Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2005., 23:11   #1
Izrada herbarija

kako se radi herbarij, šta je potrebno da se sačuva cvijet, a da ne izgubi boju. Čime se ljepi a da se ne raspadne. Ima li u Splitu kakav dućan za takve stvari ili knjiga u knjižnici
smrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2005., 18:32   #2
Ovaaaakoooo

Za herbarij ti stvarno nije potrebno puno, dovoljno je nekoliko listova starih novina. Cvijet staviš između njih i pod krevet
Prvih tjedan dana mijenjaš novine svaki dan da se izgubi vlaga a onda sasušeni svijet preseliš najbolje u neku košuljicu za fascikle. Ako nisi biolog teško češ znat baš latinski naziv biljaka ali ako ti se da googlaj malo
Uglavnom, na papir koji ćeš priložiti napiši:
- ime biljke
- gdje si ju sakupio
- datum


U pravilu se biljka ne smije zaljepiti za papir u kojem se nalazi, ali ako baš želiš možeš ju pričvrstiti selotejpom.
Od knjiga probaj: Mala flora Hrvatske - mislim da je Domac autor
A za Split - e to nemam pojma

sretno
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 22:48   #3
može li se prilipit nečim, a da se ljepilo ne vidi.
Trebalo bi mi nekakvo ljepilo koje se ne vidi i nema miris nikakav
smrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 02:17   #4
Nemoj si ljepiti herbarij
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 20:21   #5
Ma ne mislin baš na herbarij. Vidija san u susjede, ima herbarij, ali ima i slike po zidu, koje zapravo nisu slike nego papir i na njemu zalipljena biljka. Sve to lipo uokvireno i izgleda kao slika.

Znaš li kako se to radi, ili bar imaš neku ideju
smrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2005., 03:55   #6
Pa upravo onako kako si opisao. Biljku možeš pričvrtiti nekim ljepilom ili selotejpom ali apzi koje biljke stavljaš i dal idu na direktnu sunčevu svjetlost jer onda mogu izgubiti boju.
I samo da znaš da će ti svi obojani cvijetovi izgubiti boju. To je normalno
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2005., 18:40   #7
Lightbulb

Quote:
smrad kaže:
Ma ne mislin baš na herbarij. Vidija san u susjede, ima herbarij, ali ima i slike po zidu, koje zapravo nisu slike nego papir i na njemu zalipljena biljka. Sve to lipo uokvireno i izgleda kao slika.

Znaš li kako se to radi, ili bar imaš neku ideju
upotrijebi tanki sloj ljepila za papir ili napravi ljepilo od vode i brašna.

biljke možeš prešati ili u starim novinama (gore je rečeno) ili u bugačici (do ovoga je teško doći ). u početku svaki dan moraš mijenjati papir u kojem prešaš. dobro je na njega staviš knjige.
walpurga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 17:25   #8
Woouha pa nek vele da biJologija nije komercijalna.

Ja imam preko 300 biljaka.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 21:16   #9
ono sto je na popisu na sajtu je samo brojka koja nije mijenjana od 6mj. ove godine. ti primjerci sakupljeni su u periodu od 3.-6.mj., sad je stanje malo drugacije, al nista necu mijenjat do polovice sljedece godine (iz odredjeih razloga) kada bi brojevi trebali pokazivali duplo. ako bog da, kak bi se reklo, valjda ce se tako nastavit i narednih godina, samo treba pronac izvore.
kako god, ja bih vrlo rado volio vidjet vase popise... znatizelja... (moze i na pm)

ps
komercijalna? da, ali poanta je prvenstveno ugodno s korisnim, a s obzirom kad razmislite koliko ljudi godisnje (srednja, faks, ovi i oni) rade herbarije, moze se dobra lova okrenut. od toga sam narucio par bot. knjiga iz engleske, hrpu sjemenja iz slovacke i kupio polovni APN6 (klip40 i pojacana radilica) za na teren kad se treba ici... naravno, sve u cilju daljnjeg napretka i stjecanja iskustva E, a svi su klijenti bili super zadavoljni, tak da... da mi je drago kad cujem rijeci podrske, to svakako!
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 00:17   #10
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
ono sto je na popisu na sajtu je samo brojka koja nije mijenjana od 6mj. ove godine. ti primjerci sakupljeni su u periodu od 3.-6.mj., sad je stanje malo drugacije, al nista necu mijenjat do polovice sljedece godine (iz odredjeih razloga) kada bi brojevi trebali pokazivali duplo. ako bog da, kak bi se reklo, valjda ce se tako nastavit i narednih godina, samo treba pronac izvore.
kako god, ja bih vrlo rado volio vidjet vase popise... znatizelja... (moze i na pm)

ps
komercijalna? da, ali poanta je prvenstveno ugodno s korisnim, a s obzirom kad razmislite koliko ljudi godisnje (srednja, faks, ovi i oni) rade herbarije, moze se dobra lova okrenut. od toga sam narucio par bot. knjiga iz engleske, hrpu sjemenja iz slovacke i kupio polovni APN6 (klip40 i pojacana radilica) za na teren kad se treba ici... naravno, sve u cilju daljnjeg napretka i stjecanja iskustva E, a svi su klijenti bili super zadavoljni, tak da... da mi je drago kad cujem rijeci podrske, to svakako!

Pošaljem čim nađem popis. Gadno je kad se prestaneš snalaziti među svojim cd-ovima

Želim ti puno posla
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 19:11   #11
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Ja imam preko 300 biljaka.

brojka se odnosi na zeljasto bilje i drvenaste vrste zajedno?

ajd kad se hvalimo

moj herbar ima skoro 300 drvenastih vrsta: 230 bjelogoričnih i 60-tak crnogoričnih.



već dugo nisam popunila svoj herbar nečim novim, a imam negdje zapisano dvadesetak vrsta koje mi fale i gdje ću ih pobrati.

imam nešto i zeljastog bilja, ali me ono toliko ne interesira.
deep forest 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 21:35   #12
100njak drvenastih, 200njak zeljastih i još oko 100 koje treba odrediti ali nekako nisam orna zadnjih par let.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 22:24   #13
Quote:
Naya kaže: Pogledaj post
Pa upravo onako kako si opisao. Biljku možeš pričvrtiti nekim ljepilom ili selotejpom ali apzi koje biljke stavljaš i dal idu na direktnu sunčevu svjetlost jer onda mogu izgubiti boju.
I samo da znaš da će ti svi obojani cvijetovi izgubiti boju. To je normalno
zasto ljubicica ne gubi boju?

boja se sacuva redovnim mijenjanjem papira...ja sam imala ljubičicu i nravno da ju je odusevila...jer sam sacuvala boju
croatish7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 08:44   #14
nema tu nista
stavite popis sta imate, ne priznajemo brojke
isto tako, nedeterminirane se ne broje. znate koliko ih jos ja imam koje cekaju da budu sakupljene?

ja na nekim ljubicicama nisam uopce mijenjao papir i boja je ostala. ali vrijeme ce uciniti svoje, mozda ne za pet godina, ali...
ne gubi boju jer se (normalnim) presanjem 99% sacuvaju pigmenti (gdje se nalaze i zasto su tamo ostali druga je prica). drugi put presaj autom pa ces vidjet razliku... ja sam razmiljsao o tome da ostavim auto preko noci na nekim vrstama.


deep forest@ jel imas bar jedno 50 kultivara?
zeljaste ne volis?

Herp@ zar ti nece bit teze deter. ako ih dugo ostavis? susenje ce unistit neke detalje koji mogu biti vazni (venacija, dlacice itd).


a sad glavno pitanje: biljke koje imate - jeste li ih naucili u prirodi prepoznati u pol noci ili je samo za hvalu?

Zadnje uređivanje 18Delta : 21.10.2008. at 08:55. Reason: glavno pitanje
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:01   #15
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post

a sad glavno pitanje: biljke koje imate - jeste li ih naucili u prirodi prepoznati u pol noci ili je samo za hvalu?
Znao sam ih sve prepoznati. A sad, hm, ne vjerujem. Znao bi koja je i gdje je mogu naći u herbaru, ali ime, vjerojatno ne za dosta njih. Ovo ljeto se nisam mogao sjetiti kako se zove Silene vulgaris Buljim u biljku, znam je, ali ime... ne ide
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:12   #16
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
nema tu nista
stavite popis sta imate, ne priznajemo brojke
Budem

Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
Herp@ zar ti nece bit teze deter. ako ih dugo ostavis? susenje ce unistit neke detalje koji mogu biti vazni (venacija, dlacice itd).
Pa budući da su sakupljane uglavnom na organiziranim terenima većina kolega ima dupliće pa se mogu konzultirati s njima ako zapnem.

Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
a sad glavno pitanje: biljke koje imate - jeste li ih naucili u prirodi prepoznati u pol noci ili je samo za hvalu?
Ulažem moderatorskog kviska.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:43   #17
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post

Ulažem moderatorskog kviska.
You lucky, lucky bastard
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:56   #18
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
deep forest@ jel imas bar jedno 50 kultivara?
zeljaste ne volis?
promijenih nick iz određenih razloga, valjda mi nitko neće zamjeriti.

nemam toliko kultivara.
možda dvadesetak i to onih učestalijih u parkovima.

nikada me nije privlačilo zeljasto bilje.
ja više volim krupnije stvari.
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 10:59   #19
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Pa budući da su sakupljane uglavnom na organiziranim terenima
smije se znat gdje? moze i na pm!

Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
nemam toliko kultivara.
možda dvadesetak i to onih učestalijih u parkovima.
ja više volim krupnije stvari.
pljackas po vrtovima i parkovima, ha?

krupnije? a palme?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 12:34   #20
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
smije se znat gdje? moze i na pm!
Istra (okolica Rovinja, Motovunska šuma), Gorski kotar (Sunger, Risnjak), okolica Zagreba...ak se sjetim još kaj, budem napisala.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:08.