Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2014., 13:36   #1
Mimohod OSRH 2015. godine

Malo idem iz neba pa u rebra, al zna li itko hoće li stvarno dogodine biti organiziran vojni mimohod povodom 20 obljetnice Oluje.

Tako je bar ministar Kotromanović najavljivao. Spominjao je da će to biti velika parada u rangu one dvije iz 90-ih.

S obzirom na nove Patrije, MaxxPro, M-ATV, PzH-2000, HMMWV, remontirane M-84, remontirane MiG-ove, helikopter, itd., stvarno bi tu bilo štošta za pokazat.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 15:09   #2
To bi zaista bilo lijepo. Da se ponovi ona čuvena parada iz 1997-e. Prelet barem 6 migova , barem 12 helikoptera i svega što si ti nabrojao + BVP-ovi, vučne haubice također i D-30 i Argentinka 155 mm, pa strela S-10 Cro...dakle od svega pomalo da bude...

I na kraju da bude veliki kordon i marš vojnika i da se na kraju na pozdrav predsjednika svi vojnici svim glasom dreknu "pozdrav domovini" recimo par puta, kao što Rusi rade kad obilježavaju pad nacizma, samo što oni svi viknu "huraaa"


Ipak je to 20 godina od veličanstvene pobjede u ratu i OLUJE...ozbiljne države takvim obljetnicima pridaju posebnu pažnju, to je okrugla brojka. Neke države za puno manje praznike nego što je pobjeda u ratu imaju vojne parade, mogli bi je i mi nakon puno puno vrermena konačno obnoviti. Barem jednom u desetljeću...

Zadnje uređivanje Hollow Point : 04.11.2014. at 21:18.
MBT202 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 15:48   #3
Vojnici viću "pozdrav" ili "hvala donovini vjeran"

A mogu misliti kava će to biti parada ..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi

Zadnje uređivanje Hollow Point : 04.11.2014. at 21:18.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 19:29   #4
Mimohod OSRH 2015. godine

Ako se slažete, pokrenuo bih ovu temu s obzirom na sve učestalije najave o planiranju vojne parade OSRH 2015. godine - na 20. godišnjicu vojno-redarstvene akcije "Oluja".

Bilo bi dobro da prodiskutiramo o lokaciji održavanja parade. Koja je po vama najprikladnija lokacija održavanja, koja lokacija bi najbolje odgovarala takvom događaju iz logističkog aspekta - cestovna infrastruktura, dostupna vodena površina, udaljenost od objekata gdje je stacionirana tehnika itd.

Druga stvar je tehnika koja će biti prikazana. Da li je bolje prikazati manji dio modernije tehnike ili u paradu uključiti i stariju tehniku? Koliki broj primjeraka određenog sredstva prikazati? Napišite popis tehnike i okvirni broj primjeraka koji bi vi prikazali.

Treća stvar. Da li bi bilo prikladno pozvati neku NATO članicu kao gosta (kao OSRH u Parizu prošle godine). Ako da, koju članicu bi pozvali?

Znači: lokacija održavanja, popis tehnike, i gost. Raspalite!
Tomcatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 19:37   #5
Lokacija: Split, Knin, Vukovar
Tehnika: na svakoj lokaciji po nešto
Gosti: USA, Poljska, Njemačka na svakoj lokaciji po jedna
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 19:48   #6
Novce koje se planira potrošiti na mimohod uložiti u velike vojne vježbe kojima će se proslaviti taj veliki dan, ali će se usput i nešto korisno napraviti. Recimo, kao i do sad u suradnji sa Slovencima napraviti opet neki tip vježbe "Štit", na poligonima tenkovi, HRM na moru, HRZ u zraku, vježbe gađanja topništva...
Tušo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 20:24   #7
Treba se održat di je održano prije 19 godina .
Pantelija živi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 20:28   #8
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
Lokacija: Split, Knin, Vukovar
Tehnika: na svakoj lokaciji po nešto
Gosti: USA, Poljska, Njemačka na svakoj lokaciji po jedna
Kud baš Poljsku nađe?

Ja bih radije Ukrajinu ili Argentinu.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 20:41   #9
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Kud baš Poljsku nađe?
pa od NATO država uz njemačku bi htjel vidjet poljako

Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Ja bih radije Ukrajinu ili Argentinu.
u ukrajni je rat a argentina je bome predaleko
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 20:47   #10
Triba bit na jednome mistu da se na razbiva na 3 dila, to nema smisla, mora bit na okupu. Nemora bit uz more da može i mornarica, nije lako sve zadovoljit. Ili će bit sve na jednome mistu, ili će bit negdi na kopnu a u to vrime mornarica može održat neku vježbu ili sl...
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 20:47   #11
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Kud baš Poljsku nađe?

Ja bih radije Ukrajinu ili Argentinu.
Zato što sa Poljacima dobro surađujemo.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:00   #12
Lokacija održavanja: Jarun (+ vojna vježba na Slunju i postroj HRM-a u Bračkom kanalu)
Tehnika: Što više tehnike, tenkova i topništva pogotovo
Gosti: Bundeswehr, naši prirodni saveznici

Usput Jutarnji list obiluje kretenima - Posljednja veća vojna parada koju je Hrvatska organizirala održana je 30. svibnja 1995...
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)

Zadnje uređivanje general Martok : 18.10.2014. at 21:44.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:11   #13
Poljicka ulica u Splitu idealna , avenija duga par km , sa 3 trake u svakom smjeru , duga ravnica , pregledna , mogucnost postavljanja montaznih tribina . Udaljena je svega 100 m od mora gdje HRM moze izvuc ono sta imaju
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:14   #14
Knin i/ili Zagreb.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:16   #15
Mislim da je danas bio članak u Jutarnjem u vezi ovoga, međutim naveli su da Knin vjerojatno neće biti te da je Jarun premalen (?).
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:17   #16
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Knin i/ili Zagreb.
Definitivno Split,mada nema najzgodnije lokacije.. prednost je lak pristup pomorskim i zračnim snagama!
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:20   #17
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
Definitivno Split,mada nema najzgodnije lokacije.. prednost je lak pristup pomorskim i zračnim snagama!
Kako nema , ukucaj u google poljicka cesta. Krece od St zaobilaznice i ravnica sve do centra grada , nekoliko kilometara duga . Idealna !
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:29   #18
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
Definitivno Split,mada nema najzgodnije lokacije.. prednost je lak pristup pomorskim i zračnim snagama!
Nisam ljubitelj takvih manifestacija, pa bi ih radije podalje od svog grada, al ako je stvarno u prednosti onda ok.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:47   #19
I svakako bi trebalo pozvati eskadrilu američkih F-16 iz Aviana.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 21:50   #20
Mislim da Split nije loša ideja, u to vrijeme je gomila ljudi na jugu, ide se u Knin i Čavoglave na proslavu, turistički itd, pa bi svratili i na paradu. Prednost je i blizina Zemunika i HRZ-a, naravno i more je na dohvat ruke pa se HRM može uživo pokazati posjetiteljima, a ne preko video zida.

Jedino je pitanje da li u isto vrijeme organizirat i vježbu. Vježba daje bolju demonstraciju moći, ali zbog vježbe će biti manje tehnike na samoj paradi. Mogu se radije prikazivat na videozidu snimke djelovanja određenih sredstava snimljene na vježbama održanim ranije (RBS, Pzh, vučeno topništvo, M84, VBR, NRZ s Mi171sh, bombe s Mig-21).

Što se gostiju tiče, mislim da treba pozvati SAD, oni su već bili i ranije kod nas u gostima(F-14, F-18, F-16, USS Enterprise itd.) tako da mislim da bi drage volje pristali. Bilo bi savršeno da svrati koji USS iz 6. flote, možda par fšejstnajst iz Aviana

Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post
btw u RH...
Misliš: "usput, u RH"?

Zadnje uređivanje Tomcatter : 18.10.2014. at 21:56.
Tomcatter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.