Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2003., 15:45   #21
Quote:
Azriyel kaže:
Pogrešno... vrlo mali broj životinja upražnjava kanibalizam.
Od kud ti samo ta ideja?
Nema veze s istinom. Sve niže životinjer su (povremeno) kanibali.
To je masovna pojava kod riba, gmazova, ptica pa i mnogih sisavaca.
Preletio sam na brzinu net i pod naslovom "kanibalizam" našao strašno puno primjera ljudskog kanibalizma (i suvremenog),
ALI I ŽIVOTINJSKOG.
Evo najčešćih: štakori (prenose trihinelozu kanibalizmom), svinje,
mačke (domaće), a od prije znam za lavove, medvjede i druge zvijeri.
Istina je da se kanibalizam događa u rijetkim prilikama, ali su i rijetke vrste koje ga ne prakticiraju.

Quote:
Azriyel kaže:
Čitala sam jednu studiju na netu koja kaže da djeca vegeterijanaca, koja žive bez unošenja bjelančevina i masti animalnog porijekla sporije rastu, teže uče i teže podnose bolesti (iako im nisu podložnija). Ali to je nebitno...
Na netu ćeš naći svakakvih gluposti, a ovu je sigurno financirala mesna industrija.

Quote:
Azriyel kaže: Ja hoću reći ovo: priroda je zamislila svijet tako da životinje (i biljke) imaju legitimno pravo ubijati jedna drugu za hranu. Pošto je čovjek životinja,...
"Priroda je zamislila" - misliš valjda Bog?

Pa mogao bih se složiti da imamo legitimno pravo da si pribavljamo hranu, ali nema nikakva valjana razloga da (danas) jedemo meso i zbog toga ubijamo životinje.

A ako smo, kako kažeš, životinje, valjda nije svejedno hoćemo li jesti svoje najbliže rođake (sisavce i ptice) ili biljke koje nam ni po čemu nisu slične ( a rod smo u milijuntom koljenu ) ?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 15:58   #22
Quote:
kameni kamen kaže:
...i iz tog aspekta je meso čak i manje zagađeno, tretirano jer su razni otrovi koji se tijekom uzgoja biljaka ugrađuju u našu hranu na neki način "pročišćeni" kroz životinje,...
Izgleda da ti nemaš pojma o prehrambenom lancu. Otrovi se kumuliraju i sve više koncentriraju na svakoj kariki prehrambenog lanca pa životinjsko meso može imati i do 10 puta veću koncentraciju otrova od biljke kojom se hranila. Ako pak jedemo meso mesoždera taj faktor može biti i mnogo veći.


Quote:
kameni kamen kaže:
...postoji još uvijek dobar i ostvarljiv način uzgoja domaćih biljaka i životinja jasno, sigurno za osobnu upotrebu, a za šire bi se dalo raspravljati, no to jasno iziskuje trud i vrijeme koje većina nas nije spremna odvojiti najčešće zbog lagodnosti instant života

ja još uvijek proizvodim većinu svoje hrane i ubijam svojim rukama svoje životinje, tu se slažem sa azrielom


U ovome se slažemo, ali još uvijek ne vidim zašto moraš jesti meso, jer za tim ne postoji nikakva fiziološka potreba.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 08:27   #23
Question Tko tu koga ?

Quote:
Profesor Jakov kaže:
Mene zanima koliko treba pojesti kilograma salate da se u organizam unese ista količina aminokiselina koja se nalazi u bifteku?

Nemoj zaboraviti da je vlasnik bifteka imao jetru.........salata je nema!


...prof out...
Izgleda da imaš bolestan smisao za humor ?

Ako hoćeš aminokiseline onda jedeš mahunarke i žitarice, a ne salatu. Biljne su bjelančevine kvalitetnije od životinjskih.

A od kada to mesožderi ne jedu jetru?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 11:45   #24
profa ti je odgovorio umjesto mene, kad jedeš biljku papaš direktno oleultracid, deharban i sl

no, koliko sam malo čitao o tome, problem su svaki dan novi "otrovi", tj. spojevi s kojima tijelo najčešće ne zna što bi jer ih do sada nikad nije ni bilo.., čak sam čitao negdje da je u njemačkom parlamentu 80-tih godina bila rasprava hoće li više novaca uložiti u dotacije poljoprivredi kako bi jeli zdraviju hranu ili u zdravstvo kako bi mogli više "izrezivati" iz ljudi

a bića znači djeliš na bliži i daljnji rod, i ona daljanja rodbina je pogodna za konzumaciju, prema tome čisto fini bi mogao poslužiti za roštilj

ak ti život nešto znači onda baš nema neke velike razlike koga kolješ rodbinu ili ne
sve njih boli jednako, samo tvoja percepcija svijeta te pozcionira kako bi sam sebi opravdao svjetonazor
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 14:59   #25
Exclamation Ne ignorirati bitan detalj !

[QUOTE]Profesor Jakov kaže:
Jetra neutralizira i razgrađuje otrove.... [/QUOTE

...i kumulira (skuplja) ih, a to je o ovom kontekstu najvažnije.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 15:41   #26
Quote:
Profesor Jakov kaže:
Jetra neutralizira i razgrađuje otrove....
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2003., 00:52   #27
Quote:
adriatic kaže:
Kada si došao na forum pristao si na to da čitaš puno gluposti.
Nevolja je samo što su gluposti uvijek ono što pišu drugi.
Valja se brinuti samo za vlastite gluposti, a ne za tuđe.
(**doda jadranku rolu papira za guzicu jer mu ga očigledno fali...**)
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 14:33   #28
Ljudi ne moraju jesti meso rep: 26-02-2003,

Quote:
Pročitao sam na stotine knjiga i časopisa o zdravoj prehrani i već trideset godina ne jedem meso (nisam vegetarijanac), a moja je kćer odrasla, a da ga nikad nije okusila.
Dakle pričamo o ljudskim navikama i predrasudama, a ne o istinskim potrebama. Nitko ne mora jesti meso.
To da psi ne jedu pse jednostavno nije istina. Kod svih mesoždera i sveždera postoji kanibalizam. Naravno da to nije dominantan način prehrane jer je to fizički nemoguće.
U starim ljudskim zajednicama postojao je kanibalizam a bojim se da i danas postoji kao eksces.
Cjelokupna moderna ljudska prehrana jest ritual i sve manje ima veze s fiziološkim potrebama. Uglavnom smo zaboravili što je glad, a svoje apetite racionaliziramo kojekakvim izmišljotinama i kvazi-znanstvenim opravdanjima.
Ne treba reklamirati (niti napadati) ni jedan način prehrane,
ali treba suzbijati predrasude i zablude o vrijednosti pojedinih namirnica i načina prehrane.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 16:48   #29
Quote:
kameni kamen kaže: Pogledaj post
i iz tog aspekta je meso čak i manje zagađeno, tretirano jer su razni otrovi koji se tijekom uzgoja biljaka ugrađuju u našu hranu na neki način "pročišćeni" kroz životinje,
Ovako. Ovo je totalno netocno: i upravo je obrnuto. A to cu ti sad potvrditi jednim poznatim primjerom.

Vrsta ptice je Falco Peregrinus (Sivi soko), to je naravno mesojed među pticama, grabljivca, on je na vrhu hranidbenog lanca. Hrani se golubovima, i drugim manjim i mozda i vecim pticama... te manje ptice se hrane biljnom hranom, po poljima kupe zitarice i plodove, razne divlje sjemenke i sl. E sad. Covjek je poceo koristiti DDT za zastitu bilja (a to je gotovo bojni otrov). Bilju se nije nista desilo, i nista se nije desilo onim golubovima, ali sivom sokolu jest. Naime nisu se mogli razmnozavati jer su kemikalije ucinile to da se nije mogla stvoriti dovoljno cvrsta ljuska oko jajeta, tako da bi jaja pucala i ptica nebi bilo. Zasto se golubovima nista nije desilo?


Ovako: prskajuci otrovima biljke one u sebi zadrzavaju malo otrova (zanemarivo malo), i kad bi ih golubovi jeli u sebe bi unoslili pomalo tog otrova koji bi talozili u svom salu... tako im se nista nije desilo. Međutim: mozes li zamisliti koliku bi kolicinu otrova pojeo sivi soko kad bi ubio trogodisnjeg goluba koji je u te 3 godine vjerojatno pojeo milijune zrna psenice. E vidis: on kao predator na vrhu hranidbenog lanca je najugrozeniji.

Tako je i sa covjekom... Krave jedu svakakvu hranu i sve to taloze lijepo u svoje meso. I covjek to fino smaze... i evo kazu plodnost europljana pala za 30 posto (mislim da sam negdje procitao to). I sl. Tj. sve vise imaju nekvalitetnu spermu... a da ne spominjem druge: kardiovaskularne bolesti, alergije, opadanje imuniteta i sl.


Drugo je to da krava pase travu negdi u selu uz cisti potocic i tako (ko u bajci)... krave kljukaju antibioticima, kao i svinje. Mi smo prva generacija koja se tako hrani, samo sacekaj iduce generacije: ja mislim da ce biti totalno nesposobni za bilo sta a sve zbog toga sto im roditelji trpaju smece u sebe i to zapisuju u svoje gene. Ovo je bio osvrt na industrijski uzgoj mesa. I po meni nijedan pamtan covjek koji voli sebe i svoju buducu djecu nebi jeo takve stvari. Nekako mislim da se necemo znat ni je*at. Mozda moja djeca hoce.... jer tamanim salate.
Lesnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 20:24   #30
Jasno mi je da je ovo godinama staro...

Zanimljivo mi je kako svi shvaćate da se radi o "uvjeravanju" djece, odnosno laganju djeci i svejedno odbijate vidjeti koliko je to krivo i koliko tu ništa ne štima. Psihologinja Melanie Joy bavi se ovim problemom objeručkog/nekritičkog prihvaćanja kulture u kojoj živimo, osobito karnizmom.

Google: Melanie Joy, carnism
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:59.