Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2007., 23:13   #21
Red face off topic

Ima li vijesti o HS VHS-u. Nigdje nista novo na netu, bas me interesuje kako radi, puno su je nahvalili..
Il Bestione is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 01:06   #22
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
Ljiga otkud ti podatak o 90% rumunjskih kalaša? Čini mi se previše. Na koju godinu se to odnosi?
Osobno iskustvo iz pješadije i iskustva mojih frendova. Svi su dobili rumunjke, osim jednog koji je privremeno koristio FAL. Ne mislim da je to stanje opremljenosti HV-a, već da se bolje puške vjerojatrno čuvaju, dok se rumunjke koriste za vježbu.

PS naravno, nemam prave podatke, to je slobodna procjena po mojim saznanjima, godine ako se ne varam od 99. do 2003.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 01:10   #23
Quote:
raliSHA kaže: Pogledaj post
ah, istina, iako sam ja htio ukazati na prednosti ukupnog načina dizajna
To je sad pitanje bullpup-a, prednosti i mane istog.
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 01:29   #24
Quote:
zg_sash kaže: Pogledaj post
juznoafricke ar-4

R4

(ovaj put stvarno sitničarim... )
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 01:36   #25
Quote:
ferda kaže: Pogledaj post
O M16 nemam pojma pa ne mogu usporediti ali bilo bi lijepo ako netko ima iskustvo s M16 neka stavi svoje impresije.
Urpanus?
Kratki detalj. Neke vježbe na kojima nas 15-ak kaplara treba Španjolcima pokazat kako i mi znamo s tim NATO čudesima baratat. Malo puzanja kroz prašinu , malo kroz blato , stižemo do mjesta s kog pucamo i klik , klik , klik ... od 6 koji gađaju trojici puška zaglavljena. Između ostalog i meni. Pogledam narednika , a on će: "Is`sa ti šta mene gledaš ... udri kamenjem!!!"

I u drugoj grupi se slično dogodilo.

Nakon toga rasprava između nekog španjolskog časnika (koji je tvrdio da se to može dogoditi svakoj puški)i našeg satnika. Padne oklada u 100 mara da će ovaj naš uzeti šaku zemlje/prašine , baciti je u repetiranog kalaša i opaliti. Lakih 100 maraka.

Sjećam se i jednog razgovora par dana nakon toga sa časnikom koji je bio u Legiji , i uz HV i HVO prošao sva moguća i nemoguća ratišta. Njegovo je mišljenje iz ratnog iskustva bilo otprilike ovako - s M-16 možda i možeš sjediti u rovu i držati položaj , ali kad zagusti ili se ide u žešću akciju - kalaš majka.
Urpanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2007., 10:18   #26
hvala manaslu , pokusat cu zapamtiti

inace , s kalasem se sasvim lijepa steta moze napraviti s kratkim rafalima i do 400 metara, samo tu onda dolaze zamjerke malo slabe municije i ne bas kvaliteno izvaganog zrnja
osobno , zadnje sam nosio M72 i mogu reci da sam bio jako zadovoljan s tom spravicom
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 12:48   #27
Je li itko imao ikakvog iskustva sa Zastavinom M77-icom??? http://www.zastava-arms.co.yu/srpski/vojni.htm ovo mi se cini puskom i pol....
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 13:35   #28
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Je li itko imao ikakvog iskustva sa Zastavinom M77-icom??? http://www.zastava-arms.co.yu/srpski/vojni.htm ovo mi se cini puskom i pol....

Da ne vjeruješ koliko toga proizvode. A NATO je tvrdio da je Zastavu sravnio sa zemljom.
Hrvatska vojna industrija nije uspjela proizvesti ništa konkretno po pitanju pušaka. Ako ne računamo onaj patetičan pokušaj sa onom jurišnom puškom APS 95 ili kako se već zvala. Projekat je propao a progutao je golemu lovu.
yamabushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 13:36   #29
Ima li tko isustava sa Hekler i Kohovim puškama?
yamabushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 14:41   #30
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Vjecita dvojba, totalno popularna tema na svim stranim sajtovima, meni se cini kada se sve zbroji i oduzme da je AK podosta ispred M-16-ice... Da cujemo vasa misljenja i argumente...
M-16 se ne koristi u američkoj vojsci preko 20 godina, koristi se podverzija M4A1 dok se AK-47 koristi s tim da ima moderniju verziju AK-74 sa NATO municijom (5.56mm)
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Upravo ti zapadnjacki testovi manje-vise su neobjektivni... u 90% slucajeva koristeni su ili kineski, rumunjski, madjarski, egipatski, iracki ili neke druge Bullshit kopije koje nisu niti dostojne imena Kalasnikov, nigdje nisam nasao test sa originalnim Izhevskovim Kalasem ili sa mozda jos kvalitetnijom M70AB1 "srbijankom"... Inace pravi AK pogadja tocno na 250 m sigurno i dokazano i sto se tice gadjana na "musice" vise nije niti potrebno za jurisnu pusku jer je covjek na toj udaljenosti tockica dok Amerima dzaba 550m max. dometa na svojim M-16 bez optike tako da su na neki nacin na istome sto se toga tice uostalom svi znaju da se domet puske postize ugradnjom duze cijevi...
yugoslovenska kopija "kalaša" je potvrđeno najbolja, pa i od originala radi korištenja najkvalitetnijeg materijala pri izradi cijevi i kompresione komore te procesa glodanjem a ne savijanjem čelika što je slučaj s AK-47,
druga stvar, "orginal" kalaš se pravio u ukraini a ne u rusiji (doduše ukreaina je bila jedna od mnogih ruskih saveznih država)
što se tiče preciznosti i dometa, kao što si rekao, M-16 je bila puška dok je AK-47 zamišljen kao automat, također, savremena bojišnica je od 10-200 metara(bosna, kosovo, somalija, afganistan, irak, itd itd) u kojim uvjerima preciznost M-16ke neigra amabaš nikakvu ulogu za razliku od AK-47. za sve preko 300 metara se koriste puške i snajperi
za korištenje Ak-47 za razliku od M4A1 nije potrebna obuka više od 2-3 minuta jer je puška i više nego jednostavna, dok za M4A1 treba dooobra, duga obuka za korištenej, što joj sužava radijus korištenja samo na školovana vojna lica
Quote:
demosten kaže: Pogledaj post
Bilo je jedno testiranje naprednih pušaka. Ameri su organizirali testiranje nekoliko pušaka i željeli odabrati nasljednika. Bile su svakakve sperverzije od pušaka ali na kraju je odlučeno da ni jedna puška nije više od 40% bolja od M-16.
Tak da m-16 (barem prema tom testiranju) i nije toliko loša da bi ju se izbacilo iz uporabe.
ponavljam, M-16 se ne koristi več 20 godina u USA več njena "sestra" M4A1 koja jako liči
M-16

i M4A1

M4A1 se umnogome popravila ali je zadržala svoje stare rak-rane a to su nepouzdanost u extremnim uslovima
Yugo kopija M70B(s fixnim kundakom a M70AB je s preklopnim)

AK-47 (7.62mm)

Ak-74 (5.56 NATO)

Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Pričao mi frend, pripadnik neke naše "specijalne postrojbe"
Veli da nakon cca 10 dana gađanja, i više stotina ispaljenih metaka-bez čišćenja, više ju nije mogao repetirati ručno nego bi stavio kundak na pod i navedenu radnju obavio čizmom ... no to nije smetalo kalašu da radi bez ikakvih zastoja.

Da vidim koji M - 16 bi to postigao?
da taj frend nije možda iz jedinice sa "specijanim potrebama" ??

Quote:
yamabushi kaže: Pogledaj post
Ima li tko isustava sa Hekler i Kohovim puškama?
imaju sve specijalne jedinice, i jedino u H&K vjeruju

što se tiče municije, 5.56 municija prolazi kroz sve ko vruć nož kroz puter dok 7.26 ne prolazi, ali rastura i što se kaže "gdje udari tu trava ne raste ,

na bojištu i nije baš poenta ubiti protivnika nego ga jako raniti, jer samim time se s linije udaljavaju 3 vojnika, ranjenik u 2 koja mu pomažu te se opterečuje logistika i podzadina, što je recimo i neka prednost 5.56 punjenja.

da sumiramo, obje puške su odlične, tj AK-47 i M4A1 stime, da je M4A1 najpravljena za nekih prihvatljivih vremenskih prilika i mediteranske klime od 10 do 30 stepeni, male vlažnosti vazduha te bez prašine ili prljavštine dok je u svakim ostalim vremenskim uslovima KARINA, tu prestaje "vladavina" M4A1 i na scenu stupa apsolutni vladar vukojebina njegovo veličanstvo AK-47
__________________
On meni nema BOSNE !!!
Nisam zgodan al sam neophodan
AmADin_gospo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 15:24   #31
Quote:
AmADin_gospo kaže: Pogledaj post
... dok se AK-47 koristi s tim da ima moderniju verziju AK-74 sa NATO municijom (5.56mm)


Ak-74 (5.56 NATO)
Njet. AK-74 je u kalibru 5.45, što je standardni ruski kalibar.

Postoji verzija za izvoz u kalibru 5.56 – AK-101, te AK-102, 108.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 15:54   #32
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Njet. AK-74 je u kalibru 5.45, što je standardni ruski kalibar.

Postoji verzija za izvoz u kalibru 5.56 – AK-101, te AK-102, 108.
sorry , u pravu se, ja sam fulio kalibar 5.45 je od AK-74
__________________
On meni nema BOSNE !!!
Nisam zgodan al sam neophodan
AmADin_gospo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:03   #33
M 21 se odlično pokazala u Iraku, jer ima Kalasnjikov sistem :

Kontraktnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 16:48   #34
Quote:
što se tiče municije, 5.56 municija prolazi kroz sve ko vruć nož kroz puter dok 7.26 ne prolazi, ali rastura i što se kaže "gdje udari tu trava ne raste
hm... mislim da je upravo suprotno... barem po ovom testu... http://youtube.com/watch?v=G6BpI3xD6h0 jer dokazano je da 7.62×39 mm ima vise snage(jos narocito PPU-Prvi Partizan Uzice)... Inace ovaj test je neobjektivan jer je kineski kalasnikov konkurent tako da nemojte ovo uzimati zdravo za gotovo... Da je na testu bio M70B1 ili M77 pojeo bi ga za dorucak vjerovatno...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 17:33   #35
gledaj, to ti je isto ko da uspoređuješ čekić i strijelu, zavisno od materijala, drugaćije će se pokazivati

kao što si mogao primjetiti na onim betonskim blokovima, 5.56 je uletio i ostavio samo rupicu dok je 7.26 napravio haos

naravno, govori se o standardnim zrnima i standardnim punjenjima ćahura, a 7.62 ima i pancirno zrno te duplo jače punjenje u čeličnim čahurama, koje ne da če proletiti kroz 3 M-16 puške i probiti betonski blok iza njih nego napravit i sranje na predmetu koji bude iza....

najbolji pokazatelj prednosti kalaša nad M-16 je njegova cijena, njegova 60 i kusur godina kontinuirana proizvodnja te rasprostranjenost po svijetu i činjenica da svaka vojska il paravojna formacija ima kalaše u svom arsenalu, pa i USA armija
__________________
On meni nema BOSNE !!!
Nisam zgodan al sam neophodan
AmADin_gospo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 18:52   #36
Kad već govorimo o Zastavinoj M-70, u njenoj domovini niški padobranci najviše cijene «kikaše» - južnoafrički R4, kalibra 5.56 , koji je po sistemu Galil, koji je Kalašnjikov, samo s puno boljom doradom. I zahvalni su Kikašu što ih imaju.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 19:38   #37
Quote:
yamabushi kaže: Pogledaj post
Da ne vjeruješ koliko toga proizvode. A NATO je tvrdio da je Zastavu sravnio sa zemljom.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 20:11   #38
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Kad već govorimo o Zastavinoj M-70, u njenoj domovini niški padobranci najviše cijene «kikaše» - južnoafrički R4, kalibra 5.56 , koji je po sistemu Galil, koji je Kalašnjikov, samo s puno boljom doradom. I zahvalni su Kikašu što ih imaju.
galil je je pokazao solidan kompromis između preciznosti i pouzdanosti te održavanja, nalazi se u arsenalu većinom ne tako bogatih zemalja koji su u skorije vrijema obnavljali arsenale

inače, svo oružje se može porediti s automobilima, u zavisnosti od namjene, to ćeš oružje/automobil izabrati, nema ništa univerzalno i za sve prostore i vremenske situacije... kao što nečeš upregnuti plug naferarija, nečeš ni sa IMT-om iči na trke, tako i sa oružjem, nečeš s kalašem iči snajperisati nit češ s M-16 / M4A1 iči u ulične borbe il ga korisitit u lošim vremenskim situacijama.. iako su sve ove mogučnosti moguće i u praksi, ali nedaji nikakve il jako slabe rezultate...

a ova puška je pokazala veoma dobre rezultate i sve više zamnjenjuje N&K u arsenalima specijalnih jedinica
FAMAS 12 - automat legije stranaca
__________________
On meni nema BOSNE !!!
Nisam zgodan al sam neophodan
AmADin_gospo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 20:30   #39
Quote:
AmADin_gospo kaže: Pogledaj post
inače, svo oružje se može porediti s automobilima, u zavisnosti od namjene, to ćeš oružje/automobil izabrati, nema ništa univerzalno i za sve prostore i vremenske situacije... kao što nečeš upregnuti plug naferarija, nečeš ni sa IMT-om iči na trke, tako i sa oružjem, nečeš s kalašem iči snajperisati nit češ s M-16 / M4A1 iči u ulične borbe il ga korisitit u lošim vremenskim situacijama.. iako su sve ove mogučnosti moguće i u praksi, ali nedaji nikakve il jako slabe rezultate...
Tako je.
Inače, kad spominješ snajperska djelovanja, ti isti niški padobranci imaju, među ostalim, Sako TRG-21 (a njihov SAJ i TRG-22 i 42), te Crnu Strelu, puške koje spadaju u uski krug najboljih snajpera...

Za novije verzije M16 (A2, A3, A4) ne bih se složio da nisu za ulične borbe - koristili su ih Ameri u Mogadishuu i u uličnim borbama kad su ušli u Bagdad 2003. A koristi ih i Izrael.

Zadnje uređivanje Manaslu11 : 11.07.2007. at 21:02.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2007., 21:09   #40
BTW. jedno pitanjce, s obzirom da vidim da se dosta ljudi ovdje kuži u novije srbijansko naoružanje... Zna li itko išta o bumbaru?
Rijecanin is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.