Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2012., 09:39   #241
histria aniqva je na netu

http://www.pilar.hr/index.php?option...244&Itemid=112
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 14:34   #242
Da ne otvaram posebnu temu, jeli ovo communis opinio?

O DAI:

Quote:
U takvim najvišim državnim spisima (Katičić) kao ovaj o kojem govorimo, naravno, nema mjesta nekakvim „oralnim predajama“ i pričicama/narativima, nego su to vrhunska izvješća odgovarajućih profesionalnih službi sa znanjem hrvatskog jezika kakva i danas postoje i koja se, naravno, ne moraju uzeti u obzir, ali koja materijalno postoje, poput npr. izvješća CIA-e da će se jedna država raspasti – u koje nitko nije povjerovao
O pokrštavanju:

Quote:
Da nema dvojbi oko nekršćanskog religioznog sustava otkrivenog arheološkom metodom, dodatno je utvrđeno jednim prijelomnim trenutkom, horizontalno-stratigrafski dokazanim naglim napuštanjem SVIH takvih nekropola na cijelom prostoru od Balatona do Jadrana u gotovo istom trenutku, oko 850./855. godine (Sokol 2006). I to masivnim procesom pokrštavanja svih, a ne pojedinaca ili pojedinih skupina. . . . Jednim rezom nestaje ono prethodno, a novo nastaje. Sve poganske nekropole napuštene su gotovo u istom trenutku, što primjenom arheološke metode nije bilo teško utvrditi . . .
O origo gentis:

Quote:
Na skupu HAD-a u Osijeku 2008. objasnili smo da su imena braće, tj. rodova zapravo pokrajine između Dunava i Sudeta, a sestara prikarpatske rijeke. Također, P. Skok je još 1927. godine te ponovno 1971. u svom čuvenom Etimologijskom rječniku gdje ju je nazvao polapskom Hrvatskom, objasnio da Bijela Hrvatska Porfirogeneta dolazi od njegove jednostavne zabune za ime rijeke Elbe, inače keltskoantičke Albis, odnosno Laba/Alba = Bijela kako ju je Car-pisac, ili netko iz „ekipe“ preveo na latinski (Tako nastaje Labelo! Usput, brat/rod Muhlo je ranosrednjovjekovna pokrajina Muhila između Regena i Kremsa kod Beča, Wiesinger 1980).
http://hrcak.srce.hr/file/113511
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 23:06   #243
Kandler, Codice diplomatico istriano

http://140.105.55.157/cgi-bin/sa/baseweb_main
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 01:05   #244
Teotihuacan i Tenochtitlan razlika

Teotihuacan i Tenochtitlan razlika ?može li mi netko reći općenito o ovome?
davion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 09:37   #245
Dva različita grada. Teotihuacan je stariji i napušten je u 7.-8. st.. Širokoj javnosti poznat po piramidama.

Tenochtitlan je nekadašnji glavni grad Astečke države, na njegovom mjestu je danas Mexico City. Osnovan je nekoliko stoljeća nakon što je Teotihuacan napušten. Bio je na otoku u jezeru Texcoco. Danas to jezero više ne postoji, osim nešto kanala i močvarica.

Međusobno su udaljeni 50-ak kilometara.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 10:04   #246
Dvije razlicite kulture.
Teotihuacan datira od 200 pr.n.e. do otprilike 650 n.e. i protezala se Salvadorom, Guatemalom, do zapadnog Mexica. Podigli su monumentalna svetista i piramide i dakako, kao i vecina tamosnjih civilizacija, nestali sa legendom...

Tenochtitlán je grad-svetiste Azteka, nastao oko 1300 n.e., na teotihuakanskim rusevinama, zabljesnuo u periodu Moteczume krajem XV stoljeca, i ugasio se spanjolskim prodorom nakon stotinjak godina.
Danas je u okrilju Mexico Cityja.
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 10:29   #247
Evo još jednog doprinosa temi.

Dakle, Teotihuacan i Tenochtitlan su gradovi predkolumbovske Amerike i oba su se nalazila jedan do drugoga ali su osnovani u različitim vremenima i od različitih naroda.

Teotihuacan je osnovan negdje oko 100. prije Krista nekih 48 km sjeveroistočno od Mexico City-ja. Arheolozi spore oko osnivača. Jedni tvrde da su ga sagradili Tolteci, drugi da je djelo Totonaca. Vrhunac dostiže negdje oko 450. nakon Krista. Ime Teotihuacan je aztečko i na nahuatl jeziku znači otprilike ''Kolijevka bogova''. Grad je inače bio multietnički - tu žive Totonaci, Zapoteci, Mixteci, Maye, Nahua...

Tenochttilan s druge strane osnovan je oko 1325. godine, a od 15. stoljeća postaje glavni grad Aztečkog carstva u ekspanziji. Ostaci mu se nalaze u arheološkom središtu današnjeg Mexico City-ja. U aztečkoj mitologiji bog Huitzilopochtli doveo je pleme Mexica (pretke Azteka) do stjenovitog otoka usred jezera gdje se nalazio kaktus. Navedeni bog je Mexicama da znak da tu izgrade grad tako da je obliku orla sletio, uhvatio i pojeo zmiju na dotičnom kaktusu. Grad je dobio ime Tenochtitlan - prema nahuatlu tetl = stijena i nochtli = vrsta kaktusa. Inače Meksiko (točnije Mehiko, x se čita kao h) je dobio ime po Mexicama, a grb danjašnjeg Mehika je zapravo stilizirani motiv mita o osnivanu Tenochtitlana.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 11:51   #248
Jos bih dodala i jednu legendu vezanu uz Tenochtitlán.

... kao i u vecini povijesnih prica, ratnici su zanimljivi do jedne razine.. a onda njihove makljaze postanu dosadne... i onda je pravi trenutak za uvodjenje neke ljepotice ...

dakle, na pocetku pocetaka, kada su Azteci stigli u dolinu Anahuac, i to u doba prije no sto su okolne planine poprimile danasnji oblik (!?), rodila se u gradu Tenochtitlanu, predivna princeza po imenu Mixtli. Kada je stasala, svi su se mladi ratnici i plemenitasi u nju pozaljubljivali, a medju njima je bio okrutni i krvozedni Axooxco, koji ju je iste sekunde pozelio za zenu i zatrazio njenu ruku.
Medjutim, Mixtli se naravno zaljubila u priprostog seljancica Popoca. On je medjutim, buduci da je bio seljak, trebao dokazati vlastitu hrabrost, kako bi mogao biti ovitezen titulom Viteza Orla. Tek tada je moga zatraziti mladu djevu za zenu, ali se prethodno i potuci za grozomornim Axooxcom.

U to vrijeme komunikacije nisu bile na visokoj razini, pa je mlada Mixtli bila krivo obavijestena o ishodu borbe svoga ljubljenoga Popoca.
Uvjerna da ga je protivnik izmasakrirao, Mixtli je ucinila samoubojstvo (eto, Julija ima na svim kontinentima.. ).
Kada se Popoca ziv i pobjednicki vratio u grad, ugledao je mrtvu Mixtli, zgrabio njeno tijelo i odnio u planine... nadajuci se da ce je snijeg probuditi iz sna. Ostao je tako nagnut nad njenim bezivotnim tijelom, cuvajuci je u vjeke...

Tako stoje i dan danas njih dvoje. Mixtli se pretvorila u vulkan pod imenom "usnula ljepotica", a Popoca se pretvorio u vulkan Popocatepetl.
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 19:45   #249
a da li Tenochtitlán ima iste strukture mislim na piramide kao Teotihuacan
davion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 13:55   #250
a zasto ti malo ne proguglas ..?
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 18:47   #251
Pitanje: znate li možda ima li gdje u pdf verziji knjiga Rudolfa Horvata "Srijem"? Knjiga mi je potrebna, a ni u jednoj knjižnici u blizini je nema. Hvala.
P.S. Ne treba mi cijela, treba mi za nekoliko sela.
perinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 23:20   #252
Stvarno mi nije jasno zašto je tema ''porijeklo srba'' zatvorena? Tuli, zar ti ne znaš u životu niš drugo osim zatvarati teme? Umijesto da poradiš na razvijanju topica, nešto kreativno da napišeš, ti ju odmah staviš pod ključ. Ti si najgori moderator ikad, i bilo bi najbolje za cijeli pdf da daš ostavku, pošto si oličenje nesposobnosti i ograničenosti. Koliko si samo zanimljivih tema zatvorio? Ajde mi objasni kako to da teme o porijeklu crnogoraca i slovenaca egzistiraju, a srba ne može?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 01:54   #253
Da li zna netko gdje mogu nabavit popis stanovnistva iz Austro Ugarske te iz Dubrovacke Republike?
Sherlock Holmes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 03:04   #254
Trebale bi mi neke informacije o običnom životu ljudi na području HR u razdoblju od 14-16 st. Prezimena, običaji, religija, koja su imena djeci davali, što su radili i kojim su jezikom i kako govorili. Znam da pitam preopćenito pa može za bilo koji dio Hrvatske ...
Ofenziva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 00:44   #255
Quote:
Sherlock Holmes kaže: Pogledaj post
Da li zna netko gdje mogu nabavit popis stanovnistva iz Austro Ugarske te iz Dubrovacke Republike?
uf, teško... no pogledaj ovo: hrvatske matične knjige dostupne u digitalnom obliku.

Quote:
Ofenziva kaže: Pogledaj post
Trebale bi mi neke informacije o običnom životu ljudi na području HR u razdoblju od 14-16 st. Prezimena, običaji, religija, koja su imena djeci davali, što su radili i kojim su jezikom i kako govorili. Znam da pitam preopćenito pa može za bilo koji dio Hrvatske ...
za imena i prezimena vidi ovdje, imaš za 15. i 16. stoljeće. također i gornji link na matične knjige. inače je jedan od najboljih časopisa za odgovore ovakva pitanja narodna starina.
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 16:56   #256
Pozdrav!

Nisam znao bih li trebao postaviti ovdje ili na gospodarstvu pa sam odlučio ovdje. Zanima me gdje bih mogao nabaviti i koju stručnu literaturu o ekonomiji Hrvatske od Austro-Ugarske do danas. Znači ekonomija i gospodarstvo AU, Kraljevine Jugoslavije, NDH, SFRJ i RH. Znam da je opsežno, ali ne mogu tu ništa napraviti.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 18:50   #257
pogledaj radove aleksandra stipetica, igora karamana, mire dimitrijevic kolar, marijana maticke. na hrcku imas casopis 'ekonomska i ekohistorija'
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 19:41   #258
Quote:
Dilecto Filio kaže: Pogledaj post
pogledaj radove aleksandra stipetica, igora karamana, mire dimitrijevic kolar, marijana maticke. na hrcku imas casopis 'ekonomska i ekohistorija'
Aleksandar Stipetić?

Pretpostavljam da si mislio na Vladimira Stpetića koji se bavio poviješću poljoprivrede
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 23:25   #259
u pravu si, moja greska
__________________
Ceterum autem censeo Dilbertum et Transmontanam Crucesignatum delendam esse.
Dilecto Filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 19:27   #260
Treba mi odgovor na ovo pitanje:
Quote:
Otvaranje tzv. drugog fronta desilo se sredinom 1942. god. na prostoru Zapadne Europe, a operacija je poznata kao ________________.
Dakle, kako se zvala operacija za otvaranje drugog fronta? Potreban mi je tačan odgovor jer nisam baš siguran u odgovore s neta...
__________________
We buy things we don't need, with money we don't have, to impress people we don't like.
unabomber is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.