Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2006., 19:16   #1
Ugovor o pripravničkom radu

Na osnovu ovog ugovora:
ČL.1.Trajanje pripravničkog staža je 12 mjeseci..godina dana završava u 5 mjesec ove godine.

ČL.8.Pripravnik se obvezuje da će završiti program pripravničkog rada u trajanju od 12 mjeseci i nakon toga ostati u radnom odnosu još 1 godinu. što ako se raskine ugovor sa strane zaposlenika nakon isteka pripravničkog staža?

ČL.9.U slučaju postupanja suprotno odredbama čl8., pripravnik se obvezuje da neće obavljati poslove iz područja rada "firme" u trajanju od dvije godine nakon prekida radnog odnosa i da će "firmi" nadoknaditi štetu u iznosu većem od primljene plaće za vrijeme trajanja pripravničkog staža.
znači li to da nakon isteka pripravničkog u slučaju raskida ugovora sa strane zaposlenika ne treba ništa platiti "firmi", ali da se ne može raditi u struci? To mi je malo glupo, jer trebala bi bar te dvi godine "firma" plačat stajanje doma..

ČL.10. U slučaju sporazumnog prekida radnog odnosa prije isteka roka iz čl8. ovog ugovora, a koji se dogovara u pismenoj formi, moguće je osloboditi pripravnika obveza iz čl.8 i 9. ovog ugovora.

ČL.11. Sve eventualne nesporazume proizašle iz ovog ugovora, ugovorne strane se obvezuju rješavati sporazumno, a u slučaju neuspjeha, nadležan je Sud u Splitu.

Dakle moje pitanje što u slučaju raskida ugovora nakon završetka pripravničkog staža? Kakve su posljedice u slučaju da postoje.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 19.04.2006., 19:30   #2
nisi napisala da li si ovaj (pripravnicki) ugovor sklopila na 12 mjeseci ili odmah na neodredjeno
ako je samo na 12 mjeseci, onda ti nakon isteka ugovora ne mogu nista (mozes zaboravit ove clanke o naknadi stete i sl) buduci da ti u ugovoru NE MOGU uvjetovati nesto sto ce se (ili nece) desiti nakon njegovog isteka

ps. jesi mozda zaposlena u jednoj drzavnoj firmi vezanoj uz zdravstvo ?
zlocestoca is offline  
Old 19.04.2006., 19:31   #3
ne nije zdrastvo...informatika...ČL.1.Trajanje pripravničkog staža je 12 mjeseci..po ugovoru o radu na određeno vrijeme
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 19.04.2006., 19:38   #4
ma onda nemas frke, kad ti istekne pripravnicki mozes ih lijepo pozdraviti
imala sam slican clanak u svom pripravnickom ugovoru, konzultirala sam se s pravnikom (iz druge firme) koji mi je rekao otprilike ono sto sam ti napisala u proslom postu
pola godine nakon sto sam odradila pripravnicki sam digla sidro bez ikakvih problema
zlocestoca is offline  
Old 19.04.2006., 19:44   #5
hvala, to sam i prepostavljala nakon pripravničkog "nikom ništa", malo me je bunilo ono da sa dvi godine ne smije radit u struci...mislim šta to znači...da odem kopat kanale...
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 19.04.2006., 19:48   #6
sto se tice ugovorne zabrane utakmice - ugovor u kojem stoji da x godina ne mozes raditi u struci je nistavan ukoliko u njemu nije navedeno da ce ti za to vrijeme poslodavac isplacivati naknadu (zakon o radu clanak 94)
zlocestoca is offline  
Old 19.04.2006., 19:52   #7
takvi ugovori uglavnom sluze da se ljudi zastrase, konzultiraj se jos s nekim pravnikom ukoliko ce ti praviti probleme/prijetiti se (a mozda se javi i Vojky pa iz glave izbaci sve clanke zakona koje tvoj poslodavac ovakvim ugovorom krsi)
zlocestoca is offline  
Old 19.04.2006., 19:56   #8
još jednom, hvala.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 19.04.2006., 20:27   #9
Quote:
zlocestoca kaže:
takvi ugovori uglavnom sluze da se ljudi zastrase, konzultiraj se jos s nekim pravnikom ukoliko ce ti praviti probleme/prijetiti se (a mozda se javi i Vojky pa iz glave izbaci sve clanke zakona koje tvoj poslodavac ovakvim ugovorom krsi)
Ma da - to je inače dosta zanimljivo, kako se kod nas pojavljuju u pripravničkim ugovorima (pa čuo sam čak i kod trgovaca) takve stvari predviđene za managerske ugovore, tj. za nekog tko radi za 20.000 kn mjesečno i onda ne može preći kod konkurencije već mora neko vrijeme biti doma s 10.000 kn mjesečno...

Ugovorna zabrana utakmice je u svakom slučaju ništava ukoliko je plaća ispod državnog prosjeka, a pripravnička to u pravilu jest! Zakon o radu: http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2415.htm
Vojky is offline  
Old 19.04.2006., 20:41   #10
ČL.8.Pripravnik se obvezuje da će završiti program pripravničkog rada u trajanju od 12 mjeseci i nakon toga ostati u radnom odnosu još 1 godinu.

što ako se raskine ugovor sa strane zaposlenika nakon isteka pripravničkog staža?

Dakle moje pitanje što u slučaju raskida ugovora nakon završetka pripravničkog staža? Kakve su posljedice u slučaju da postoje.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 19.04.2006., 20:46   #11
Ništa, ima redovni zakonski otkazni rok. Jedino ako postoji dodatni ugovor o školovanju i sl. novac bi trebalo vratiti.
Vojky is offline  
Old 19.04.2006., 21:31   #12
nema nikakvog dodatnog ugovora, sve čisto.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.