Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2005., 23:22   #1
Jedno pitanje

Dugo vec citam ovaj forum. Nisam do sada nikad pisala. Sada imam jedan problem pa cu ga rado sa vama podjeliti. Nadam se da cu dobiti par savjeta.

Evo ovako:
Razvodimo se. Muz me ostavlja. Mene i sina. Na sudu smo, ne zeli se vratiti, odnosno pomiriti. Najgore od svega je sto cu izgleda ja izgubiti sve. Njegova je kuca, ja nigdje ne radim.
Dali netko zna, ili ima iskustva slicna, kakve su mi sanse bilo sta dobiti od tog braka, osim djeteta. U braku smo preko 10 godina.
Zivim u Sloveniji, a hrvatica sam. On je Slovenac.
Kakve su mi sanse bilo sto dobiti?
MKZ is offline  
Old 14.09.2005., 00:34   #2
Preimenovat ću topic i kopirati ga i na Pravo - možda i tamo dobiješ kakav koristan savjet.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 14.09.2005., 09:16   #3
dala si premalo podataka za precizan odgovor, nije mi poznato slovensko pravo, ali pretpostavljam da je bračna stečevina regulirana isto ili slično. U svakom slučaju nadam se da već imaš odvjetnika, jer bez njega nećeš ništa postići...
dr. Szmola is offline  
Old 14.09.2005., 09:24   #4
Imam odvjetnika koji mi je sud dodjelio jer ja nemam para placati. Mislim da nije na mojoj strani i da radi samo zakonski. Kucu je on nasljedio od svojih. Ja sam mislila da tu kucu djelimo s njim na osnovi djeteta (djete je maloljetno). Izgleda da nemoze.
Ja nisam nigdje radila za te godine, samo doma. On je sve radio.

Mislila sam da tu ima netko tko bi mi dao neki savjet.
MKZ is offline  
Old 14.09.2005., 10:03   #5
kako to misliš nije na tvojoj strani?
gledaj, ako je kuću dobio od roditelja tu ne možeš ništa tražiti, eventualno da ti isplati tvoja ulaganja u kuću, ali obzirom da nisi radila to mi zvuči dosta teško.
U svakom slučaju ćeš imati pravo na uzdržavanje djeteta, pod uvjetom da ga dodijele tebi, a možda i pravo da tebe uzdržava, no ponavljam da ne znam kako je to riješeno u sloveniji, pa mi je bezveze bilo šta pisati...

...ako smatraš da te odvjetnik mulja, skupi malo para i idi kod drugog samo po pravni savjet da vidiš da li će ti i on isto reći...
dr. Szmola is offline  
Old 14.09.2005., 10:15   #6
MKZ, pokušaj dobiti besplatnu pravnu pomoć. Na to imaš pravo, kao što možeš i sama pročitati na ovom linku. Raspitaj se kod socijalnih radnika za tvoje područje stanovanja, proguglaj malo, pitaj u Društvu potrošača (znam da nema veze s tvojim problemom ali oni te mogu uputiti na pravu adresu). Koliko znam, postoje i odvjetnici koji pružaju besplatnu pravnu pomoć, samo ih treba naći i kontaktirati.

Ajde, hrabro.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 14.09.2005., 10:31   #7
Ima li u Hrvatskoj toga? tj.besplatne pravne pomoći?
pika22 is offline  
Old 14.09.2005., 10:48   #8
pa već ima besplatnu pravnu pomoć - "Imam odvjetnika koji mi je sud dodjelio "

"Mislim da nije na mojoj strani i da radi samo zakonski."
a da radi protiv zakona, onda bi bio na tvojoj strani? bravo..

i kojim pravom očekuješ da dobiješ pola kuće? očito nije bračna stečevina nego njegova imovina prije braka, prema tome zašto uopće očekuješ da te pripada dio?

za tebe bi bilo najbolje da se zaposliš, jer je moguće da niti ne dobiješ ni dijete ni alimentaciju..
pazi, to djete ima barem 10 god, pa prema tome može živjet i s ocem i s majkom.. a ti ne radiš..a on radi.. i ima svoj stan/kuću.. a ti?
ti bi da i dalje živiš na njegovoj grbači? u njegovoj kući? ovaj put preko djeteta?


Quote:
Ima li u Hrvatskoj toga? tj.besplatne pravne pomoći?
ima, stranka izjavi da nema novčanih sredstava pa mu sud dodjeli odvjetnika..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 14.09.2005., 11:28   #9
Hvala za link Cats.

dr. Szmola, kako dobiti da i mene izdrzava? Dijete mi je dao, potpisao i placat ce za njega. Ja imam 36 godina, ako je to bitno.

nn-st1, nemoj tako grubo. Ja sam mislila da do ovoga nikada nece doci. Zato se nisam brinula za sebe i svoju buducnost. Sad vidim da sve gubim. Mozda sam i ja kriva tome. Pustila sam sve njemu.

Htjela sam samo pitati za savjet. Odvetnica mi je rekla da nemam pravo na njegovu kucu, koju je dobio u nasljedstvo, pa sam si mislila da mozda ima neka rupa u zakonu.
Mozda si ipak uzmem drugog odvjetnika.
MKZ is offline  
Old 14.09.2005., 12:01   #10
"Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga."

..tako kaže naš Obiteljski zakon, kako je u slo ne znam, ali sumnjam da ćeš se uklopiti u taj opis...
dr. Szmola is offline  
Old 14.09.2005., 13:08   #11
u cijelom tom braku , ti si rodila
i sad bi da te na temu toga nekaj pripadne?
rupa u zakonu??
stvarno neznam kaj bi rekao , a da ne bude uvredljivo

Zadnje uređivanje Vojky : 14.09.2005. at 20:17.
ZgSash is offline  
Old 14.09.2005., 13:20   #12
probaj naci nekog novog tipa koji ce ti sloziti jos koje dijete i uzdrzavati te sljedecih 10 godina
zlocestoca is offline  
Old 14.09.2005., 13:24   #13
ja ne bih bio tako zloban, al' očekivanja su ti u najmanju ruku - nerealna..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 14.09.2005., 13:31   #14
neznam po kojoj osnovi bi ona trebala dobiti dijete??
nema mu nista za ponuditi
ZgSash is offline  
Old 14.09.2005., 13:33   #15
Quote:
zg_sash kaže:
neznam po kojoj osnovi bi ona trebala dobiti dijete??
nema mu nista za ponuditi
Ne znam po kojoj osnovi ti možeš o tome tako vehementno suditi nakon što si pročitao tri rečenice?
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 14.09.2005., 13:59   #16
crtice...

... pa , ispricaj ti onda te informacije koje nedostaju
ja komentiram samo ovo kaj je napisano, zenu ne poznam , a po ovome do sada videnom - ni ne zelim upoznati
jednako tako , vidim ovdje nesto jako ruzno: branjenje nekoga samo zato jer je zena
sreca pa pravo ne poznaje zensku solidarnost
moze li mi neka od vas ovdje dezurnih reci da razvod nije zbog njezine krivice??
ZgSash is offline  
Old 14.09.2005., 14:12   #17
Re: crtice...

Quote:
zg_sash kaže:
... pa , ispricaj ti onda te informacije koje nedostaju
ja komentiram samo ovo kaj je napisano, zenu ne poznam , a po ovome do sada videnom - ni ne zelim upoznati
jednako tako , vidim ovdje nesto jako ruzno: branjenje nekoga samo zato jer je zena
sreca pa pravo ne poznaje zensku solidarnost
moze li mi neka od vas ovdje dezurnih reci da razvod nije zbog njezine krivice??
ajde nek se zena izjasni a u medjuvremenu pogledaj jos jednom nacin na koji si pisao, jako neutemeljeno i prostacko.
Billi is offline  
Old 14.09.2005., 14:18   #18
dajte procitajte prvi post jos jednom

doticnu ne muci to sto joj se brak raspao, sto ce klinac odrastati bez jednog roditelja i sl nego, citiram, "Najgore od svega je sto cu izgleda ja izgubiti sve"

dakle, gospodji je jedini cilj oderati muza, tj. naci odvjetnika koji ce, ponovo citiram, "naci rupu u zakonu" i muzu uzeti pola kuce koju je naslijedio od roditelja?!

da se doticnoj radi, sad bi joj prva briga bila kako naci posao i stan
zlocestoca is offline  
Old 14.09.2005., 14:21   #19
Re: crtice...

Quote:
zg_sash kaže:
... pa , ispricaj ti onda te informacije koje nedostaju
ja komentiram samo ovo kaj je napisano, zenu ne poznam , a po ovome do sada videnom - ni ne zelim upoznati
jednako tako , vidim ovdje nesto jako ruzno: branjenje nekoga samo zato jer je zena
sreca pa pravo ne poznaje zensku solidarnost
moze li mi neka od vas ovdje dezurnih reci da razvod nije zbog njezine krivice??
Poanta ovog topića nije moralno izdrkavanje nikog od nas. Otvoren je na podforumu pravo sa namjerom da žena dobije koji konkretan podatak za slučaj razvoda i to u Sloveniji.
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Old 14.09.2005., 14:28   #20
neutemeljeno je graditi ZAJEDNICU baziranu na tome da samo jedna strana privreduje , a prostacki je ocekivati da netko mora izdrzavati tebe i dijete, jer ti ne zelis ili neznas raditi
ako je bas takva situacija dogovorena , tome sluzi predbracni ugovor
nazalost , na slicno parazitsko razmisljanje sam vec naisao u zivotu vise od nekoliko puta
u ovom slucaju , najvise kaj mogu zamisliti je da muz bude duzan placati joj uzdrzavanje max godinu dana , ali da dijete ostane njemu , jer on djetetu moze osigurati dom , sigurnost i skolovanje
ona mu ne moze pruziti nista od toga
ja mogu shvatiti zensku empatiju , ali objektivna situacija je da je ona 10 godina zivjela besplatno i da je to doba za nju zavrsilo
ne svida joj se - tough luck

prometej: sisaj balavce
ZgSash is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.