Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2006., 17:18   #61
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Postoji jedna značajna razlika, u to vrijeme Irački piloti su imali za sobom već jedan rat, i prilično borbenog iskustva (ne piloti MiG-29, već drugih zrakoplova koji su prilično uspješno sudjelovali u Iračko-Iranskom ratu - MiG-23, MiG-21, Mirage F.1EQ, Su-22).

Naravno da su sati leta bitni, ali tu postoji drugi problem: Bitnije je ŠTO se uči, a manje je bitno KOLIKO se uči. Sovjetska doktrina nije zagovarala samostalnu inicijativu, piloti su morali se držati strogo definiranih manevara. A ako znaš što će ti protivnik napraviti - imaš već 95% pobjede.



http://www.dstorm.eu/pages/en/other/victories.html

Pogledaj na gornjem linku, tu su svi dostupni podaci o savezničkim pobjedama u zraku 01-02 mj. 1991.

Bilo je MiG-ova, bilo je i Miragea F.1EQ(koji je, IMHO, bio još kvalitetniji od MiG-29), a svima je zajedničko je to da su završili kao male dimljene hrpice na zemlji. Iračani su samo jedan avion oborili u zračnoj borbi - Američki F/A-18C, pilotirao ga je LCdr. Micheal Scott "Spike" Speicher, KIA.

F-15 (sve varijante A, B, C, D, E) u Američkoj i Izraelskoj službi ima skor u zračnoj borbi od preko 100 oborenih prema niti jednom gubitkom zrak-zrak. Od nekud su morali i poletjeti svi ti MiG-ovi.



Vježba koja se zvala "Cope India", na nekim forumima su ljudi dobivali višestruke rafalne orgazme jerbo su Ameri, eto, dobili po piksi.

Situacija je malo drukčija, uvjeti vježbe su bili tako postavljeni da Ameri nikako nisu mogli dobiti. Mogu i dati točnije informacije ako je netko zainteresiran.

Pozdrav.

Uvjeti u kojima su se iračani klali sa USAF nisu bili puno bolji od onih u Cope India -- stoga ti argument protiv Migova i miragea ne stoji.
Konev is offline  
Old 12.09.2006., 10:02   #62
Škval je namijenjem za protutorpednu obranu? Ček, oćeš reć da njime gađaju torpeda? Il što? jer s tim se nikako ne mogu složit. Ono što su rusi prakticirali i prije nego su imali škval, a sad je škval, ako je navođen, idealan za tako što - je ispaljivanje torpeda u smjeru iz kojeg dolazi protivnički torpedo. Em će buka koju proizvodi škval otežati praćenje podmornice, em postoji mogućnost da će se protivnik usrat kad skuži što ide na njega te naglo skrenut ne bi li izbjegao udar - pri čemu postoji mogućnost da se žica za vođenje onog prvotnog torpeda koje su ispalili - prekine.

15 km uopće nije loš domet. Iako preciznih informacija u biti nema. Možda se tih 15 km odnosi na novu generaciju škvala, ako se dobro sjećam prvotni su modeli imali barem upola manji domet. Mislim da je već na ovoj temi bilo rečeno kako su dometi u podmorničkom ratovanju relativno mali, svakako manji od maksimalnih dometa torpeda. Npr neko torpedo ima domet 30 nm pri manjoj brzini (40 čv) ili 15 nm pri većoj (60 čv) i ovisno o situaciji i tipu mete, bira se koju će brzinu namjestit za torpedo. Predmnijevam da je sporija brzina više il manje rezervirana za sporu i teško pokretnu civilnu mornaricu i/ili druge slijepe mete bez sonara. A ako gađaš cilj koji će tvoje torpedo čut pri još od ispaljivanja, sigurno nećeš isto ispaliti na 90-100% dometa nego ćeš se primaknut u no-escape-zone, gdje meta, koliko god brzo manevrirala, neće moći pobjeći torpedu.

Ono za što bi shval mogao bit dobar su samoubilačke misije. Uzmeš jednu dizl elektrik podmornicu, patroliraš morem, sasvim slučajno nabasaš na protivničku flotu i wham - krkneš par torpeda. Istina, nakon toga će te nać i uništit u roku keks al torpeda bi imala finu šansu pogodit cilj. Naravno, istu stvar možemo napravit i s klasičnim torpedom al ne i obratno - bučnije podmornice bi se teško mogle približiti cilju dovoljno da uporabe škval. No opet, zašto koristit škval kad se može isto dobit i običnim torpedom, s veće/sigurnije udaljenosti.
el Duderino is offline  
Old 13.09.2006., 12:21   #63
Stvar je u brzini, Shkval se moze kretati brzinom do 200 cvorova tako da ako bi bio navoden skoro nista mu ne bi moglo pobjeci. Jedno od rjesenja bi bilo Shkval koji bi se aktivirao s udaljenosti , npr. podmornica ispusti Shkval, otplovi dalje i utisa se, i onda ga aktivira, neprijatelj bi poceo aktivno traziti no moglo bi se pobjeci. (ovo samo bacam ideje, neznam o mogucnosti izvedbe)
Saber is offline  
Old 13.09.2006., 16:53   #64
Ne znam dal bas spada pod ovaj thread ali.... Jel netko zna nekaj o "novom" (vec valjda 10 godina se o tome nekaj prica) ruskom SAM-u. Oznaka je kazu SA - X - 21 Mysk. Jel to unaprijedjena postojeca verzija nekog njihovog SAM-a ili nekaj novog i jrl uopce postoji.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 13.09.2006., 17:11   #65
Slobodno ta i takva pitanja postavit na ovome threadu. Nažalost, konkretnog odgovora na tvoje pitanje nema. http://www.globalsecurity.org/milita...ssia/sa-21.htm
Očito je da se radi o rezerviranoj oznaci za neku buduću generaciju SAM sustava koja je danas još uvijek u fazi planiranja/ranog razvoja. Kako s400 tek treba krenuti u pravu proizvodnju, sumnjam da ćemo vidjeti novu generaciju još desetak godina ako ne i više.
el Duderino is offline  
Old 14.09.2006., 16:34   #66
Negdje sam procitao da je bivsa JNA imala (ili planirala) sustav sonara preko vanjskih otoka jadrana cijelom duzinom nase obale. Rekao mi je lucki kapetan manjeg mjesta na jugu jadrana da su vanjski otoci povezani i da bi moglo tako nesto postojati odnsono povezati vec postojece sonare ili hidrofone. Jel imala uopce jna hidrofone i sonare u jadranu na nekim mjestima? Jel uopce zna netko nesto o tome i jel to ikad makar i djelomicno proradilo. Cak sam i kodno ime negdje procitao a sad nemrem najti da ga bes. Planira li HRM tako nesto?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 14.09.2006., 23:34   #67
Kumek - teško. Takva infrastruktura zahtjeva goleme troškove, vrlo skupu infrastrukturu, dobro trenirane operatere, jaku kompjutersku snagu za signal-processing, a sve to RH nema. Možda kada jednom uđemo u NATO, ali opet teško. Nema interesa za tako nešto kada zadaća nije više lov na sovjetske podmornice već lov na 4 jadnika iz Libije u gumenom čamcu koji žele doći do Europe.

Možda bi nešto na tragu SURTASS sustava bilo isplativije, ali naravno bez toliko điđa-miđa koje koristi USN.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 15.09.2006., 12:50   #68
Quote:
Nema interesa za tako nešto kada zadaća nije više lov na sovjetske podmornice već lov na 4 jadnika iz Libije u gumenom čamcu koji žele doći do Europe.
jebedo is offline  
Old 15.09.2006., 13:22   #69
S obzirom da se počelo nešto spominjati Eagle vs. Flanker, kako je jedan bolji od drugog i obrnuto, te o mitu da su ruski Su-27 pojeli F-15 na vježbama, preporučam čitanje sljedećih redaka.

Quote:
SU-27 v F-15 DACT urban legends
Tue May 21 16:32:21 2002
198.26.123.37

Okay, I can't stand it anymore. Twice in the last month there have been threads here talking about Flankers fighting Eagles in Summer '92 and having their lunch. After this last time I decided to check on it. I was surprised, first of all, that I had never heard about this before. I flew Eagles in the 94FS at Langley, which was the squadron that went to Russia then hosted them when they visited the U.S.

With my usual impeccable sense of timing I managed to leave the squadron shortly before all this happened, but I still personally knew and and had flown with 90% of the pilots assigned to the squadron at the time and 100% of the pilots that flew in these exchange visits.

Somehow in the 10 years that have passed they had failed to mention to me in numerous conversations about this very subject
that any DACT occurred, I don't think so!

In addition to still flying for the Air Force Reserve I work as an F-15 sim instructor at Langley; which means I'm current on the latest F-15 progams and performance, surely there would be some record (classified or unclassified) of this apochryphal event and the lessons learned if the Eagle had been beaten so badly.

There isn't, period dot

Rather than relying on all this hearsay I contacted three pilots that I was stationed with at Langley, and who flew in Flanker backseats, gave Russian pilots Eagle rides and flew Eagles in formation with the SU-27's and are still flying the F-15. I passed on the Air Forces Monthly "story" as quoted, and after they had stopped laughing hysterically the bottom line they told me was this: the amount of DACT that took place between Eagles and Flankers in Summer 1992 was...NONE, nada, zip, zero, nyet, a big doughnut.

DACT was not just frowned upon or discouraged; it was forbidden, mainly for two reasons. Nobody wanted the political heat/fallout that would result if one of the jets went out of control and crashed or, worse, if they had a mid-air in the hard maneuvering that DACT implies. Second, despite recent warm feelings toward the Russians nobody was going to allow anything remotely classified to be passed on, so the F-15's were flown radar, TEWS, PACS panel, ICS off. When all your weapons systems are turned off it becomes pointless to fly DACT, unless you're planning to recreate WWI, WWII, and Korea by fighting guns only.

In which case give me an A-10 that can turn up it's own ass and has a big gun.

What actually did occur (and probably the loose basis for this "dramatic story") was that, in addition to single ship backseat rides the F-15's and SU-27's went out and flew tactical formation with each other (line abreast 1 to 2 miles apart with 2000 to 3000 feet vertical spacing). During 90 degree turns in this formation one aircraft turns first and passes 3000 to 4000 feet through the 6 'o clock of the second jet to go, at which point that second jet starts its turn in order to roll out line abreast but with both jets pointed 90 degrees off the formation's original heading.

During one of these turns the Flanker, rather than continuing to the expected heading, stopped at the Eagles dead six for 3000 feet. After several seconds of wondering what the Hell the SU-27 pilot was doing the F-15 pilot spent 20 seconds trying to shake him and was unable, and then stopped, which proves? Basically nothing.

In the fighter community nobody starts 3000 foot perch setups at the defender's dead six, because staying behind somebody after that kind of start is on a par with clubbing baby seals in its level of difficulty. Instead the offender actually moves to the defender's 4 or 8 'o clock for 3000 feet before starting the fight. Even then in this more difficult setup the offender still stays in an offensive position 95% of the time. The 5% he doesn't is usually a result of him grossly porking up his BFM. It should be emphasized this was a single event, unplanned, unexpected, and half-heartedly done and not some series of "mock dogfights."

As Paul Harvey says "that's the rest of the story" straight from participants in the event not some second, third, or fourth hand magazine article or internet rumor which just repeats what somebody else wrote. In the future if you want to argue the merits of the two aircraft please spare us the repetition of this non-event as proof and stick to comparing them based on their airframe/weapons performance as published.

Regards,
Murph
Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 07.10.2006., 17:58   #70
http://www.navy.mil/navydata/navy_legacy.asp?id=146

Da nastavim Tyndallovu tradiciju vijesti, dani link javlja o krštenju zadnjeg američkog nosača aviona iz klase Nimitz. Nakon opremanja, biti će predan mornarici tijekom 2008. Slijedeći nosač će biti predan morarici 2015 te će biti prvi iz nove klase, s kojekakvim poboljšanjima. http://www.navy.mil/navydata/fact_di...0&tid=250&ct=4
el Duderino is offline  
Old 10.10.2006., 08:59   #71
Ako je sudit prema ovoj maketi na slici oni namjeravaju i Raptore koristiti na nosačima.
__________________
Liberalčić. Progresivčić.
Skeewe is offline  
Old 10.10.2006., 10:23   #72
mislis na slici te nove klase nosača? To je f-35C. Al istina, ima određenih vanjskih sličnosti s raptorom, moguće ih je zamijenit iz određenih kuteva. Bio je ponuđen mornarici raptor, još tamo prije 10-15 god, no nisu ga prihvatili. Te netrpeljivost između američke mornarice i zrakoplovstva mi nikad nije bila jasna. Mislim, jasna mi je al mi je i dalje glupa i kontraproduktivna.
el Duderino is offline  
Old 10.10.2006., 10:34   #73
Jesu li finalizirali dizajn za CVN-21? Još se ne znaju niti zahtjevi za novu klasu nosača aviona, niti koja dostupna tehnologija će biti korištena, a već imaju dateline od 2015. Malo vjerovatno da mogu dizajnirati, sagraditi i uvesti u upotrebu nosač aviona u samo 9 godina.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 10.10.2006., 15:32   #74
Tko će to znat... http://www.news.navy.mil/search/disp...story_id=25522 Ovdje kažu da su konačno odlučili o specifikacijama. Dakle sad još treba prilagoditi dizajn tim specifikacijama. Znam da su neko vrijeme htjeli da prvi nosač iz nove klase bude prijelazni, bez korištenja svih novih tehnologija al onda je netko odlučio da ipak sve novotarije budu ugrađene i u prvo plovilo. Zbilja me zanima kako će im ići sa EM katapultima.

Rekao bih da 2015 moguća ali nije realna. To je ostalo još iz vremena kada je kobilica trebala biti položena 2009 a u zadnje vrijeme u člancima čitam da će to biti 2010. No, s druge strane, G. bushu je od polaganja kobilice do porinuća trebalo samo 3 godine, odnosno 5 godina do predavanja mornarici. Po tome 2015 ispada moguća, tim više što im je sad sranje zbog odlaska kennedija u mirovinu. tako će od 2013 imati 10 nosača, do dolaska cvn-78, pa se možda i zato žure. Inače, neki preliminarni radovi na rezanju materijala koji će se rabiti u gradnji su već počeli... Osobno mi se 2016 čini kao vjerojatna, u najgorem slučaju 2017. Zatim još dva komada, svaki nakon tri godine.

Dugoročno će vjerojatno flota zaista se smanjiti na 10 nosača, al bi sortie rate trebao biti veći, pogotovo kada u uporabu uđu pravi ucav-i.
el Duderino is offline  
Old 10.10.2006., 22:06   #75
Oh kako mrzim ovaj forum, pouzdanije su čak i ruske podmornice od njega...

Istina da je za CVN77 trebalo samo 3 godina, ali to je ipak već 10 brod u klasi, svi su više-manje isti. To znači da postoji već industrijska baza, tehnologije su prokušane i nema većih prepreka za samo složiti nosač aviona.

Ali zato je za Nimitza trebalo čak 8 godina od polaganja kobilice do komisioniranja, prvi brod u klasi. S time treba uspoređivati gradnju CVN-21. Još ne postoji niti javno dostupni finalni dizajn tog broda. A moraš priznati da će u njega ubaciti toliko novih tehnologija da će se klasa Nimitz čini prema njemu zastarjelo poput Midwaya. I zašto su mu pobogu dali ime Gerald Ford?!?

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 11.10.2006., 10:19   #76
Quote:
el Duderino kaže:
mislis na slici te nove klase nosača? To je f-35C.
Istina, kad malo bolje pogledam, jedan motor.
__________________
Liberalčić. Progresivčić.
Skeewe is offline  
Old 11.10.2006., 10:47   #77
Je, i meni je to ime glupo. U biti, čitava ta ideja s predsjednicima kao nazivima za nosače. Jel to onda znači da neće biti novog enterprisea?

Ako gledamo vrijeme koje im je trebalo za nimitza, to bi za cvn78 značilo 2020 kao primitak u USN službu. Nekako mi je čudno da se baš toliko zajebu za predviđanje, za punih 5 godina. Osim toga, to bi značilo da će USN operirati s 10 nosača punih 7 godina. Znam da sam rekao da će se jednog dana to i službeno promijeniti al' 2020 mi je ipak malo prerano. Možda je moguće da je prvom nimitzu trebalo toliko zbog pogonskih sustava, koji tada jesu bili prilična revolucija.

Zanima me, ako EM katapulti budu radili kako spada (pa i bolje) koliko će proći prije nego počnu koristiti EM topove. Zamisli to onda, još bi teoretski mogli vidjeti povratak svojevrsnog bojnog broda koji bi pucao navođene granate preko 500 kilometara udaljenosti. Jeftinije od krstarećih raketa, teže za presresti, a i nosači aviona bi mogli dobiti promijenjenu zadaću ako se tako nešto primjeni.
el Duderino is offline  
Old 20.10.2006., 16:30   #78
Odgovaram ovdje jer je ono tema o Mig-21 i Gripenu, nadam se da je to OK.

Quote:
Sputnjik-8163 kaže:
Indija iduće godine raspisuje tender za 126 primeraka lakog lovca. Pre nekoliko meseci otkupila je licencu za motore motore RD-33. Glavni konkurenti su Mig-35 i F-18. Da li mislite da posedovanje licence za motore povećava šanse mig-a 35 koji btw ima sistem sa vektorisanim potiskom ?
Vjerujem da će Indijci ipak ići na MiG-29, ali ne zato što je bolji zrakoplov (nije!) od F/A-18E/F, već zato što im ne treba još jedan tip aviona u službi. MiG-29 već imaju, koriste, i neće biti toliko promjena. Ionako im je zrakoplovstvo logistička noćna mora.

Opet, ne žele si niti orijentirati isključivo na Ruse kao dobavljače vojne opreme. A i Amerikanci nude uz Super Horneta i novu varijantu F-16 Block 70.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 21.10.2006., 13:48   #79
Malezija kupuje od Rusija 12 podmornica klase "Kilo" i "Amur", ugovor treba biti izvršen do 2024 godine
Sputnjik-8163 is offline  
Old 22.10.2006., 12:21   #80
E, ja sam totalni laik, pa me zanima nešto što bi vi, bar koliko sam mogao skužit, mogli pojasniti. Radi se o famoznom S-300 sustavu koji je kamen smutnje kod nas. koliko sam ja skužio, nabavljene su zapravo samo rakete, bez lansera i sustava navođenja. Nije li to zapravo kao da naručiš haubicu od 203 mm, a netko ti da tri granate tog kalibra i kaže "Eto"?
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.