ili šta ja znam....
mislim osoba D želi osporiti darovni ugovor između osobe A i osobe C
jesam li imalo jasnija???
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Old 17.02.2006., 22:58   #7
sad je već bolje

a sad pitanje: kuća koja je darovana,čija je bila? ako je ta kuća bila samo u vlasništvu A (ako ju je naslijedil il stekao još prije braka),darovanje se ne može osporavati.
ambasadorica is offline  
Old 17.02.2006., 23:06   #8
aj super da sam to uspjela izvesti

zajedno u braku stečena...od zemljišta do gotove kuće
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Old 18.02.2006., 08:42   #9
e sad...
ako je kuća stečena u braku,dakle zajednička,ne može se darovati bez znanja obje strane. mislim da bi se onda to,u teoriji,moglo osporavat.
ali mislim da će veći problem bit u hrpi drugih stvari. kolko sam uspjela skužit,taj ug.o dar. je sklopljen prije više godina,jel? bogzna kaj se dešavalo u zemljišnim knjigama. neznam kako D sada može dokazat da B nije niš znao.
ambasadorica is offline  
Old 18.02.2006., 12:27   #10
pa sad...s papirima je sve ok....dakle tu nebi trebalo biti problema...
e dokazati da B nije ništa znao...ne znam kako...s obzirom da je mrtav...
no nigdje ne postoji njegova suglasnost, o darovanju a na kraju krajeva da je znao da je kuća darovana nebi sklapao ugovor o uzdržavanju...
dobro kužim da su to sve pretpostavke a ne činjenice...
no vjerovatno postoji negdje nekakav zakon u kojem se opisuje na koji način drugi supružnik mora biti prisutan kod darovanja....
vjerovatno treba biti negdje njegov potpis

jer u biti sad jedan ugovor poništava drugi....
ili je važeći onaj koji se prije sklopio ili kako????

i jel se može to onda nekako osporiti darovna polovica samo...tako da se ispoštiva ugovor o uzdržavanju???
__________________
nije dozvoljeno reklamirati u potpisu
angelina1 is offline  
Old 18.02.2006., 18:33   #11
Da bi ugovor bio valjan moraju biti ispunjeni odr. uslovi , među kojima je i to da je zaključen od strane ovlaštene osobe, ako nije ugovor je ništav, dakle ne proizvodi nikakvo dejstvo.

Da bi ti bilo lakše , ne može se na drugog prenijeti više prava nego što ga imaš.
__________________
Ko igra za raju i zanemaruje taktiku , završit će karijeru u nižerazrednom ********........
allien 1/2 is offline  
Old 18.02.2006., 19:08   #12
samo jedno pitanje: O čemu vi govorite?
Gdje piše da suprug ne može darovati svoje vlasništvo? Argumentiraj to člankom zakona, i ako to imaš onda u pravilu imaš i odgovore o pobijanju i sve ovo što govorite...
dr. Szmola is offline  
Old 18.02.2006., 19:59   #13
može darovat SVOJE (to smo gore već riješili),al ne može zajedničko.
ambasadorica is offline  
Old 18.02.2006., 22:45   #14
pa ako je uspio darovati, znači da je bilo njegovo, kako bi se inače uknjižio daroprimac?
dr. Szmola is offline  
Old 19.02.2006., 07:03   #15
Quote:
dr. Szmola kaže:
pa ako je uspio darovati, znači da je bilo njegovo, kako bi se inače uknjižio daroprimac?
moram priznat da sam se i ja to pitala. sad sam malo kopala al nisam uspjela nać dal i u slučaju zajedničkog vlasništva može samo jedan bit upisam u z.k. to je često praksa na ovim zadrtim prostorima (ne samo za zajedničko vl.,nego i za "miraz" koji se obično odmah prepisival na muža iako je po zakonu to ženina imovina). jer ako je to slučaj,onda niš ne sprečava A da to daruje. samo kaj u tom slučaju bi B trebal osporavat ugovor.
valjda
viš ti to,o imovinskim odnosima bračnih drugova ima cca 2 str korisnih informcija u knjizi iz obit.prava,a građansko se sastoji samo od teorije a u praksi se radi nekaj sasvim 10-o.
palo mi je napamet da je ovom slučaju B preveslal D-a. a najveći problem D-a je kaj je B umro.
ambasadorica is offline  
Old 05.01.2007., 15:39   #16
Imam pitanje vezano uz darovni ugovor:

da li se plaća porez na nekretnine ako otac daruje kćeri stan i koji iznos je preporučljivo staviti u ugovor,stvarni ili umanjeni ili to nema utjecaja na procjenu
hrvac is offline  
Old 06.01.2007., 20:40   #17
Quote:
hrvac kaže:
Imam pitanje vezano uz darovni ugovor:

da li se plaća porez na nekretnine ako otac daruje kćeri stan i koji iznos je preporučljivo staviti u ugovor,stvarni ili umanjeni ili to nema utjecaja na procjenu

ne plaća se jer se radi o prvom nasljednom redu. na darovnom ugovoru u ovom slucaju ne trebate upisivati nikakvu vrijednost
medo101 is offline  
Old 14.08.2007., 22:03   #18
Bok svima, trebam pomoć... savjet...
Roditelji su darovnim ugovorom ostavili dio nekretnina kćeri. No, kako je zet bio čisto savršenstvo, otac je od kćeri zatražio da odmah potpiše i polovicu svega darovanoga prepiše na supruga. To je i učinila. Uslijedila je rastava braka, kćer je morala doslovno pobjeći iz te darovane kuće, a zet je ostao...... i nema se neku namjeru maknuti iako u toj kući žive još dvije obitelji i nikako se ne slažu sa zetom. Kakva prava tko od nas ima? Da li je moguće "osporiti" darovni ugovor? Da li je moguće da darovatelj "poništi" ili "povuče" darovni ugovor????? Što se uopće išta može? Hvala svima!
kety-emilly is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.