Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2010., 08:58   #21
Quote:
day n nite kaže: Pogledaj post
...
Paaaa..... nešto mi nije jasno. Znači nakon određenog trajanja problema sa sinusima, oni ti budu u redu 2-3 mjeseca?

Hmmm.... meni u 2,5 godine je bilo ukupno 2-3 mjeseca (kad se sve zbroji) bez problema sa sinusima.



Moji rituali:

Od negdje 13 godine života upale sinusa svakih par mjeseci. Trajanje upala - oko 7 dana, prolazilo grijanjem. Shvatio da trebam izbjegavati propuh, klimu, te da moram nositi kapu čim padne ispod cca. 9 C vani.

Od 29 godine života radim u uredu u kojem je konstantan propuh. Loša zgrada, nit prozori dihtaju nit vrata. Centralno grijanje prži k'o ludo, pa većina ostalih ureda na katu također drži otvoreno... Nakon 1,5 godine u bajnom uredu - prešlo u kroničnu upalu koja ne prolazi...

Nakon svih silnih pretraga (i slikanja) i specijalista ORL, ODUSTAJEM od BOLNIČKOG liječenja. Ispalo mi je da niti ne znaju izliječiti sinuse (ili ih ne zanima - samo da prođe radno vrijeme - dobiju plaću).

Vlastitim istraživanjem dolazim do zaključaka:

-antibiotici (tablete) nemaju nikakvog smisla za liječenje kronične upale sinusa zbog:
1. vidjeti da li su sinusi slabije prohodni zbog devijacije septuma (roentgen jasno pokaže) - ako jesu - operativni zahvat rješava probleme.
2. alergije - često su alergije zapravo uzrok - specijalisti preporuče odgovarajuće tablete i sprejeve
3. ako nije ni 1 ni 2, treba napraviti bakteriogram. Ukoliko se želi pokušati antibioticima, onda prema bakteriogramu i u najmanjem trajanju 6 tjedana (!?) ili barem JOŠ DVA tjedna NAKON što prestanu SVE TEGOBE. Sinusi nisu tkivo, tako da treba proći jako puno vremena da se u njima pojavi koncentracija antibiotika dovoljna za neko jače djelovanje. Alternativno, treba vidjeti ukoliko su sinusi još prohodni, antibiotske kapi bi mogle pomoći.

-operacija - u slučaju devijacije septuma ili baš zacrnjenja u sinusima (na slici) ili cisti rješava probleme

Probleme sa sinusima mogu izazivati (rjeđi slučaj) i virusi i gljivice.

Moja terapija: na moru - ronjenje na što veće dubine u ČISTOM moru bez maske. Morska voda pod pritiskom ulazi u sinuse i čisti ih.

Kad nisam na moru - ušpricavam morsku vodu u sinuse.

Inhalacije - morskom vodom, kapi tusol, kamilica ili već po osobnim preferencijama.

Hren - ribanje hrena i lagano udisanje para - čisti sinuse - nos procuri.

Može zvučati smiješno - kondicioni trening - odčepljuje nos.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 18:28   #22
ma imala sam i ja svaki mjesec problema sa sinusima al uz to cesto i upalu uha koja je neizdrziva,uho mi je bila primarna boljka pa se nisam tolko ni zamarala sinusima premda me zbog njih znala par dana glava bolit,inhalirala bi se dva-tri puta dnevno i proslo bi,vazno je odčepit kanale..
mozda vam ovo pomogne:
SPREJ ACIDOSALUS

Acidosalus sprej za nos i usta sadrži koncentraciju živih Lactobacilla koji štite naš organizam i sluznice.

- njeguje i štiti sluznicu grla, nosa, dišnih puteva i jaèa imunitet
- umanjuje simptome gripe i prehlade
- štiti sluznice od bakterijskih i virusnih infekcija
- pomaže kod alergija

Primjena: dozirati 1-2 puta dnevno u nos i usta.

Zadnje uređivanje day n nite : 16.03.2010. at 19:33.
day n nite is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2010., 19:39   #23
Pa jesu li onda sinusi žarište od kojih uho "dobije" ili obratno? Ili nije povezano? (iako je često povezano - ipak je to uho - grlo -nos )

Čujem da je uho stravično kad zaboli.... sva sreća pa toga nemam!
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 01:56   #24
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Pa jesu li onda sinusi žarište od kojih uho "dobije" ili obratno? Ili nije povezano? (iako je često povezano - ipak je to uho - grlo -nos )

Čujem da je uho stravično kad zaboli.... sva sreća pa toga nemam!
Ako se ne tretira na odgovarajući način, sinusitis može dovesti do upale uha, bronhitisa ili upale pluća. Standardni je medicinski način liječenja upale sinusa uporaba dekongestiva, analgetika, irigatora, nosnog spreja na bazi kortikosteroida, antibiotika i kirurški zahvat. U SAD-u svaki sedmi stanovnik pati od kroničnog sinusitisa, što ukazuje na to da standardni način liječenja nije baš učinkovit, pa se u liječenju kroničnog sinusitisa može, uz ortodoksne, klasične lijekove, koristiti i homeopatske preparate.
Jedna od komplikacija hunjavice (rinitisa) je upala sinusa. Akutnim sinusitisom završava 5% prehlada. U tom slučaju pomažu inhalacije toplom parom i lijekovi protiv upale i bolova. Ako je zahvaćen čeoni sinus, jedna od komplikacija može biti i meningitis. Nekad bolest traje mjesecima i godinama pa se postavlja dijagnoza kroničnog sinusitisa kad ga prate isti simptomi: začepljenost nosa, slabljenje osjetila mirisa i okusa, iscjedak koji se spušta iz nosa u grlo, kašalj i bolovi lokalizirani na čelu i licu. Liječenje traje 7 – 15 dana, a propisuju se antibiotici, koji u oko 20% oboljelih nisu djelotvorni i jedino rješenje predstavlja kirurški zahvat.
Zdrava ishrana koja sadrži voće i sirovo zeleno povrće pomaže otvaranju sinusa, ali i prevenciji nastanka upale. Vrlo su korisni vitamini A i C i treba piti dosta tekućine (najbolje čaja i soka od sirove cikle).
- Parenje sljezom, kamilicom i smrekom
Isjeckan korijen sljeza stavite da odstoji u 2 litre vode 30 minuta, potom ga zakuhajte i udišite paru. Sinusi se čiste i udisanjem pare od kamilice, smrekovih grančica ili ribanog limuna.
- Matična mliječ
Matična mliječ uzima se 3 – 4 puta dnevno jednu kavenu žlicu, 2 – 3 mjeseca, a onda se napravi pauza od tri mjeseca. Matičnu mliječ držite u ustima dok se ne otopi, a možete ju otopiti u toplom čaju ili mlijeku. Koriste se drvene žličice, a ne metalne.
- Ribani hren
U ravnu posudu stavite naribani hren pa je stavite na štednjak i dodajte litru vode, nagnite se, pokrijte glavu ručnikom i udišite isparenja 5 – 10 minuta. Najbolje je da to učinite prije spavanja.
- Bijeli luk
Izdrobite češanj bijeloga luka u staklenoj čaši, prelijte ga s dva decilitra vrele vode i inhalirajte 4 – 5 puta dnevno, po nekoliko minuta. Udisaji trebaju biti duboki. Nakon inhalacije, kad se smjesa ohladi, trebate je popiti. U najvećem broju slučajeva, problemi sa sinusima trebaju proći za 7 - 10 dana, a poslije svake inhalacije automatski se osjeća poboljšanje.
- Cvijet hajdučice
Jednu veliku žlicu suhog cvijeta hajdučice stavite u 1 litre biljnog ulja (maslina, uljana repica, soja), zagrijavajte smjesu tri sata, ali tako da posuda bude poklopljena i da temperatura ne prelazi 60?C. Prohlađen ekstrakt nalijte u čiste bočice od tamnog stakla. Nekoliko puta dnevno mažite bolna mjesta tim melemom. Poslije pola sata kožu lica operite blagim sapunom.

eto ocito zbog sinusa dobivam upalu srednjeg uha,cak mi je jednom i oko bilo upaljeno..sva sreća da vec dugo nisam imala s uhom problema,al svejedno se jako moram pazit propuha,obavezno kapa,na moru ne smijem močit glavu i dat da mi uđe voda u uho jer odma pocne bolit..jako je vazno da nos ne bude začepljen i da se moze normalno disat,sinusan ihalator mi pomaze,i kad nakapam mentu il eterično ulje japanske biljke neke,vec sam zaboravila kak se zove,jaka je pa stavim samo jednu kap u kamilicu koju udisem
day n nite is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 08:47   #25
Ma dobro, sve sam ja to proučio...

OK, ima koji "tretman" koji još nisam isprobao, ali većinu znam.

Mislio sam na tebe osobno, jer nije nužno upala uha povezana sa sinusima, nije preduvjet za upalu uha upala sinusa. Tj. naravno da postoji i upala uha kod osoba koje imaju zdrave sinuse.

Ali ako ti je već dijagnosticirana kronična upala sinusa, zanima me ono što već napisah:

- imaš li devijaciju septuma
- alergije
- bakteriogram
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 09:10   #26
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Maksilarni... a kako je došlo do saznanja da nema bakterija?
Kako tvoji zubi? Da nemaš neki granulom koji ti je uzrok problema?
Jel imaš baš svakodnevne tegobe? Da li si izložen propuhu?
Radio sam nekoliko puta briseve nosa i sinusa pa je utvrđeno da nema nikakve bakterije.
Imao sam prošle godine neki granulom, to se liječilo jako dugo i do kojega stomatologinja nije ni mogla doći iglom kad je otvorila zub. I sada napipam visoko iznad zuba malu izbočinu.
Kronična upala je nastala davno prije toga granuloma, tako da je granulom isključen kao uzrok problema sa sinusima.
Baš problemi sa maksilarnim sinusima mogu biti alergijskog podrijetla. Tako sam čuo.
Stalno mi se cijedi sekret iz sinusa u grlo.
Povremeno sinusi zabole, uz maksilarni i frontalni čeoni zabole.
Ne bi rekao da sam izložen propuhu.
Rekla mi je jedna viša medicinska sestra koja radi u jednoj privatnoj klinici da je Rhinolight stvarno dobar za liječenje i oporavak sluznice nosa i sinusa i da ga u Zagrebu ima samo poliklinika Klapan.

Sestrična koja odlično zna njemački jer je rođena u Austriji i tamo živi je poslala email zastupniku Rhinolighta u Njemačkoj pa pitala koja je cijena uređaja, ali nema odgovora od njih.
Palo mi je na pamet da bi se taj uređaj mogao nabaviti preko neke bolnice pa da se ljudi mogu besplatno liječiti.
S obzirom da baš ne znam strane jezike molim pomoć oko saznavanja cijene Rhinolighta.
Kad se sazna cijena predložio bi bolnici Rebro u Zagrebu jer možda imaju najviše novca, nabavu toga uređaja.
Ako ne bi bilo novca, mogla bi se organizirati akcija prikupljanja sredstava.
Šta mislite o ovom prijedlogu?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 11:03   #27
Suosjećam s problemom. Prosurfao sam malo.

Pa "Neuwirth Medical Products GmbH", koji je "distributer" u Njemačkoj, između ostalog kaže:

- rhinolight svjetlosna terapija znači osvjetljivanje ili izlaganje zrakama sluznice nosa specijalnom svjetlošću koja se sastoji od 5% UV-B, 25% UV-A i 70% vidljive svjetlosti
- može se kombinirati s antialergijskim lijekovima za povećanje učinka
- ovo je klinički testirana terapija koja bitno smanjuje ili potpuno uklanja simptome alergijskih reakcija poput kihanja, curenja nosa i iritacija u nosu
- poznata nuspojava je isušenje sluznice nosa, koja se lako tretira uljima i mastima za nos

Tako da, za mene metoda otpada. Jer nemam navedene simptome. Nos mi je slabije prohodan, ali gotovo nikada ne curi.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 12:41   #28
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Suosjećam s problemom. Prosurfao sam malo.

Pa "Neuwirth Medical Products GmbH", koji je "distributer" u Njemačkoj, između ostalog kaže:

- rhinolight svjetlosna terapija znači osvjetljivanje ili izlaganje zrakama sluznice nosa specijalnom svjetlošću koja se sastoji od 5% UV-B, 25% UV-A i 70% vidljive svjetlosti
- može se kombinirati s antialergijskim lijekovima za povećanje učinka
- ovo je klinički testirana terapija koja bitno smanjuje ili potpuno uklanja simptome alergijskih reakcija poput kihanja, curenja nosa i iritacija u nosu
- poznata nuspojava je isušenje sluznice nosa, koja se lako tretira uljima i mastima za nos

Tako da, za mene metoda otpada. Jer nemam navedene simptome. Nos mi je slabije prohodan, ali gotovo nikada ne curi.
Moja mama isto ima problema sa sinusima, maksilarni zadebljani kao i kod mene i nikada joj ništa ne curi.
Šta kod tebe kaže rendgen sinusa?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 13:29   #29
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Moja mama isto ima problema sa sinusima, maksilarni zadebljani kao i kod mene i nikada joj ništa ne curi.
Šta kod tebe kaže rendgen sinusa?
Zadebljanje sluznice i hiperplozije u smislu kroničnih promjena. Ušća sinusa normalna.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 15:31   #30
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Zadebljanje sluznice i hiperplozije u smislu kroničnih promjena. Ušća sinusa normalna.
Baš zadebljanje sluznice može biti od alergije.
Tako su meni doktori rekli.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 01:31   #31
Smile

Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Ma dobro, sve sam ja to proučio...

OK, ima koji "tretman" koji još nisam isprobao, ali većinu znam.

Mislio sam na tebe osobno, jer nije nužno upala uha povezana sa sinusima, nije preduvjet za upalu uha upala sinusa. Tj. naravno da postoji i upala uha kod osoba koje imaju zdrave sinuse.

Ali ako ti je već dijagnosticirana kronična upala sinusa, zanima me ono što već napisah:

- imaš li devijaciju septuma
- alergije
- bakteriogram
ne znam dal imam devijaciiju,samo se sjecam da mi je jedan doktor jos kad sam imala deset godina gledao nos(zbog facijalne pareze koja sam tad imala sam isla k njemu na injekcije) i pitao jel imam problema sa sinusima jer mi je nesto kao iskrivljeno unutra..tad jos nisam imala problema pa se to zaboravilo..
mislim da se kod mene ne radi o alergiji,jako rijetko da mi nos curi,uglavnom je često začepljen,ponekad po noći ne mogu ni disat nego na usta..
bakteriogram nisam radila..ocito je iz iskustva da se to antibioticima ne moze rijesit..vec ublazit kojekakvim sprejevima,inhalacijama,mastima,kapima..treba pogledat u biljnoj apoteci sta se nudi..a citala sam i za ionsko srebro u spreju da je za sinuse..
day n nite is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 21:24   #32
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
Baš zadebljanje sluznice može biti od alergije.
Tako su meni doktori rekli.
Ah ne znam više. Kako znanost kaže, najvjerovatniji scenarij je da mi je sluznica KO zbog čestih prehlada u mladosti.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 21:27   #33
Quote:
day n nite kaže: Pogledaj post
ne znam dal imam devijaciiju,samo se sjecam da mi je jedan doktor jos kad sam imala deset godina gledao nos(zbog facijalne pareze koja sam tad imala sam isla k njemu na injekcije) i pitao jel imam problema sa sinusima jer mi je nesto kao iskrivljeno unutra..tad jos nisam imala problema pa se to zaboravilo..
mislim da se kod mene ne radi o alergiji,jako rijetko da mi nos curi,uglavnom je često začepljen,ponekad po noći ne mogu ni disat nego na usta..
bakteriogram nisam radila..ocito je iz iskustva da se to antibioticima ne moze rijesit..vec ublazit kojekakvim sprejevima,inhalacijama,mastima,kapima..treba pogledat u biljnoj apoteci sta se nudi..a citala sam i za ionsko srebro u spreju da je za sinuse..
Hmmm, mislim da bi svejedno trebala napraviti pretrage na alergije i bakteriogram. Ako ti se dokaže jedno ili drugo, to ti je pozitivna vijest, jer se i jedno i drugo da terapijama dovesti u sasvim prihvatljivo stanje.

Za alergije imaš tablete i sprejeve, a po bakterioramu ti (sposoban) specijalist može prepisati antibiotske kapi.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 11:36   #34
HHmischko jesi li išao na testiranje na alergije?
Meni je rečeno da zadebljanje sluznice nastane i zbog alergije i to s vremenom prijeđe u kronično pa sprejevi i tablete više ne djeluju.
Zato su mi preporučili endoskopsku operaciju kojom bi se odstranila bolesna sluznica.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 13:30   #35
Quote:
Tomek100 kaže: Pogledaj post
HHmischko jesi li išao na testiranje na alergije?
Meni je rečeno da zadebljanje sluznice nastane i zbog alergije i to s vremenom prijeđe u kronično pa sprejevi i tablete više ne djeluju.
Zato su mi preporučili endoskopsku operaciju kojom bi se odstranila bolesna sluznica.
Bio. Ništa pretjerano. Sve razine niske. Osim što su mi se uvatili za 10% eozinofila.

I sad ću kao dogovorit u ZG pregled kod nekog specijalista za sinuse. On će valjda štogod pametnog znati.

A ako su tebi preporučili FESS, zašto ne pokušaš? Stvarno imaš toliki strah od operacije?
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 14:35   #36
Rekao je doktor da se kod većine ljudi nakon operacije simptomi vrate (znam jedan slučaj) pa je i to razlog zašto se ne usuđujem na operaciju, kao i to što stave tampone u nos pa se ne može disati na nos nekoliko dana.
Još imam strah od operacije nakon operacije krajnika prije 6 godina.
Oporavak je bio jako bolan.
Probao bi s Rhinolightom, ali vidim da je to ljudima nepoznato.
Mislio sam da će mi Bioptron lampa pomoći, ali ništa.
Ideš li kod nekog koji radi u bolnici ili kod privatnika?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:25   #37
Pa to sam i ja čuo. Ali je izgleda stvar u tome dokle je čovjek spreman trpit i kolike tegobe ima.

Znam da nije isto, ali meni je npr. trebala valjda 8. upala zubnog tkiva oko uraslog umnjaka da se odvažim na operaciju.

A ne znam, to mi moja rođena sestra (inače dr.med.) preko veze namješta nekog, mislim da je u Vinogradskoj. Ako nešto bude od toga, javim...
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 13:47   #38
Molim te pitaj sestru da se raspita u medicinskim krugovima za Rhinolight.
Ako nešto sazna javi mi.
Reci joj da ti namjesti nekog profesora voditelja klinike ili odjela jer oni puno znaju.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 14:00   #39
slana soba pomaže!!!
http://www.slanasoba.com/
__________________
skiing is only 4 little fat kids!!
sanja1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 07:54   #40
stvarno dobra tema, puno toga sam pročitala korisnog tu, ali nisam sigurna da išta trajno rješava probleme sa sinusima. Meni je kronična upala sinusa dijagnosticirana još pred nekih 10 godina. Zadnjih 5 bilo je puno bolje, jer sam jako često bila na moru i to je stvarno puno pomoglo. S 20tak upala kroz godinu smanjilo se na svega nekoliko.

I eto, lani nisam bila na moru, a 1.5. počinje moja parada sa sinusima koja još traje. Najprije, skroz stresno razdoblje, pao mi je imunitet, bila na nekoj fešti, vratila se doma i nastala drama, gušenje. Nikad mi se prije nije desilo pa sam paničarila prvi puta i naravno, sve je gore onda, brat koji je teški alergičar sa 13 godina me tješio i govorio mi da se smirim pa će bit bolje. Drugi dan opet gušenje, hitna, pij claritine, bude bolje. Nije baš postajalo bolje, odem nakon tjedan dana doktorici, daje mi antibiotik. Pijem ga do jučer. I jučer opet sve gore. Začepljeni sinusi, cure, kišem, cijedi se u grlo, ajde, sad barem nije do bronhija došlo da se gušim.

Izgleda da ću sad morat ponovit alergijska testiranja, jer sam do sad bila samo jako slabo alergična na perje i prašinu. CT nisam radila pa ne znam dal imam devijacija, no, moguće je jer mi tata ima cistu u sinusima. A s druge strane brat i mama su teški alergičari. Kud i kako više s tim, već 20 dana bez prekida se borim s njima...inhalacije, Fluimukan za iskašljavanje, claritine, antibiotici i ništa
__________________
No winter lasts forever, no spring skips it's turn...
alanis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.