Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2002., 10:09   #21
Sorsha, ali oni su KORISNO UPOTRIJEBILI ISPILJENO STABLO!!!

A ova drvca zavrshe po kontejnerima, ili bachen uz cestu, chak ih ljudi ni ne lozhe jer su puna smole ili kajjaznamkaj...to je meni zhalosno

stvarno nisam neki eko-freak, ali uzgojena ili ne, meni je zhao kako ta drvca zavrshe.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 11:19   #22
Quote:
Originally posted by magic
Sorsha, ali oni su KORISNO UPOTRIJEBILI ISPILJENO STABLO!!!

A ova drvca zavrshe po kontejnerima, ili bachen uz cestu, chak ih ljudi ni ne lozhe jer su puna smole ili kajjaznamkaj...to je meni zhalosno

stvarno nisam neki eko-freak, ali uzgojena ili ne, meni je zhao kako ta drvca zavrshe.
ma dobro, ajd, ja sad tu jedina ispadnem ko neki eko-izrod
mislim za sebe da sam poprilično ekološki osviještena (što, naravno, opet može biti subjektivno mišljenje... sad se na koncu još tu i pravdam za svoje izjave )
a šta ti ja znam... kakva je životna filozofija božićnih drvaca osobno... neko možda više voli biti lamperija, neko komoda, a neko voli da bar na par dana izgleda raskošno...
al fakat, kad pogledate, zaš vam nije žalosno jesti neko pile - ipak je to "živiji" organizam od smreke....
no da završim: nitko od vas zapravo ne zna kolko ja osobno ljubim sve te zelene stvarčice; do te mjere da mi uz još 2-3 stvari predstavljaju iskrenu radost u cijelom mom životu i jedino me one ispunjavaju...
sorsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 11:33   #23
možda da dodam jednu pričicu (opet se opravdavam ):
znala sam da ispod tih velikih smreka i borova ima mladih biljčica koje su iznikle iz sjemena, a koje same nisu imale šanse izrasti u velika stabla, zbog vrlo gustog sklopa u kojem su niknule. i mislila sam si "iščupat ću ih i posaditi doma". isto tako, znala sam da je taj dio označen kao minsko polje i da je bio i da je još uvijek minsko polje.... i kad imaš kondora u glavi i zasljepljen si jer si zaljubljen u te zelene stvarčice, odeš u minsko polje....
i čupam ja tak njih, čupam, no jedna se zaglavila i nikak ju iščupat: vučem ja jače, kad skužim - ja zajedno sa sadnicom vučem nekakvu žicu.... ledeni znoj me oblio, sva sam se ukočila....
dečko je povilenio na mene....

ah.. moram priznat da od onda nisam to više radila, al me opet svrbi.... a dečko je povilenio jer je sigurno ljubomoran na te male zelene
sorsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 02:30   #24
Kicenje bora nije cak ni religijska tradicija neg je neki kurac od ofce koj se mi doma ne trudimo prakticirat, pa ne vidim zakaj bi drva bas morala bit prava
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 23:54   #25
ha...

....neka i ja ispadnem odvratran, ali...od cega su plasticna drvca?

Uzgajajmo drvca! to je rjesenje!
neovisan? is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 00:45   #26
Nisam neki eko-freak i mogla bih mnoge stvari napravit bolje i kvalitetnije nego sto radim (u smislu zastite okolisa), ali odrezano bozicno drvce mi ima jednako smisla kao i bunda od leseva pedeset malih zivotinjica uzgojenih upravo u tu svrhu.

Kad sam zivjela sa starcima, godinama smo imali zivo drvo ~ prije i poslije Bozica drzali smo ga u jednoj veeeeelikoj tegli na terasi, a za blagdane bismo ga unijeli u dnevnu sobu i okitili... Drvce je bilo prekrasno (istina, iskrivljeno, nakoseno i prema kriterijima ovih 'plantaznih' nelijepo), onako prirodno, mirisno i ukraseno! Da ne kazem da iglice nisu ispadale.

Drvcu treba oko pet godina da naraste do velicine koja je za nasu dnevnu sobu bila prevelika. Tada smo ga odvezli autom podno Sljemena i zasadili. I to je bas bilo lijepo.

Prosle godine smo moj dragi i ja kupili plasticnjak. Ja ga nagovaram da ove godine kupimo zivo drvo (jer ga imamo gdje drzati tijekom godine) i nadam se da cu uspjeti.

A sto se tice djece ~ njih treba odmalena uciti da neke stvari jednostavno nisu u redu.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 00:55   #27
jooj kak bih ja volila da živim u kući pa da si lijepo o dvorišće posadim boreka i svake godine ga lijepo kitim, a on mi svijetli i miriši i .....

.... hm, samo onda sigurno ne bi pokloni bili "ispod bora" da se susjedima ne bude pokvarene želje
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 01:04   #28
Tila, ne moras zivjeti u kuci. Dovoljno je imati balkon i na njemu dovoljno mjesta za teglu s borom. Bor mozes kupiti u rasadniku (za jako, jako malu lovu ako se ne radi o nekoj ekstravagantnoj vrsti). Odaberi neki manji, tako da ti traje cetiri-pet godina. Za blagdane ga unesi u kucu i koristi kao bozicno drvce a ostatak godine fino s njim na balkon. I nemoj ga presadit u neku veliku teglu, jer ce ti prebrzo narast. Od njege mu treba samo kvalitetna zemlja i zalijevanje. Kad naraste i preraste velicinu balkona i stana, s njim lijepo u prvu sumu.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 01:12   #29
Vidiš, odlična ideja, a nije mi nikada tako nešto palo napamet.

Pa čak mogu i darove staviti ispod bez straha da će ih netko maznuti.

Hvala za ideju.
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 01:17   #30
Quote:
Originally posted by Princeza
[B]Nisam neki eko-freak i mogla bih mnoge stvari napravit bolje i kvalitetnije nego sto radim (u smislu zastite okolisa), ali odrezano bozicno drvce mi ima jednako smisla kao i bunda od leseva pedeset malih zivotinjica uzgojenih upravo u tu svrhu.

A sto se tice djece ~ njih treba odmalena uciti da neke stvari jednostavno nisu u redu.
Ma, Princezo da malo ne pretjeruješ? Malo, malčice? jedno božićno drvce je jedan život, a bunda od pedeset leševa je ipak pedeset života. Što ćeš, ja svoju djecu nikako nisam mogla naučiti na plastičnjake. Nemam ni plastično cvijeće u kući. Ni plastični namještaj (osim balkonskih stolica). Uzgajam pravo cvijeće i imam cijelu džunglu. Biljku neću baciti niti kada je bolesna i ružna. Lječit ću je jer znam da je i to jedan život.

Znam, jelka, smreka ili što već kupim na placu je također jedan život. Ali ja sam se pomirila da će biti žrtvovan poput onog pileta koje se uzgaja da završi na tanjuru. Žao mi je i jednog i drugog. No kako se tu ne mogu previše stvari promijeniti žmirim na jedno oko.

Ne namjeravam se opravdavati. Mislim da smo svi skupa malo pretjerali u oplakivanju. Prirodne crnogorične šume u Gorskom Kotaru propadaju od bolesti jer ih mi zagađujemo. Da li ste prestale voziti auto i ispuštati plinove u atmosferu da ne bi ubijale drveće. Niste! Ja jesam, ne vozim auto i ne škodim šumama. Nemojte zato biti licemjerne i uspoređivati život jednog stabla sa životima pedeset i više sisavaca u jednoj bundi. Da li nosite bunde? Da li imate lasicu oko vrata. Da li koristite drvene olovke, kišobrane sa drvenom drškom, drveni namještaj. Ne nije neophodno! To se sve može napraviti i od plastike. I postoji od plastike. Koliko ste vi šuma ubili da biste mogle imati lijep namještaj, lamperiju? Zar to nije ubistvo?

Sorsha jedina ne pretjeruje u svojim izjavama. Ako vam je do plastike zašto ju svugdje ne koristite? Ne budite licemjeri.

I da, sa svime se slažem. I sa time da djecu nisam uspjela naučiti kako je sve drveno loše. Sve bismo trebali imati od plastike. Da li je vaš dom u plastici?
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 01:21   #31
Princeza
Quote:
I nemoj ga presadit u neku veliku teglu, jer ce ti prebrzo narast
A ovo čak smatram mučenjem drveta, skoro kao bonsai.

Postoji li način da se drveće zaštiti od mučenja ljudi koji mu ne daju da raste prirodnim načinom samo da bi ga duže držali u svom stanu. A sve za njegovu dobrobit i zbog pretjerane ljubavi!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 01:27   #32
Gledaj, Ardo, ja sam sama napisala da ne cinim dovoljno za prirodu i to cu otvoreno priznati. Ali, trudim se ciniti ono sto mogu i koliko mogu. O plasticnjacima nemam najbolje misljenje i zato imam zivi bor. A da ga moze imati zaista svatko (em je ekoloski, em je financijski povoljno jer traje vise godina) mislim da je jasno.

Sorry, ali glupo mi je da zbog stvari na koje ne mogu utjecati, npr. kisele kise koje iz Svicarske dolaze nad Gorski kotar, i sama radim stvari koje nisu dobre za okolis. Glavni moto cijelog ekoloskog pokreta jest upravo recenica 'misli globalno, djeluj lokalno'. Ja ne mogu pomoci ako poznati kreatori odluce da je krzno ove godine in, ali mogu ne kupiti bundu. Ja ne moguzabraniti tvornicama da koriste nekvalitetne filtere i da zagadjuju zrak, ali mogu svojih par baterijica baciti u za to predvidjene kante. Ja ne mogu utjecati na to da multinacionalne kompanije prestanu ispustati stetne tvari u otpadnu vodu, ali mogu reciklirati onih par novina i casopisa koje redovno kupujem... Kuzis? Ne mogu i ne zelim odgovarati za tudje greske, ali ja ne moram biti ta koja ce ih ponavljati. A pogotovo ne zelim opravdavati svoje nesavjesno ponasanje tudjim pogreskama.

Fakat su mi glupi argumenti tipa 'sta ja mogu, kad postoje tvornice koje ionako zagadjuju', 'sta ja mogu, to je samo jedno drvo', 'sta ja mogu, kad se zivotinje ionako ubijaju' i slicno. To je samo umirivanje savjesti i davanje zelenog svjetla samom sebi da se unistavanje nastavi.

Kod tebe doma je jedno drvo. A koliko ima kucanstava u Hrvatskoj? I koliko je to drvca? A koliko borovih suma izgori svako ljeto na Jadranu? I ima li smisla da ih sjecemo? Po mom misljenju, svaki gradjanin ove (i drugih, naravno) drzava bi trebao zasaditi barem jedno stablo godisnje, a ne sasjeci ga.

I mislis da ti se djeca ne bi veselila zivom drvu? Mislis da ga ne bi cijele godine pazila i mazila, zalijevala i vjesala lutkice i autice po njemu? I ne mislis da bi im to pomoglo da razviju pozitivniji stav prema prirodi?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 01:29   #33
Quote:
Originally posted by Ardo
Princeza

A ovo čak smatram mučenjem drveta, skoro kao bonsai.

Postoji li način da se drveće zaštiti od mučenja ljudi koji mu ne daju da raste prirodnim načinom samo da bi ga duže držali u svom stanu. A sve za njegovu dobrobit i zbog pretjerane ljubavi!
Prekrasan odgovor, no meni su to savjetovali diplomirani biolozi, a tko je tebi savjetovao da rezes stabla, mesari?!?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 01:51   #34
Princeza, biolozi su te savjetovali zato da ti stablo duže traje a raste usporeno jer nema kuda s korijenjem. Što misliš da stabla to osjećaju kao veliku sreću.

A ja nikada nisam odrezala niti jedno drvo. Nego sam kupila gotovo odrezano kao što si ti i kupila svoj drveni namještaj. Nisi išla u šumu rezati i obrađivati i zatim sama radila ormare.

I što misliš koliko u tvom namještaju ima stabala? A koliko je takvih kućanstava u Hrvatskoj i na svijetu. I onda koliko je to šuma? Mislim da im se broja ne zna!

I nemoj mi reći kako je namještaj neophodan. Imaš plastičan!

I btw. - bacam baterije, papir, plastiku i staklo u kante za rciklažu ili ekološki otpad. No o tome na ovoj temi zasada nije riječ, zar ne?
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 02:16   #35
Quote:
Originally posted by Ardo
Princeza, biolozi su te savjetovali zato da ti stablo duže traje a raste usporeno jer nema kuda s korijenjem. Što misliš da stabla to osjećaju kao veliku sreću.
Mislis da to nisam provjerila? Think again!

Moja okolina ti je puna biologa, agronoma i drugih s kojima mogu porazgovarati kad god zazelim i koji tvrde da to stablu nije problem. Osim toga, mislis da stabla u kraskim kamenjarima imaju vise mjesta (i zemlje, i vode, i hrane) za svoje korijenje, pa ipak rastu, i to cesto samonikla?!

Quote:
Originally posted by Ardo
A ja nikada nisam odrezala niti jedno drvo. Nego sam kupila gotovo odrezano kao što si ti i kupila svoj drveni namještaj. Nisi išla u šumu rezati i obrađivati i zatim sama radila ormare.
Da, i?

Nisam ni ja nikad ubila nijednu zivotinju da bih na njoj napravila pokus, nego su to uvijek radili drugi, neki odvratni, okrutni ljudi u bijelim ogrtacima koji sjede u laboratorijima. Ali cim sam cula sto se tamo radi i kad sam saznala alternativu, pocela sam kupovati sampone za kosu (i sve drugo) od firmi koje ne rade pokuse na zivotinjama.

Mislim da namjestaj, koji je nuznost u stanu, nije isto sto i drvo, koje je kratkotrajni UKRAS ~ a koje sam usporedila s bundom, jer je oboje

a) jednako nepotrebno
b) u jednakoj mjeri pokazatelj 'bogatstva', 'blagostanja' i 'moci'
c) zagovaratelji i jednog i drugog imaju identicne argumente da si usutkaju savjest
d) okrutno, ako zahtijeva unistavanje da bi netko 'imao atmosferu' ili 'ostavio dojam'

Quote:
Originally posted by Ardo
I što misliš koliko u tvom namještaju ima stabala? A koliko je takvih kućanstava u Hrvatskoj i na svijetu. I onda koliko je to šuma? Mislim da im se broja ne zna!
Ja sam skoro do tridesete godine imala isti namjestaj, a ovaj novi koji sam kupila opet cu imati godinama. Osim toga, kupila sam ga u Ikei, gdje lijepo pise da je iz 'sustainable forest', a to znaci da je iz sume u kojima se za svako odsjeceno drvo posadi najmanje jedno mlado.

Osim toga, kupuju li sva ta silna kucanstva namjestaj jednom ili vise puta godisnje da bi ga onda zajednicki bacila na hrpe, na kojima tuzno stoji i trune?!?

Quote:
Originally posted by Ardo
I nemoj mi reći kako je namještaj neophodan. Imaš plastičan!
Da, imam plastican. Istina. Ali, nisi li se i ti sama ponosno hvalila samo koji post unatrag da 'u svom stanu nemas nista plasticno osim stolaca na balkonu'. Vidis, ja cak ni stolce na balkonu nemam plasticne, nego pletene.

Ali jedno je kvaliteta mog svakodnevnog zivota i stvari koje kupim jednom da bih ih imala dugi niz godina, a drugo je hir, nepotrebno unistavanje, razmetanje radi par dana ukrasavanja bez funkcije. Zao mi je sto ne uvidjas razliku jer razlika zaista postoji. Odnosno, mislim da ju uvidjas, samo zelis sama sebi (ne meni, jer to zaista nije potrebno, ja sam tu sporeda, ti ovdje vise pricas sama sa sobom i peres se sama pred svojom savjescu, to je tako jasno) opravdati svoje nepotrebno unistavanje okoline.

Drugim rijecima ~ ja tebe nisam napala, ja sam samo iznijela svoje misljenje. Zbog cega si izdvojila bas moje pismo i odlucila reagirati na njega, ne znam. Ja sam ti odgovorila ne zato jer imam potrebu za raspravom (iskreno, u ovo doba noci imam samo potrebu za snom), nego zato jer smatram da je nepristojno ne odgovoriti nekome tko ti se direktno obraca. Meni se cini da je i tebi osobno jasno o kakvom se glupom, nepotrebnom, neopravdanom, itd, itd unistavanju radi i da sad imas neku svoju intimnu potrebu javno se ograditi, ne zbog mene, nego zbog same sebe i svoje savjesti. No, ti to najbolje znas.

Sto se tice argumenta s djecom ~ mislim da se djeci sve moze objasniti, kad se hoce. Ako se hoce. Ali, uvijek je dobro imati izgovor pri ruci, nije li? 'Ne bi mi unistavali drvo... Ali djeca... Znate kako je...'

Quote:
Originally posted by Ardo
I btw. - bacam baterije, papir, plastiku i staklo u kante za rciklažu ili ekološki otpad. No o tome na ovoj temi zasada nije riječ, zar ne?
To je jako lijepo od tebe, ali to bi trebalo biti normalno, zar ne?!?


Laku noc!


PS Sorry kaj moram reci, Ardo, sve u svemu koristis toliko glupe argumente da njima vrijedjas i svoju i moju inteligenciju, a to stvarno, najstvarnije nije potrebno, ok?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 02:36   #36
Quote:
Originally posted by Ardo
Da li ste prestale voziti auto i ispuštati plinove u atmosferu da ne bi ubijale drveće. Niste! Ja jesam, ne vozim auto i ne škodim šumama. Nemojte zato biti licemjerne i uspoređivati život jednog stabla sa životima pedeset i više sisavaca u jednoj bundi. Da li nosite bunde? Da li imate lasicu oko vrata.
Ovo sam tek sad vidjela pa mislim da svakako zasluzujes odgovor. Na posao idem pjeske (cak ne ni javnim prijevozom ~ no, iskreno receno, ne zbog ekologije, nego zato da budem fit), a sto se tice bundi i lasica oko vrata... (?!?)

Boze sacuvaj!
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 12:45   #37
Quote:
Originally posted by Princeza
Kod tebe doma je jedno drvo. A koliko ima kucanstava u Hrvatskoj? I koliko je to drvca? A koliko borovih suma izgori svako ljeto na Jadranu? I ima li smisla da ih sjecemo? Po mom misljenju, svaki gradjanin ove (i drugih, naravno) drzava bi trebao zasaditi barem jedno stablo godisnje, a ne sasjeci ga.
al se ovo zahuktalo
htjedoh opet skrenut pažnju na te plantaže... kad bi ljudi prestali kupovati rezana drvca, sigurno nitko više ne bi ni radio takve plantaže, jer ih rade radi zarade, a zarade ne bi bilo. dakle, još bi manje bilo tih smreka nego sada kada ih uzgajaju za rez - obrazložit ću to jednom okolnošću: mnoge smreke koje nisu lijepog habitusa (izgleda) prerastu određenu visinu koja je pogodna za rezano drvce i to uzgajivači ostavljaju, znaju da nemogu to prodat i ne žele trošit svoje vrijeme i novac na rez i transport tog drva; mnoge smreke se u jednoj godini svojom visinom "pobjegle" uzgajivaču i prevelike su; mnoge smreke imaju bolesti ili štetnike koji svojim učinkom utječu na izgled cijelog stabla, iglica, grana etc., pa opet nisu atraktivne za prodaju, al nisu ni tolko nugledne il napad bolesti i štetnika nije u tolikoj mjeri da bi se morale izolirati iz rasadnika - takve isto ostaju...
i da ne raspredam sve ostale situacije, ipak mislim da su te plantaže dobra stvar
ja osobno sam ove godine posadila oko 130 tuja, 60-tak smreka, nekoliko pravih borova i još koje-čega. dakle, obzirom da je to preko 200 stabala, imam pravo slijedećih 200-tinjak godina svake godine rezati smreku za božić

ma zezam se, ja ionak imam drvce u teglu
sorsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 14:40   #38
Bunde, automobili, žvake na cesti...pa o čemu vi pričate, ljudi? Onečišćenje, zagađenje... Npr. jedna poznata naša tvornica ljekova nepovratno uništi okoliš cijele zagrebačke doline, za to ne plati niti kaznu, čak se ističe kao svijetli primjer našeg gospodarstva, reklamira se i zaštitom okoliša! A vi gledate tko nosi cipele od kože ili plastike. Sad da je to koža jednog od posljednjih 6 primjeraka američkog krokodila, a ne svinjska koža.... ma nema veze.

Što se ovih stvari tiče, treba djelovati malo globalnije.

A to što netko ima božićnu jelku, koja btw nije odsječena u šumi nego uzgojena za ovu prigodu, tj. predstavlja proizvod kao što je npr automobil, tipkovnica ili svinjski kotlet, nema ama baš nikakve dodirne točke sa zaštitom okoliša. Nemojte mi pričati da ima, jer o tome znam ponešto više.
__________________
Ovdje bi trebalo stajati potpis. Cenzura ga je izbrisala iako nikome nije smetao. S njime je konacno otisla i legendarna brankica, slava joj.
Tommy Gun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 15:34   #39
Princezo, drago mi je što si pokazala svoju ćud. Da li sam ja tebe negdje vrijeđala. Ili nekog na forumu. Diskutiram. Ti ne možeš diskutirati a da nkog lično ne vrijeđaš, kao npr. u opovom pokušaju
Quote:
PS Sorry kaj moram reci, Ardo, sve u svemu koristis toliko glupe argumente da njima vrijedjas i svoju i moju inteligenciju, a to stvarno, najstvarnije nije potrebno, ok?
Toliko o onome misli globalno a radi lokalno. Ti vrijeđaš lokalno i očekuješ da te cijenimo i da se slažemo s svim tvojim mišljenjima globalno.

A ako si me pažljivo čitala, odmah sam rekla da mi je onog jednog stablca kojeg sam kupila žao. Da, možda ih je dosada zahvaljujući meni platilo desetak svojom glavom. I što. A to što ti pričam o namještaju elegantno si zaobišla, Idemo li se cjenkati na tvoj način (priznam, krajnje je glupo, ispričavam se ostatku foruma, ali moram logiku dovesti do apsurda i karikirati ovakva prepucavanja) namještaj nam u kući sigurno ima više od 10 stabala u sebi. Ti si svoj mjenjala a ja nisam. Jesmo li onda 0-0?

Inače, btw, ja sam bar bila iskrena. A ti si se zato prilijepila za mene. Pročitaj malo i druge, Sorsu, Tommy Guna, i razmisli o razmjeru katastrofe zbog ubijene smreke koju ja imam za blagdane u kući. I pročitaj što sam u svom prvom postu na ovoj temi napisala. I malo se ohladi, ja nikada na riječima nisam pokušavala spriječiti ekološku katastrofu. Ali smatram da svojim načinom života pokušavam što manje škoditi prirodi, a i ljudima oko sebe.

Ovdje ne bih o inteligenciji, ni tvojoj ni svojoj, jer mislim da to nije niti blzu temi topica. A vjerojatno je i jedna od omiljenih riječi onih koji ne koriste glupe argumente. Kako ja ne spadam u takve, ostavljam tebi da dalje vodiš rapravu i o mojoj inteligenciji, iako iz tebe ne progovara smirena osoba. Ne znam zašto padaš u vatru? Ja ne hodam sa sjekirom po svjetu ne bih li našla kakvo stablo za odrezati. Mislim da sam puno više biljaka uzgojila nego što ih je odrezano zbog mene!

I svi argumenti stoje. Ja bih mogla bez prave smreke, mogla bih i bez namještaja, mogla bih štošta. Ali ja se neću pretvarati da mi je namještaj (i to drugi u životu neophodan) a stabalce luksuz. Ja sam bar iskrena. Sve je to luksuz. Ne vjeruješ? Pogledaj kako su živjeli naši preci.

Da, ali oni nisu imali raskošne stanove sa raskošnim namještajem. A danas je to nasušna potreba modernog života.

Još je puno takvih stvari bez kojih se više ne možemo zamisliti. Pitanje je gdje tko sebi samo stavlja granice. Eto, moja je obuhvatila dosada i 10-ak posječenih smreka. Ja sam bila iskrena i nisam glumila sveticu po tom pitanju. I znala sam da će ih se naći koji će to smatrati svetogrđem. Onih koji tobože žive u skladu sa prirodom. Daleko smo mi od toga, naši su domovi davno postali neprirodni. I mi smo se otuđili. Toliko da ne primjećujemo balvane u svom oku ali vidimo i trn u tuđem.

Lijep pozdrav svima!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 15:43   #40
A ako je netko okružen biolozima i agronomima, mislim da ne mogu biti tješnje. Muž mi je biolog (doktor bioloških znanosti) a sinek mi zasada studira agronomiju. Pa ako to je nešto, prosudi sama. I oni ne bi da se stabla van uzgoja sjeku. O uzgojenim drvcima imaju ponešto drugačije mišljenje od tebe. Možda ni oni nisu pravo mjerilo? Mene zaboravi!
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.