Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2010., 12:46   #81
AN2 svaka ti cast na postu ja takođe podrzavam sve kvalitetne projekte i proizvode (ne samo iz naoruzanje vec i iz drugih oblasti zivota) bez obzira iz koje drzave dolaze pljuvanje po necijem trudu i radu samo zato sto je stranac nema mnogo smisla.

Alas ce biti u stanju da unisti svaki savremeni tenk buduci da ce napad vrsiti iz poniranja sa gornje strane gde je tank najmanje zasticen slicno raketi sa fiber optickim navođenjem dometa 60 km na slici.

1979 is offline  
Old 26.02.2010., 12:58   #82
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
AN2 svaka ti cast na postu ja takođe podrzavam sve kvalitetne projekte i proizvode (ne samo iz naoruzanje vec i iz drugih oblasti zivota) bez obzira iz koje drzave dolaze pljuvanje po necijem trudu i radu samo zato sto je stranac nema mnogo smisla.

Alas ce biti u stanju da unisti svaki savremeni tenk buduci da ce napad vrsiti iz poniranja sa gornje strane gde je tank najmanje zasticen slicno raketi sa fiber optickim navođenjem dometa 60 km na slici.
ajde nam onda to javi kad se desi i kad uđe u serijsku proizvodnju a do tad prestani spamati temu nečim što bi moglo biti....(kad bi bilo....)
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 26.02.2010., 13:20   #83
Kao uzor za projekat rakete ALAS posluzila je raketa Polyphem na kojoj su zajedno radile Francuska, Nemacka i italija koja je pre vise od 10 godina postavila svetski rekord u dometu raketa vođenih putem kabla. Naravno raketa Polyphem je veca i ima veci domet ali sam oblik rakete, kabl koji bi se koristi za vođenje, vrsta pogona (obe rakete koriste turbomlazni motor radi postizanja veceg dometa ) Sam nacin leta i napada obe rakete bi bio veoma slican.


1979 is offline  
Old 26.02.2010., 13:48   #84
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Kao uzor za projekat rakete ALAS posluzila je raketa Polyphem na kojoj su zajedno radile Francuska, Nemacka i italija koja je pre vise od 10 godina postavila svetski rekord u dometu raketa vođenih putem kabla. Naravno raketa Polyphem je veca i ima veci domet ali sam oblik rakete, kabl koji bi se koristi za vođenje, vrsta pogona (obe rakete koriste turbomlazni motor radi postizanja veceg dometa ) Sam nacin leta i napada obe rakete bi bio veoma slican.

ja bi molio neki dokaz za ovu tvrdnju.
inače si ti to mogao izmisliti kako bi uveličao alas...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 26.02.2010., 13:49   #85
Sto se tice zavrsetka ranije zapocetih projekata izgleda da je prema recima ministra odbrane Šutanovca rad na projektima laserski vođene bombe i protiv oklopnog raketnog sistema Bumbar pri kraju. Naravno kada ce biti uvedena navedena sredstva u serijsku proizvodnju zavisi od para ali vec su napravljeni i zavrseni pojedini primerci ovog oruzja.


Zadnje uređivanje 1979 : 26.02.2010. at 14:04.
1979 is offline  
Old 26.02.2010., 13:53   #86
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Sto se tice zavrsetka ranije zapocetih projekata izgleda da je prema recima ministra odbrane Šutanovca rad na projektima laserski vođene bombe i protiv oklopnog raketnog sistema Bumbar pri kraju.

znači ipak je bumbar poluproizvod...

e ovo je nešto novo, jer ono što se do sad slušalo je bitno drugačija stvar.
činjenica je da je bumbar u katalozima a da nije završen i uveden u operativnu upotrebu baca sumlju i na ostale proizvode...
mogu zamisliti u kojoj je onda fazi alas ili lazar...

je li alas uopće poletio ?
ako jeste jel doletio do 20-tog kilometra?
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 26.02.2010., 14:40   #87
Quote:"2. Ja se divim našim kolegama Srbima koji puni elana i entuzijazma promoviraju sve svoje proizvode na Hrvatskim Forumima dok spomen imena Hrvatsko na njihovim posebno ponavljam Na Mycity i to od supermoderatora Cezara35 završava brisanjem i CENZUROM."

Ja sam zato da se nista ne cenzurise bez obzira da li je iz Hrvatske ili iz Srbije jer ljudi sa obe strane koji rade na tome zasluzili postovanje.Bogatije zemlje odustaju od razvoja naoruzanja a ovi ljudi(i Srbi i Hrvati) se trude pa sta bude.
echolite is offline  
Old 26.02.2010., 15:49   #88
Mene Alas više podsjeća na MGM-157 EFOGM
http://www.designation-systems.net/dusrm/m-157.html
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is online now  
Old 26.02.2010., 16:35   #89
Mozda po dimenzijama ali sto se tice izgleda i vrste pogona mnogo vise podseca na umanjenu verziju rakete koje sam naveo. Americka raketa koristi motor na cvrso gorivo dok je za pogon Alasa razvijen turbomlazni motor.

Zadnje uređivanje 1979 : 26.02.2010. at 16:41.
1979 is offline  
Old 26.02.2010., 16:52   #90
Balisticke rakete

Sto se balistickih raketa tice trenutno se radi na razvoju balistickih raketa dometa veceg od 100 km . Između ostalog radi se i na izradi naslednika visecevnog bacaca raketa Orkan koji bi imao maksimalni domet od 143 km i koristio sledece rakete.

Kalibar: 392 mm
Duzina: 6532 mm
Tezina: 1270 kg
Bojna glava: 400 kg
Minimalan domet: 40 km
Maksimalan domet: 128 km


Kalibar: 392 mm
Duzina: 6532 mm
Tezina: 1220 kg
Bojna glava: 350 kg
Minimalan domet: 40 km
Maksimalan domet: 143 km

Zadnje uređivanje 1979 : 26.02.2010. at 17:35.
1979 is offline  
Old 26.02.2010., 22:38   #91
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Naravno raketa Polyphem je veca i ima veci domet ali sam oblik rakete, kabl koji se koristi za vođenje, vrsta pogona (obe rakete koriste turbomlazni motor radi postizanja veceg dometa ) i napada kod obe ove rakete bi bio veoma slican.


Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post
ja bi molio neki dokaz za ovu tvrdnju.
inače si ti to mogao izmisliti kako bi uveličao alas...
Nemam sta da ga uvelicavam dovoljne je uporediti karakteristike ove 2 rakete kao sto su brzina leta i prenosa podataka preko kabla. Kada sam rekao da ove rakete imaju slicne karakteristike to se nije odnosilo na njihovu masu i masu bojnu glavu kao sto sam u postu naglasio vec na karakteristike kao sto su brzina prenosa podataka preko optickog kabla, vrstu pogona, brzina leta maksimalana visina leta koji su veoma slicni.

Poređenje karakteristika između raketa Alas i Polyphem.

Prenos podataka i komandi izmedju rakete i stanice
Polyphem: Opticki kabl
Alas: Opticki kabl

Brzina prenosa podataka preko optickog kabla
Polyphem: 200 MBit/s
Alas: 200 MBit/s

Brzina
Polyphem: 180 m/s
Alas: 180 m/s

Startni motor:
Polyphem-S: Motor na cvrsto pogonsko gorivo
Alas: Motori na cvrsto pogonsko gorivo

Marševski motor
Polyphem-S: Turbomlazni motor
Alas: Turbomlazni motor

Visina leta promenjiva:
Polyphem-S: do 600 m
Alas: do 500 m

Domet:
Polyphem-S: 60 km
Alas: 25 km (opciono 60 km)

Samonavođenje:
Polyphem-S: IC
Alas: TV (opciono IC)

Nacin dejstva na cilj
Alas: napad iz obrušavanja.
Polyphem:

Zadnje uređivanje 1979 : 26.02.2010. at 23:02.
1979 is offline  
Old 26.02.2010., 23:05   #92
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Balisticke rakete

Sto se balistickih raketa tice trenutno se radi na razvoju balistickih raketa dometa veceg od 100 km . Između ostalog radi se i na izradi naslednika visecevnog bacaca raketa Orkan koji bi imao maksimalni domet od 143 km i koristio sledece rakete.

Kalibar: 392 mm
Duzina: 6532 mm
Tezina: 1270 kg
Bojna glava: 400 kg
Minimalan domet: 40 km
Maksimalan domet: 128 km


Kalibar: 392 mm
Duzina: 6532 mm
Tezina: 1220 kg
Bojna glava: 350 kg
Minimalan domet: 40 km
Maksimalan domet: 143 km
Ma nemoj me zaj...ti, balističke rakete? Pa šta će vam to?! Prodati Myanmaru ili...? Ovo za Orkan OK ali štancat nove Frog-ove, e to mi ne ide u glavu...
zeitgeist is offline  
Old 26.02.2010., 23:10   #93
Teks o Alasu.

Raketni sistem ALAS predstavlja odgovor srpske odbrambene industrije zahtevima savremenog bojišta, zaključak je međunarodne stručne javnosti koja je imala priliku da vidi ovu raketu na najvećem svetskom sajmu vojnog naoružanja i opreme Idex 2007. u Abu Dabiju.


Prema rečima vođe projekta ALAS, vazduhoplovnog inženjera Gorana Memona, ovaj sistem predstavlja avangardu i po taktičko-tehnološkim karakteristikama svrstava se rame uz rame s rešenjima tehnološki najrazvijenijih zemalja sveta.

– U pogledu projektovanih performansi, ALAS predstavlja protivoklopni sistem za napad na zemaljske ciljeve poslednje generacije – kaže Memon.

- Ovim programom približili smo se najrazvijenijim zemljama sveta, jer samo nekoliko njih razvija nešto slično, a imaju mnogo veći budžet od našeg. SAD imaju takav program, zatim Evropska unija, gde konzorcijum od nekoliko zemalja radi jedan mnogo složeniji sistem, veće i šire namene nego što je naš.

Izrael ima sličan projekat, a gotovo sigurno takav sistem razvija i Kina, Rusija pogotovo. Znači, tehnološki najrazvijenije zemlje sveta rade takve stvari, a Srbija pokušava da sa skromnim budžetom, ali dobrom i kvalitetnom organizacijom postigne slične rezultate i povrati slavu nekada respektabilne sile u vojnoj proizvodnji – istakao je Memon, uz napomenu da je dobro što je i država prepoznala svoj interes u ovoj ideji, jer je ovo trenutno najambiciozniji razvojni projekat srpske vojne industrije.

ALAS predstavlja raketni sistem koji je po svojoj prirodi višenamenski. Prema Memonovim rečima, namenjen je dejstvu po širokom spektru neprijateljskih ciljeva kao što su tenkovi, borbena vozila pešadije, poljska utvrđenja, komandna mesta, infrastrukturni objekti, brodovi, kako na moru tako i u priobalju, industrijski objekti, niskoleteći helikopteri...

Međutim, ono što izdvaja ovaj projekat, tvrdi Memon, jeste izuzetan nivo preciznosti, postignut zahvaljujući ugradnji TV ili IC glave za samonavođenje, koja ovu raketu pretvara u neku vrstu raketnog snajpera.

On je takođe istakao da ovaj sistem nije čvrsto vezan za samo jednu vrstu platforme, jer se može lansirati s brodova, različitih vrsta guseničnih i točkastih platformi, pa čak i s helikoptera. Maksimalni domet rakete je 25 kilometara, s mogućnošću povećanja i do 60.

- ALAS ima naprednu opremu, sistem za osmatranje i navođenje, savremen sistem upravljanja, i nešto što je danas u svetu hit, a to je komunikacija putem optičkog kabla. Znači, letelica za vreme leta razvlači za sobom optički kabl i on služi za komunikaciju sa zemljom. Razlog je sledeći: kroz optički kabl moguće je preneti neograničenu količinu podataka, nema mešanja veza i, najbitnije, nema ometanja – naglasio je Memon ističući prednosti ovog medijuma.

– Optički kabl omogućava da finalna instanca, koja odlučuje o napadu ili odustajanju od cilja, bude čovek, a ne mašina. Time je povećana pouzdanost u funkcionisanje ovog sistema, ali i smanjena opasnost od kolateralne štete koja u današnjim informaciono dobro pokrivenim ratovima nosi sa sobom politički i medijski poraz.

S komandnog mesta je moguće analizirati sliku cilja, birati mesto udara i vrstu bojne glave. Naime, ova raketa ima modularni koncept bojne glave, pa je kompatibilna sa čak tri tipa bojnih glava (kumulativnom, tandem kumulativnom i razornom bojnom glavom parčadnog dejstva), što joj omogućava ravnopravnu borbu s mnogim modernim tenkovima i oklopnim vozilima.

- Osim toga, vođenje rakete po optičkom kablu omogućava gađanje ciljeva iz zaklonjenog položaja, a to sprečava protivnika da u kratkom vremenskom roku odredi položaj raketnog lansera – tvrdi Memon napominjući da raketa u marševskoj fazi leti na vi sini od 150 do 500 metara, pa ju je teško otkriti radarom, dok je njen relativno mali IC odraz, zahvaljujući turbomlaznom a ne raketnom motoru, čini žilavim ciljem za otkrivanje pomoću osmatračkih sistema PVO jedinica.

Ovu raketu moguće je po potrebi transformisati i u izviđačko-raketni sistem, a prema Memonovim rečima, tržišna atraktivnost ALAS-a ogleda se i u mogućnosti integrisanja ove rakete s postojećim platformama poput korveta, patrolnih čamaca, pa čak i s fregatama, kako istočnog, tako i zapadnog porekla, koje su pravljene 70-ih i 80-ih godina i predstavljaju okosnicu mnogih mornarica širom sveta.

Ugradnjom ove rakete, tvrdi on, ne samo što bi se uvela mogućnost preciznog, hirurškog udara s distance, već bi se ovi brodovi prilagodili modernim uslovima ratovanja na moru, koje sve manje favorizuje borbu na otvorenom i prenosi je u priobalje, uzane tesnace i moreuze, za šta ovi brodovi nisu adekvatno naoružani.

Prema pisanju inostrane stručne štampe, raketni sistem ALAS je veliki srpski potencijal zbog naprednih karakteristika i velikog stepena prilagodljivosti taktičkoj situaciji i različitim platformama, što ga, prema mišljenju stručnjaka, čini izuzetnim elementom na bojištu budućnosti.
1979 is offline  
Old 26.02.2010., 23:52   #94
Pančevo -- Dug fabrike "Utva avioindustrija" gradu Pančevu i komunalnim preduzećima od 164 miliona dinara biće konvertovan u udeo u kapitalu preduzeća.


Gradski većnik zadužen za finansije Zoran Jovanović rekao je da Pančevo tim potezom pomaže "Utvi" da obnovi proizvodnju i uposli oko 250 svojih radnika.

"Njihov bilans biće bolji za skoro 170 miliona. Uverili su nas da imaju ugovore za 20 aviona ove godine i da je izgledan još jedan ugovor za 40 aviona sledeće godine, čime će oporaviti proizvodnju", obrazložio je Jovanović.
__________________
Bob Rok: – Alane, bež’mo, njih je dvojica, a mi smo sami. Brojcano su nadmocniji!
echolite is offline  
Old 27.02.2010., 17:47   #95
Evo kratak spisak pojedinih projekata na kojima se radi:

-Oblast municije: snajperski metak velike preciznosti 12,7mm, ugradnja gasogeneratora u municiju kalibra 57mm i njeno povečanje dometa za 30% (malo se lošije vidi na snimku)

-Digitalni autopilot za vođenje taktičko vođenih raketa i bombi:u toku je izrada funkcionalnog modela.

-Raketni motor na čvrsto gorivo: dvobazna i kompozitna

-TV i IC glave za samonavođenje manjeg kalibra i usavršavane TV glave za raketu večeg kalibra. Tu nam predstoji veliki posao za inostranstvo.

-Oblast metalurgije i specifičnih materijala: nešto našta smo posebno ponosni a to je osvojena izrada šitke teškog metala za tela podkalibarskih projektila 100mm i 125mm. Jedinstvena tehnologoija za koju je samo mali broj zemalja u svetu sposobnih za tu izradu. Sada čemo biti sposobni sami da pravimo podkalibarske projektile.

-Sistem za zvukometrijsko izviđanje.

-Oblast maskirne zaštite: usvojen novi koncept bojenja - novi višebojni (ne vidi se najbolje )

Razvojni projekti:

-Lasta: veliko ineresovanje iz inostranstva. Irak je več naručio Lastu a u toku su pregovori sa ostalima.

-Vrabac: završena 3 funkcionalna modela do sredine jula i tada če se početi sa letnim ispitivanjima. Telo je izrađeno u Momi a radi se i na bespilotnom helikopteru.

-FAP-1118: podpisan je ugovor sa FAP-om o izradi prototipske partije. Izrada počinje septembra.

-Elektroagregati: završen je prototip mobilnih i statičnih tipova.

-Tenkovski motor V 46 TK: završeno usavršavanje motora od 1200KS. Veliko ineresovanje u inostranstvu i velik izvozni adut.

-G-4 i Orao: rade na produžetku radnog veka.

- APOS: samo 30 zemalja se bavi takvim automatskim sistemima. Završena je prva faza i za nju su trebali 6 meseci. Koristi se za zaprečavanje tenkovskih pravaca.

-Milica: koncept se je pokazao kao vrlo dobar i radi se na njegovom daljem usavršavanju.

-DALOS (DAljinski upravljana Laka Oružana Stanica): koncept se je pokazao kao vrlo dobar i radi se na njegovom daljem usavršavanju.

-Kreče se u istraživanje i razvoj nanotehnologije.

-Modernizacija protivtenkovske razorno probojne mine.

-Modernizacija MALJUTKE-2 sa termobaričnom glavom. Postoji veliko inostrano interesovanje za tehnologijom izrade termobaričnih glava.

-KUB M: radi se na modernizaciji i produženju radnog veka sistema. Snimak testiranja rakete sa Pasuljanske livade aprila 2008.

-Modernizacija radara VOJ: u toku je izrada programske dokumentacije.

-Širokopjasni radio goniometar: u toku je izrada prototipa procesora.

-BUMBAR: posle relativno dugog vremena razvoja zbog nekih problema očekuje se završetak ove godine sa tandem kumulativnom glavom. Prikazan je snimak testiranja tandem glave.

-Usavršavanje sistema raketne artiljerije: razvijeni su sistemi koji spadaju u sam svetski vrh raketne artiljerije za inostranog kupca (nije rekao kojeg i kakav je taj sistem)

-Elektronski tempirni upaljač 105-155mm

-Simulator za obuku nišanđije i gađanje sa tenka M-84.

-Ugradnja uređaja za dekontaminaciju SANIJET u vozilo. Jedna ekipa radi u Kruševcu na ispitivanjima funkcionalnog modela.

-Računarska mreža za obradu podataka radarske stanice. U toku je izrada prototipa.

-KIS za brodove rečne flotile-navigacioni podsistemi. VTI se odmah preorjentisao i radi veliki broj projekata za rečnu flotilu. Sistem je ugrađen u brod KOZARA.

-Laserski vođena bomba: završen je 1 prototip i u fazi su završetka ostala 2.

U narednom periodu če se raditi na:

-Vojnoj robotiki
-Automatizovanim borbeni sistemi
-Obnovljivi izvori energije
-Nanotehnologija


Tekst je preuzet sa sajta
http://www.armyinfoforum.org/
1979 is offline  
Old 27.02.2010., 20:07   #96
Quote:
Lasta: veliko ineresovanje iz inostranstva. Irak je več naručio Lastu a u toku su pregovori sa ostalima.
Ko su to ostali.
kopriva-vk is offline  
Old 27.02.2010., 20:19   #97
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
-Vojnoj robotiki
-Automatizovanim borbeni sistemi
-Obnovljivi izvori energije
-Nanotehnologija [/B]

Tekst je preuzet sa sajta
http://www.armyinfoforum.org/
zaboravio si spomenuti zero point energy i potprostorne višefazne štitove...

ali moje pitanje je da li srbija može proizvesti optički kabal za alas i gdje?

iako sumljam da alas uopće leti...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 27.02.2010., 21:17   #98
Mislim da se opticki kabeli uvoze.
Dajte VTI-ju pare napravice sta treba.VTI=Grunf
__________________
Bob Rok: – Alane, bež’mo, njih je dvojica, a mi smo sami. Brojcano su nadmocniji!
echolite is offline  
Old 27.02.2010., 21:23   #99
Sto se tice delova za raketu Alas zavrsen je motor za njegovo pokretanje koji je pre godinu dana bio u razvoju.


Glavu za samonavođenje moze da razvije VTI posto se oni bave razvojem glava za samonavođenje.
-TV i IC glave za samonavođenje manjeg kalibra i usavršavane TV glave za raketu večeg kalibra.

A što se tice proizvodnje optikog kabla u srbiji mislim da za tim nema velike potrebe posto ce najverovanije biti uvezen iz inostranstva. Uostalom ni Hrvatskoj se ne proizvode svi delovi za Degman pa je ipak napravljen.


Zadnje uređivanje 1979 : 27.02.2010. at 22:10.
1979 is offline  
Old 28.02.2010., 06:07   #100
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Sto se tice delova za raketu Alas zavrsen je motor za njegovo pokretanje koji je pre godinu dana bio u razvoju.


Glavu za samonavođenje moze da razvije VTI posto se oni bave razvojem glava za samonavođenje.
-TV i IC glave za samonavođenje manjeg kalibra i usavršavane TV glave za raketu večeg kalibra.

A što se tice proizvodnje optikog kabla u srbiji mislim da za tim nema velike potrebe posto ce najverovanije biti uvezen iz inostranstva. Uostalom ni Hrvatskoj se ne proizvode svi delovi za Degman pa je ipak napravljen.

nema prevelike potrebe???
pa u pitanju je klučni element sustava a ti tvrdiš da nema prevelike potrebe za tim...

glavu za samonavođenje može da razvije???
pa jel razvijena ili nije?

još mi nešto nije jasno, je li prvo objavljeno da je alas proizveden kao prototip pa je tek onda objavljeno da su završeni radovi na motoru.
jer tim tempom su osvanuli novinski članci.
da se zaključiti da alas nije imao motor kada je objelodanjen...
znači nije mogao letiti, a zvao se vođena raketa...
čudno!
može li danas letiti?
a optički kabal te debljine je high-tech proizvod, to je zapravo optički mikrokabal. i ne spada u robu koja se kupuje na kile...
nit se prodaje a da se ne zna tko je kupac...
tako da se može lako desiti da se srbiji odbije prodaja te komponente sustava.

i nije mi jasna ova usporedba sa degmanom?
što si zapravo htio reći? i kakve to veze ima sa alasom?
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.