Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 18:13   #1
Alternativni izvori energije

Ovo je tema na kojoj možemo raspravljati o izvorima energije koji nisu uobičajeni kao što su nafta i naftni derivati, voda, ugljen itd.

Ja sam, recimo, odrasla u podnjeblju s izuzetno visokim vjetropotencijalom, stoga je prirodno da tamo ljudi počeli odavno taj potencijal koristiti.

Tako, još u 30-ima godinama prošlog stoljeća izumitelj Kondratiuk izgradio vjetroturbinu snage 100 kW u Balaklavi, nakon čega je bio razrađen projekt vjetroelektrane snage 1.000 kW. Idući njegov projekt koji nije bio ostvaren je vjetroelektrane ukupne snage 10.000 kW koja je trebala imati dva nivoa, po 5.000 kW na svakom, visina do prvog nivoa iznosila 65 m, a do drugog - 150 m. Temelj ove vjetroelektrane još uvijek možete vidjeti na planini Ai-Petri.

2005. ukupna snaga vjetroelektrana u Ukrajini iznosila je 85 mW.

Sukladno programu građenja vjetroelektrane koji je donjela vlada Ukrajini, do kraja 2010 godine predviđeno povećanje snage ukrajinskih vjetroelektrana do 1.800 mW.

Za prvi put je toliko, da ne bude previše za čitati odjednom.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:01   #2
Najviše mi se sviđa koncept skladištenja sunčeve energije cijepanjem vode na vodik i kisik. Za takvo što potrebno je razviti efikasnu ili jeftinu metodu skupljanja sunčeve energije, ali i efikasnu metodu elektrolize. Također, sistem eksploatacije vodika kao goriva. Vodik je dosta problematičan za transport i skladištenje zato što prolazi kroz sve živo. Ali primjerice kuća opremljena solarnim ćelijama, malim tankom vodika i generatorom nebi imala takvih problema jer bi se vodik skladištio jako kratko, ono tijekom dana se skladišti, a tijekom noći troši. Taj koncept da svako kućanstvo proizvodi vlastitu energiju sigurno ne bi zaživio tek tako.
O tom konceptu više: http://www.youtube.com/watch?v=KTtmU...6B3&playnext=1

Recimo da je on blizu rješavanja jeftine efikasne elektrolize.

Što se tiće samog skupljanja sunčeve energije, događa se nešto i po tom pitanju.
http://www.sciencedaily.com/releases...0304112237.htm
Old 24.07.2010., 00:32   #3
trebali bi što više podržati The Venus Project i njihov koncept "Resourse based economy" http://www.thevenusproject.com/

Totalno sam za to i mislim da se isplati boriti za uvođenje besplatnih oblika energije koje ima u izobilju te ne zagađuju okoliš i život na ovoj planeti.

Možemo iskoristiti sunce, geotermalnu energiju, vjetar, vodu, struju
Old 24.07.2010., 14:06   #4
Evo još nečeg malo ekzotičnijeg od vjetra: program "Coriolos".

Američki projekt "Coriolis" predviđa postavljanje u Floridskom prolazu 30 km istočno od grada Miami 242 turbin s po dva radna kola dijametra 168 m. Ukupno sistema "Coriolis" će imati dužinu 60 km, uzduž glavnog toka. Širina kod rasporeda turbin u 22 reda po 11 turbina u svakom iznositi će 30 km. Planirana dubina postorjenja 30 m, tako da ne smeta prolazu brodova. Instalirana snaga svake turbine iznositi će 43 MW, što će zadovoljiti potrebe države Florida na 10%.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 14:13   #5
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Evo još nečeg malo ekzotičnijeg od vjetra: program "Coriolos".

Američki projekt "Coriolis" predviđa postavljanje u Floridskom prolazu 30 km istočno od grada Miami 242 turbin s po dva radna kola dijametra 168 m. Ukupno sistema "Coriolis" će imati dužinu 60 km, uzduž glavnog toka. Širina kod rasporeda turbin u 22 reda po 11 turbina u svakom iznositi će 30 km. Planirana dubina postorjenja 30 m, tako da ne smeta prolazu brodova. Instalirana snaga svake turbine iznositi će 43 MW, što će zadovoljiti potrebe države Florida na 10%.
to bi bio pogon na vodu / vjetar ili ?
Old 24.07.2010., 14:31   #6
Quote:
_Playboy_ kaže: Pogledaj post
to bi bio pogon na vodu / vjetar ili ?
To je pogon na oceanska strujanja.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 14:54   #7
Quote:
To je pogon na oceanska strujanja.
To mi se čini veoma moćno, ovako laički.
Old 24.07.2010., 14:57   #8
Pa i je moćno, problem su samo dimenzije, zato do sada to istraživali samo velike države, kao Sad ili Rusija. Rusi imaju projekt izgradnje takvog postrojenja na dalekom istoku, kod Kurilskih otoka.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 17:22   #9
Practical Guide to Free-Energy Devices -2140 stranica
tezulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 18:36   #10
Quote:
_Playboy_ kaže: Pogledaj post
Totalno sam za to i mislim da se isplati boriti za uvođenje besplatnih oblika energije koje ima u izobilju te ne zagađuju okoliš i život na ovoj planeti.

Možemo iskoristiti sunce, geotermalnu energiju, vjetar, vodu, struju
Sunca i vjetra ima u izobilju? Ne znam gdje si to čuo, ali to su gluposti. VE rade otprilike 1314 sati godišnje znači 15% vremena. Ako vjetar jače zapuše moraju se gasiti jer u suprotnom ode agregat. Sunce se može koristit za zagrijavanje vode, ali fotovoltaici su izrazito neefikasni + gubitci kad se mora ona silna elektronika na njih ugrađivati. U ljetnim mjesecima u podne pada otprilike 1kw/m2, u drugim vremenima i za vrijeme naoblake pada manje, a po noći padne toliko malo svjetla da je zanemarivo.

Besplatno? Fotovoltaici, elektronika niti vjetro agregati nisu besplatni niti su jeftini. Jedino sunce i vjetar su besplatni ak si na to mislio. Sjeti se: nepostoji besplatni ručak(mislim da tak ide).

Svaka ljudska aktivnost zagađuje okoliš. Samo što neki ne zagađuju tijekom rada nego zagade tijekom izrade i demontaže.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2010., 23:50   #11
Lightbulb 93!

Riješenje cijele te problematike sa alternativnim izvorima energije u osnovi je vrlo jednostavno.

"Gdje ima Volje ima i načina" - i to nije krilatica nego aksiom.

Da je krupnom kapitalu u interesu čim prije prijeći na a.i. energije, problematika efikasnosti&iskoristivosti bila bi rješena u najkraćem mogućem roku.

No, pošto su poglavari krupnog kapitala robovi lažnog ega, plaše se gubitka dominacije&kontrole i svega onoga što bi moglo ugroziti njihovu suverenu vladavinu&komoditet.

Stoga ulažu minimalna sredstva u razvoj tehnologija koje bi omogućile široku primjenu takvih izvora (da bi posredstvom medija "mazali oči" čovječanstvu) i što duže prolongirali upotrebu dosadašnjih izvora energije koji mi osiguravaju status vladara.

Prije će dati ogromne količine love u humanitarne svrhe, što im omogućava u javnosti stvaranje slike o sebi kao o "velikim dobrotvorima" i istovremeno, što im je daleko bitnije, održavanje postojećeg stanja, jer humanitarna pomoć osigurava jedino preživljavanje u trenutno vladajućem matrixu a ne potiče nikakvu trajnu promjenu na "bolje".

Da se znanstvenicima daju odriješene ruke&"neograničena" sredstva (bilo bi dovoljno dati im 1/4 "vojnog" proračuna) alternativna energija bi saživjela u stvarnosti u vrlo bliskoj budućnosti.

No, znanost je u rukama krupnog kapitala i bez njegovog "blagoslova" nema nikakvog napretka.

Siguran sam da na "lageru" imaju brojne izume i već gotove, u praksi primjenjive, tehnologije koje bi se već sutra mogle upotrijebiti; no, neće ugledati "svjetlo dana" prije nego li to bude odgovaralo njihovim ciljevima.

Dokle god se nešto ne bude promijenilo&pokrenulo u srcima&umovima građana demokratskih zemalja ili ako planet Zemlja ne da svoj "ultimatum"; situacija sa a.i. energije ostati će i dalje takva kakva trenutno jeste; uz bezbrojna razumna, logična i krajnje suvisla objašnjenja "zašto tome mora biti tako".
Old 25.07.2010., 03:47   #12
Jasam razmišljao o solarnoj energiji i mislim da je pogreška što se ograničava samo na vidljivu svjetlost. U cjelom svemiru ima gorem spektar zračenja koje zasipaju zemlju. Razni pulsari kvazari itd. Sve to meže pohvatati i večina antena. Kad bi se to samo moglo dalje pretvoriti u energiju ne bi nam čak ni trebale baterije. Sve bi se direktno crpilo iz svemira.

Mislim da su neki ljudi čak i proveli takvu ideju u praksu.
Eloh is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 09:30   #13
Zovu me ljudi iz cijele Hrvatske pa i iz bližeg okruženja, raspituju se o uređaju, o tome da li je moguće to ugraditi u njihov automobil. Postavljaju razna pitanja, većina je ozbiljnih, ali i ima i onih na koja ne obraćam pozornost. Većinu zanima kolika je ušteda, očito je da su svi počeli o tome razmišljati, zatim kolika je cijena ugradnje i kada bi mogli doći u Bjelovar. Ono što me posebno raduje je podrška ekologiji, jer su shvatili da se uporabom obnovljivih izvora energije Zemlja može spasiti - rekao je Marijan Radanec.

Bjelovarac Marijan Radanec napravio je prvi generator koji proizvodi plin iz vode. Već tri godine vozi automobil koji kao gorivo koristi benzin i plin proizveden pomoću toga generatora. Troši oko 2 l benzina na 100 km jer ostatak energije dobije od plina.

klik na link
UFOGOVERMENT is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 12:32   #14
Zapanjujuće je koliko neznanja i nerazumijevanja osnovnih prirodnih zakona može biti sažeto u kratkom novinarskom članku!
Old 25.07.2010., 12:45   #15
Fora, Radanec nešto radi za budućnost.
Vidi se od kakvih ljudi imamo najviše koristi a od kojih najmanje (političari, bankari, kapitalisti - apstraktna zanimanja bez svrhe u ovom razdoblju)

@LJUBAWOLJA - ja se dosada stalno slažem sa tobom
Old 25.07.2010., 13:15   #16
Neš' ti koristi! Stavi na papir i izračunaj, doći ćeš do neugodnih spoznaja.
Old 25.07.2010., 14:21   #17
Quote:
sdespoto kaže: Pogledaj post
Neš' ti koristi! Stavi na papir i izračunaj, doći ćeš do neugodnih spoznaja.
To se odnosi na Radančev izum ?

Svaki pokušaj inovacije je dobrodošao.
Old 25.07.2010., 15:56   #18
Elektrolizom vode nastaje plin praskavac, smjesa kisika i vodika, školski pokus, a ne otkriće koje svijet nije vidio! Praskavac u motoru nije neka sreća jer detonira što oštečuje klip i cilindar klasičnog benzinskog motora. K tomu, elektroliza troši energiju, više nego što se dobije detonacijom proizvedenog praskavca. Najžalosnije u cijeloj priči je velik interes za "inovaciju", zaista smo zemlja znanja...
Old 25.07.2010., 19:03   #19
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Riješenje cijele te problematike sa alternativnim izvorima energije u osnovi je vrlo jednostavno.

"Gdje ima Volje ima i načina" - i to nije krilatica nego aksiom.

Da je krupnom kapitalu u interesu čim prije prijeći na a.i. energije, problematika efikasnosti&iskoristivosti bila bi rješena u najkraćem mogućem roku.

No, pošto su poglavari krupnog kapitala robovi lažnog ega, plaše se gubitka dominacije&kontrole i svega onoga što bi moglo ugroziti njihovu suverenu vladavinu&komoditet.

Stoga ulažu minimalna sredstva u razvoj tehnologija koje bi omogućile široku primjenu takvih izvora (da bi posredstvom medija "mazali oči" čovječanstvu) i što duže prolongirali upotrebu dosadašnjih izvora energije koji mi osiguravaju status vladara.

Prije će dati ogromne količine love u humanitarne svrhe, što im omogućava u javnosti stvaranje slike o sebi kao o "velikim dobrotvorima" i istovremeno, što im je daleko bitnije, održavanje postojećeg stanja, jer humanitarna pomoć osigurava jedino preživljavanje u trenutno vladajućem matrixu a ne potiče nikakvu trajnu promjenu na "bolje".

Da se znanstvenicima daju odriješene ruke&"neograničena" sredstva (bilo bi dovoljno dati im 1/4 "vojnog" proračuna) alternativna energija bi saživjela u stvarnosti u vrlo bliskoj budućnosti.

No, znanost je u rukama krupnog kapitala i bez njegovog "blagoslova" nema nikakvog napretka.

Siguran sam da na "lageru" imaju brojne izume i već gotove, u praksi primjenjive, tehnologije koje bi se već sutra mogle upotrijebiti; no, neće ugledati "svjetlo dana" prije nego li to bude odgovaralo njihovim ciljevima.

Dokle god se nešto ne bude promijenilo&pokrenulo u srcima&umovima građana demokratskih zemalja ili ako planet Zemlja ne da svoj "ultimatum"; situacija sa a.i. energije ostati će i dalje takva kakva trenutno jeste; uz bezbrojna razumna, logična i krajnje suvisla objašnjenja "zašto tome mora biti tako".
Upravo tako. Neću ništa dodati, sve si rekao.
Mr. Beam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2010., 21:34   #20
Quote:
Tako, još u 30-ima godinama prošlog stoljeća izumitelj Kondratiuk izgradio vjetroturbinu snage 100 kW u Baklavi,
Baklava - to puno objasnjava

Quote:
2005. ukupna snaga vjetroelektrana u Ukrajini iznosila je 85 mW.
mili-watt - da to JE pouzdana informacija
skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.