Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2004., 09:15   #1
CHF - tečajna stabilnost

Vrlo skoro trebala bi uzeti kredit i po prikupljenim informacijama Erste banka mi se čini jedna od povoljnijih, posebno krediti vezani deviznom klauzulom u CHF. Probala sam malo izračunati rate kredita (onako okvirno), i mjesečna razlika visine rate između kredita vezanog na CHF (EKS 5,73%)i vezanog na EUR (EKS 7,28%) iznosi oko 300 kn, u korist CHF.
To zvuči skoro predobro da bi bilo istinito, i odmah mi se javlja sumnja da ima neka "caka". Koliko ja znam, švicarski franak je jedna od najstabilnijih valuta, s najmanjim tečajnim oscilacijama.
Zanima me da li je to točno, i da li je to stvarno tako dobra ponuda kako izgleda na prvi pogled i zbog čega takva razlika u visini EKS?
mala floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 09:22   #2
Re: CHF - tečajna stabilnost

Quote:
mala floramy kaže:
To zvuči skoro predobro da bi bilo istinito, i odmah mi se javlja sumnja da ima neka "caka". Koliko ja znam, švicarski franak je jedna od najstabilnijih valuta, s najmanjim tečajnim oscilacijama.
Zanima me da li je to točno, i da li je to stvarno tako dobra ponuda kako izgleda na prvi pogled i zbog čega takva razlika u visini EKS?
CHF ima manju inflaciju od €. Uračunaj razliku inflacije, pa pogledaj onda...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 11:58   #3
Re: Re: CHF - tečajna stabilnost

Quote:
Vojky kaže:
CHF ima manju inflaciju od €. Uračunaj razliku inflacije, pa pogledaj onda...
Hmm...ako ja dobro kontam, inflacija je devalvacija odnosno smanjenje vrijednosti valute...Prema ovome što ti kažeš, vrijednost CHFa je gotovo konstantna, a buduću da i Kuna i EUR devalviraju sa par postotaka godišnje, znači da bi tečaj CHF trebao stalno rasti za tu razliku...Onda mu ga dođe na isto...
Ak sam te dobro shvatio
 
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 13:01   #4
Re: Re: Re: CHF - tečajna stabilnost

Quote:
Bari Kent kaže:
Hmm...ako ja dobro kontam, inflacija je devalvacija odnosno smanjenje vrijednosti valute...Prema ovome što ti kažeš, vrijednost CHFa je gotovo konstantna, a buduću da i Kuna i EUR devalviraju sa par postotaka godišnje, znači da bi tečaj CHF trebao stalno rasti za tu razliku...Onda mu ga dođe na isto...
Ak sam te dobro shvatio
Jesi... Je inflacija je u tvoju korist kao dužnika. Ako jedna valuta ima inflaciju 2% a druga 4%, a kamata je ista - bolje je uzeti kredit u drugoj...

Analogno, kada daješ lovu na štednju, uz istu kamatu uzimaš valutu koja ima najmanju inflaciju.

Dobar marketinški štos inače, to s CHF!

No, uvijek možeš uzeti kredit i nadati se da će švicarsko gospodarstvo doći u recesiju... Pošalješ im nekoliko naših direktora...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 14:46   #5
Pa Luka već jest tamo.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.