Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2006., 13:05   #81
Ukratko, tako je. S-300 bez radara je isto što i slijepac sa AK-47.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 22.10.2006., 18:58   #82
Quote:
Sputnjik-8163 kaže:
Malezija kupuje od Rusija 12 podmornica klase "Kilo" i "Amur", ugovor treba biti izvršen do 2024 godine

A indonezija kupuje 4 Kilo i 2 Amour 950 (Lada klasa)
Konev is offline  
Old 22.10.2006., 21:09   #83
Zapravo, s300 bez radara je vise kao gluho slijepa osoba bez osjeta mirisa i dodira.
el Duderino is offline  
Old 23.10.2006., 10:56   #84
Quote:
el Duderino kaže:
Zapravo, s300 bez radara je vise kao gluho slijepa osoba bez osjeta mirisa i dodira.
Nije li i takav ipak postigao neki efekt?
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 23.10.2006., 11:02   #85
Quote:
ice41000 kaže:
Nije li i takav ipak postigao neki efekt?
Da koristim analogiju:

Kao da vičeš "Vatra!" u kazalištu dok je nema: izaziva priličnu konfuziju i paniku, ali prije ili kasnije će netko jako ljut doći po tebe...

Ozbiljno, takve rakete su jako skupe baš zbog sustava vođenja, a bez radara ih možeš koristiti samo kao nevođene balističke rakete kratkog dometa sa jadnom bojnom glavom - nema smisla.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 23.10.2006., 11:11   #86
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Da koristim analogiju:

Kao da vičeš "Vatra!" u kazalištu dok je nema: izaziva priličnu konfuziju i paniku, ali prije ili kasnije će netko jako ljut doći po tebe...

Ozbiljno, takve rakete su jako skupe baš zbog sustava vođenja, a bez radara ih možeš koristiti samo kao nevođene balističke rakete kratkog dometa sa jadnom bojnom glavom - nema smisla.

Tyndall
Mislio sam na psihološki efekt kod Srba koji nisu mogli znati da sustav nije kompletan.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 23.10.2006., 11:54   #87
Misliš da nisu primjetili kako pored raketa nema vozila s radarom? Sjeti se, HRT je uredno prenosio paradu... Valjda se netko od srpskih tajnih službi sjetio okrenuti na HRT u tom trenutku.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Old 23.10.2006., 11:58   #88
Quote:
zamiel kaže:
Misliš da nisu primjetili kako pored raketa nema vozila s radarom? Sjeti se, HRT je uredno prenosio paradu... Valjda se netko od srpskih tajnih službi sjetio okrenuti na HRT u tom trenutku.
Pa to ti niš ne znači.
Možda taj drugi kamion (ili već kaj) nisi dovezao na paradu.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 23.10.2006., 12:00   #89
Quote:
ice41000 kaže:
Mislio sam na psihološki efekt kod Srba koji nisu mogli znati da sustav nije kompletan.
Ovisi koga su htjeli zastrašiti:

Takav sustav kad se aktivira (radar) postaje poput svjetiljke u mraku: postaje vidljiv svakome unutar kruga od parstotinjak km. Čak i rudimentarni sustav za detekciju radara će ga otkriti, a JNA ih je sigurno imala. Znali su da je sustav nekompletan - bilo bi glupo zamisliti da su bili toliko nekompetentni.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 23.10.2006., 12:14   #90
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Ovisi koga su htjeli zastrašiti:

Takav sustav kad se aktivira (radar) postaje poput svjetiljke u mraku: postaje vidljiv svakome unutar kruga od parstotinjak km. Čak i rudimentarni sustav za detekciju radara će ga otkriti, a JNA ih je sigurno imala. Znali su da je sustav nekompletan - bilo bi glupo zamisliti da su bili toliko nekompetentni.

Tyndall

Što se tiče njihove kompetencije, ne bih očekivao baš previše.

Čak i da nisu detektirali da je sustav uključen, ne bi mogli biti sigurni da ne bi funkcionirao.

To je kao da ja imam pištolj, a ti misliš da mi je prazan. Ali ako nisi siguran bolje ti je pretpostavljati onu goru mogućnost. Zar ne?
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 23.10.2006., 12:21   #91
Quote:
ice41000 kaže:
Što se tiče njihove kompetencije, ne bih očekivao baš previše.

Čak i da nisu detektirali da je sustav uključen, ne bi mogli biti sigurni da ne bi funkcionirao.

To je kao da ja imam pištolj, a ti misliš da mi je prazan. Ali ako nisi siguran bolje ti je pretpostavljati onu goru mogućnost. Zar ne?
Detektiraš zračenje radara - ako radar zrači, znači aktivan je i cijeli sustav. Radar je srce sustava. Ako ne nalaziš aktivni radar, znači da je područje relativno sigurno.

Ova tvoja analogija s pištoljem bi bila kao da imaš radar koji radi, ali nemaš raketa i/ili lansera.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 23.10.2006., 12:46   #92
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Detektiraš zračenje radara - ako radar zrači, znači aktivan je i cijeli sustav. Radar je srce sustava. Ako ne nalaziš aktivni radar, znači da je područje relativno sigurno.
Ma, naravno. Toliko i ja znam.
Isključeni radar ne znači da sustava nema, već da ga možda ima ali je trenutno neaktivan. To se, naravno, može provjeriti provokacijom, ali da li su oni to radili, to ne znam.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Ova tvoja analogija s pištoljem bi bila kao da imaš radar koji radi, ali nemaš raketa i/ili lansera.

Tyndall
Da, ali mislim da je bolja od one tvoje kazališne.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 23.10.2006., 14:35   #93
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Detektiraš zračenje radara - ako radar zrači, znači aktivan je i cijeli sustav. Radar je srce sustava. Ako ne nalaziš aktivni radar, znači da je područje relativno sigurno.
Malo jesam laik, ali zar se S300 nebi dao navoditi već postojećim radarima.
Uz to, dali bi JNA mogla biti sigurna da već postojeći radari, koji također zrače, nisu slučajno baš radari od S300.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 23.10.2006., 14:52   #94
Quote:
ljiga kaže:
Malo jesam laik, ali zar se S300 nebi dao navoditi već postojećim radarima.
Uz to, dali bi JNA mogla biti sigurna da već postojeći radari, koji također zrače, nisu slučajno baš radari od S300.
Mislim da se radari razlikuju jedni od drugih tako da se mogu prepoznati. Osim toga za očekivati je da Srbi dobiju od Rusa specifikacije.

To će T znati bolje.
__________________
I'm just preparing my impromptu remarks.
ice41000 is offline  
Old 23.10.2006., 15:23   #95
Quote:
ljiga kaže:
Malo jesam laik, ali zar se S300 nebi dao navoditi već postojećim radarima.
Uz to, dali bi JNA mogla biti sigurna da već postojeći radari, koji također zrače, nisu slučajno baš radari od S300.
Ne. Svaki sustav ima jedinstvene zahtjeve, tipa frekvencije, modulacije, načina "skakanja" po frekvencijama, itd. Svaki radarski sustav ima svoj "potpis", i nije moguće koristiti stare radare za navođenje rakete.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 23.10.2006., 16:01   #96
A sa nekim drugim modernim radarom? Kao što se avioni uparuju sa AWACS-om, Amraami ispaljeni sa jednog aviona mogu se navoditi sa drugog (ako se ne varam slučaj sa Hawk-om) itd.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Old 23.10.2006., 16:33   #97
Quote:
ljiga kaže:
A sa nekim drugim modernim radarom? Kao što se avioni uparuju sa AWACS-om, Amraami ispaljeni sa jednog aviona mogu se navoditi sa drugog (ako se ne varam slučaj sa Hawk-om) itd.
Teško, koliko znam ne postoje nikakve javno dostupne informacije o tome.

Za navođenje rakete tipa S-300 radar mora generirati određeni signal - a to se može lako otkriti, kao što se može i način rada radara - radar je u modu traženja cilja, akvizicije, praćenja ili navođenja rakete.

Naravno, određena kompatibilnost postoji: Radar 36N85 FLAP LID koji se koristi za navođenje rakete 5V55K na cilj (pričam o sustavu S-300) može navoditi i druge rakete koje koristi sustav S-300, tipa 48N6. Ali to su sve rakete iz iste "familije", a i ti radari generiraju relativno isti signal.

AMRAAM-i imaju inercijalno navođenje da ovise samo o nekakvom podatku o poziciji mete u trenutku lansiranja, te kada se približe meti aktiviraju vlastiti radar i lociraju metu.

Radar za Improved Hawk može navoditi običan Hawk na metu, ali ne može npr. Patriote i obrnuto; Patriotov radar ne može navesti Hawk/IHawk na metu.

Nešto su slično Rusi izveli sa kombinacijom MiG-31/Su-30, kada je raketa R-37 ispaljena sa MiG-31 bila predana Su-30 koji je vlastitim radarom navodio raketu.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 23.10.2006., 16:43   #98
Šta nije bila špreha na ondašnjoj paradi da se ekipa sprdala nazivajući rakete "Beograđankama"?
Ona neukusna invalidska usporedba: evo još jedne. Duševno bolesni slijepo-gluhonijemi kljasti debilni gnom.
lappino is offline  
Old 23.10.2006., 16:50   #99
Quote:
lappino kaže:
Šta nije bila špreha na ondašnjoj paradi da se ekipa sprdala nazivajući rakete "Beograđankama"?
Ona neukusna invalidska usporedba: evo još jedne. Duševno bolesni slijepo-gluhonijemi kljasti debilni gnom.
To nisu bile iste rakete, S-300 se nalaze u okomitim lanserima po 4 i one su prikazane, ona "beogradjanka" je bila smijesni pokusaj nasih da zaprijete raketom zemlja-zemlja. Kazu da takva raketa, onako debela i s tupim nosom eventualno moze dosegnuti 10 km. Ak se ne varam to je bil cisti hoax, kao i ona raketa "krajina" od sao krajine koja je bila preradjeni SS-N-3 shadock, stara protubrodska raketa.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 23.10.2006., 16:57   #100
Tak je, to su sve bile samo pogoleme makete.

Shaddock? Jesi siguran? Koliko ja znam, Sovjeti nisu prodavali Shaddocke nikome. Dilali su Styxovima kao kinezi trenirkama, ali Shaddocki su ostali u njihovim rukama.

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:36.