Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2010., 13:27   #41
DALEKO od F-22... Cim vidim da su motori ovako izlozeni pogledu radara, odmah sve price o super stealthu padaju u vodu. Jes, znam da se usis moze izvesti da se smanji odraz, al nije to to. Kontam da ce biti i mornaricka verzija ovoga, sudeci prema rasponu trapa straga.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 13:34   #42
Svakako stvar nije rađena za smanjeni radarski odraz sa svih strana. Po pitanju pristupa radarskom odrazu rekao bih da je pak fa mnogo bliže f35 nego f22. Koncentrirali su se na smanji odraz prednje hemisfere aviona. Što se usisnika motora tiče - ja baš i ne vidim da se radi o ravnoj liniji, a da ne pričamo da ne znamo kako tunel zavija do motora.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 13:49   #43
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Svakako stvar nije rađena za smanjeni radarski odraz sa svih strana. Po pitanju pristupa radarskom odrazu rekao bih da je pak fa mnogo bliže f35 nego f22. Koncentrirali su se na smanji odraz prednje hemisfere aviona. Što se usisnika motora tiče - ja baš i ne vidim da se radi o ravnoj liniji, a da ne pričamo da ne znamo kako tunel zavija do motora.
Ovo vjerovatno nije ni na razini F-35... rekao bih da je najblizi F-15SE. Na avionu se vidi primitivn(ij)a stealth tehnologija(razne antenice, kojih na F-22 i F35 uopce nema, btw, to je jedan od najtezih aspekata dizajniranja potpuno stealth aviona), straga ispuh motora nije "sakrivan" od pogleda vertikalnim stabilizatorima i trupom, kao na F-22. Izuzetno je sirok, sto znaci da ce performanse patiti i da ce trebati puno postiska da ovo cudjo bude moglo superkrstariti. Isto tako, motori su puno vise razmaknuti nego na F-22, sto znaci veci polarni moment i sporije okretanje od F-22(djelomicno ublazeno sa 3D TVC). Hangar je vjerovatno uvjetovao ovakav koncept da mogu stati one cudovisne ruske rakete. Sve u svemu, nije lose ako cijena bude OK.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 13:56   #44
antene i antenice kao i ostali prigovori su najvjerojatnije takve kakve jesu iz razloga što je ovo PROTOTIP. dalje, nebih se čudio da rusi odaberu koncept sa većim radarskim odrazom ali nižom cijenom što bi moglo rezultirati time da rusi i dobiju ove avione a ne da budu tehnološki brilijant na papiru, kao što ameri nemaju love za svoj. ali uostalom...nije li ovo sve ipak mahanje kitama i bacanje love...
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:03   #45
Slažem se za razne antene - one su potrebne za ispitivanje. Lako je moguće da ih neće biti na primjercima za službu. To što je avion širok ne mora značiti da ima veći otpor od npr 'užeg' f22. F22 je npr vidljivo deblji na mjestima. Ukupni otpor je moguće prilično sličan. Avion mi se svakako čini rađen za multirole sposobnosti, za razliku od f22. Lako je moguće da će lovačke sposobnosti zbog toga donekle patiti, u usporedbi s f22, no zato je taj široki plosnati trup sjajna platforma za golemu količinu uzgona koja će ponijeti veće mase težeg naoružanja, a također taj široki trup i razmaknuti motori dopuštaju interno nošenje tog istog težeg naoružanja. Istina je da će zbog malo razvedenijeg područja glavnnine mase valjanje malo patiti, no kao što je već rečeno - zato su tu i vektorske mlaznice. Što su motori razmaknutiji, pomoć pri valjanju od vektorskog potiska raste.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:07   #46
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Slažem se za razne antene - one su potrebne za ispitivanje. Lako je moguće da ih neće biti na primjercima za službu. To što je avion širok ne mora značiti da ima veći otpor od npr 'užeg' f22. F22 je npr vidljivo deblji na mjestima. Ukupni otpor je moguće prilično sličan. Avion mi se svakako čini rađen za multirole sposobnosti, za razliku od f22. Lako je moguće da će lovačke sposobnosti zbog toga donekle patiti, u usporedbi s f22, no zato je taj široki plosnati trup sjajna platforma za golemu količinu uzgona koja će ponijeti veće mase težeg naoružanja, a također taj široki trup i razmaknuti motori dopuštaju interno nošenje tog istog težeg naoružanja. Istina je da će zbog malo razvedenijeg područja glavnnine mase valjanje malo patiti, no kao što je već rečeno - zato su tu i vektorske mlaznice. Što su motori razmaknutiji, pomoć pri valjanju od vektorskog potiska raste.
Ja bih rekao i da je F-22 vec multirole, a sasvim sigurno ga nije veliki problem upgradeat, to su vecinom softwareske zadace.
Ja osobno mislim ovako od oka da mu je RCS na razini F-15SE(navodno 80% smanjenje u odnosu na F-15 C/D). Premda vjerovatno ima dosta veci kapacitet za nosenje oruzja unutar hangara.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:13   #47
ja mislim da se to od oka ne vidi
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:14   #48
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
ja mislim da se to od oka ne vidi
Ne mislim ni ja, al najvise mi slice medjusobno ta dva aviona, jer ocito nije na razini F-35 ili F-22, ili YF-23.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:22   #49
Definitivno RCS nema smisla mjeriti od oka. I bez slika PAK FA ja bih procijenio, i ostao pri procjeni, da bi ruska tehnologija danas mogla doći do kakvih 0.01-0.1 m2. Dakako da bi porast toga na stražnjoj hemisferi bio veći nego na f22, zbog toga kako je posložena stražnja strana pak fa. No takve su procjene vrlo nezahvalne.

F22 može izvoditi napadne za tlo, to stoji, no nije bio dizajniran za to. Sve te mogućnosti dodane su kasnije. Što bi reklo da je ograničen po pitanju raznolikosti naoružanja koje može nositi u unutarnjim spremnicima. Što ga opet donekle ograničava po pitanju vrsta misija za koje se može koristiti. PAK FA kao da je žrtvovao nešto air superiority karakteristika kako bi dobio bolje sposobnosti za nošenje šire lepeze oružja u spremnicima (većeg i težeg), a s time je dobio i širi raspon misija.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:31   #50
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Ovo vjerovatno nije ni na razini F-35... rekao bih da je najblizi F-15SE. Na avionu se vidi primitivn(ij)a stealth tehnologija(razne antenice, kojih na F-22 i F35 uopce nema, btw, to je jedan od najtezih aspekata dizajniranja potpuno stealth aviona), straga ispuh motora nije "sakrivan" od pogleda vertikalnim stabilizatorima i trupom, kao na F-22. Izuzetno je sirok, sto znaci da ce performanse patiti i da ce trebati puno postiska da ovo cudjo bude moglo superkrstariti. Isto tako, motori su puno vise razmaknuti nego na F-22, sto znaci veci polarni moment i sporije okretanje od F-22(djelomicno ublazeno sa 3D TVC). Hangar je vjerovatno uvjetovao ovakav koncept da mogu stati one cudovisne ruske rakete. Sve u svemu, nije lose ako cijena bude OK.
Za početak, ovo je P R O T O T I P ! ! ! Ne finalni proizvod, i sigurno će biti još promjena... TO pogotovo vrijedi za motore jer je ovo ho-ruk rješenje dok novi motori ne budu gotovi... Nadalje što se usporedbe s F-35 tiče... ista nema smisla... nikakvog...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:39   #51
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Za početak, ovo je P R O T O T I P ! ! ! Ne finalni proizvod, i sigurno će biti još promjena... TO pogotovo vrijedi za motore jer je ovo ho-ruk rješenje dok novi motori ne budu gotovi... Nadalje što se usporedbe s F-35 tiče... ista nema smisla... nikakvog...
Znam da je prototip, al cak kad pogledas i YF-22 I YF-23, vidis da su tehnologijom jos uvijek 10-15 godina ispred PAK-FA-e.

Mene nije ostavio VAU. Necu rec da je los, daleko od toga, ionako ne znamo prakticki jos nista o avionu, ali ne mislim da ce dominacija Raptora zavrsiti tako skoro sudeci prema prvom dojmu.

P.S. Mislim da ce ih Rafale i Typhoon sve razbiti u VWR-u, ovo cudo i F-22 su jako veliki i masivni nasuprot Eurocanarda.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:43   #52
Ovo jest prototip i neke će se stvari promijeniti, to stoji. Za motore znamo da su privremeni. Možda će još pokoji detalji biti drugačiji, npr nešto po kokpitu ili čak po pokrovu istoga, no u globalu, što se konfiguracije tiče, dimenzija, oblika, aerodinamičkih svojstava tiče - to je to. Nema tu više promjena, osim ako ne misle uvesti avion u službu 2025.

S obzirom da se i Raptor kontinuirano modernizira, nekako nemam dojam da se ovo može pretjerano mjeriti s njime, no držim da bi mogao biti više nego konkuretan f35.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:48   #53
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post

S obzirom da se i Raptor kontinuirano modernizira, nekako nemam dojam da se ovo može pretjerano mjeriti s njime, no držim da bi mogao biti više nego konkuretan f35.
Tesko, jel ovo i nije konkurencija F-35ici, potpuno druga klasa, nema mi smisla to usporedjivati, ko da kazes Su-30 bi mogao dobro konkurirati Gripenu. Po meni, najvecu ce bitku voditi sa eventualnim kineskim J-XX i japanskim mogucim avionom 5 generacije(ako se odluce u razvoj). Ima tu jos mogucih kandidata, tipa J. Koreja koja bi uz pomoc SAAB-a takodjer htjela razviti nesto svoje 5. generacije. Mozda sam jos koga zaboravio... E da, i F-15SE.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:55   #54
Dakako da je to druga klasa aviona, no nisam o tome pričao. Dakle, po pitanju zračne superiornosti, držim da može konkurirati f35. To što konkurira avionu druge klase je druga priča, koja opet govori nešto za sebe. Najveće je sad pitanje cijene i brojeva koji bi mogli ući u uporabu.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:58   #55
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Znam da je prototip, al cak kad pogledas i YF-22 I YF-23, vidis da su tehnologijom jos uvijek 10-15 godina ispred PAK-FA-e.

Mene nije ostavio VAU. Necu rec da je los, daleko od toga, ionako ne znamo prakticki jos nista o avionu, ali ne mislim da ce dominacija Raptora zavrsiti tako skoro sudeci prema prvom dojmu.

P.S. Mislim da ce ih Rafale i Typhoon sve razbiti u VWR-u, ovo cudo i F-22 su jako veliki i masivni nasuprot Eurocanarda.
Na osnovi čega zaključuješ, pardon ne zaključuješ ti "vidiš" da su tehnologijom još uvijek 10-15 godina iza amerikanaca?!?! O avionu se praktično ništa ne zna... Sad kad je napokon ugledao svijetlo dana vidimo da je sve samo ne kopija raptora (onda bi mogli razgovarati o 10-15 godina "zaostatka")... Dapače, mnoga rješenja su potpuno revolucionarna... pomični lerx (sa AESA površinama unutra?) vrlo niski vertikalni stabilizatori, "plosnat" profil koji bi trebao osigurati velike unutrašje spremnike i velik uzgon (za razliku od debele bačve oznake F-35), 3D TVC itd. itd. itd...

Ja 15 godina zaostatka za razliku od tebe još ne "vidim".... BTW. Kad smo kod američkih projekata, ameri su u F-35 ulupali 30 (trideset) puta više love u razvoj, pa to čudo još uvijek nije u proizvodnji...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 14:59   #56
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Dakako da je to druga klasa aviona, no nisam o tome pričao. Dakle, po pitanju zračne superiornosti, držim da može konkurirati f35. To što konkurira avionu druge klase je druga priča, koja opet govori nešto za sebe. Najveće je sad pitanje cijene i brojeva koji bi mogli ući u uporabu.
Po pitanju zracne superiornosti je daleko bolji od F-35(osim ako Su-50 ne podbaci), dapace, drzim da je i Typhoon po tome daleko bolji izbor ako hoces air superiority lovac prvenstveno. F-35 je jednostavno preveliki kompromis da bi imao performanse pravog air superiority lovca. Ne kazem da je los, samo da nikada nece moci biti na razini aviona koju su dizajnirani specificno za tu ulogu(F-22, Typhoon)
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:03   #57
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Na osnovi čega zaključuješ, pardon ne zaključuješ ti "vidiš" da su tehnologijom još uvijek 10-15 godina iza amerikanaca?!?! O avionu se praktično ništa ne zna... Sad kad je napokon ugledao svijetlo dana vidimo da je sve samo ne kopija raptora (onda bi mogli razgovarati o 10-15 godina "zaostatka")... Dapače, mnoga rješenja su potpuno revolucionarna... pomični lerx (sa AESA površinama unutra?) vrlo niski vertikalni stabilizatori, "plosnat" profil koji bi trebao osigurati velike unutrašje spremnike i velik uzgon (za razliku od debele bačve oznake F-35), 3D TVC itd. itd. itd...

Ja 15 godina zaostatka za razliku od tebe još ne "vidim".... BTW. Kad smo kod američkih projekata, ameri su u F-35 ulupali 30 (trideset) puta više love u razvoj, pa to čudo još uvijek nije u proizvodnji...
Gledaj, ameri imaju 50 godina iskustva u smanjivanju RCS-a, vec su prakticki na 3 generaciji stealth aviona, ulozili su stotine milijardi dolara i ti meni tvrdis da je rusima u prvom pokusaju uspjelo napraviti sve sto je amerima trebalo 50 godina. Ovo sto si ti nabrojao su sve nagadanja, pa ako cemo vjerovati ruskoj propagandi onda im Su-50 uopce i ne treba, Su-35 ionako "vidi" Raptora 150 km daleko i srusi ga bez problema sa R-77M1
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:11   #58
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Gledaj, ameri imaju 50 godina iskustva u smanjivanju RCS-a, vec su prakticki na 3 generaciji stealth aviona, ulozili su stotine milijardi dolara i ti meni tvrdis da je rusima u prvom pokusaju uspjelo napraviti sve sto je amerima trebalo 50 godina. Ovo sto si ti nabrojao su sve nagadanja, pa ako cemo vjerovati ruskoj propagandi onda im Su-50 uopce i ne treba, Su-35 ionako "vidi" Raptora 150 km daleko i srusi ga bez problema sa R-77M1
Rusi su s druge strane počeli avione raditi jučer? Ja tebi ne tvrdim ništa, osim što se divim stvarima koje ti "vidiš" na osnovi nekoliko fotografija i par video klipova... Avion, pogotovo multifunkcionalni ne čini samo Stealth... najbolji (i vrlo bolni) primjer je F-35 koji je na kraju ispao Stealth samo s prednje strane, uz golemu žrtvu... smiješno mala brzina za presretačke misije, smiješno mali plafon leta (oboje usprkos najjačem do sada ugrađenom motoru u jednu letjelicu veličine lovca), ograničena mogućnost nošenja BVR projektila... bla bla bla... kompromis na kompromis... i na kraju nakon 300 milijardi ulupanih u razvoj, rupa bez dna se samo širi, otkazuju se narudžbe ne radi štednje, negoli preusmjeravanja para u razvoj da se to čudo ipak dovrši... od proizvodnji ni p...

Nemam pojma koliki će na kraju biti RCS na PAK-FA, moguće je da neće biti na istoj razini kao i F-22 i F-35; poprilično sam siguran da po svim drugim aspektima F-35 neće biti na istoj razini s PAK-FA u svim drugim aspektima... Za usporedbu s Raptorom je ipak malo prerano....
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:19   #59
Gledam nešto te slike i sve mi se čini da je barem duljinom to ipak nešto manji avion od su27. Ima veći omjer duljine i raspona krila, hoću reći, šira krila u odnosu na duljinu nego ima su27. Duljinom bi mogao biti vrlo blizu f22, ako ne i mrvicu kraći od njega. Dakle mogao bi biti vidno kraći od su27. Vjerujem da bi masa praznog aviona onda bila i nešto ispod 20 tona.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 15:24   #60
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Gledam nešto te slike i sve mi se čini da je barem duljinom to ipak nešto manji avion od su27. Ima veći omjer duljine i raspona krila, hoću reći, šira krila u odnosu na duljinu nego ima su27. Duljinom bi mogao biti vrlo blizu f22, ako ne i mrvicu kraći a ne su27. Vjerujem da bi masa praznog aviona onda bila i nešto ispod 20 tona.
Negdje oko 20 tona prazan i 35 tona nakrcan se nagadja, dakle u klasi sa F-22, give or take a tonne
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.