Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2012., 17:08   #61
Hvala na odgovorima. Mislim da ce ljudi malo manje kršit zakon iako smatram da policija kod nas se neće previše pretrgnut za kršitelje, imate vi i pametnijeg posla od hvatanja mlađih ljudi koji nemaju za kino ili naj noviji album omiljenog izvođača.
__________________
What goes around comes around.
Gogo vertigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 17:09   #62
Nakon što sam sve pročitao meni i dalje nije jasno što se točno smije, a što ne.
Hoće li mi netko pokucati na vrata ukoliko skinem jednu epizodu tjedno, znači cca 550 MB? Ono što skinem ne dijelim okolo, osim onoga što se pošalje preko torenta (ukoliko tako skidam).
Werk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 17:23   #63
Quote:
Vergh kaže: Pogledaj post
Nakon što sam sve pročitao meni i dalje nije jasno što se točno smije, a što ne.
Hoće li mi netko pokucati na vrata ukoliko skinem jednu epizodu tjedno, znači cca 550 MB? Ono što skinem ne dijelim okolo, osim onoga što se pošalje preko torenta (ukoliko tako skidam).
Meni isto sada ništa nije jasno

Prve dvije stranice čitam i netko je stavio članak 82 i još neke da bi na kraju se zaključilo da se samo zbog skidanja u vlastitu upotrabu neće kazniti, znači možeš da bi sad čitao ove zadnje dvije stranice, ne možeš. Nije mi ništa jasno

Ja skidam dosta često, ali nikad ne dijelim, ne prodajem, samo za sebe. Da li će me sada zbog toga uhvatiti?
Ajmonaprid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 17:56   #64
Još ću jednom podsjetiti da se radi o podforumu Pravo, a ne Politika, Povijest ili što već. Hvala na razumijevanju.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 18:11   #65
Ja sam već izvadio kazetofon iz spremišta i kazete su spremne za nove hitove !

Jel ok preko strongvpn-a gledat hulu, jel to kažnjivo kod naših dragih utjerivača pravde ?
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2012., 21:42   #66
Quote:
marek45 kaže: Pogledaj post
što ako je hard kriptiran?
dal se pretražuju i obrisani fajlovi? (prazna mjesta na disku, da se napravi recover svega što je bilo obrisano).
Ovo bi i mene zanimalo tj. da li postoji obaveza davanja passworda za enkriptirani disk prilikom istražnog postupka i da li se njegovo eventualno nedavanje može kazneno tretirati? Ma koliko god policija voljela da ljudi vjeruju kako njihovi zaposlenici mogu izaći na kraj sa ovakvim stvarima praksa je nešto drugačija. Kombinacija više enkripcijskih algoritama i dovoljno jak(kombinacija simbola, velikih i malih slova, brojeva) i dug password(recimo 20-ak znakova) čine zaštitu podataka u ovom trenutku neprobojnom.
Čak je i FBI polomio zube na jednostavnom, besplatnom programčiću za enkripciju. Osim neviđenih kompjuterskih resursa angažirao je i najveće umove današnjice s tog područja. Zaključak je bio da bi drot13-ovo "snalaze se" moglo potrajati daleko više od jednog ljudskog vijeka
Dakle zanima me da li postoji pravna obaveza davanja lozinke policijskim djelatnicima?
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 07:24   #67
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Dakle zanima me da li postoji pravna obaveza davanja lozinke policijskim djelatnicima?
Sa užitkom sam pročitao tvoj post

Razmišljajući logički i zdravorazumski sumnjam da uopće može postojati takva pravna obaveza. Svatko se ima pravo "braniti šutnjom" - to je elementarno pravo svakog pojedinca i građanina koji je suočen sa bilo kojom optužbom o bilo čemu. Optuženik nikada i ni u jednoj situaciji ne treba "dokazivati nevinost" iako se ta, usuđujem se reći zločinačka jezična kontrukcija, kroz dio medija sve više uvlači u svakodnevni govor, pa time i u podsvijest građana.

Pravne norme, ali i najviši dokumenti međutim još se uvijek temelje na presumpciji svačije nevinosti i pravu svakoga da ignorira optužbe koje onaj koji optužuje ne može dokazati.

U prevodu dakle, ako imaš mogućnosti enkriptirati svoj hard-disk na način da istražitelji i tužitelji na njemu ne mogu pronaći baš ništa s čime bi dokazali svoje optužbe protiv tebe - a nekih drugih dokaza niti nemaju, tada je to jednostavno tako. Oni to neće moći dokazati, a ti češ sačuvati svoju slobodu od njihovog nasrtaja.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 08:05   #68
Kod nas ne postoji obaveza da se policiji da lozinka. Samo pazi Powerlock, u Engleskoj to moraš dati policiji ili ideš u zatvor:

http://arstechnica.com/tech-policy/n...-jail-time.ars

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...-password.html
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 09:47   #69
Quote:
Vergh kaže: Pogledaj post
Nakon što sam sve pročitao meni i dalje nije jasno što se točno smije, a što ne.
Hoće li mi netko pokucati na vrata ukoliko skinem jednu epizodu tjedno, znači cca 550 MB? Ono što skinem ne dijelim okolo, osim onoga što se pošalje preko torenta (ukoliko tako skidam).
Neće jer se nema dovoljno ljudi i oprema a kriv jesi.Ta dvojica su pala zbog nečeg drugog a tek onda se ispostavilo da imaju filmova i programa.
https://www.europol.europa.eu/conten...offenders-1361
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 09:55   #70
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post

Za vrijeme vladavine njeni gusari držali su pod nadzorom promet jadranskim i jonskim morem i vršili teror nad svim brodovima. Rimski se saveznici žale na gusarenje u istočnojadranskim vodama pa Rimljani šalju poslanstvo Teuti - braću Gaja i Lucija Korunkanija u pratnji isejskoga Grka Kleemporosa. Teuta daje obećanje da njena flota neće napadati rimske brodove, ali da ne može nadzirati ponašanje i gusarenje svojih podanika jer je to njihova privatna stvar..
To se zove suvereni vladar, a ne ovo danas gdje svaka budala izvana može tražiti sudski progon bilo kojeg građana Hrvatske kako mu se sprdne.

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Što god žele, tj. što god je potrebno. Naravno, ako ti tom prilikom nešto nepovratno oštete, imaš pravo na naknadu.
Samo što ćeš je dobiti kad na vrbi rodi grožđe.

Općenito pitanje koje je netko ranije postavio, slično kao i ovo, ali na njega nije odgovoreno, netko je naveo da se može tražiti povrat zaplijenjenog računala nakon određenog vremena, a opet se sjećam i da su se takva računala uništaval bagerom (kakva blasfemija! ), Što je od toga točno?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 10:22   #71
Možeš tražit ali od suda ukolko nije donesena mjera oduzimanja predmeta koji su poslužili za izvršenje kaznenog djela.Ali tko zna kad će se to sve završit i gdje će komp bit skladišten (da ga ne pojede vlaga).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 12:55   #72
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Kod nas ne postoji obaveza da se policiji da lozinka. Samo pazi Powerlock, u Engleskoj to moraš dati policiji ili ideš u zatvor:

http://arstechnica.com/tech-policy/n...-jail-time.ars

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...-password.html
Hvala na upozorenju

Sad treba proučiti kakva je praksa Europskog Suda za ljudska prava u ovakvim slučajevima i da li je koji uopće još došao do njih. Sam ću to obaviti, pa se javim naknadno sa nalazima.

Za sada se želim zahvaliti svima koji su sudjelovali u ovoj raspravi. Dosta mi je stvari jasnije nego što je bilo pred koji dan.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 13:39   #73
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
U prevodu dakle, ako imaš mogućnosti enkriptirati svoj hard-disk na način da istražitelji i tužitelji na njemu ne mogu pronaći baš ništa s čime bi dokazali svoje optužbe protiv tebe - a nekih drugih dokaza niti nemaju, tada je to jednostavno tako. Oni to neće moći dokazati, a ti češ sačuvati svoju slobodu od njihovog nasrtaja.
Polako.
Kvaka je u tome da policija cesto (barem vani) postupa malo kompleksnije.
Radi se o tome da svatko kao svjedok mora govorit istinu i ne smije ometat pravdu. Ko okrivljenik se mozes branit sutnjom i lagat. Policija ce delikatno najprije postupat s covjekom kao svjedokom, reci ce da imaju informaciju da je s navedene adrese nesto downlaodano i da moraju istrazit i pozivat ce se na ometanje istrage ukoliko nece davat lozinke. Onda kada pomocu lozinke otkljucaju hard i nadju dokaze, onda odjednom postajes okrivljenik (pojednostavljeno receno).
Kako nasa policija postupa ja ne znam, ali mislim da je bio jedan topic na forumu na tu slicnu temu i koliko se sjecam lik je morao dat lozinku.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 13:59   #74
Ako te policija pokupi, ne možeš biti svjedok u slučaju protiv sebe, već eventualno osumnjićenik. Kao osumnjičenik se isto imaš pravo braniti šutnjom.

Ako te i pokupe kao svjedoka, nitko nije dužan svjedoćiti tako da uvali sebe ili članove bliske obitelji. Istina, ostaje optužba za ometanje istrage i spriječavanje dokazivanja (misoim da se tako zove), a kolika je kazna za to ne znam?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 14:25   #75
Quote:
Gogo vertigo kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima. Mislim da ce ljudi malo manje kršit zakon iako smatram da policija kod nas se neće previše pretrgnut za kršitelje, imate vi i pametnijeg posla od hvatanja mlađih ljudi koji nemaju za kino ili naj noviji album omiljenog izvođača.
Ma, krajnji kršitelji su ti zaista "kolateralna šteta", prije desetak godina to je išlo tako da bi,kada bi uhvatili profesionalnog pirata i njemu našli popis kupaca - provjerili i te kupce, koji bi onda uglavnom dobili uvjetnu ili ako si firme novčanu (s time da sud pozitivno gleda ako je firma do presude kupila originale). Nitko ove sitne ne hvata ako nije nešto "usput". Za ovu dvojicu, moguće da je bilo neko sheranje softvera, to je već dosta ozbiljna stvar, čak i ako nije za lovu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 14:30   #76
A šta ako ja kažem da sam zaboravio password jer sam ga iz paranoje stavio kao 50-znamenkastu kobasicu? Što onda?
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 15:18   #77
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Polako.
Kvaka je u tome da policija cesto (barem vani) postupa malo kompleksnije.
Radi se o tome da svatko kao svjedok mora govorit istinu i ne smije ometat pravdu. Ko okrivljenik se mozes branit sutnjom i lagat. Policija ce delikatno najprije postupat s covjekom kao svjedokom, reci ce da imaju informaciju da je s navedene adrese nesto downlaodano i da moraju istrazit i pozivat ce se na ometanje istrage ukoliko nece davat lozinke. Onda kada pomocu lozinke otkljucaju hard i nadju dokaze, onda odjednom postajes okrivljenik (pojednostavljeno receno).
Kako nasa policija postupa ja ne znam, ali mislim da je bio jedan topic na forumu na tu slicnu temu i koliko se sjecam lik je morao dat lozinku.
radi se o svjedoku na sudu
s policijom nitko nema obavezu suradivati
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 16:35   #78
U nasem zakonu su jednostavno neke svari nedefinirane. Na primjer, ako ja skidam iskljucivo sa rapidsharea, i pri tome nista ne shaream, mogu skinuti na stotine gigabajta mjesecno i pociniti na stotine tisuca kuna stete. I nikome nista. Jer je sve to iskljucivo za moju uporabu. Ali ako skidam preko torrenta, to je, vidi vraga, kaznjivo jer sam sherao tj. davao drugima copyright materijal. Vece gluposti nisam dugo cuo. Za mene kao osobu koja se kuzi u IT i koristi kompjuter vec 15 godina (smatram se expertom, nije da se hvalim), ovo je nenadjebiva glupost.

Druga stvar, sve da ja i skinem nesto sto sam sherao i tako "padnem" garantiram da nasa policija ne bi probila password od mojeg hard diska. Imao sam slucaj gdje je jedan moj dobar prijatelj na svome hard disku kriptirao podatke i to sa obicnom EFS zastitom koju imaju svi Windowsi (znaci desno dugme, General pa Advanced). Nakon sto je ponovno instalirao Windowse, pokusao je ovo otvoriti ali naravno bezuspjesno. Ja sam malo vjestiji od njega i proveo sam sate i sate u potrazi za rjesenjem, ali bezuspjesno. Sam Microsoft tvrdi da ukoliko niste exportirali kljuc za enkripciju na USB, mozete se pozdraviti s takvim podacima. Pa ako to ne moze otvoriti ni Microsoft koji je to izmislio, cisto sumnjam da bi uspjela nasa policija...
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 16:49   #79
Mene zanima jedna druga stvar. Netko skine neko Hollywoodsko remek-djelo , npr. Štrumfove. "Nosioc autorskog prava" to primjeti, prijavi, bla,bla i policija u nedostatku pametnijeg posla upadne kod tog okorjelog kriminalca i na hardu mu nađu i Štrumfove i još par terabajta drugih filmova. I recimo, tu bude svega od japanskih anima do iranskih socijalnih drama. Naravno, to bi bilo na velika zvona objavljeno po svim medijima...Ali , nije li logično da on bude optužen samo za Štrumfove a ne i za ostalih 1000 filmova iz jednostavnog razloga što je samo nosioc prava za taj jedan film tražio sankcije? Ne bi li za svaki pojedinačni film morao dobiti posebnu prijavu jer su i vlasnici autorskih prava različiti?
chemical brother is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 17:33   #80
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Ovo bi i mene zanimalo tj. da li postoji obaveza davanja passworda za enkriptirani disk prilikom istražnog postupka i da li se njegovo eventualno nedavanje može kazneno tretirati?
...
Dakle zanima me da li postoji pravna obaveza davanja lozinke policijskim djelatnicima?
Odgovoreno je. Ne postoji obveza davanja lozinke. Moraš dati računalo, a što će i kako oni s njim raditi, njihov problem.


Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
… Ma koliko god policija voljela da ljudi vjeruju kako njihovi zaposlenici mogu izaći na kraj sa ovakvim stvarima praksa je nešto drugačija…
Nitko to ne vjeruje, a slučajeva ima svakakvih. Naravno da je ovo što govoriš realna mogućnost.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To se zove suvereni vladar, a ne ovo danas gdje svaka budala izvana može tražiti sudski progon bilo kojeg građana Hrvatske kako mu se sprdne…
I mi možemo tražiti od drugih progon njihovih građana.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… netko je naveo da se može tražiti povrat zaplijenjenog računala nakon određenog vremena, a opet se sjećam i da su se takva računala uništaval bagerom (kakva blasfemija! ), Što je od toga točno?
I jedno i drugo. Ako sud odredi oduzimanje predmeta kaznenog djela (npr. računala), ono će biti prodano ili uništeno, a ako odredi vraćanje, bit će vraćeno. Ako je prilikom čuvanja propalo ili oštećeno, materijalna šteta će biti nadoknađena.


Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
…Kako nasa policija postupa ja ne znam, ali mislim da je bio jedan topic na forumu na tu slicnu temu i koliko se sjecam lik je morao dat lozinku.
Nije morao.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… ostaje optužba za ometanje istrage i spriječavanje dokazivanja (misoim da se tako zove), a kolika je kazna za to ne znam?
U ovom slučaju, nema niti tužbe za ometanje istrage niti sprječavanje dokazivanja (ovo postoji, ali se odnosi na nešto drugo).


Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
... Pa ako to ne moze otvoriti ni Microsoft koji je to izmislio, cisto sumnjam da bi uspjela nasa policija...
To uvijek ovisi o cilju, ali i naša policija može tražiti pomoć vanjskih suradnika, čak i međunarodnih. Naravno da se za ovako nešto nitko neće time baviti.


Quote:
chemical brother kaže: Pogledaj post
… Ali , nije li logično da on bude optužen samo za Štrumfove a ne i za ostalih 1000 filmova iz jednostavnog razloga što je samo nosioc prava za taj jedan film tražio sankcije? Ne bi li za svaki pojedinačni film morao dobiti posebnu prijavu jer su i vlasnici autorskih prava različiti?
Tu bi se radilo o stjecaju i ne mora postojati prijava oštećenog da bi se po tome postupalo. Nalog za pretragu bi se morao proširiti, ali dalo bi se tu svašta raditi.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:06.